avcılar inşaat
KALİTELİ BASKI SERİ ÜRETİM
Sorumluluğum devam ediyor

Ana Sayfa » Yaşam » Güzel günler göreceğiz çocuklar

Güzel günler göreceğiz çocuklar

İzmir’de yer alan Ege Bölgesi Ağrı İli Diyadin İlçesi ve Köyleri Yardımlaşma Dayanışma Derneği, çok anlamlı bir projeye imza atıyor. Dernek Diyadin’de bulunan bir köy okuluna binlerce kitap göndermeye hazırlanıyor

 
16 Nisan 2018 Pazartesi 09:55 
Yorum YapYazdır
 
Güzel günler göreceğiz çocuklar

SULTAN GÜMÜŞ / ÖZEL HABER

Diyadin 14 Nisan İlkokulu Müdürü Muhyettin Gezgin, Ege Bölgesi Ağrı İli Diyadin İlçesi ve Köyleri Yardımlaşma Dayanışma Derneği’nin (Ege Diyadinder) Facebook sayfasında bir paylaşım yaptı. ‘Okul kütüphanemizi düzenlemek ve zenginleştirmek amacıyla bir çalışma yürütmekteyiz. Bu kapsamda dostlarımızdan da katkı beklemekteyiz’ cümlelerini kuran Gezgin için dernek üyeleri seferber oldu. Dört koldan kitap toplamaya başlayan derneğe ilk eli kardeş okul olan Attaroğlu İlkokulu uzattı. Okul sadece kitap toplamakla kalmadı. Okul Müdürü Harun Yaşar öncülüğünde Mektup Köprüsü kuruldu, öğrenciler Diyadin’de okuyan ve o hiç tanımadıkları arkadaşlarına mektup yazdı. Mektup Köprüsü’nün devamlılığını sağlayacak olan okul aynı zamanda Doğu’da yaşayan öğrencileri İzmir’e davet etmeyi planlıyor. Kendi öğrencilerini de Doğu’ya götürüp, onların hiç görmedikleri memleketlerini ve kültürlerini tanıtmak istediklerini kaydeden Yaşar, “Ülkemizin her tarafı bizim için kıymetlidir. Doğusu, Batısı hiç fark etmez. Biz hepimiz farklı renklerde, farklı kültürde ve farklı yaşantılarda güzeliz” dedi.

BİNE YAKIN KİTAP

Ege Diyadinder Başkanı Ferit Çevik ve eğitimci Mehmet Halis Demir ile birlikte Attaroğlu İlkokulu’nu ziyaret ettik. Okul Müdürü Harun Yaşar’ın kitap bağışına yönelik kurduğu anlamlı cümleler ziyaretimizi oldukça keyifli kıldı. Bine yakın kitap topladıklarını aktaran ve bir dönem Diyadin’de İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yaptığı için bölgede okumanın ne denli zor olduğunun altını çizen Yaşar, “Ege Diyadinder Başkanı Ferit Çevik, bu durumu WhatsApp grubumuzda paylaşınca çok etkilendim. Çünkü daha önceden orada İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yapmıştım ve kendi memleketim. Hele bir de işin içinde kitap olunca, kitap okumanın da bilincinde olunca kayıtsız kalamadım. Hemen sorumluluk üstlenmek istedim. Ardından öğretmen arkadaşlarıma da konuyu bildirdim. Onlar da destek vermek istedi. Okulumuzun imkanlarıyla bine yakın kitap topladık. Memleketimizde aydın, pırıl pırıl öğrenciler yetişsin. Biz bundan mutluluk ve gurur duyarız” dedi. Kitabın aydınlık ve güneş olduğunu vurgulayan Yaşar, “Derler ya güneş girmeyen eve doktor girer diye. Bizde diyoruz ki kitabın girmediği eve cehalet girer. O bölgede de bizim sıkıntılarımız var. İmkanlar dahilinde bölgeye, okuyan gençlerimize destek oluyoruz. Kendim de o bölgede görev yaptığım için ne zorluklarla okuduklarını biliyorum. Bu yüzden imkanlarımızı zorlayarak destek olmalıyız. Hele bir de konu kitap ise” diye konuştu.

BİR YAŞAMA IŞIK TUTABİLMEK…

Diyadin’de görev aldığı sıralarda kız çocuklarının eğitimine yönelik başarılı çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Yaşar, bir insanın hayatına dokunabilmenin öneminden bahsederek şunları ekledi: “O bölgede çalışırken kız çocuklarının eğitimine yönelik çok fazla projeler yürütüyorduk. Kız çocuklarını eğitime kazandırıyorduk. Şimdi de beni arıyorlar. Projeler sonucu meslek sahibi olan kızlarımız ‘Siz olmasaydınız biz okuyamayacaktık’ deyip teşekkürlerini iletiyor. Bir insanın hayatına dokunabiliyorsak, bir insanın yaşamına ışık tutabiliyorsak en büyük mutluluk budur. Bir öğretmen için değil herkes için böyle olmalı. Büyükşehirlerin gümbürtüsü, teknolojinin hayatımıza girmesi insani bazı şeylerden uzak olmamıza neden oldu. Bazen dokunmak lazım insanlara, onların duygularına.” İnsanların kitap bağışı noktasında çok ilgili olduğunu belirten Yaşar, “Biz duyuruyu yapar yapmaz velilerimiz kendiliğinden kitapları getirmeye başladı. Sadece ön ayak olmak lazım. Bu proje eminim ki daha fazla yayılacaktır. İyilik bulaşıcıdır. Yeter ki isteyelim” dedi.

DOĞU VE BATI MEKTUPLAŞIYOR

Attaroğlu İlkokulu binlerce kitap toplamakla da kalmadı. Öğrenciler ve eğitimciler el ele verip Doğu’daki öğrencilere mektup yazdı. Kalemini konuşturan öğrencilerin kimi o hiç tanımadıkları arkadaşlarına ‘Sizi seviyoruz’ yazdı, kimi ise ‘Seni görmeye geleceğim arkadaşım’… Adlarını dahi bilmedikleri arkadaşlarına şimdiden özlem duyan bu güzel yüreklerin mektupları kitaplar ile beraber Diyadin’e gidecek. “Ülkemizin her tarafı bizim için kıymetlidir” diyen ve Mektup Köprüsü’nün devamlılığı için çalışacaklarını aktaran Okul Müdürü Yaşar, “Doğusu, Batısı hiç fark etmez. Biz hepimiz farklı renklerde, farklı kültürde ve farklı yaşantılarda güzeliz. Bu güzelliğe güzellik katmak lazım. Öğretmen arkadaşlarımız ile birlikte yürüttüğümüz Mektup Köprüsü var. Buradaki öğrenciler yaşantılarını, duygu ve düşüncelerini, temennilerini Doğu’daki öğrencilere mektuplar aracılığıyla aktaracak. Aynı şekilde oradaki öğrenciler de hiç bilmedikleri, tanımadıkları Batı’daki öğrencilere mektup yazarak hislerini yansıtacak. Çocuklar birbirlerini görmeden dost olacaklar. Birbirlerine kültür aktaracaklar. Doğu’da hiç Batı’ya gelip de denizi görmeyen çocuklar var. Mektuplar sayesinde denizi tanıyacaklar. Bu Doğu ile Batı’nın birbirini sevmesini sağlayacak. Burada yetiştirdiğimiz çocuklar yarın bir gün ülkeyi yönetecek insanlar olacak. Ülkenin önemli yerlerinde rol alacaklar. Bu çocukların birbirini şimdiden tanıması, bilgi aktarımlarında bulunması bakış açılarını genişletecek. Ön yargılar belki ortadan kalkacak. Mektup Köprüsü’nü başlattık bile. Kitaplar ile beraber mektuplar da yola çıkacak. Bu hazırlığımızı yaparken ki fotoğraflarımızı onlara atacağız. Onlara ne kadar önem verdiğimizi, onların ne denli önemli olduğunu hissettireceğiz. Yıllar sonra mektup arkadaşı olan bu çocuklar belki bir araya gelecekler” ifadelerine yer verdi.

ÖZLEM DUYDUKLARI DENİZİ GÖRECEKLER

“Doğu’da hiç Batı’ya gelip de denizi görmeyen çocuklar var. Mektuplar sayesinde denizi tanıyacaklar” demişti Harun Yaşar. Ancak eğitimciler öylesine anlamlı bir çalışma daha yapacak ki mektuplarda yer alan tasvirlerin ötesine geçip öğrencileri bizzat denizle buluşturacaklar. “Sıradaki hedefimiz ise Doğu’daki öğrencileri İzmir’e getirmek, İzmir’deki öğrencileri ise Doğu’ya götürmek” diyen Yaşar şunları aktardı: “İzmir’e gelen öğrencilerimizi ailelere misafir edeceğiz. Nerede, hangi coğrafyada olduğu önemli değil farklı hayatlara dokunmak lazım ve bunu öğrencilerimize öğretmemiz lazım.” Sınıf Öğretmeni Cennet Doğmaz ise Doğu’daki çaresizliğe ses vermek gerektiğini vurgulayarak, “Müdür Bey böyle bir kampanyadan söz açınca biz de tabiî ki katkı sunmak istedik. Çocuklar hem kendi kitaplarını hediye ettiler, hem de yeni kitap aldılar. Ülkemizin aydınlanması, Doğu’daki çocukların iyi eğitim alabilmesi adına katkı sağlamak istedik. Ben de Doğu’da görev aldım. Yokluk nedir biliyorum, oradaki insanların çaresizliğini biliyorum. Bu çaresizliğe bir nebze de olsa ses vermek istedik” dedi.

“MENFAAT VE RANT ASLA YOKTUR”

Ege Diyadinder Başkanı Ferit Çevik de duygu ve düşüncelerine şöyle yer verdi: “Ben de Diyadin’de ilkokulu, ortaokulu okudum. Benim okuduğum dönemde kütüphane denen bir şey yoktu. Bu sıkıntıların ne demek olduğunu biliyoruz. Derneğimizin amaçlarından biri sosyal yardımlaşma. Bu kapsamda Diyadin’den gelen öğrencilere burs verdik. Öğrencilere yönelik birçok çalışmamız oldu. Şimdi de köy okulunun ihtiyaç duyduğu kütüphaneyi kuracağız. Eğitim çok önemli bir alandır. Bu alanda da iyi olmak adına Diyadin 14 Nisan İlkokulu Müdürü Muhyettin Gezgin bizlere ulaştı. Kitap konusunda yardıma ihtiyaçları olduklarını söyledi. Bizler de gruplarımızda duyurusunu yaptık. Ardından Attaroğlu İlkokulu Okul Müdürü Harun Yaşar eğitimcileri ile beraber elini uzattı. ‘Ben velilerimle ve öğrencilerimle beraber yardımcı olurum’ dedi. Sanırım kütüphanenin eksiğini büyük oranda onlar kapatacak. Ancak biz 20 bine yakın bir kitap toplamayı hedefliyoruz. Herkesin evinde muhakkak kullanamadığı bir kitabı vardır. Bunlar evde değil, ihtiyacı olan bir köyün kütüphanesinde dursun. Bu işin içerisinde menfaat ve rant asla yoktur. Çocukların eğitimine katkı sunmak için ilerliyoruz. Muhtemelen Mayıs’ın 1’ine kadar toparlayıp göndereceğiz.”

SADECE BİR KİTAP!

“Değerli hemşerilerim ve grubu takip eden diğer dostlar, Öncelikle hepinize sağlık ve başarı diliyorum. Diyadin 14 Nisan İlkokulu müdürüyüm. Okul kütüphanemizi düzenlemek ve zenginleştirmek amacıyla bir çalışma yürütmekteyiz. Bu kapsamda dostlarımızdan da katkı beklemekteyiz. Kütüphanemize katkı sunmak isteyen Ege Diyadinder yönetici, üye ve takipçilerinden bize ulaşmak isteyen dostlarımız kişisel sayfamdan bana ulaşabilirler. Bu konuda dernek ve sayfa yöneticisi dostlarımızdan da bu paylaşım için destek talebimizi makul görerek katkı sunmalarını istirham ediyorum. Saygılarımla...” Bu sözler Diyadin 14 Nisan İlkokulu Müdürü Muhyettin Gezgin’e ait. Öğrencileri için mücadele eden eğitimcinin çağrısına birden fazla cevap geldi. Sizler de destek vermek istiyorsanız 1 Mayıs’a kadar kitaplarınızı getirmeyi ihmal etmeyin. ‘Çocuklar inanın, inanın çocuklar. Güzel günler göreceğiz güneşli günler’ der Nazım Hikmet. Ardından devam eder, ‘Motorları maviliklere süreceğiz. Işıklı maviliklere…’ Maviye hasret tüm çocuklar için sadece bir kitap.

 
16 Nisan 2018 Pazartesi 09:55 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
Doç.Dr. Nezir Akyeşilmen
 
Dr. M. Zeki Uyanık
 
Deniz Arslan
 
Neşe Yavuz
 
Ümit Yaşar Işıkhan
 
Erdal Erek
 
Abdulkahar Çaçur
 
Aylin Topaloğlu
 
Kevser Kurudan
 
Elif Yılmaz Pekçalışkan
 
Halisa Toprak
 
Halil Arslan
 
Aslı Şen
 
Dr. Mehmet Ali Noyan
 
Taner Uyanıker
 
M. Temel Koçaklar
 
İrfan Atıcı
 
Uzm.Dr. Bediha Salnur
 
Mekkiye Uludağ
 
Merve Tüzün
 
Mehmet Emin Değer
 
Özkan Pekçalışkan
 
Sevil Petrini
 
Abdulkadir Yıldız
 
Dr. Özlem Önen
 
Muhammet Tunç
 
Yusuf Çağırtekin
 
Sultan Gümüş
 
Adnan Avuka
 
Fulya Aybüke Fişengi
 
Op.Dr. Yusuf Demircan
 
Düzgün Yalçınkaya
 
Dr. Mustafa Torun
 
Çağdaş Cantürk
 
Aysun Arslan Aydin
 
Cem Yavuz
 
Ecz. Hakan Dinçarslan
 
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
30
20
3
7
63
2
Beşiktaş
30
18
8
4
62
3
Başakşehir
30
19
5
6
62
4
Fenerbahçe
29
16
9
4
57
5
Trabzonspor
30
12
10
8
46
6
Göztepe
30
12
8
10
44
7
Sivasspor
30
13
5
12
44
8
Kayserispor
30
12
8
10
44
9
Kasımpaşa
30
11
7
12
40
10
Malatyaspor
30
10
8
12
38
11
Bursaspor
30
10
6
14
36
12
Akhisar Bld.Spor
30
9
8
13
35
13
Antalyaspor
29
9
8
12
35
14
Konyaspor
30
8
8
14
32
15
Alanyaspor
30
9
5
16
32
16
Osmanlıspor
30
8
8
14
32
17
Gençlerbirliği
30
7
9
14
30
18
Karabükspor
30
3
3
24
12
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Tarihte Bugün
1827 - William Rowan Hamilton, Işık Sistemleri Teorisi'ni hazırladı.
1920 - TBMM ilk kez toplandı.
1935 - Polonya'da Anayasa'nın kabulü.
1945 - Doğan Kardeş dergisinin ilk sayısı yayımlandı.
1948 - II. Dünya Savaşı'ndan beri kapalı tutulan Topkapı Sarayı Müzesi ve İstanbul Arkeoloji Müzesi halka açıldı.
1960 - İzmit Petrol Rafinerisi'nin temeli atıldı.
1961 - İlk TBMM binası müze haline getirildi.
1961 - Yerli yapım 27 Mayıs Treni ilk seferini yaptı.
1965 - İlk Sovyet haberleşme uydusu Maniya-1 uzaya fırlatıldı.
1968 - ABD'deki Columbia Üniversitesi'nde bir grup Vietnam Savaşı karşıtı öğrenci yönetim binalarını ele geçirerek üniversiteyi kapattı.
1969 - Robert Kennedy'nin katili Sirhan Bişara Sirhan ölüm cezasına çarptırıldı.
1979 - İlk 23 Nisan Uluslararası Çocuk Şenliği yapıldı.
1979 - Türkiye'nin yedi ülke ile telefon görüşmesini sağlayacak uyduyla haberleşme istasyonu hizmete girdi.
1981 - Milli Güvenlik Kurulu, eski Gümrük ve Tekel bakanlarından Tuncay Mataracı'nın Yüce Divan'da yargılanmasına karar verdi.
1982 - TRT haftada iki gün renkli televizyon yayınına başladı.
1984 - AIDS'e neden olan virüs belirlendi.
1990 - Namibya'nın Birleşmiş Milletler'in 160.; İngiliz Devletler Topluluğu'nun 50. üyesi olması.
1992 - Sağlık kontrolü için ABD'de bulunan Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a prostat kanseri teşhisi konuldu.
1994 - Gagauzya kuruldu.
1997 - Cezayir'de Omariye katliamı: 42 kişinin ölümü.
2001 - İntel, Pentium 4 işlemcisini piyasaya sürdü.
2003 - SARS virüsü nedeniyle Çin Halk Cumhuriyeti'nde okullar iki hafta tatil edildi.
2003 - Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu'nun aldığı karar doğrultusunda Kuzey Kıbrıs ile Kıbrıs Cumhuriyeti arasında serbest geçişler başladı.
2005 - Şair ve yazar Sunay Akın'ın kurduğu İstanbul Oyuncak Müzesi açıldı.
2006 - Merapi Yanardağı (Marapi) patladı.
23 - Nisan günü gerçekleşen en önemli olayları Tarihte Bugün sayfalarına ekleyebilir ve Ana Sayfada görüntülenmelerini sağlayabilirsiniz.
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak04:31
  • Güneş06:18
  • Öğlen13:21
  • İkindi17:06
  • Akşam20:04
  • Yatsı21:37
 
Anket
 
Süper Loto
19.04.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu011228303945
 
On Numara
16.04.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu02131417192730333742455253555760657072757780
 
Şans Topu
18.04.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu080919202510
 
Sayısal Loto
21.04.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu050618414349
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık