KALİTELİ BASKI SERİ ÜRETİM
İzmir’de fırtına hayatı felç etti

Ana Sayfa » Kültür-Sanat » Filiz’den Aşık Veysel güzellemesi

Filiz’den Aşık Veysel güzellemesi

Bilimsel Tiyatro Atölyesi bu kez “Kör Oldum Veysel Oldum” adlı oyunuyla 2017-2018 sezonuna hızlı bir giriş yaparak seyircisinin karşısına çıktı

 
14 Kasım 2017 Salı 09:45 
Yorum YapYazdır
 
Filiz’den Aşık Veysel güzellemesi

ONURHAN ALPAGUT

Büyük halk ozanımız Aşık Veysel’in yaşamını, geleneksel sahneleme yöntemlerinden çok farklı bir yolla ve seyircinin beğenisine, belgesel bir tatla sunan Bilimsel Tiyatro Atölyesi’nin (BTA) oyunda kullandığı çoklu sahneleme tekniği büyük beğeni kazandı. Oyunu, Antik Yunan oyunlarında kullanılan çoksesli bir yapıyla; sahneye, 6 kız oyuncunun oluşturduğu koroyla başlatan Yazar-Yönetmen Hayrettin Filiz; bu kez, genç ve yaşlı olmak üzere iki ayrı Aşık Veysel’in ağzından anlatıyor hikayesini… Yaşlı Veysel rolündeki BTA oyuncusu Erdal Atıcı’nın ozana benzerliğinin yanında, oyunculuğundaki yüksek beceri seyircide büyük beğeni kazanırken; genç Veysel’i canlandıran Ege Akgün’ün performansı da seyirciden yoğun alkış aldı. Aşık Veysel’in annesi Gülüzar Kadın’ı canlandıran Gülşen Ezgi Candadurucu’nun, çocuğuna duyduğu duru sevgiyi,iyi bir performans ile yorumlaması ve Veysel’in babası Karac’Ahmet’i oynayan İrfan Kadiroğlu’nun sıcak ve samimi oyunculuğu da göz doldurdu. Ritüel Kadınları diye anılan; İlksen Erol, Doğa Baran, Mutlu Aksaya, Devin Balgasun, Ekinsu Kadiroğlu ve Eda Tutuk’un oluşturduğu kadınlar korosu, oyunun bel kemiğini oluşturdu. Zebun Hüseyin rolünde BTA’nın oyuncu kadrosundan Yağız Madencioğlu, Arapoğlu ve Lokman Hekim rollerinde deneyimli oyuncu Emre Tekin ve ilk oyununa çıkan Yiğit Turcan’ın heyecanlı sunumlarının yanı sıra,Molla Hüseyin’i canlandıran Rıdvan Akgün’ün oyunculuğu da seyirciden büyük takdir topladı.

ETKİLEYİCİ PERFORMANS

“Kör Oldum Veysel Oldum” adlı oyunu Hayrettin Filiz yazdı ve yönetti. Oyunda, BTA’da yetişen genç yönetmen adayı Eda Tutuk, yönetmen yardımcılığı görevini üstlendi. Neredeyse hiç dekor kullanmadan, 155 dakika sahne tutan BTA oyuncuları, Eda Tutuk’un çizdiği bir Aşık Veysel posteri önünde, inandırıcı oyunculuklarıyla ulusal değerlerimize sahip çıkmadığımız takdirde, başka kültürlere esir olacağımızı, özentiden kimliğini kaybetmiş bir toplumsal kırılma yaşayacağımızı, hile yapmadan ve yorulmadan iş üretmenin çalışkan olmakla ilgili olduğunu kanıtlar gibiydiler.

17 KASIM'DA YENİ OYUN

Ulusal değerlerini bilmeyen birinin, evrensel kültür değerlerine de ulaşamayacağına inanan BTA kültür hareketi; günümüzde karabasan gibi üstümüze çullanan cehalet, oportünizm ve duyarsızlık baskısını aşmanın, bu baskıya direnmenin en etkili yolunun sanatla direnmek, sanat yoluyla mücadele etmek olduğunu “Kör Oldum Veysel Oldum” adlı oyunlarıyla seyircisine anlatıyor. Bu yıl repertuvarlarında ağırlıklı olarak yerli hikayeler ve tarihimizde unutturulmaya çalışılan kişi ya da olaylara yer verdiğini açıklayan BTA kurucu-yönetmeni Hayrettin Filiz; 17 Kasım günü başlayacak olan, “Tahir İle Zühre” adlı yeni bir oyun daha hazırladıklarını; türlü eziyet ve baskılarla umutları tüketilen, mücadele ritimleri yok olan ya da azalan, teslim olmaya zorlanan insanlara küçük bir umut ya da fikir verebilmenin, hem tüm sanatların, hem de BTA’nın temel görevi olduğu konusunda belirtiyor.

KALBİNİZE BASA BASA

Oyunun akışında üç ayrı film gösterisi yapılıyor. Aşık Veysel’in kendi sesinden nadir bilinen bazı şiirleri, vasiyet niteliğindeki son konuşması ve ağaç tutkusuna, yaşantısına dair görüntülerin yer aldığı bu filmlerden başka, 1952 yılında çekilen ve senaryosunu Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun yazdığı “Karanlık Dünya” adlı filmden de görüntüler, seyircinin görüşüne açılıyor. Oyun, birbirinden seçkin 22 müzikle süslenmiş. Oyunun hiç kuşkusuz etkileyici bölümlerinden biri de, Aşık Veysel’in, onu terk edip evden kaçan ilk eşi Esma’nın tiradıdır. Ebru Kandemirci tarafından canlandırılan Esma, oyunun son bölümlerine doğru kocasından dayak yiyen, aşağılanan, ezilen tüm kadınların kıyamı gibi bir tirad atar... Eril dünyanın karşısında sömürülen kadının kimliğinin sembol olarak kullandığı bölümde, oyuncu, çaresizliğini seyircinin kalbine basa basa anlatır. “Bizim işimiz çözmek değildir. Soru açmaktır, ayna tutmaktır” diyen Hayrettin Filiz; bu bölüm için: “Seyircinin içini parçalamak değil, suçu hep başkalarının işlediği dair önyargımızdan kurtulmak için bu bölümü bu kadar sert yorumladım” dedi.

“Kör Oldum Veysel Oldum”

“Kör Oldum Veysel Oldum” adlı oyununda 15 oyuncu görev yapıyor. Oyun, beklentinin aksine; Aşık Veysel’in daha az bilinen, henüz adının duyulmadığı zaman dilimine ışık tutuyor. Oyun Aşık Veysel’in çocukluğundan başlıyor; kör olması, körlüğünün ailesi için yarattığı sıkıntılar, akranlarının alayları, saza olan tutkusunun nereden geldiği, öfkeleri, korkuları, Osmanlı’nın son döneminden Cumhuriyet günlerine geçişteki tutumları, Esma’ya olan dramatik tutkusu, vazgeçmeyen, inatçı tutkusuyla, yeşile olan saygısıyla, sevgi ve her zaman umut dolu yüreğiyle, capacanlı bir Veysel çıkıyor seyircinin önüne. Oyunun finalinde atılan replik aslında her şeyi anlatıyor: “Bak Veysel, çocuklar diyor ki; “kör” sözüne kızar mıydı Veysel Amcamız? Canımı alsalar daha iyiydi kör diyeceklerine. O kadar ağırıma giderdi. Ama sonra alıştım… Geniş ol dedi anam, gören kör değilsin sen, sade gözlerin kör… Alıştım bir zaman sonra. Şimdi gördüğünüz gibi kendi kendime bile kör diyebiliyom gari… Neden? Çünkü ömrüm karanlıkta geçti, yine de şikayetçi değilim. Gözüm görse Sivrialan’a ancak çoban olurdum. Şimdi… kör oldum Veysel oldum.”

OYUN ÖNCESİ SERGİ

BTA, oyundan önce bir de “Aşık Veysel Kitapları Sergisi” açıyor gelen seyircisinin beğenisine... Bu sergide; Aşık Veysel’in fotoğrafının ilk kez yayınlandığı, 1931 tarihli ve “Sivas Halk Şairleri Bayramı” adıyla düzenlenen buluşma anısına, dönemin Sivas Milli Eğitim Müdürü olan Ahmet Kutsi Tecer’in hazırlamış olduğu 16 sayfalık kitapçığın tıpkıbasımıyla, şair Enver Gökçe’nin düzenlemiş olduğu, 1944 baskı “Deyişler” kitabından, Aşık Veysel adına basılan 1949 tarihli ilk broşüre kadar birçok değerli dokümanlar sergileniyor. Oyun için özel olarak hazırlanmış “Aşık Veysel Kartpostalları” da seyirciye hatıralık olarak sunuluyor.

 
14 Kasım 2017 Salı 09:45 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
Doç.Dr. Nezir Akyeşilmen
 
Yrd.Doç.Dr. M. Zeki Uyanık
 
Deniz Arslan
 
Neşe Yavuz
 
Ümit Yaşar Işıkhan
 
Erdal Erek
 
Abdulkahar Çaçur
 
Aylin Topaloğlu
 
Kevser Kurudan
 
Elif Yılmaz Pekçalışkan
 
Halisa Toprak
 
Halil Arslan
 
Aslı Şen
 
Dr. Mehmet Ali Noyan
 
Taner Uyanıker
 
M. Temel Koçaklar
 
İrfan Atıcı
 
Uzm.Dr. Bediha Salnur
 
Mekkiye Uludağ
 
Merve Tüzün
 
Mehmet Emin Değer
 
Özkan Pekçalışkan
 
Sevil Petrini
 
Abdulkadir Yıldız
 
Dr. Özlem Önen
 
Muhammet Tunç
 
Yusuf Çağırtekin
 
Sultan Gümüş
 
Adnan Avuka
 
Fulya Aybüke Fişengi
 
Op.Dr. Yusuf Demircan
 
Düzgün Yalçınkaya
 
Dr. Mustafa Torun
 
Çağdaş Cantürk
 
Aysun Arslan Aydin
 
 
Basın İlan Kurumu
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Başakşehir
17
11
3
3
36
2
Galatasaray
17
11
2
4
35
3
Fenerbahçe
17
9
6
2
33
4
Beşiktaş
17
8
6
3
30
5
Kayserispor
17
8
6
3
30
6
Göztepe
17
9
3
5
30
7
Trabzonspor
17
8
5
4
29
8
Sivasspor
17
8
2
7
26
9
Bursaspor
17
7
4
6
25
10
Malatyaspor
17
6
4
7
22
11
Kasımpaşa
17
5
4
8
19
12
Akhisarspor
17
5
4
8
19
13
Aytemiz Alanyaspor
17
5
3
9
18
14
Osmanlıspor
17
5
2
10
17
15
Antalyaspor
17
4
5
8
17
16
Konyaspor
17
4
3
10
15
17
Gençlerbirliği
17
3
5
9
14
18
Karabükspor
17
2
3
12
9
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Tarihte Bugün
1535 - İspanyol fatih (Konkistador) Francisco Pizarro Peru'nun başkenti Lima'yı keşfetti.
1778 - İngiliz kaşif James Cook, Hawaii'ye ulaştı.
1886 - Kadınlar, Şükufezar dergisinde "saçı uzun aklı kısa" deyimine karşı mücadele başlattı.
1896 - X-ışınları cihazı ilk kez New York'ta halka tanıtıldı. "X" adı, ne tür bir ışın olduğunun bilinmeyişini simgeliyordu.
1903 - Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Theodore Roosevelt'in Birleşik Krallık Kralı VII. Edward'a gönderdiği radyo mesajı, Birleşik Devletlerden radyo ile yapılan ilk okyanus aşırı iletişim olmuştur.
1910 - Çırağan Sarayı yandı. Saray 1865'te Sultan Abdülaziz tarafından inşa ettirilmişti.
1911 - İlk defa bir uçak, bir geminin güvertesine iniş yaptı. Pilot Eugene B. Ely, San Francisco limanında bulunan USS Pennsylvania gemisine indi.
1912 - Kaptan Robert Scott Güney Kutbuna ulaştı. Bunu başaran ilk insan olmayı hayal ediyordu ancak Roald Amundsen ondan yaklaşık bir ay önce bunu başarmıştı.
1919 - I. Dünya Savaşı'nda yenik düşen devletlerle anlaşmalar yapmak üzere, İtilaf Devletleri temsilcilerinin oluşturduğu Paris Barış Konferansı açıldı. Avrupa'nın haritası yeniden çizildi.
1924 - İstanbul'da Milli Türk Ticaret Birliği Kongresi toplandı.
1927 - Lozan Antlaşması, Amerikan Senatosu tarafından reddedildi.
1928 - Çerkez Hacı Sami çetesinden 3 kişi Eminönü Meydanı'nda idam edildi. Bu kişiler Atatürk'e suikast iddiasıyla idama mahkum edilmişlerdi.
1931 - Cumhuriyet gazetesinin düzenlediği Türkiye Güzellik Kraliçesi yarışmasını, Naşide Saffet Hanım kazandı.
1940 - Milli Koruma Kanunu kabul edildi.
1943 - Sovyetler, Leningrad'da hüküm süren Nazi kuşatmasını kırdıklarını açıkladı.
1944 - Trak adlı yolcu vapuru, Çanakkale'den Bandırma'ya giderken kayalara bindirerek battı: 24 kişi öldü.
1946 - Madam Butterfly operası, Ankara'da sahnelendi.
1947 - İstanbul'da Muallimler Birliği kuruldu.
1950 - Demokrat Parti (DP) işçiye grev hakkı istedi.
1951 - Vietnam Kurtuluş Cephesi gerillaları Hanoi'den geri çekildi; şehir Fransız'ların eline geçti.
1954 - Yabancı Sermaye Yasası Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edildi.
1966 - Vefa Poyraz İstanbul valiliğine atandı.
1966 - Ankara Cezaevi'nde af isteyen mahkumlar isyan etti. İstanbul Üsküdar Toptaşı Cezaevi'nde 260 mahkum açlık grevine başladı.
1969 - ABD'li bilim insanlarınca, düzenli elektromanyetik dalgalar yayan ilk pulsarlar bulundu.
1977 - Zatürreye yol açan gizemli Lejyoner hastalığı'nın amili olan bakteri bulundu ve Legionella pneumophila olarak adlandırıldı.
1983 - Kültür Bakanlığı'nca Sinema Yasa Tasarısı hazırlandı. Bakanlık tasarıyla filmlere denetim getiriyordu.
1984 - -Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) davası duruşmasında sanıklara tek tip elbise giydirildi.
1989 - Kıbrıslı işadamı Asil Nadir, Günaydın gazetesinden sonra Gelişim Yayınları'nı da satın aldı.
1991 - Irak, İsrail'in Tel Aviv ve Hayfa şehirlerine Scud füzesi attı.
1991 - Hükümet, TBMM'den gerektiğinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yurt dışında görevlendirilmesi ve yabancı askerlerin Türkiye'de bulundurulması konusunda yetki aldı.
1993 - Bayburt'un Üzengili köyü üzerine çığ düştü; 56 kişi öldü, 22 kişi yaralandı.
1996 - Michael Jackson ile Lisa Marie Presley'nin iki yıl süren evlilikleri boşanma ile sona erdi.
2005 - 800 yolcu kapasiteli yolcu uçağı Airbus A380, Toulouse'da (Fransa) basına tanıtıldı.
532 - Konstantinopolis (günümüzde İstanbul)'te başlayan Nika ayaklanması tamamen bastırıldı. 30.000 kişinin öldüğü tarihin bu en kanlı ayaklanması 13 Ocak'ta başlamıştı.
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak06:37
  • Güneş08:19
  • Öğlen13:33
  • İkindi16:09
  • Akşam18:26
  • Yatsı19:56
 
Anket
 
Süper Loto
11.01.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu042327365154
 
On Numara
15.01.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu07091217192123293839444750525456626669707380
 
Şans Topu
17.01.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu091016293406
 
Sayısal Loto
13.01.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu021427313245
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık