KALİTELİ BASKI SERİ ÜRETİM
Down engel değildir!

Ana Sayfa » Güncel » Bir demet tiyatro

Bir demet tiyatro

“1 TL’ye dert dinlenir” deyip insanların sıkıntılarını dinleyen ve aynı zamanda tiyatro oyunculuğu yapan Kemal Çetiner ile Birdem Avit, oluşturdukları Anonim Ekibi’ni ve gerçekleştirmiş oldukları sosyal sorumluluk projelerini anlattı

 
13 Kasım 2017 Pazartesi 10:34 
Yorum YapYazdır
 
Bir demet tiyatro

SULTAN GÜMÜŞ / ÖZEL HABER

Kemal Çetiner ile Birdem Avit, tiyatro aşkı için İzmir yollarına düştü. Sadece tiyatro oynamakla kalmayıp sosyal sorumluluk projelerine de destek veren genç gönüllüler, üyesi oldukları Anonim Ekibi ve geçimlerini sağlamak için İzmir sokaklarında yaptıkları, “1 TL’ye dert dinlenir” olayına yer verdi.

Alaylı olarak tiyatroya başladığını belirten ve Anonim Ekip’ten söz açan Çetiner, şunlara yer verdi: “Profesyonel olarak yazarlıkla uğraşıyorum. 2 yıla yakın bir süredir de tiyatro oyunculuğu yapıyorum. Çocukken ablamın ağlaması beni tiyatroya itti. Ağlayan bir ablam ve onu güldürmek için gösteri yapan bir kuzenim vardı. Bu da beni etkiledi. Daha sonra ben, bunun bir tiyatro olduğu bilincine varmadan aynı gösteriyi yapmaya devam ettim. Ardından bana ‘sen tiyatro yapıyorsun’ dediler. Sonra kaptırdım kendimi, araştırdım, skeçler hazırlamaya başladım, işi profesyonelliğe dökmeye çalıştım, daha ciddi oyunlar yazıp oynamak için çabaladım. Bir kaçında oynamadım, oynattım. Lise bittikten sonra bu işten para kazanma hevesimde geldi. Çünkü insan karşılığını alınca daha mutlu oluyor.”

ÇAYIN YANINDA ŞİİR

Ailesiyle birlikte Konya’da yaşadığını, ancak sanata ilgisi olmayan bir aile yapısı olduğu için 6 ay önce onlardan kopup İzmir’e geldiğini ifade eden Çetiner, “Konya’da belediye tiyatrosunda oyunculuk yaptım. Sonrasında Sanat Kafe adıyla bir kafe açtım ve kendi ekibimi kurdum. Kafe de cep sahnemiz vardı. Ekip her ay oyun çıkarıyordu. Seyirciye çoğu zaman ücretsiz, ücretli olduğu zaman da daha uygun fiyata yapılıyordu. Anonim Ekip de oradan çıktı. Müşterilere çayın yanında şiir veriyorduk ve çoğunu ben yazıyordum. Müşterilerde merak edip sormaya başladılar. Kim bunları yazan, diye. Bende isim vermeyi sevmediğim için şiirleri yazanın anonim olduğunu söylerdim. Kafe ticari nedenlerden dolayı kapandı. Ancak biz Anonim Ekip olarak tiyatro ve sosyal sorumluluk çalışmalarımıza devam ediyoruz. İzmir’deki ekibimiz 6 kişilik. Konya’da ise 8” dedi.

Yakın zamanda kültür merkezi açmak gibi bir planları olduğuna da yer veren Çetiner, “Şu an yaptığımız tiyatro çalışmalarımızın dekorunu, sahnesini de biz ayarlıyoruz zaten. Hazır her şeyi nasılsa biz yapıyoruz bir merkezimiz olsun dedik” diye konuştu.

BEN OYUNCU OLACAĞIM

Birdem Avit’in de söz hakkı aldığı röportajımızda şunlara yer verildi: “İlk izlediğim tiyatro oyunundan sonra ‘ben oyuncu olacağım’ dedim. İstanbul’da yaşadığım semtte bu hayale ulaşmak zordu. Annem isteğimi görünce beni alıp İzmir’e geldi. Tiyatro kurslarına gittim. Oyunculuk eğitimi almaya çalıştım. Birçok ödülüm var. Uluslararası Tiyatro Festivali’nde Kadın Oyuncu Ödülü’nü aldım. Tek pişmanlığım daha önce bu işi yapmamış olmak. En büyük arzum ise çocuklar için bir şeyler yapılması. Çünkü ben çocuk yaşta başladım ve zorluklarını sonuna kadar yaşadım. Onların zorlanmadan sanata dokunmasını istiyorum. İmkân varken dahi sanat yapmakta zorlanılıyor. Bunun mümkün olmasını diliyorum.”

TİYATRO SİNEMA İLE BULUŞTU

Diğer tiyatro anlayışlarından farklı bir anlayışa sahip olduklarını,  tiyatroyu sinema ile harmanladıklarını vurgulayan Kemal Çetiner, “Göze parmak sokan fark anlayışına karşıyız. Doğru ya da yanlıştan öte gerçek anlatmak istediğimiz. Ortada bir gerçek var. Tiyatro seyirlik bir şeydir. Bir mesaj vermek zorunda değildir. Üç nokta koyabilirsin tiyatroda. Biz tiyatroyu sinema gibi yansıtıyoruz. Sahne oturuşlarımız, düzenimiz, diyaloglarımız kısa ve keskin. İzleyici ‘bu sinema da olur teatral değil’ diyebilir. Ama izlediği zaman ‘fakat bu tiyatro sinemayla alakası yok’ da diyebilir. Tabi, bunu kapan seyirci sayısı az. Gözle görülür bir fark yok hem tiyatroyu hem de sinemayı bilen bunu anlayabilir. Mesela sinemadaki çapraz kesmeyi tiyatroda da işleyebiliyoruz” dedi.

Anonim Ekip olarak aralarında hiyerarşi bulunmadığını söyleyen Çetiner, bu yüzden işlerin bazen sarpa sardığını ancak var olan karmaşadan da mutlu olduklarını, kimseye ait olmayan bir ekip oluşturduklarını belirtti. Çetiner, “Şahsımız adına tanınmak gibi bir gayemiz yok ama ekibin bu felsefesinin bilinmesini istiyoruz. Tunceli’deki bir adam biz sanat adına bir şeyler yapmak istiyoruz deyip, Anonim Ekip çatısı altında orada gerçekleştirebilir çalışmasını” diye konuştu.

SURİYELİ ÇOCUKLAR TİYATRO SAHNESİNDE

İnsanları her şekilde kabul eden bir sanat anlayışının altını çizen Anonim Ekip gönüllüleri, hedeflerinin bir kültür merkezi oluşturmak ve orada binlerce yardım faaliyetinde bulunmak olduğunu açıkladı.

Sosyal sorumluluk projelerinden de bahseden Çetiner, “2 Aralıkta TAKSAV Vakfı’nın bir etkinliği var çocuklara oyuncak götürülecekmiş. Bizden de orada tiyatro oyunu sahnelememiz için ricada bulundular. Tabi ki gideceğiz. Tunceli’ye çocuklar için performans sanatları eğitimine gitmiştik. Canlı heykel, tahta bacak, pantomim gibi etkinlikler yaptık. Kapılar’da yapılacak olan mülteci okuluna yardımlarımız oluyor. Boyasını, sıvasını yapıyoruz. Ayriyeten okul yapılınca drama, diksiyon, uygulamalı tiyatro eğitimleri gibi kurslar vermeyi düşünüyoruz.  Hatta yakın bir zamanda Suriyeli çocuklar ile birlikte tiyatro oyunu çıkaracağız. Onlar asıl oyuncularımız olacak” cümlelerini kullandı.

Sadece Doğu’daki çocuklara yapılan sosyal çalışmalara da karşı olduklarını belirten Çetiner, “Neden İç Anadolu’ya gidilmiyor mesela. Oradaki çocuklarında birçok ihtiyacı var. Sadece Doğu’ya yönelmek samimiyetsiz geliyor bana. Farklı bölgelere yapılan etkinlikler Doğu’da olduğu gibi daha birçok bölgede açık fikirliliğe sebep olabilir” dedi.

1 TL’ye DERT DİNLİYORLAR

Otostopla Sinop hariç bütün ülkeyi gezdiğini kaydeden Çetiner, sanata değer veren insanlar olduğumuzu düşünüyorsak bunu sadece bir kafede çay içerken konuşmaktan öteye taşımamız gerektiğini vurguladı.

Tiyatro masraflarını farklı şekillerde giderdiklerini anlatan Birdem Avit, “Tiyatronun masrafını 1 TL’ye dert dinlenir olayıyla gideriyoruz. Dert anlatan çok insan var. Dert anlatmaya gelenler tiyatroya gelse biz ihya oluruz. Ben bazen palyaçolukta yapıyorum. Ekipten bir arkadaşımız ev taşımacılığı işini yapıyor” dedi.

Genç tiyatrocular vakıflar başta olmak üzere okurlara seslenerek tiyatro çalışmaları için maddi ve manevi destek de bulunmalarını istedi.

Anonim Ekibin yakın zamanda sahneleyeceği ‘Şu Adamı Kesin’ oyunu ise; 22 Kasım Çarşamba, saat 20:00’de, Kıbrıs Şehirleri Caddesi’nde yer alan Han Tiyatrosu’nda.

 
13 Kasım 2017 Pazartesi 10:34 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
Doç.Dr. Nezir Akyeşilmen
 
Dr. M. Zeki Uyanık
 
Deniz Arslan
 
Neşe Yavuz
 
Ümit Yaşar Işıkhan
 
Erdal Erek
 
Abdulkahar Çaçur
 
Aylin Topaloğlu
 
Kevser Kurudan
 
Elif Yılmaz Pekçalışkan
 
Halisa Toprak
 
Halil Arslan
 
Aslı Şen
 
Dr. Mehmet Ali Noyan
 
Taner Uyanıker
 
M. Temel Koçaklar
 
İrfan Atıcı
 
Uzm.Dr. Bediha Salnur
 
Mekkiye Uludağ
 
Merve Tüzün
 
Mehmet Emin Değer
 
Özkan Pekçalışkan
 
Sevil Petrini
 
Abdulkadir Yıldız
 
Dr. Özlem Önen
 
Muhammet Tunç
 
Yusuf Çağırtekin
 
Sultan Gümüş
 
Adnan Avuka
 
Fulya Aybüke Fişengi
 
Op.Dr. Yusuf Demircan
 
Düzgün Yalçınkaya
 
Dr. Mustafa Torun
 
Çağdaş Cantürk
 
Aysun Arslan Aydin
 
Cem Yavuz
 
Ecz. Hakan Dinçarslan
 
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
26
17
3
6
54
2
Başakşehir
26
16
5
5
53
3
Beşiktaş
26
14
8
4
50
4
Fenerbahçe
26
13
9
4
48
5
Trabzonspor
26
11
9
6
42
6
Kayserispor
26
11
8
7
41
7
Göztepe
26
11
7
8
40
8
Sivasspor
26
11
5
10
38
9
Akhisarspor
26
9
7
10
34
10
Malatyaspor
26
9
7
10
34
11
Bursaspor
26
9
6
11
33
12
Kasımpaşa
26
8
7
11
31
13
Alanyaspor
26
8
4
14
28
14
Antalyaspor
26
7
7
12
28
15
Osmanlıspor
26
7
6
13
27
16
Gençlerbirliği
26
6
9
11
27
17
Konyaspor
26
6
6
14
24
18
Karabükspor
26
3
3
20
12
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Tarihte Bugün
1737 - Osmanlı Devleti'nde Sadrazamlığa Yeğen Mehmed Paşa'nın yerine Hacı İvazzade Mehmed Paşa getirildi.
1829 - Yunanistan'ın kuruluşuna ilişkin protokol, Londra'da düzenlenen konferansta Avrupa devletleri elçilerince imzalandı.
1888 - İngiltere'de The Football League kuruldu.
1921 - Kurtuluş Savaşı (Türkiye): Kuva-yi Milliye güçleri Fransız ordusu birliklerini Feke'yi terketmek zorunda bıraktı.
1933 - Dachau Toplama Kampı kuruldu.
1941 - Refah şilebi bir denizaltı tarafından batırıldı, 168 kişi öldü. Bu saldırıyı hiçbir ülke üstlenmedi, gemiyi kimin batırdığı açıklığa kavuşamadı.
1942 - 6 ve daha fazla çocuğu olan ailelere ikramiye verilmesi kararlaştırıldı.
1942 - II. Dünya Savaşı: İkinci Sirte Muharebesi (Kraliyet Donanması ile Regia Marina arasında meydana gelen deniz muharebesi)
1943 - Türkiye ile ABD arasında karşılıklı radyo yayın servisi açıldı.
1944 - II. Dünya Savaşı: Monte Cassino'daki Alman direnişi kırıldı.
1945 - Mısır, Suriye, Lübnan, Ürdün, Suudi Arabistan, Irak ve Yemen, Kahire'de Arap Birliği'ni kurdular.
1963 - Yassıada duruşmalarında idama mahkum edilen, ancak müebbete çevrilen eski Cumhurbaşkanı Celâl Bayar'ın, tahliye kararı çıktı.
1963 - The Beatles'ın ilk albümü Please Please Me çıktı.
1967 - Güney Kore'de Daewoo şirketi kuruldu.
1968 - Paris'te, Nanterre Üniversitesi'nde, ABD'nin Vietnam'da yürüttüğü savaşa karşı çıkan ve eğitimde reform yapılmasını isteyen öğrenciler, Daniel Cohn-Bendit'in liderliğinde üniversitenin birinci amfisini işgal ederek, 68 olaylarını başlattı.
1982 - Yurtdışına kaçan Banker Kastelli'nin kasasına el konuldu; 70 banker ve banka yöneticisinin yurtdışına çıkışı yasaklandı.
1986 - Mehmet Ali Ağca İtalya'da ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.
1988 - Türkiye İmar Bankası T.A.Ş kuruldu.
1993 - Intel Pentium satışa sunuldu.
1995 - Irak'ın kuzeyindeki harekatta 3 bin PKK mensubu çembere alındı, 200'ü öldürüldü, sekiz asker öldü, 11 er yaralandı.
2001 - Diyarbakır DGM'de 5 yıl süren Yüksekova Çetesi davasında 15 sanığa 3 ile 30 yıl arasında değişen hapis cezaları verildi.
2003 - Hakkında üç ayrı gıyabi tutuklama kararı bulunan işadamı Halil Bezmen cezaevine konuldu.
2006 - Zamanının yaşayan en yaşlı hayvanı olarak kabul edilen kaplumbağa Adwaitya öldü.
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:27
  • Güneş07:05
  • Öğlen13:29
  • İkindi16:57
  • Akşam19:34
  • Yatsı20:59
 
Anket
 
Süper Loto
15.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu052022314047
 
On Numara
19.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu04051112182629313233353740475051546370717980
 
Şans Topu
21.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu032023272912
 
Sayısal Loto
17.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu021617314448
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık