avcılar inşaat
GÜLTEKİN GYO SÜR 07-05-208-10-07-2018 (2 AY)
MATBAA TANITIM
 
Yağışlar azaldı kuraklık kapıda

Ana Sayfa » Yaşam » Aşkları hastalıklara yenilmedi

Aşkları hastalıklara yenilmedi

Cemal Tekün, yapay kalp ile yaşayan fakat durumu kritik olduğu için hastaneye yatırılan eşi Beyhan Tekün’ün kalp nakli olacağı günü umutla beklerken prostat kanserine yakalandı. Sadece sefada değil, cefada da birbirlerine omuz veren Tekün çifti, şimdi aynı hastanede tedavi görüyor

 
14 Şubat 2018 Çarşamba 11:02 
Yorum YapYazdır
 
Aşkları hastalıklara yenilmedi

E. ÇAĞLA GENİŞ-ÖZEL HABER

Sık sık rastlanan, “Hasta olunca eşi terk etti” ve “Hastanede eşini bırakıp kaçtı” gibi haberlerin aksine onlar el ele verdi ve aşklarıyla ezber bozdu. İzmir’de yaşayan Beyhan ve Cemal Tekün çifti, 36 yıl önce “hastalıkta sağlıkta…” yemini ederek hayatlarını birleştirdi. Birbirini çok seven ve kızları Şebnem’in doğumuyla mutlulukları daha da artan çiftin hayalinde, emeklilik yıllarını sakin bir sahil kasabasında geçirmek vardı. Fakat hayallerindeki gibi bir hayat olmadı onlarınki. 2001 yılında grip nedeniyle gittiği hastanede kalp yetmezliği tanısı konulan Beyhan Tekün için tek şans kalp nakliydi. Uygun organ bulunamayınca 6 yıl önce yapay kalp destek cihazı takıldı. Bilinci yerinde olan fakat vücut fonksiyonları gittikçe kötüleştiği için Ege Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nde yatmak zorunda kalan eşinin yanından biran olsun ayrılmayan Cemal Tekün, aynı zamanda bir firmada inşaat mühendisi olarak çalışıyordu. İşten çıktıktan sonra eşinin sevdiği yemekleri yapıp hastaneye getiriyor, sabaha kadar başında refakatçı olarak bekliyordu. Eşi ne zaman mücadeleyi bırakmak istese elini hep daha sıkı tuttu.

HASTALIKTA SAĞLIKTA EL ELE

Aile, Beyhan Tekün’ün yaşama tutunması için “uygun organ bulundu” müjdesini beklerken 65 yaşındaki Cemal Tekün’ün prostat kanserine yakalanmasıyla adeta şok yaşadı. Ege Üniversitesi Hastanesi Onkoloji Bölümü’nde ameliyata alındığı sırada eşi de aynı hastanenin kardiyoloji bölümünde yoğun bakımda yatıyordu. Kızları Şebnem ise, yaşam savaşı veren annesi ve babası için koşturuyordu. Beyhan Tekün, bir süre sonra yoğun bakımdan çıkarak taburcu oldu. 3 ay önce yeniden rahatsızlandığınca doktorlar, uygun kalp bulunana kadar hastanede yatmasına karar verdi. Şu an aynı hastanenin onkoloji bölümünde ışın tedavisi gören Cemal Tekün, hem kendi hem eşi için mücadele ederek tam anlamıyla, ‘vefalı eş’ örneği sergiliyor. Eşinin hayata tutunması için tek şansı olan organ bağışına yönelik duyarlılığın artmasını istiyor. İçinde kalbinin görevlerini yerine getirebilmesi için destek cihazının bulunduğu çantayı taşıyan Beyhan Tekün ise, en kısa sürede nakil olup sağlığına kavuşacağı günlerin hayalini kuruyor. Onlar sadece sefada değil, cefada da birbirlerine omuz veren örnek bir çift.

YA ÖLÜMÜ SEÇECEKSİN YA DA…

2001 yılında rahatsızlanarak doktora giden Beyhan Tekün, yapılan testlerin ardından kalp yetmezliği teşhisi aldı. Doktorlar acilen anjiyo olması gerektiğini daha sonra tedaviye ilaçla devam edeceklerini söyledi fakat durumu giderek ağırlaştı. Rahatsızlandığı günden itibaren eşi Cemal ile kızları Şebnem’in en büyük destekçisi olduğunu dile getiren Beyhan Tekün, “Durumum kötüye gitmeye başlayınca doktorum, ‘Kalp nakil merkezine gidin, bu iş kötüye gidiyor’ dedi. İlk zamanlar kabullenemedik. İşin buraya kadar geleceğini tahmin etmemiştik. Rahatsızlığım artınca daha fazla dayanamadım. 2008 yılında hastaneye yattım, kontroller yapıldı. Yapay kalp cihazı takılması gerektiğini söylediler. O dönem cihazlar pazar çantası kadar büyüktü. Hayatımı zorlaştıracağını düşünerek, ‘Ben bununla yaşayamam’ dedim. Doktor, ‘Ya ölümü seçeceksin ya da bununla yaşayacaksın’ dedi. O dönem cihazların küçükleri çıktı. 2012 yılında cihaz takıldı” dedi.

PES ETTİĞİMDE EŞİM AYAĞA KALDIRDI

Eşiyle birlikte en büyük hayallerinin emekli olduktan sonra sakin bir sahil kasabasına yerleşmek olduğunu ancak rahatsızlıkları nedeniyle hastanelerde yaşamak zorunda kaldıklarını anlatan Beyhan Tekün, şunları söyledi: “Hayalimiz emekli olduktan sonra deniz kıyısında bir yerde yaşamaktı. Küçük bir evimiz olsun istiyorduk. Eşimle balık tutup, yürüyüşler yapacaktık. Hayalimiz buydu. Ama kısmet olmadı. Daha fazla dayanamayacağım dediğim çok anlar oldu. ‘Hem kendime, hem size yük oluyorum. Eziyet çekiyorum, siz de eziyet çekiyorsunuz. Götürmeyin beni hastaneye’ dedim defalarca. Ama o anlarımda eşim hep elimden tuttu, bana güç verdi. Evliliğimiz boyunca birbirimizi hep sevdik, saygı duyduk. Hastalıktan önce bile birbirimizle küstüğümüzü ya da kavga ettiğimizi hatırlamıyorum. Evlilikte güven çok önemli. Birbirimizi asla kısıtlamadık. Cemal, harika bir eş. Görücü usulü evlendik ama birbirimizi çok sevdik. Benim gibi kalp nakli bekleyen çok hasta var Türkiye’de ama donör bulmak çok zor. Zamanla yarışıyoruz. En kısa zamanda kalp nakli olmak ve ailemle birlikte hayatımıza kaldığımız yerden devam etmek istiyorum.”

HASTANE VE EV ARASINDA BİR YAŞAM

Eşinin yaşaması için tek çarenin kalp nakli olduğunu söyleyen 65 yaşındaki Cemal Tekün, “Nakil gerçekleşmedikçe diğer organları da bozuluyor ve yaşama şansı azalıyor. Doktor, cihazla yaşamanın büyük zorlukları olduğunu ama kalbe takviye yapılması gerektiğini söyledi. Beyhan başlarda taktırmak istemedi. Ama vücudu öyle su toplamıştı ki nefes alamıyor, uyuyamıyordu. 2012 yılında kalp cihazı takıldı. İki günde bir hastaneye kontrole gelmeye başladık. Çok zor süreçler geçirdik. 2014 yılında ikinci ameliyatını oldu. Pıhtı yaptığı için cihazın pompası değiştirildi. Ameliyattan sonra epey toparlanmıştı ama bu sefer de ritim bozukluğu yaşamaya başladı. Pil takıldı ama vücut kabul etmeyince dikişleri açıldı. 1 ay sonra tekrar ameliyata alıp pili çıkardılar. Durumu kritik olduğu için hastaneye yatırmaya karar verdiler. 95 gündür hastanedeyiz. Bütün özel günlerimizi burada kutladık. Evlenirken eşime, ‘Hayat ne getirir bilinmez ama ben gerekirse sırtımda taş taşır sana bakarım’ demiştim. Bir erkeğin parası olmayabilir ama fedakar ve vicdanlı olması çok önemlidir” diye konuştu.

ORGAN BAĞIŞI İÇİN DUYARLILIK

Organ bağışı konusunda toplumda daha fazla farkındalık yaratılması gerektiğini ifade eden Cemal Tekün, şunları söyledi: “Aşk, sevgi, evlilik, hayat arkadaşlığı bir yana; Beyhan zaten insan olarak bütün güzel şeyleri hak ediyor. Her şeye rağmen hep güler yüzlü. Çok duygusal bir kadındır ve herkese sevgiyle yaklaşır. Bu gibi süreçlerde eşlerini terk eden çok insan gördük. Ama biz hep daha fazla kenetlendik birbirimize. Hastalıktan sonra ailemizin bütün yaşamı etkilendi. Hiçbir şeyden tat alamıyoruz. Ömrümüz burada geçiyor. Hastane personeli ile artık aile gibi olduk. Hastalığa karşı savaş veriyoruz. Zor bir süreç. Eşimi çok seviyorum, sağlığına kavuşacak. Buradan bütün Türkiye’ye organ bağışında daha anlayışlı ve duyarlı olmalarını rica ediyorum.”

KENDİ HASTALIĞINI UNUTTU

Eşi için yaşam mücadelesi verdiği dönem kendisinin de prostat kanseri olduğunu öğrenen Cemal Tekün, “Hayat insanlar için büyük bir sınav. Olmaz diye bir şey yok. Benim başıma gelmez dememek lazım. Her şey insanlar için ama hepsine göğüs germek lazım. Neredeyse 8 senedir hayatımız dönem dönem hastanelerde geçti. Bir ayağımız zaten hep buradaydı. Yaşadığımız sıkıntılardan mı bilmiyorum geçen sene prostat kanserine yakalandım. Doktorlar üç yerde kanserli hücreye rastladılar. Hemen ameliyata aldılar. Eşim de o dönem yoğun bakımdaydı. Annesi başındaydı. Kızım da benimle ilgileniyordu. Ameliyattan çıkar çıkmaz onun yanına gitmek istedim. Şu an eşimle aynı hastanede ışın tedavisi görüyorum. Yakında tedavim bitecek. Kendimden çok onu düşünüyorum ve biran önce sağlığına kavuşmasını istiyorum” dedi.

BİR GÜN BİLE ŞİKAYET ETMEDİ

Annesinin rahatsızlığı nedeniyle yıllardır hastane ve ev arasında süren hayatlarından babasının bir gün bile şikayet etmediğini anlatan 33 yaşındaki Şebnem Tekün, duygularını şöyle aktardı: “Annemle babam arasındaki bu sevgiyi, kafamı çevirip dışarıya baktığımda çoğu ilişkide göremiyorum. Babamın annem için yaptıklarını aşka ve merhamete değer vermeyen bir adamın yapması imkansız. Benim bile zaman zaman, ‘Çok bunaldım’ dediğim anlar oldu. Ama babamdan bir kere duymadım. Yapay kalp sadece ömrü uzatan, nakle hazırlayan bir köprü. Annemi asıl kurtaracak şey kalp nakli. Bir keresinde uygun kalbin bulunduğunu söylendi. Heyecanla koşarak hastaneye geldik. Ama annemin akciğer basıncı yüksek olduğu için nakil yapılamadı. Durumu kritik olduğu için doktorlar hastanede tutuyor. Babamla dönüşümlü olarak refakatçı kalıyoruz. Şu an hasta olma lüksümüz bile yok. Çünkü hastalanırsak annemin yanında olamayız.”

 
14 Şubat 2018 Çarşamba 11:02 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
Doç.Dr. Nezir Akyeşilmen
 
Dr. M. Zeki Uyanık
 
Deniz Arslan
 
Neşe Yavuz
 
Ümit Yaşar Işıkhan
 
Erdal Erek
 
Abdulkahar Çaçur
 
Aylin Topaloğlu
 
Kevser Kurudan
 
Elif Yılmaz Pekçalışkan
 
Halisa Toprak
 
Halil Arslan
 
Aslı Şen
 
Dr. Mehmet Ali Noyan
 
Taner Uyanıker
 
M. Temel Koçaklar
 
İrfan Atıcı
 
Uzm.Dr. Bediha Salnur
 
Mekkiye Uludağ
 
Merve Tüzün
 
Mehmet Emin Değer
 
Özkan Pekçalışkan
 
Sevil Petrini
 
Abdulkadir Yıldız
 
Dr. Özlem Önen
 
Muhammet Tunç
 
Yusuf Çağırtekin
 
Sultan Gümüş
 
Adnan Avuka
 
Fulya Aybüke Fişengi
 
Op.Dr. Yusuf Demircan
 
Düzgün Yalçınkaya
 
Uzm. Dr. Mustafa Torun
 
Çağdaş Cantürk
 
Aysun Arslan Aydin
 
Cem Yavuz
 
Ecz. Hakan Dinçarslan
 
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
34
24
3
7
75
2
Fenerbahçe
34
21
9
4
72
3
Başakşehir
34
22
6
6
72
4
Beşiktaş
34
21
8
5
71
5
Trabzonspor
34
15
10
9
55
6
Göztepe
34
13
10
11
49
7
Sivasspor
34
14
7
13
49
8
Kasımpaşa
34
13
7
14
46
9
Kayserispor
34
12
8
14
44
10
Malatyaspor
34
11
10
13
43
11
Akhisar Bld.Spor
34
11
9
14
42
12
Alanyaspor
34
11
7
16
40
13
Bursaspor
34
11
6
17
39
14
Antalyaspor
34
10
8
16
38
15
Konyaspor
34
9
9
16
36
16
Osmanlıspor
34
8
9
17
33
17
Gençlerbirliği
34
8
9
17
33
18
Karabükspor
34
3
3
28
12
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Tarihte Bugün
1847 - Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (Defterhane-iş Amire Kalemi) kuruldu.
1864 - Kuzey Kafkasyalılar-Çerkesler'in anavatanları olan Kuzey Kafkasya'dan Ruslar tarafından Osmanlı topraklarına sürgün edilmesi
1881 - Amerikan Kızılhaçı Clara Barton tarafından kuruldu.
1904 - FIFA (Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği) Paris'te kuruldu.
1927 - ABD'li havacı Charles Lindbergh, 'Sprit of St. Louis' adlı uçağıyla New York'tan Paris'e uçarak, Atlas Okyanusu'nu geçen ilk pilot oldu.
1950 - Demokrat Parti'nin 14 Mayıs'taki seçimlerden galibiyetle çıkmasıyla Adnan Menderes Başbakan, Celâl Bayar Cumhurbaşkanı oldu.
1960 - Harp Okulu öğrencileri, hükümet aleyhine sessiz yürüyüş yaptı.
1963 - Harp Okulu Komutanı Talat Aydemir anayasanın önerdiği bazı reformların gerçekleştirilmediği gerekçesiyle ikinci bir darbe girişiminde bulundu, fakat başarılı olamadı.
1971 - Anayasa Mahkemesi, Milli Nizam Partisi'nin kapatılmasına karar verdi.
1979 - San Francisco, California'da Dan White'ın Harvey Milk ve George Moscone cinayetlerinden minimum cezayı almasına karşı 'White Night Riots'(Beyaz Gece Ayaklanması) yaşandı.
1981 - Atatürk'ün 100'üncü doğum yıldönümü törenlerle kutlandı.
1983 - Avrupa Konseyi'nin, Avrupa medeniyetinin zenginliğini oluşturan kültürleri tanıtmak amacıyla düzenlediği sergilerden 18'incisi İstanbul'da Anadolu Medeniyetleri Sergisi adıyla açıldı.
1991 - Hindistan Başbakanı Rajiv Gandhi öldürüldü.
1994 - Hacda şeytan taşlama sırasında izdiham çıktı: Yedisi Türk olmak üzere 185 hacı öldü.
1996 - Örtülü ödenekten 5.5 milyar lira ile bazı kişi ve kuruluşları dolandırdığı öne sürülen Selçuk Parsadan, Balıkesir'in Altınoluk beldesinde yakalandı.
1997 - Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, Refah Partisi'nin Anayasa'nın laiklik ilkesine aykırı eylemlerin odağı haline geldiği gerekçesiyle sürekli kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne dava açtı.
2004 - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Anayasa değişikliğini onayladı ve Devlet Güvenlik Mahkemeleri kaldırıldı.
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak03:51
  • Güneş05:50
  • Öğlen13:19
  • İkindi17:12
  • Akşam20:27
  • Yatsı22:11
 
Anket
 
Süper Loto
17.05.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu071227304953
 
On Numara
14.05.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu05071214202328324243454647485059606566717277
 
Şans Topu
16.05.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu050914263112
 
Sayısal Loto
19.05.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu030405212434
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık