KALİTELİ BASKI SERİ ÜRETİM
Hamle üstüne hamle

Ana Sayfa » Güncel » Bir demet tiyatro

Bir demet tiyatro

“1 TL’ye dert dinlenir” deyip insanların sıkıntılarını dinleyen ve aynı zamanda tiyatro oyunculuğu yapan Kemal Çetiner ile Birdem Avit, oluşturdukları Anonim Ekibi’ni ve gerçekleştirmiş oldukları sosyal sorumluluk projelerini anlattı

 
13 Kasım 2017 Pazartesi 10:34 
Yorum YapYazdır
 
Bir demet tiyatro

SULTAN GÜMÜŞ / ÖZEL HABER

Kemal Çetiner ile Birdem Avit, tiyatro aşkı için İzmir yollarına düştü. Sadece tiyatro oynamakla kalmayıp sosyal sorumluluk projelerine de destek veren genç gönüllüler, üyesi oldukları Anonim Ekibi ve geçimlerini sağlamak için İzmir sokaklarında yaptıkları, “1 TL’ye dert dinlenir” olayına yer verdi.

Alaylı olarak tiyatroya başladığını belirten ve Anonim Ekip’ten söz açan Çetiner, şunlara yer verdi: “Profesyonel olarak yazarlıkla uğraşıyorum. 2 yıla yakın bir süredir de tiyatro oyunculuğu yapıyorum. Çocukken ablamın ağlaması beni tiyatroya itti. Ağlayan bir ablam ve onu güldürmek için gösteri yapan bir kuzenim vardı. Bu da beni etkiledi. Daha sonra ben, bunun bir tiyatro olduğu bilincine varmadan aynı gösteriyi yapmaya devam ettim. Ardından bana ‘sen tiyatro yapıyorsun’ dediler. Sonra kaptırdım kendimi, araştırdım, skeçler hazırlamaya başladım, işi profesyonelliğe dökmeye çalıştım, daha ciddi oyunlar yazıp oynamak için çabaladım. Bir kaçında oynamadım, oynattım. Lise bittikten sonra bu işten para kazanma hevesimde geldi. Çünkü insan karşılığını alınca daha mutlu oluyor.”

ÇAYIN YANINDA ŞİİR

Ailesiyle birlikte Konya’da yaşadığını, ancak sanata ilgisi olmayan bir aile yapısı olduğu için 6 ay önce onlardan kopup İzmir’e geldiğini ifade eden Çetiner, “Konya’da belediye tiyatrosunda oyunculuk yaptım. Sonrasında Sanat Kafe adıyla bir kafe açtım ve kendi ekibimi kurdum. Kafe de cep sahnemiz vardı. Ekip her ay oyun çıkarıyordu. Seyirciye çoğu zaman ücretsiz, ücretli olduğu zaman da daha uygun fiyata yapılıyordu. Anonim Ekip de oradan çıktı. Müşterilere çayın yanında şiir veriyorduk ve çoğunu ben yazıyordum. Müşterilerde merak edip sormaya başladılar. Kim bunları yazan, diye. Bende isim vermeyi sevmediğim için şiirleri yazanın anonim olduğunu söylerdim. Kafe ticari nedenlerden dolayı kapandı. Ancak biz Anonim Ekip olarak tiyatro ve sosyal sorumluluk çalışmalarımıza devam ediyoruz. İzmir’deki ekibimiz 6 kişilik. Konya’da ise 8” dedi.

Yakın zamanda kültür merkezi açmak gibi bir planları olduğuna da yer veren Çetiner, “Şu an yaptığımız tiyatro çalışmalarımızın dekorunu, sahnesini de biz ayarlıyoruz zaten. Hazır her şeyi nasılsa biz yapıyoruz bir merkezimiz olsun dedik” diye konuştu.

BEN OYUNCU OLACAĞIM

Birdem Avit’in de söz hakkı aldığı röportajımızda şunlara yer verildi: “İlk izlediğim tiyatro oyunundan sonra ‘ben oyuncu olacağım’ dedim. İstanbul’da yaşadığım semtte bu hayale ulaşmak zordu. Annem isteğimi görünce beni alıp İzmir’e geldi. Tiyatro kurslarına gittim. Oyunculuk eğitimi almaya çalıştım. Birçok ödülüm var. Uluslararası Tiyatro Festivali’nde Kadın Oyuncu Ödülü’nü aldım. Tek pişmanlığım daha önce bu işi yapmamış olmak. En büyük arzum ise çocuklar için bir şeyler yapılması. Çünkü ben çocuk yaşta başladım ve zorluklarını sonuna kadar yaşadım. Onların zorlanmadan sanata dokunmasını istiyorum. İmkân varken dahi sanat yapmakta zorlanılıyor. Bunun mümkün olmasını diliyorum.”

TİYATRO SİNEMA İLE BULUŞTU

Diğer tiyatro anlayışlarından farklı bir anlayışa sahip olduklarını,  tiyatroyu sinema ile harmanladıklarını vurgulayan Kemal Çetiner, “Göze parmak sokan fark anlayışına karşıyız. Doğru ya da yanlıştan öte gerçek anlatmak istediğimiz. Ortada bir gerçek var. Tiyatro seyirlik bir şeydir. Bir mesaj vermek zorunda değildir. Üç nokta koyabilirsin tiyatroda. Biz tiyatroyu sinema gibi yansıtıyoruz. Sahne oturuşlarımız, düzenimiz, diyaloglarımız kısa ve keskin. İzleyici ‘bu sinema da olur teatral değil’ diyebilir. Ama izlediği zaman ‘fakat bu tiyatro sinemayla alakası yok’ da diyebilir. Tabi, bunu kapan seyirci sayısı az. Gözle görülür bir fark yok hem tiyatroyu hem de sinemayı bilen bunu anlayabilir. Mesela sinemadaki çapraz kesmeyi tiyatroda da işleyebiliyoruz” dedi.

Anonim Ekip olarak aralarında hiyerarşi bulunmadığını söyleyen Çetiner, bu yüzden işlerin bazen sarpa sardığını ancak var olan karmaşadan da mutlu olduklarını, kimseye ait olmayan bir ekip oluşturduklarını belirtti. Çetiner, “Şahsımız adına tanınmak gibi bir gayemiz yok ama ekibin bu felsefesinin bilinmesini istiyoruz. Tunceli’deki bir adam biz sanat adına bir şeyler yapmak istiyoruz deyip, Anonim Ekip çatısı altında orada gerçekleştirebilir çalışmasını” diye konuştu.

SURİYELİ ÇOCUKLAR TİYATRO SAHNESİNDE

İnsanları her şekilde kabul eden bir sanat anlayışının altını çizen Anonim Ekip gönüllüleri, hedeflerinin bir kültür merkezi oluşturmak ve orada binlerce yardım faaliyetinde bulunmak olduğunu açıkladı.

Sosyal sorumluluk projelerinden de bahseden Çetiner, “2 Aralıkta TAKSAV Vakfı’nın bir etkinliği var çocuklara oyuncak götürülecekmiş. Bizden de orada tiyatro oyunu sahnelememiz için ricada bulundular. Tabi ki gideceğiz. Tunceli’ye çocuklar için performans sanatları eğitimine gitmiştik. Canlı heykel, tahta bacak, pantomim gibi etkinlikler yaptık. Kapılar’da yapılacak olan mülteci okuluna yardımlarımız oluyor. Boyasını, sıvasını yapıyoruz. Ayriyeten okul yapılınca drama, diksiyon, uygulamalı tiyatro eğitimleri gibi kurslar vermeyi düşünüyoruz.  Hatta yakın bir zamanda Suriyeli çocuklar ile birlikte tiyatro oyunu çıkaracağız. Onlar asıl oyuncularımız olacak” cümlelerini kullandı.

Sadece Doğu’daki çocuklara yapılan sosyal çalışmalara da karşı olduklarını belirten Çetiner, “Neden İç Anadolu’ya gidilmiyor mesela. Oradaki çocuklarında birçok ihtiyacı var. Sadece Doğu’ya yönelmek samimiyetsiz geliyor bana. Farklı bölgelere yapılan etkinlikler Doğu’da olduğu gibi daha birçok bölgede açık fikirliliğe sebep olabilir” dedi.

1 TL’ye DERT DİNLİYORLAR

Otostopla Sinop hariç bütün ülkeyi gezdiğini kaydeden Çetiner, sanata değer veren insanlar olduğumuzu düşünüyorsak bunu sadece bir kafede çay içerken konuşmaktan öteye taşımamız gerektiğini vurguladı.

Tiyatro masraflarını farklı şekillerde giderdiklerini anlatan Birdem Avit, “Tiyatronun masrafını 1 TL’ye dert dinlenir olayıyla gideriyoruz. Dert anlatan çok insan var. Dert anlatmaya gelenler tiyatroya gelse biz ihya oluruz. Ben bazen palyaçolukta yapıyorum. Ekipten bir arkadaşımız ev taşımacılığı işini yapıyor” dedi.

Genç tiyatrocular vakıflar başta olmak üzere okurlara seslenerek tiyatro çalışmaları için maddi ve manevi destek de bulunmalarını istedi.

Anonim Ekibin yakın zamanda sahneleyeceği ‘Şu Adamı Kesin’ oyunu ise; 22 Kasım Çarşamba, saat 20:00’de, Kıbrıs Şehirleri Caddesi’nde yer alan Han Tiyatrosu’nda.

 
13 Kasım 2017 Pazartesi 10:34 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
Doç.Dr. Nezir Akyeşilmen
 
Yrd.Doç.Dr. M. Zeki Uyanık
 
Deniz Arslan
 
Neşe Yavuz
 
Ümit Yaşar Işıkhan
 
Erdal Erek
 
Abdulkahar Çaçur
 
Aylin Topaloğlu
 
Kevser Kurudan
 
Elif Yılmaz Pekçalışkan
 
Halisa Toprak
 
Halil Arslan
 
Aslı Şen
 
Dr. Mehmet Ali Noyan
 
Taner Uyanıker
 
M. Temel Koçaklar
 
İrfan Atıcı
 
Uzm.Dr. Bediha Salnur
 
Mekkiye Uludağ
 
Merve Tüzün
 
Mehmet Emin Değer
 
Özkan Pekçalışkan
 
Sevil Petrini
 
Abdulkadir Yıldız
 
Dr. Özlem Önen
 
Muhammet Tunç
 
Yusuf Çağırtekin
 
Sultan Gümüş
 
Adnan Avuka
 
Fulya Aybüke Fişengi
 
Op.Dr. Yusuf Demircan
 
Düzgün Yalçınkaya
 
Dr. Mustafa Torun
 
Çağdaş Cantürk
 
 
Basın İlan Kurumu
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
12
8
2
2
26
2
Başakşehir
12
8
2
2
26
3
Beşiktaş
12
6
4
2
22
4
Kayserispor
11
5
4
2
19
5
Sivasspor
11
6
1
4
19
6
Bursaspor
12
5
3
4
18
7
Göztepe
12
5
3
4
18
8
Akhisarspor
12
5
3
4
18
9
Fenerbahçe
11
4
5
2
17
10
Aytemiz Alanyaspor
11
4
2
5
14
11
Malatyaspor
11
4
2
5
14
12
Trabzonspor
11
3
4
4
13
13
Antalyaspor
12
3
4
5
13
14
Kasımpaşa
11
3
3
5
12
15
Konyaspor
12
3
2
7
11
16
Karabükspor
11
2
2
7
8
17
Osmanlıspor
11
2
2
7
8
18
Gençlerbirliği
11
2
2
7
8
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Tarihte Bugün
1816 - Varşova Üniversitesi kuruldu.
1863 - Abraham Lincoln, Gettysburg Muharebesi'nin kazanılmasından sonra Gettysburg Konuşma'sını yaptı.
1881 - Ukrayna'da Odessa'nın güneybatısındaki Großliebenthal köyüne meteor düştü.
1900 - İngiltere'de, seçme ve seçilme hakkı isteyen 119 kadın, Avam Kamarası'na zorla girmekten tutuklandı.
1926 - Troçki ve Zinovyev, Sovyetler Birliği politbüro'dan kovuldu.
1938 - Atatürk'ün naaşı, İstanbul'dan Ankara'ya, hazin bir törenle yola çıkarıldı.
1941 - İngiltere Kuzey Afrika'da Alman ve İtalyanlara karşı saldırıya geçti.
1942 - Beslenme, giyecek ve yakacak için "Harp Ekonomisi Bürosu" kuruldu.
1943 - III. Tarih kongresi toplandı.
1946 - Afganistan, İzlanda ve İsveç, Birleşmiş Milletler'e üye oldu.
1949 - İstanbul radyosu normal yayınına başladı.
1954 - Sammy Davis, Jr., San Bernardino-Kaliforniya'da geçirdiği bir trafik kazasında sol gözünü kaybetti.
1960 - Af çıktı. Aftan 15 bin tutuklu ve hükümlü yararlandı.
1967 - TBMM, hükümete ülke dışına asker gönderme yetkisi verdi. Donanma alarma geçirildi, Ankara'daki 28. Tümen İskenderun'a hareket etti.
1977 - Portekiz havayollarına ait bir Boeing 727, Madeira adalarında düştü: 130 kişi öldü.
1977 - Mısır devlet başkanı Enver Sedat, İsrail'i ziyaret eden ilk Arap lider oldu.
1978 - Jim Jones'un lideri olduğu Peoples Temple adlı bir tarikatın üyeleri topluca intihar ettiler. 276'sı çocuk 914 kişinin cesedi, Guyana'nın Jonestown kentinde bulundu.
1979 - Eski milletvekillerinden Ortadoğu gazetesi yazarı İlhan Darendelioğlu, İstanbul'da uğradığı silahlı saldırıda öldü.
1984 - BM görevlisi Enver Ergun, Viyana'da Ermeni saldırganlarca öldürüldü.
1985 - ABD başkanı Ronald Reagan ile Sovyetler Birliği devlet başkanı Mikhail Gorbaçov, Cenova'da ilk kez buluştu.
1988 - Pakistan'da Benazir Butto başbakan seçildi.
1989 - derin uğur osma'nın Sevgilisi Gülsüm Sarıyıldız doğdu
1991 - Süleyman Demirel başkanlığındaki Doğru Yol Partisi ve Erdal İnönü başkanlığındaki Sosyal Demokrat Halkçı Parti koalisyonu ile 49. hükümet kuruldu. Erdal İnönü Başbakan Yardımcısı oldu.
1992 - İstanbul'da polis otosuna açılan ateşte 4 polis memuru şehit edildi. Saldırıyı Dev-Sol üstlendi. Polislerin cenaze töreninde "Kahrolsun İnsan Hakları" sloganı atıldı.
1994 - Halil Mutlu Dünya Halter Şampiyonası'nda 7 dünya rekoru kırarak, 3 altın madalya kazandı. Naim Süleymanoğlu 64 kiloda 5 dünya rekoru kırarak, 3 altın madalya, Fedai Güler de 70 kiloda iki dünya rekoru kırarak 2 altın madalya elde etti.
1997 - Des Moines-Iowa'da, Bobbi McCaughey yediz doğurdu. Bu, tüm bebeklerin canlı doğduğu birinci yediz vakası.
1999 - İstanbul'daki AGİT Zirvesi'nin son günü, Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Antlaşması'nın (AKKA) yeni koşullara uyarlanmış şekli, tarafların liderlerince imzalandı.
2005 - Hadisa katliamı
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak06:08
  • Güneş07:49
  • Öğlen13:07
  • İkindi15:47
  • Akşam18:05
  • Yatsı19:34
 
Anket
 
Süper Loto
16.11.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu121424303145
 
On Numara
13.11.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu10121315202532414344454653565759626465676874
 
Şans Topu
15.11.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu030508233211
 
Sayısal Loto
18.11.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu011113182649
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık