avcılar inşaat
GÜLTEKİN GYO SÜR 07-05-208-10-07-2018 (2 AY)
MATBAA TANITIM
 
CHP İzmir’de liste depremi

Ana Sayfa » Kent » Ege’nin zaman tüneli: ‘Birgi’

Ege’nin zaman tüneli: ‘Birgi’

İzmir’e çok da uzak olmayan saklı cennetlerden biri Ödemiş’e bağlı Birgi kasabası. Bozdağ’ın eteklerinde kurulan yaşama tanıklık ederken; tarihin, doğanın mükemmelliği sizi sizden almaya yetiyor

 
10 Eylül 2017 Pazar 11:37 
Yorum YapYazdır
 
Ege’nin zaman tüneli: ‘Birgi’

ÖZKAN PEKÇALIŞKAN ÖZEL

Eşsiz doğası, tarihi, insanları ve gezilecek muhteşem yerleri ile Ödemiş-Birgi seyahat severleri bekliyor. Antik çağlarda türlü mitolojik öykülere karışmış, Bozdağlar’ın eteklerinde kurulmuş, dünyanın en bereketli havzalarının ortasında kurulmuş Birgi, eski zamanları yaşatan eşsiz bir tarih zenginliğine sahip. 1996 yılında sit alanı ilan edilen bölge 2012’de UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne eklenmiş.

ÇAKIRAĞA KONAĞI RESTORASYONDA

İzmir’in Ödemiş İlçesi’ne bağlı Birgi köyü Ödemiş’e sadece 9 kilometre uzaklıkta yer alıyor. 5000 yıllık tarihe sahip, ulu ağaçların süslediği caddeleri, tarihi evleri ve kutsal kabul edilen topraklarıyla Birgi Köyü görülmeye değer. Köy, eski zamanlarda Frig, Lidya, Pers, Bergama krallıkları, Roma ve Bizans İmparatorluklarının hakimiyetine girmiş ve Aydınoğlu Beyliği’ne başkentlik yapmış. Bu denizci beyliği ve özellikle beyliğin ikinci beyi Gazi Umur Bey’in Birgi üzerinde büyük etkileri olmuş. 1426 yılından sonra Osmanlı topraklarına dahil olan Birgi, adını kale ve sur anlamına gelen ‘Pyrgion’ kelimesinden almış. Geçmiş zamanlarda hem Hristiyanlar hem de Müslümanlar için oldukça kıymetli olan bu topraklarda pek çok önemli din ve bilim adamı yaşamış. Günümüzde eski konakları, medreseleri, türbeleri, camileri ile yaşanmışlığın derinden hissedildiği Birgi, aynı zamanda muhteşem doğasıyla son birkaç yıldır yoğun ilgi görüyor. Ancak Çakırağa Konağı’nda başlayan restorasyon çalışmaları oradaki esnafı ve köylüleri biraz etkilemiş. Esnaftan öğrendiğimiz bilgiye göre 7 sene kadar uzun süren bir restorasyona girmiş olan Çakırağa Konağı, Birgi’ye kendisini görmek için gelenleri uzun bir süre hayal kırıklığına uğratacağa benziyor.

ÖDEMİŞ-BİRGİ GEZİLECEK YERLER

İmamı Birgivi Türbesi, Çakırağa Konağı, Ege’nin en eski camilerinden olan Aydınoğlu Mehmet Bey Camii, Dervişağa Camii ve Sandıkoğlu Konakları ziyaret edilecek başlıca yerler. Çukur Hamam’ın yanında Derviş Ağa tarafından 1657 yılında yaptırılan açık avlulu Derviş Ağa Medresesi’ne yapılan restorasyon çalışmalarından sonra görülmeye değer bir yapı olmuş. Bozdağ’ın karıyla karadut suyunu karıştırıp karadutlu kar helvası satan köylülerden bir bardak alıp tadına bakarak Bozdağlar’dan gelen muhteşem lezzeti tatma fırsatını yakalayabilirsiniz.

ÖDEMİŞ-BİRGİ KAHVALTI YERLERİ

Ödemiş’te kahvaltı yapılacak yerler çok sayıda yok çünkü burası hala gerçek bir köy. Konaklama olarak tercih ettiğimiz Saliha Hanım Taş Konak’ta enfes bir köy kahvaltısı yapabilirsiniz. Tarihi bir konağın bahçesinde doğal ürünlerle dolu bir sofrada kahvaltı keyfi yapmak kendinizi iyi hissetmenize neden olacaktır.

Birgi’nin sokaklarında dolaşırken tarihi evlerden birinde soluklanmak isterseniz Nar Danesi hem nostaljik bir ortam hem de güzel lezzetler sunuyor. Ot kavurması ve serpme kahvaltı dışında adından anlaşılacağı gibi burada katkısız nar suyu içmelisiniz.

BİRGİ’DE NEREDE KALINIR?

SALİHA HANIM TAŞ KONAKLARI

Birgi’de dağ manzaralı Saliha Hanım Taş Konak‘ta konaklarında konaklama imkanı bulabilirsiniz. Tarihi konak yaklaşık 1 asırlık bir geçmişe sahip ve köyde bulunan 200’e yakın tarihi tescilli yapılar arasında yer aldığı için köyün değerleri arasında yer alıyor. Seçil Hanım, babaannesinden miras kalan bu tarihi taş konağı eşi ile birlikte restore ederek şirin bir aile işletmesi haline getirmiş. Saliha Hanım, Seçil Hanım’ın babaannesi, 1900 yılında şuanda ‘Evliya Çelebi Evi’ olarak bilinen evde doğmuş. Evliya Çelebi’nin Birgi ziyaretinde 600 yıllık geçmişe sahip evi günümüzde kasabanın girişinde bulunuyor. Saliha Hanım evlenmiş ve eşiyle birlikte konağı yapmışlar. Bu konakta günümüze kadar üç kuşak yaşamış. Çocukların ve torunların düğünleri hep bu konağın bahçesinde yapılmış.

Böylesine kıymetli yaşanmışlıkları barındıran konakta konaklarken hikayenin etkisiyle kendimi çok farklı hissettim. Konağın şuan ki dekorasyonu ve kullanılan eşyalar eskiye fazlasıyla saygı duyuyor ve tarihi hissettiriyor. Sabah kuş cıvıltıları ve tavukların sesiyle uyandık. Serpme kahvaltısı tek kelimeyle muhteşem. Uzun zamandır böyle keyif aldığım bir kahvaltı denememiştim. Gerçek doğal lezzetlerle köy sofrasına uygun bir kahvaltıydı. Burada olmaktan çok keyif aldık. Birgi’de kahvaltı yapabileceğiniz çok yer yok ama bence aramanıza da gerek yok.

ÇAKIRAĞA KONAĞI

Birgi’nin genellikle yerli taşlardan örülü klasik mimarisinin yanında, Çakırağa Konağı gibi gerçekten insanı büyüleyen bir yapısı da var. 1763’te Mustafa Şerif Çakırağa tarafından, ahşapları Venedik’ten getirilerek yapılan üç katlı bina, 18’inci yüzyıl Avrupa mimarisinin de izlerini taşıyor. Tavanlarında Küçük Menderes havzasında yetişen 72 çeşit sebze ve meyve resimleri yer alıyor. Zemin katı geleneksel tarzda taş örme, diğer katlar tamamen ahşaptan yapılmış etkileyici bir konak. Bu yapıda en dikkat çeken Mustafa Şerif Çakırağa’nın İzmirli ve İstanbullu olan eşleri için yaptırmış olduğu karşılıklı odalar. Bu odaları özel kılan şey, dönemin ulaşım şartları zor olduğu için eşlerinin memleket özlemi çekmemeleri için odaların duvarlarına İstanbul ve İzmir manzarası yaptırmış. Ayrıca konağın tavanlarında Ege Bölgesi’nde yetişen sebze ve meyvelerin tasvirleri yapılmış. Bence köyün en etkileyicisi yapısı bu konak, kesinlikle görmelisiniz.

Çakırağa Konağı ile beraber, Aydınoğulları döneminden kalma türbe ve medreseleri, camileri, taş evleri, dereyi, çeşmeleri; her birinin ayrı ayrı hikâyesi olan bütün bir yaşamı ile Birgi; mutluluk ve huzur arayanlar için bir sığınak gibi geliyor insana. Zamanın durduğu bir yeri andıran Birgi, ayrılırken insanda yeniden gelme hissi uyandıran yerlerden.

AYDINOĞLU MEHMET BEY CAMİİ

Ege’nin en eski camilerinden Ulu Camii olarak da bilinen Aydınoğlu Mehmet Bey Camisi 1312 yılında Aydınoğlu Mehmet Bey tarafından yaptırılmış. Çinilerle kaplı minaresi ve köyün en canlı meydanında bulunmasından dolayı ziyaret etmeniz gerekenlerin başında yer alıyor. Caminin hemen yanında bulunan Aydınoğulları Türbesi altıgen şekilde yapılmış. Mehmet Bey’in 1334 yılında ölümünün ardından yaptırılmış olan türbede kendisinin, oğulları Gazi Umur Bey, İsa Bey ve Bahadır Bey’in tabutları bulunuyor. Mehmet Bey’in vefatından sonra devletin başına oğlu Gazi Umur Bey tarihimizin büyük kahramanlarından biri olmuş. Umur Bey İzmir’de ilk Türk donanmasını kurmuş ve katıldığı deniz savaşlarında Haçlı, Venedik ve Ceneviz donanmalarına karşı büyük zaferler elde etmiş. İzmir’de Haçlılara karşı verdiği bir savaşta okla vurularak şehit edilen Gazi Umur Bey’in aynı meydanda heykeli de bulunuyor. Yine aynı meydanda yer alan Sultan Şah Türbesi Aydınoğlu Mehmet Bey tarafından, kız kardeşi Hanzade Hatun’un ölümü üzerine 1310 yılında yaptırılmıştır. Hanzade Hatun zamanında Sultan Şah olarak anıldığı için aslında bu türbeye de ismi verilmiş.

İMAM-I BİRGİVİ MEDRESESİ

Sultan II. Selim’in hocası, Birgili Ataullah Efendi tarafından 1570 yılında yaptırılan medrese aynı zamanda Ataullah Efendi Medresesi olarak da biliniyor. Buranın içerisini mutlaka ziyaret edin. En sağ tarafta yer alan kapıdan girdiğinizde Osmanlı hat sanatına dair çok başarılı ürünler yapılan bir dükkan buluyor. Ayrıca bu medresenin önünde cumartesi günleri bir pazar kuruluyor. Bu pazarda köylüler yöresel ürünler, el işleri ve gözlemeler satıyorlar.

ŞEYH MUHİDDİN HAMAMI

15. yüzyıla tarihlenen hamam, bazı kaynaklarda Derviş Ağa Hamamı ya da Şeyh Muhiddin Hamamı olarak adlandırılsa da köylüler tarafından Çukur Hamam olarak biliniyor. Köyün sokaklarında dolaşırken bu hamama dikkat edin.

KÜP UÇURANLAR KULESİ

Birgi’nin eski zamanlarda gözetleme kulesi olarak kullanılmış Küp Uçuranlar Kulesi Cumhuriyet Meydanı’nda yer alıyor. Ongen planlı ve Bizans dönemine ait kule tahminlere göre Birgi’ye adını veren Pyrgion yani gözetleme kulesi olduğu düşünülüyor. Kulenin bahçesinde yer alan balkondan köyü kuş bakışı keşfedebilirsiniz.

KOCA ÇEŞME

Koca Çeşme, Bıçakçı Esseyyid Hacı Ali Ağa tarafından 180 yılında yaptırılmış. Üzerinde kabartmaları olan çeşme aynı zamanda Bıçakçı Çeşmesi olarak da biliniyor. Günümüzde hala köy halkı tarafından kullanılan çeşmeden buz gibi bir avuç su içmeden dönmeyin.

 
10 Eylül 2017 Pazar 11:37 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
Doç.Dr. Nezir Akyeşilmen
 
Dr. M. Zeki Uyanık
 
Deniz Arslan
 
Neşe Yavuz
 
Ümit Yaşar Işıkhan
 
Erdal Erek
 
Abdulkahar Çaçur
 
Aylin Topaloğlu
 
Kevser Kurudan
 
Elif Yılmaz Pekçalışkan
 
Halisa Toprak
 
Halil Arslan
 
Aslı Şen
 
Dr. Mehmet Ali Noyan
 
Taner Uyanıker
 
M. Temel Koçaklar
 
İrfan Atıcı
 
Uzm.Dr. Bediha Salnur
 
Mekkiye Uludağ
 
Merve Tüzün
 
Mehmet Emin Değer
 
Özkan Pekçalışkan
 
Sevil Petrini
 
Abdulkadir Yıldız
 
Dr. Özlem Önen
 
Muhammet Tunç
 
Yusuf Çağırtekin
 
Sultan Gümüş
 
Adnan Avuka
 
Fulya Aybüke Fişengi
 
Op.Dr. Yusuf Demircan
 
Düzgün Yalçınkaya
 
Uzm. Dr. Mustafa Torun
 
Çağdaş Cantürk
 
Aysun Arslan Aydin
 
Cem Yavuz
 
Ecz. Hakan Dinçarslan
 
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
34
24
3
7
75
2
Fenerbahçe
34
21
9
4
72
3
Başakşehir
34
22
6
6
72
4
Beşiktaş
34
21
8
5
71
5
Trabzonspor
34
15
10
9
55
6
Göztepe
34
13
10
11
49
7
Sivasspor
34
14
7
13
49
8
Kasımpaşa
34
13
7
14
46
9
Kayserispor
34
12
8
14
44
10
Malatyaspor
34
11
10
13
43
11
Akhisar Bld.Spor
34
11
9
14
42
12
Alanyaspor
34
11
7
16
40
13
Bursaspor
34
11
6
17
39
14
Antalyaspor
34
10
8
16
38
15
Konyaspor
34
9
9
16
36
16
Osmanlıspor
34
8
9
17
33
17
Gençlerbirliği
34
8
9
17
33
18
Karabükspor
34
3
3
28
12
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Tarihte Bugün
1703 - Rus Çarı I. Petro, Sankt Petersburg şehrini kurdu.(Şehir Rus İç Savaşı sırasında Petrograd, SSCB döneminde de Leningrad olarak adlandırılıyordu)
1907 - San Francisco, California'da veba salgını başgösterdi.
1935 - Hafta tatili Cuma'dan Pazar'a alındı.
1941 - Alman zırhlısı Bismarck, İngiliz donanması tarafından batırıldı.
1944 - Latin harfleri ile ilk Cumhuriyet altını basıldı.
1953 - Paris'te Belçika, Fransa, İtalya, Lüksemburg, Hollanda ve Federal Almanya arasında Avrupa Savunma Birliği Antlaşması imzalandı.
1956 - İstanbul'da yapılan Dünya Güreş Şampiyonası'nda Türkiye Milli Güreş Takımı, serbestte altı birincilikle dünya şampiyonu oldu.
1958 - Amerikan F-4 Phantom II çok amaçlı avcı-bombardıman uçağı ilk uçuşunu yaptı.
1961 - Anayasa, Kurucu Meclis'te oylamaya katılan 262 üyeden 260'ının oyuyla kabul edildi.
1962 - Çekmece Nükleer Araştırma Merkezi açıldı.
1964 - Hindistan Başbakanı Cavaharlal Nehru 75 yaşında öldü.
1980 - Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Gün Sazak, Ankara'da uğradığı bir suikast sonucu vefat etti.
1985 - Papa suikastı davasında Mehmet Ali Ağca, "Ben Hazreti İsa'yım, Tanrı'nın oğluyum" dedi.
1986 - Tütün tekelini kaldıran yasa onaylandı.
1992 - Iğdır ve Ardahan il oldu.
1993 - PKK, 33 silahsız askerimizi pusuya düşürerek öldürdü.
1994 - ABD'de 20 yıldır sürgünde bulunan Sovyet yazar Aleksandr Soljenitsin ülkesine döndü.
1999 - Birleşmiş Milletler Savaş Suçluları Mahkemesi, Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç'i Kosova'daki vahşetin sorumlusu olmakla ve etnik Arnavutlara karşı soykırım yapmakla suçladı.
2001 - 53 ülke Afrika Birliği'ni kurdu.
2007 - Mehmet Ağar Genel Başkanlığındaki DYP eski Demokrat Parti'nin adını aldı.
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak03:42
  • Güneş05:45
  • Öğlen13:19
  • İkindi17:13
  • Akşam20:34
  • Yatsı22:21
 
Anket
 
Süper Loto
24.05.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu061134404950
 
On Numara
21.05.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu01020406122428323341445153585965686973757678
 
Şans Topu
23.05.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu060910242712
 
Sayısal Loto
26.05.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu011011132634
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık