KALİTELİ BASKI SERİ ÜRETİM
İzmir’de 1 milyon kişiye istihdam

Ana Sayfa » Sağlık » Çağımızın salgın hastalığı: Obezite

Çağımızın salgın hastalığı: Obezite

Ege Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Uzm.Dr. Onur Oral, obeziteyi dünyamızın sağlık problemi olarak tanımlayarak, Türkiye’de obezite oranının yüzde 50’lere dayandığını söyledi

 
7 Aralık 2017 Perşembe 11:38 
Yorum YapYazdır
 
Çağımızın salgın hastalığı: Obezite

ONURHAN ALPAGUT-ÖZEL HABER

Türkiye’de obezite oranının yüzde 50’lilere dayandığına dikkat çeken Ege Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Uzm.Dr. Onur Oral, hastalığın beraberinde başta kardivasyocular problemler olmak üzere pek çok sağlık problemine neden olduğunu söyledi. Son yapılan araştırmalarda obezitenin bazı kanser hastalıklarına da sebebiyet verdiğini ifade etti.

Obeziteyi dünyanın sağlık problemi olarak tasvir eden Ege Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Uzm.Dr. Onur Oral, “Yüzyılın küresel salgını. Bunun farkında olmalıyız. Hastalık olduğunu kabullenmeliyiz. Obezite; vücuda besinlerle alınan enerjinin (Kalori) miktarının harcanacak seviyeden fazla olması. Bu fazla alınan kalorinin yağ kitlesi olarak, birikmesi ve yağ oranının artması ile karekterize bir kronik hastalıktır. Bu öyle bir hastalık ki tek başına problemken beraberinde birçok problemi de tetikliyor. Obezitenin yüzyılın hastalığı olmasının nedeni de, hem tek başına bir sorun olması ve beraberinde pek çok sorunu meydana gelmesine zemin hazırlamasıdır. Özellikle obezite, kardiyovascular hastalıklara neden olmakta. Aynı zamanda endokrin sisteme de zarar vermekte. Her ne kadar fazla bilinmese de obezitenin bazı kanser türlerine neden olduğu da tahmin ediliyor. Kadın ve erkek tipi kanserlerde obez tipi hastaların yakalanma oraları, obez olmayanlara göre daha fazla olduğu saptanmış. Son literatürlerde bunlar belirtilmiştir. Şeker hastalığı gibi çok ciddi bir sorunu tetiklediği belirtilmiştir. Vakalarda şeker hastalığı görülme tipi çok daha fazla. Tip 2 diyabette çok büyük etken. Arkasından hayatı felç eden kandaki yağ oranı yükseklikleri. Dislepimidiler çok fazla ortaya çıkıyor. Son dönemde üzerinde çok araştırma yapılan uyku apnesi, obezite kökenli bir hastalık olduğu da gözlenmiştir. Kadını ve erkeği ilgilendiren üreme problemlerine de etken olduğu kesinleşmiştir. Bunlardan öte görülmeyen depresyon problemi ile vakalar karşı karşıya. Hepimizin dış görünüşümüze verdiği önem kaçınılmaz. Obez vakalarda yaşanan dış görünümden kaynaklı mutsuzluk, depresyona neden oluyor. Psikolojik komplikasyonların da obezite için ciddi faktörler olarak algılanması lazım” dedi.

RAKAMLAR ÜRPERTİCİ

Obezite’nin son 15 yılda giderek arttığını ifade eden Oral, “Şu an yüzde 45-65 aralığında gelişmiş ülkelerde obezite vakası var. Türkiye’de bu duruma yakın. Birkaç puan düşük olsak’ta bu oran yüzde 40-50 civarında. Oldukça yüksek bir rakam. Obezitenin en yaygın olduğu grup; çocuklar. Çocuk obezitesi büyük problem. Bu durum kişileri ilerleyen dönemde obez olarak yaşamaya mahkum kılabilir. Zaten obezitenin genetik geçişle var olduğunu da biliyoruz. Bu sebeple obez anne-babalardan doğacak çocukların obez olma riski yüzde 60-70 civarında. Kilo sorunu olmayan ailelerde bu oran ise yüzde 10-15 düzeyinde. Bu büyük bir oran değil. Genetik yatkınlıkla obeziteye yakalanma riski daha düşük. Son dönemde kullanılan ilaçlardaki artıyor olması da obeziteyi tetikliyor. Antideprasanlar, bazı antiransprant, hormon ilaçları riski artırıyor. Bunu da beyindeki iştah merkezini uyararak yapıyor. Sistem uyarılınca kişide tokluk hissi zayıflıyor. Daha fazla yemeye dönük eylem gerçekleşiyor” diye konuştu.

GENETİK BİLİMİ UYGULAMALARI

Hastalığa karşı çözüm üretilmesi gerektiğini söyleyen Oral, “Son 10 yılda Avrupa’da ve dünya’da en üstün yöntem obezite hastalarının, obezite genleri üzerinden incelenmesi ve o genlere dönük diyet, egzersiz programlarının uygulanması. Çünkü; saptanan genlerin hangi gıda guruplarına karşı duyarlı olduğu, haftalık kaç saat antrenman ile obezitenin engellenebileceği, obezite genetik çalışmalarında şu anda gösterilmekte. Bu iyi bir gelişme. Ülkemizde de yavaş yavaş bu durum gündeme gelmekte. Obezitenin en iyi tedavisi; şişmanlamayı önlemektir. Kişinin beslenme rejimini çok iyi planlaması gerekmektedir. 70 kilogram civarında bir erkeğin günlük enerji ihtiyacı bin 500-2 bin 200 kalori arasında değişmektedir. Bu kalori aralığında beslenen bir erkeğin aldığı kaloriyi yayması mümkündür. Bu sebepten kilo almaz. Eğer bu diyeti 2 binden aşağıya çekersek, o zaman rahatlıkla kişinin kilo vermesi düşünülebilir. Özellikle bayanların menopoz dönemlerinde kalori ihtiyaçlarının düşüyor olması, bayanın beslenme protokollerini değiştirmeden hayatının devamında bunu sürdürmesi, dönemdeki bayan hastaların kilo almasına doğru gider. Menopoz döneminde kalori ihtiyacının düşmesi gıda rejimi ile dengelenirse, aynen kilo korunur. Aynı beslenme tarzı menopoz döneminde de sürecek olursa, o zaman kilo alınması kaçınılmazdır. Sağlıklı bir diyetten bahsedecek olursak; yüzde 50 karbonhidrat, yüzde 30 protein, yüzde 20 yağ olmalıdır. Ancak dikkatli baktığımızda diyetlerimizde  karbonhidrat oranlarının çok daha arttığı görülmekte. Özellikle fast food tipi beslenmede karbonhidrat miktarı yüzde 70’lere varmakta. Bu rakamda kilo olarak bize dönmekte” dedi.

TAVSİYELERDE BULUNDU

Kişiler için diyet tavsiyesinde bulunan Oral, “Kadınlar için günlük bin-bin 200 kalorilik diyet. Erkekler için bin 200- bin 500 kalori civarında diyet uygundur. Bu şekilde haftada 1 kilo maksimal kilo verilebilir. Çok hızlı kilo verdiren diyetlerin, sağlıklı olmadığı aşikardır. Denenmemesi gerekir. Sağlıklı bir diyet sürdürülebilir olmalıdır. Kalori hesabının da bu anlamda değişmesi lazım. Diyetle birlikte yapılması gereken en akıllıca iş egzersizdir” dedi.

 

 
7 Aralık 2017 Perşembe 11:38 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
Doç.Dr. Nezir Akyeşilmen
 
Yrd.Doç.Dr. M. Zeki Uyanık
 
Deniz Arslan
 
Neşe Yavuz
 
Ümit Yaşar Işıkhan
 
Erdal Erek
 
Abdulkahar Çaçur
 
Aylin Topaloğlu
 
Kevser Kurudan
 
Elif Yılmaz Pekçalışkan
 
Halisa Toprak
 
Halil Arslan
 
Aslı Şen
 
Dr. Mehmet Ali Noyan
 
Taner Uyanıker
 
M. Temel Koçaklar
 
İrfan Atıcı
 
Uzm.Dr. Bediha Salnur
 
Mekkiye Uludağ
 
Merve Tüzün
 
Mehmet Emin Değer
 
Özkan Pekçalışkan
 
Sevil Petrini
 
Abdulkadir Yıldız
 
Dr. Özlem Önen
 
Muhammet Tunç
 
Yusuf Çağırtekin
 
Sultan Gümüş
 
Adnan Avuka
 
Fulya Aybüke Fişengi
 
Op.Dr. Yusuf Demircan
 
Düzgün Yalçınkaya
 
Dr. Mustafa Torun
 
Çağdaş Cantürk
 
Aysun Arslan Aydin
 
 
Basın İlan Kurumu
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Başakşehir
22
14
4
4
46
2
Galatasaray
21
14
2
5
44
3
Fenerbahçe
22
12
8
2
44
4
Beşiktaş
22
11
8
3
41
5
Kayserispor
22
9
8
5
35
6
Sivasspor
22
10
4
8
34
7
Trabzonspor
22
8
9
5
33
8
Göztepe
21
9
6
6
33
9
Malatyaspor
22
7
7
8
28
10
Bursaspor
22
7
6
9
27
11
Akhisarspor
22
7
6
9
27
12
Kasımpaşa
21
7
5
9
26
13
Antalyaspor
22
6
6
10
24
14
Gençlerbirliği
21
5
7
9
22
15
Konyaspor
22
5
6
11
21
16
Alanyaspor
22
6
3
13
21
17
Osmanlıspor
22
5
4
13
19
18
Karabükspor
22
3
3
16
12
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Tarihte Bugün
1451 - Fatih Sultan Mehmet ikinci kez tahta çıktı.
1695 - Osmanlı donanması, Sakız Adası'nı Venedikliler'den geri aldı.
1856 - Islahat Fermanı yayınlandı
1878 - II. Abdülhamit Mebusan Meclisini süresiz olarak kapattı ve Meşrutiyet rejimine son vererek, yönetime tek başına egemen oldu.
1885 - Mark Twain'in Huckleberry Finn'in Maceraları adlı kitabı ilk kez yayımlandı.
1913 - Raymond Poincaré Fransa devlet başkanı oldu.
1930 - Clyde Tombaugh, Ocak ayında çekilen fotoğrafları incelerken Plüton gezegenini keşfetti.
1932 - Japon imparatoru, Manzhouguo'nun (Mançurya'nın eski Çince adı) Çin'den bağımsızlığını ilan etti.
1937 - İstanbul'da eşekle nakliyat yasaklandı.
1941 - 16 yaşın üzerindeki erkek çocukların maden ocaklarında, 12 yaşın üzerindekilerin tekstil sanayiinde çalıştırılmasına ilişkin kararname çıktı.
1941 - Anıtkabir için mimari yarışma açıldığı resmen ilan edildi.
1943 - Naziler Beyaz Gül hareketi üyelerini tutukladılar.
1952 - TBMM, Türkiye'nin NATO üyeliğini onayladı. Türkiye, 21 Şubat günü NATO üyesi oldu.
1957 - BM'de Kıbrıs görüşmelerine başlandı. BM, 26 Şubat'ta sorunun öncelikle ilgili taraflar arasında görüşülmesine karar verdi.
1965 - Gambiya İngiltere'den bağımsızlığını kazandı.
1967 - Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi görüşüldü; 35.000 köyden 15.000'inde okul olmadığı açıklandı.
1971 - Elazığ Senatörü Profesör Celal Ertuğ, "Bir dikta ortamına adım adım yaklaşılmaktadır. Ordunun mesajı açıktır. Demirel derhal istifa etmelidir." dedi. Başbakan Süleyman Demirel ise, "Meşru yollardan geldim. Bulurlar 226'yı, bizi devirirler" dedi.
1974 - Kiss müzik grubu kendi adlarını taşıyan ilk albümlerini yayımladılar.
1977 - Uzay mekiği Enterprise, bir Boeing 747'nin üstünde ilk yolculuğuna çıktı.
1977 - İstanbul Yüksek Öğrenim Derneği (İYÖD) "amaç dışı faaliyet" gösterdiği gerekçesiyle süresiz kapatıldı. İstanbul Yüksek Öğrenim Derneği (İYÖD) Dev-Genç'in (Devrimci Gençlik Dernekleri Federasyonu) İstanbul Bölge Yürütme Kurulu'nu oluşturuyordu.
1985 - Bakanlar Kurulu ilk defa bir grev kararını erteledi. 1985 yılı bugün, Tarım Koruma İlaçları A.Ş'nin İstanbul Kartal ve İzmit Derince'deki işyerlerinde alınan grev kararının, 60 gün ertelenmesi kararlaştırıldı.
1985 - Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu, Ziraat Bankası'nın hamamcılara tarım kredisi verdiğini saptadı.
1987 - Türkiye'de 12 Eylül sonrası yaşanan en büyük grev olan NETAŞ grevi bugün anlaşmayla sonuçlandı.
1988 - İstanbul'daki Spor ve Sergi Sarayı'nın adı, Lütfi Kırdar olarak değiştirildi.
1993 - Gazeteci Kemal Kılıç öldürüldü. Kemal Kılıç İnsan Hakları Derneği Urfa Şubesi Yönetim Kurulu üyesiydi.
1994 - Demokrasi Partisi'nin (DEP) Genel Merkezi bombalandı, bir kişi öldü, 2'si ağır 16 kişi yaralandı. Demokrasi Partisi (DEP) yılbaşından beri 4 kez saldırıya uğramıştı. Olayı İslami Cihat Örgütü üstlendi.
1995 - Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), CHP çatısı altında birleşti. SHP'li Hikmet Çetin oybirliğiyle genel başkan seçildi.
1997 - Tansu Çiller TEDAŞ ve TOFAŞ soruşturmalarından aklandı. Refah Partisi milletvekilleri Tansu Çiller'in aklanmasından yana oy kullandılar.
2003 - Güney Kore'nin Daegu metrosunda çıkan yangında yaklaşık 200 kişi öldü.
2004 - İran'ın Nişabur kenti yakınlarda kontrolden çıkan bir yük treninde meydana gelen patlama ve yangında 200'ü kurtarma personeli olmak üzere 295 kişi öldü. Tren kükürt, petrol ve gübre taşıyordu.
2005 - SEKA İzmit Fabrikası çalışanlarının, iş yerine kapanma eyleminin 30. gününde polis panzerlerle fabrika bahçesine girdi. İşçiler bu gelişme üzerine kendilerini mekanik atölyesine kilitledi.
2007 - NBA All Star 2007 maçı Las Vegas'ta yapıldı.
2008 - Amerika Birleşik Devletleri ve Afganistan, Kosovanın tek taraflı bağımsızlığını tanıdığını açıkladı.
2008 - Türkiye, Kosova'nın bağımsızlığını tanıdı.
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak06:15
  • Güneş07:53
  • Öğlen13:36
  • İkindi16:37
  • Akşam19:00
  • Yatsı20:26
 
Anket
 
Süper Loto
15.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu060719405354
 
On Numara
12.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu02040912131524252636383940424356575868707479
 
Şans Topu
14.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu011125283006
 
Sayısal Loto
17.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu030508323536
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık