Yaşar Kırkpınar
GÜLTEKİN GYO SÜR 07-05-208-10-07-2018 (2 AY)
MATBAA TANITIM
 
İzmir İnce’yi eler, Erdoğan’ı seçer

Ana Sayfa » Eğitim » Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısına Ege Üniversitesi kulak verdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısına Ege Üniversitesi kulak verdi

Yükseköğretimde kaliteyi yükseltme, üniversitelerin Türkiye'yi uluslararası alanda en üst düzeyde temsil edecek seviyede olması vurgusunu sürekli yineleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine Ege Üniversitesi, akademisyenlerin katılımıyla Gelecek Şurası düzenliyor. Şurada 2023 vizyonu konuşulacak

 
3 Mayıs 2018 Perşembe 13:59 
Yorum YapYazdır
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısına Ege Üniversitesi kulak verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yükseköğretimde kalite ile üniversitelerin Türkiye’yi uluslararası arenada temsil etme çağrısına kulak veren Ege Üniversitesinde görev yapan bin 50 öğretim üyesi, “Ege Üniversitesi Gelecek Şûrası”nda bir araya geliyor. Egeli akademisyenler ortak akıl toplantısı ile Ege Üniversitesi’ni geleceğe taşıyacak konuları ele alacak. Ege Üniversitesi Kapalı Tenis Kortu’nda 5 Mayıs Cumartesi günü saat 09.00'da Ege Üniversitesi (EÜ) Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak öncülüğünde gerçekleştirilecek şûrada, üniversiteyi uluslararası arenada hak ettiği yere ve araştırma üniversiteleri arasına taşıyacak kararlar alınacak.

ÜLKE EKONOMİSİNE KATKI

Ege Üniversitesinin dünyanın en iyileri arasında yer alabilmesi için şûrayı düzenlediklerini ve üniversitenin en önemli imkanının akademik kadrosu olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Budak, “Ege Üniversitesinin 5 bin akademik kadrosu var. Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, bakanlarımız, bu toplumun zenginleşmesini istiyor. Bu zenginleşme Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi eğitim ve bilimle olacak. Biz, eğitim ve bilimle bölge ve ülke ekonomimize bu geniş akademik kadroyla nasıl katkıda bulunabiliriz, bunun gayreti içerisindeyiz” dedi.

“TÜRKİYE’NİN 2023 VİZYONU İÇİN AKADEMİSYENLERLE KATKI VERECEĞİZ”

Prof. Dr. Budak, “Şûrada üniversitenin geldiği noktayı tespit edeceğiz. Eğitim, öğretim, araştırma anlamında nasıl bir değişim ve dönüşüme ihtiyaç duyuyoruz, ülkemize nasıl katkı yapacağız gibi sorulara yanıtlar arayacağız. Dünyada üniversiteler kendilerini tartışıyor. Avrupa’da, Amerika’da, batıda üniversiteler multidisipliner çalışıyor. Diğer taraftan Türkiye’de de YÖK nezdinde üniversiteler, ‘uluslararası bir üniversite mi olacak, bir araştırma üniversitesi mi olacak, bölgesini kalkındırmaya yönelik bir üniversite mi olacak, eğitimci bir üniversite mi olacak’ gibi soruları yanıtlamak için çaba gösteriyor. Göreve geldikten sonra öncelikle fakültelerimizden brifing aldık, ikinci brifinglerde hedefler koyduk ve bu hedefleri de şimdi tartışacağız. Böyle olursa biz üniversite olarak elde ettiğimiz bilgiyi devletimize, milletimize kamu ve özel sektöre bir ürüne dönüştürülebilmesi için ciddi katkıda bulunabiliriz. Üniversite ve toplum arasındaki duvarları kaldırmamız lazım, daha aktif olmamız lazım. Türkiye’nin 2023, 2050, 2071 vizyonunu eğitim, öğretim ve araştırma ile gerçekleştirebiliriz. Bunların yeri de üniversitelerse, Türkiye’de de üniversiteler bu katkıyı devlet, ülke ve millet adına yapma sorumluluğuna sahiptir. İşte biz bir ilki başlatıyoruz. Geniş katılımlı, üniversitenin farklı alanlarında çalışan öğretim üyelerinin yer aldığı bir şûra ile sabahtan akşama kadar Ege Üniversitesi olarak eğitim, öğretim ve araştırmayı tartışacağız” diye konuştu.

“EYLEM PLANI OLUŞTURACAĞIZ”

Hem öğretim üyelerine, hem öğrencilere hem de ülkeye katkı koyacak konuları ele alacaklarının altını çizen Prof. Dr. Budak, “Eğitimi, öğretimi, araştırmayı, araştırma üniversitesi olmayı tartışacağız. Öğretim üyelerinin durumunu tartışacağız. Bir profesörün profesör olması için devletin ve şahsın vermiş oldukları emekler önemli, bu emekleri özel sektöre ve kamuya nasıl aktarabileceğimizi tartışacağız. Eğitim anlamında çok farklı 'Z' kuşağı dediğimiz bir kuşak geliyor. Bilişime çok yatkın bir kuşak ve onların beklentilerini konuşacağız. Önümüze bir yol haritası, eylem planı koyacağız. Misyon ve vizyonumuzu belki yenileceğiz. YÖK nezdinde kalite çalışmalarımız, stratejik plan çalışmalarımız var. Köklü üniversitelerin gelenek görenekleri, bir kültürü var. Bu artı değerlerin yanı sıra değişen dünya ve ülke koşulları nezdinde bizim ‘ne yapabilirizi’ tartışmamız lazım” dedi.

Türkiye’nin buna ihtiyacı olduğunu dile getiren Prof. Dr. Budak, daha aktif olarak tartışmak, üretmek ve geleceğe, gençlere umut olmanın gerekliliğinin altını çizdi.

“ÜNİVERSİTE ÖZEL SEKTÖRLE BİR ARAYA GELECEK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üniversite özel sektör işbirliği çağrısı da Ege Üniversitesi Gelecek Şûrası’nda yanıt bulacak. Şûra sonuçlarını kamuoyu ile paylaşacaklarını ifade eden Prof. Dr. Budak, şunları söyledi:

“Şûradan sonra önümüze çıkan sonuçlar doğrultusunda biz sanayiciye de esnafa da çiftçiye de gideceğiz. Üniversitelerin çiftçiyle de, esnafla da, sanayiciyle de arasındaki mesafeleri, duvarları tamamen kaldırması lazım. Biz var olan bilgimizi aktaralım, onlar da ürüne dönüştürsünler. Biz bu heyecanı taşıyoruz. Belki bilinen şeyleri söylüyor da olabilirim. Ama bunları harekete geçirip yönlendirmemiz gerekiyor. Biz, Ege Üniversitesi olarak bu heyecan içerisindeyiz ve bunu yapabileceğimize inanıyoruz. Çünkü akademik kadromuzun bu anlamda çok ciddi bir heyecanı var.”

“ÖĞRENCİLER BİLGİLERİNİ UYGULAMA FIRSATI BULACAK”

Şûra sonrası çeşitli sektörlerle etkileşime geçeceklerini ve bu noktada öğrencilerin de bundan büyük kazanım sağlayacağına işaret eden Prof. Dr. Budak, “Bu jenerasyon edindiği bilgiyi uygulamaktan yana, ‘uygularsam öğrenirim’ diyor. Teorik bilgiler, uzun uzun kitap okumaktan çok, elde ettiği bilgiyi nerede uygulayabileceğine bakıyor. Rektör olarak ben okulda derslere dinleyici olarak katılıyorum. Görüyorum ki öğrenciler elde ettikleri bilgiyi kullanmak istiyor. İşte bizim akademik boyutta hocalarımızla yapacağımız bu şûra, aynı zamanda kampüsümüzdeki öğrencilere de bir ışık olacak” dedi.

“BİZ BİLİM ADAMLARI NEDEN DEVLETE VE MİLLETE KATKIDA BULUNMAYALIM”

Türkiye’nin 2023 ve gelecek vizyonuna ilişkin özel sektörün siyasetçilerin bir araya gelip neler yapabileceği konusunda sürekli masaya yatırdığını ancak bu anlamda eğitimcilerin de katkı vermesi gerektiğini dile getiren Prof. Dr. Budak, “Biz eğitimciyiz, araştırmacıyız. Türkiye’ye baktığımız zaman Türkiye Odalar Borsalar Birliği, STK’lar, iş dünyası farklı çatılar altında geleceği tartışıyorlar. İthalatı, ihracatı döviz kurlarını, ekonomiyi. Biz bu işin bilim insanları olarak neden kendi içimizde, ‘Daha fazla nasıl katkıda bulunuruz’ diye bir şeyler yapmayalım. Özel sektöre, iş dünyasına, devlete niye çalışmayalım. Biz kenarda duramayız. Evet katkıda bulunuyoruz, ama çok daha fazla katkıda bulunmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu şûra da bu anlamda bir ateşin alevlenmesini sağlayabilir, Türkiye’de belki örnek olabilir. Bu anlamda da ben hem iş dünyasına hem de devlete ciddi katkıda bulunabileceğimizi düşünüyorum. En azından motivasyon anlamında yaptığımız çalışmanın sonuçlarını bağlı bulunduğumuz kurumlarla paylaşarak farklı bir etki oluşturabiliriz diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

YUVARLAK MASALARDA TERCİH CİHAZLARIYLA RAPORLANACAK

Değerlendirmeli tercih (deliberativepolling) yöntemi ile gerçekleştirilecek olan şûrada 100 yuvarlak masada bin 50 öğretim üyesi eş zamanlı işleyecek çalışma grupları halinde şûra gündemindeki konuları hep birlikte değerlendirip fikirlerini dile getirecekler. Şûra, ortak görüş oluşturmakla birlikte görüşlerin farklılaşan zenginliğini yakalamak, ortak sorunlara çözümler bulmak, daha iyiye ulaşmak, gelişmek için neler yapılması gerektiğini belirlemeyi sağlayan bir çalışma düzenine oturacak. Katılımcıların yer alacağı masalar fakülteler arası etkileşimi artırmak amacıyla rastlantısal olarak belirlenecek. Masalardaki paylaşımlar tercih cihazlarıyla elde edilen niceliksel verilerle birlikte raporlanacak.

ŞURA DÖRT AŞAMADAN OLUŞACAK

Gelecek Şûrası’nda Ege Üniversitesinin 2019-2023 dönemi önceliklerinin belirleneceği stratejik planın hazırlanmasına katkı sağlayacak konular ele alınacak. “Öğrenciler ve Eğitim Kalitesi” başlığında yeni nesil öğrenci perspektifi, müfredat reformu, eğitimin ulusal ve uluslararası normlarda güncelliği, eğitim yöntemi, uluslararasılaşma gibi konularda katılımcılar katkı sağlayacaklar.

“Kampüs Yaşamı ve Üniversite Kültürü” başlığında katılımcılar, Ege Üniversitesi içinde var olan tesislerin yeterliliği, kampüs içinde bölümler arası sosyal ağların haritası, mezunlarla ilişkilerin yeterliliği gibi konuları tartışarak kampüsün nasıl daha mutlu ve verimli yaşanılabilir hale getirilebileceği üzerinde önerilerde bulunacak.

“Toplumla İlişkiler ve Topluma Etki” başlığında Ege Bölgesi’nin en büyük üniversitesi olma özelliğini koruyan Ege Üniversitesi’nde üniversitesinin toplumla ilişkilerinin daha fonksiyonel olması konusunda görüşler ele alınacak.

“Araştırma Üniversitesi Olmak” başlığında ise Ege Üniversitesini araştırma üniversiteleri arasına taşımak için araştırma ekosistemi, disiplinlerarası etkileşim, bireysel araştırma perspektifi ve uluslararasılaşmanın çok boyutluluğu gibi konular tartışılacak. İHA


 
3 Mayıs 2018 Perşembe 13:59 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
Doç.Dr. Nezir Akyeşilmen
 
Dr. M. Zeki Uyanık
 
Neşe Yavuz
 
Deniz Arslan
 
Cemal Durmaz
 
Erdal Erek
 
Halisa Toprak
 
Aylin Topaloğlu
 
Aysun Arslan Aydin
 
Sultan Gümüş
 
Cem Yavuz
 
Halil Arslan
 
Çağdaş Cantürk
 
Muhammet Tunç
 
Uzm. Dr. Mustafa Torun
 
Ecz. Hakan Dinçarslan
 
Düzgün Yalçınkaya
 
Yusuf Çağırtekin
 
Mekkiye Uludağ
 
Abdulkahar Çaçur
 
Mehmet Emin Değer
 
Özkan Pekçalışkan
 
Sevil Petrini
 
M. Temel Koçaklar
 
Dr. Özlem Önen
 
Dr. Mehmet Ali Noyan
 
Uzm.Dr. Bediha Salnur
 
Elif Yılmaz Pekçalışkan
 
Adnan Avuka
 
Fulya Aybüke Fişengi
 
Op.Dr. Yusuf Demircan
 
İrfan Atıcı
 
Taner Uyanıker
 
Aslı Şen
 
Kevser Kurudan
 
Merve Tüzün
 
Abdulkadir Yıldız
 
Ümit Yaşar Işıkhan
 
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
34
24
3
7
75
2
Fenerbahçe
34
21
9
4
72
3
Başakşehir
34
22
6
6
72
4
Beşiktaş
34
21
8
5
71
5
Trabzonspor
34
15
10
9
55
6
Göztepe
34
13
10
11
49
7
Sivasspor
34
14
7
13
49
8
Kasımpaşa
34
13
7
14
46
9
Kayserispor
34
12
8
14
44
10
Malatyaspor
34
11
10
13
43
11
Akhisar Bld.Spor
34
11
9
14
42
12
Alanyaspor
34
11
7
16
40
13
Bursaspor
34
11
6
17
39
14
Antalyaspor
34
10
8
16
38
15
Konyaspor
34
9
9
16
36
16
Osmanlıspor
34
8
9
17
33
17
Gençlerbirliği
34
8
9
17
33
18
Karabükspor
34
3
3
28
12
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Tarihte Bugün
1633 - Galileo Galilei, engizisyon mahkemesinde dünyanın döndüğüne ilişkin tezini inkara zorlandı.
1788 - New Hampshire, ABD Anayasasını onaylayarak 9. Eyalet olarak birliğe katıldı.
1908 - Londra'da 200 bin kadın, seçme ve seçilme hakkı için yürüdü.
1927 - Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kanunu, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edildi.
1934 - Türkiye'de Yahudilere karşı gerçekleştirilen Trakya Olayları başladı.
1934 - Soyadı Kanunu kabul edildi.
1940 - yılında devlet operası ilk temsilini verdi: mozart'tan "bastien ile bastienne".
1940 - II. Dünya Savaşı: Fransa, Almanya'ya teslim oldu.
1941 - Hitler geceleyin Sovyetler Birliğini işgale girişti.
1942 - 2. Dünya Savaşı: Okinawa Muharebesi sona erdi.
1942 - 2. Dünya Savaşı: Oregon'da Columbia Nehri yakınlarında yüzeye çıkan bir Japon denizaltısı Fort Stevens askeri üssüne doğru 17 top atışı yaptı. Bu Japonların tüm savaş boyunca Amerikan anakarasına gerçekleştirdiği doğrudan birkaç saldırıdan biriydi.
1942 - 2. Dünya Savaşı: Tobruk, İtalyan ve Alman kuvvetlerinin eline geçti.
1946 - Türkiye Garanti Bankası Kuruluş Kanunu kabul edildi.
1946 - Rize Çay Fabrikası'nın temeli atıldı.
1948 - "Manchester Baby" (SSEM) kod adlı bir program, bir bilgisayarın kendi elektronik hafızasında depolanarak oradan çalıştırılan ilk bilgisayar programı olma ünvanını kazandı.
1948 - Columbia Records plak şirketi, ilk Long Play (LP) müzik albümünün tanıtımını New York'ta Waldorf-Astoria Oteli'nde geçekleştirdi.
1976 - Rauf Denktaş, yeniden Kıbrıs Türk Federe Devleti Devlet Başkanlığı'na seçildi.
1982 - ABD Başkanı Ronald Reagan'a suikast teşebbüsünde bulunan John Hinckley, mahkeme tarafından akli dengesi yerinde olmadığı için suçsuz bulundu.
1987 - Mardin'in Ömerli ilçesine bağlı Pınarcık köyünde teröristler, 14'ü çocuk olmak üzere 23 kişiyi katletti.
1990 - İran'da 7.3 şiddetindeki depremde 50 bin kişi öldü.
2006 - Plüton'un yeni keşfedilen uydularına Nix ve Hydra adları verildi.
2008 - MEB `in hazırlamış olduğu 6. sınıf SBS(Seviye Belirleme Sınavı)ilk kez yapıldı.
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak03:31
  • Güneş05:41
  • Öğlen13:24
  • İkindi17:19
  • Akşam20:47
  • Yatsı22:39
 
Anket
 
Süper Loto
14.06.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu080911222643
 
On Numara
18.06.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu02031214151924263032363945515658616667697174
 
Şans Topu
20.06.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu040913212609
 
Sayısal Loto
16.06.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu101522404145
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık