avcılar inşaat
GÜLTEKİN GYO SÜR 07-05-208-10-07-2018 (2 AY)
MATBAA TANITIM
 
Yağışlar azaldı kuraklık kapıda

Ana Sayfa » Gündem » Hayvancılığın derdi: Buzağı ölümleri

Hayvancılığın derdi: Buzağı ölümleri

Türkiye’de hayvancılık sektörünün en büyük sorunlarından biri olan buzağı ölümleri sektörü tehdit ediyor. Buzağı ölüm oranının düşürülmesi durumunda et ithalatı da sonlanabilir

 
16 Mayıs 2018 Çarşamba 14:29 
Yorum YapYazdır
 
Hayvancılığın derdi: Buzağı ölümleri

KENAN YEŞİL - ÖZEL HABER

Türkiye’de, yılda ortalama 4. 5 milyon buzağı doğarken bu buzağıların yüzde 15’i çeşitli sebeplerden dolayı ölüyor. Buzağı ölüm oranının yüksek olması büyükbaş hayvancılığını tehdit ederken, üretimin de yetersiz olduğu için ithalat et alınmasına da neden oluyor. Buzağı ölüm oranının düşürülmesi için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından bir takım çalışmalar yapılıyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın hedefi ise ilk etapta yüzde 15 olan buzağı ölüm oranını yüzde 5’e indirmek ve 500 bin buzağıyı ekonomiye kazandırmak. İzmir Veteriner Hekimler Odası Başkanı Gökhan Özdemir ise buzağı ölümlerinin nedenlerini, bu ölümlerin önüne geçilmesi için yapılması gereken çalışmaları ve hayvancılık sektörüne sağlayacağı katkıları anlattı.

3 AŞAMADA ÖLÜMLER OLUYOR

Buzağı ölümlerinin sebeplerini anlatan İzmir Veteriner Hekimler Odası Başkanı Gökhan Özdemir, “Buzağı ölümlerinden bahsederken doğum öncesi, doğum sırasındaki ve sonrası kayıplar olduğuna dikkat çekmek gerekir. Gebe hayvanlarda doğum öncesi kayıplarda; erken embriyonik ölüm ya da yavru atma şekillenebilir. Doğum sırasında; ölü doğum, güç doğum sırasındaki kayıplardan kaynaklanmaktadır. Doğumu takip eden kayıplar arasında; Koliseptisemi, enterotoksemi, besleme hatalarına bağlı ishaller, kriptosporidiosis, koksidiosis, viral enteritler vb. enfeksiyöz hastalıklara bağlı gelişen ishaller, sütten kesme dönemi stresi ve enzootic pneumoni, mikoplazma enfeksiyonları, benzeri sebeplerle oluşan pneumoniler sayılabilir. Bunları sınıflandıracak olursak; bir kısmı yetersiz koruyucu hekimlik, aşılama faaliyetleri nedeni ile, bir kısmı temizlik, hijyen temelinde bakım koşullarının uygun olmamasından, bir kısmı yanlış suni tohumlama uygulamalarından dolayıdır” diye konuştu.

YAPILMASI GEREKENLER

Buzağı ölümlerinin sayısını en aza indirmek ve bu ölümlerin önüne geçilmesi için yapılması gerekenleri anlatan Özdemir, “Buzağıların ortam koşulları uygun ayrı bir yerde barındırılması gerekiyor. Kuru, temiz, havalandırmalı ortam olması lazım. Annenin doğuma 1 ay kala aşılanması gerekiyor. Doğum anında göbek kordonunun iyotlu bir solüsyon ile iyice silinmesi dikkat edilmeli. Ağız sütünün en kısa zamanda ve doğru miktarda buzağıya içirilmesi gerekiyor. Buzağı doğar doğmaz kas içi veya deri altına hazır koruyucu antiserum yapılması en önemli önlemlerdir. Bu aşamalar için veteriner hekimlere de, yetiştiricilere de, fakültelerimizdeki hocalarımıza da ve elbette Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına da görevler düşüyor” dedi.

SAĞLIKLI BUZAĞILAR

Buzağı ölümlerinin önüne geçilmesi ile hayvancılık sektörüne önemli bir katkı sağlanacağına dikkat çeken Gökhan Özdemir, şöyle konuştu: “Buzağı demek; sağlıklı büyüdüğü taktirde dana demek, düve demek, damızlık demek, sağmal ya da etçi inek demek, et demek, süt demek yeni buzağılar demek. Anası olmayanın danası olmadığı gibi sağlıklı buzağı olmazsa sağlıklı dana olmaz, dana olmazsa onlardan ana da olmaz. Hayvancılıkta ithalat politikası üretmek yerine alt yapıyı güçlendirmek de gerekir. Çiftliklerin altyapılarında yetiştirilmesi gereken de sağlıklı buzağılardır. Sağlıklı buzağılar hayvancılık sektörünün altyapısıdır.”

HAYVANCILIKTA EN BÜYÜK SORUN

Buzağı ölümlerinin hayvancılıkla uğraşanların büyük bir sorunu olduğunu vurgulayan İzmir Kasaplar Odası Başkanı Ceyhan Yücelmiş ise, “Bu aynı zamanda devletin bir sorunu. Devletimizin bu soruna bir el atması lazım. İl tarım müdürlükleri, sağlık müdürlükleri, veteriner müdürlükleri buzağı ölümleri ile ilgili bir çalışma yapsın. İthal etin durması için her şeyin iyi analiz yapılması lazım. Ölüm oranlarını yüzde 10 azaltmak demek 1 milyonda 100 bin buzağı anlamına geliyor. Bu rakam az değil. Keşke bu oranı gerçekleştirebilseler. Devletimiz bu sorunun üzerine gidecek. Buzağı ölümleri ile elimizdeki hayvanı kaybediyoruz” dedi.

EĞİTİM VURGUSU

Hayvancılıkla uğraşan insanlara eğitim verilmesi gerektiğini söyleyen Yücelmiş, “Hayvancılığımızın bilinçli yapılabilir olması buzağı ölümlerin azaltılması demek. Çiftçimizin de, hayvancılık ile uğraşan birçok vatandaşımızın da birçok şeyden haberi yok. Çiftçimizi, vatandaşımızı bilgilendirmek lazım, onlara verilecek olan ilaçları temin etmek gerekiyor. Bu durumların hepsi eğitimden geçiyor. Hayvancılıkla uğraşan insanları eğitim vermek gerekiyor. Tarımda, hayvancılıkta her şeyden eğitim gerekiyor. Hangi pilot bölgelerde kimler hayvancılık ile uğraşıyor onlarla ilgili bir çalışma yapılmalı. Biz istiyoruz ki ülkemizin sıkıntılar görmesin. Bizler bunlarla ilgili birçok rapor yazdık. 81 milyon nüfusa ulaşmış ülke hala daha havyan ithal eder durumda. Hayvancılık yapılacak topraklarımız, meralarımız her şeyimiz var” diye konuştu.

“ÖLÜMLER DURURSA İTHALATTA DURUR”

Buzağı ölümlerinin çok önemli bir konu olduğunu vurgulayan İzmir Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı Bülent Arman da, “Buzağı ölümlerinin önüne geçilmesi çok önemli. Bakanlığında buzağı ölümlerinin önlenmesi ile ilgili çok iyi çalışması var. Ciddi ve doğru bir çalışma yapılıyor. Buzağı ölüm oranlarının düşürülmesi uzun vadede bu ölümlerin durdurulması ile et ithalatının önüne geçeriz. Hayvancılığımıza da önemli bir katkı koyar. Bakanlığın yaptığı çalışmaların olumlu neticelerini alabilirsek uzun vadede ithalat ile ilgili sıkıntıları bitirebilir” dedi.

 
16 Mayıs 2018 Çarşamba 14:29 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
Doç.Dr. Nezir Akyeşilmen
 
Dr. M. Zeki Uyanık
 
Deniz Arslan
 
Neşe Yavuz
 
Ümit Yaşar Işıkhan
 
Erdal Erek
 
Abdulkahar Çaçur
 
Aylin Topaloğlu
 
Kevser Kurudan
 
Elif Yılmaz Pekçalışkan
 
Halisa Toprak
 
Halil Arslan
 
Aslı Şen
 
Dr. Mehmet Ali Noyan
 
Taner Uyanıker
 
M. Temel Koçaklar
 
İrfan Atıcı
 
Uzm.Dr. Bediha Salnur
 
Mekkiye Uludağ
 
Merve Tüzün
 
Mehmet Emin Değer
 
Özkan Pekçalışkan
 
Sevil Petrini
 
Abdulkadir Yıldız
 
Dr. Özlem Önen
 
Muhammet Tunç
 
Yusuf Çağırtekin
 
Sultan Gümüş
 
Adnan Avuka
 
Fulya Aybüke Fişengi
 
Op.Dr. Yusuf Demircan
 
Düzgün Yalçınkaya
 
Uzm. Dr. Mustafa Torun
 
Çağdaş Cantürk
 
Aysun Arslan Aydin
 
Cem Yavuz
 
Ecz. Hakan Dinçarslan
 
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
34
24
3
7
75
2
Fenerbahçe
34
21
9
4
72
3
Başakşehir
34
22
6
6
72
4
Beşiktaş
34
21
8
5
71
5
Trabzonspor
34
15
10
9
55
6
Göztepe
34
13
10
11
49
7
Sivasspor
34
14
7
13
49
8
Kasımpaşa
34
13
7
14
46
9
Kayserispor
34
12
8
14
44
10
Malatyaspor
34
11
10
13
43
11
Akhisar Bld.Spor
34
11
9
14
42
12
Alanyaspor
34
11
7
16
40
13
Bursaspor
34
11
6
17
39
14
Antalyaspor
34
10
8
16
38
15
Konyaspor
34
9
9
16
36
16
Osmanlıspor
34
8
9
17
33
17
Gençlerbirliği
34
8
9
17
33
18
Karabükspor
34
3
3
28
12
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Tarihte Bugün
1481 - II. Beyazıt, Osmanlı padişahı oldu.
1622 - Osmanlı İmparatorluğu'nda isyancılar, ordu ve yönetimde yenilik taraftarı Padişah II. Osman'ı tahttan indirip öldürdü. Öldürülen ilk padişah olan Genç Osman'ın yerine I. Mustafa, ikinci kez tahta çıkarıldı.
1795 - Fransa'da kadın kulüpleri kurulması yasaklandı.
1861 - Amerikan İç Savaşı: Kentucky eyaleti iç savaşta tarafsız olduğunu ilan etti. Bu tarafsızlığı 3 Eylülde Güney orduları eyalete girince sona erecektir ve Kentucky Kuzey'e katılacaktır.
1873 - ABD'de Levi Strauss ve Jacob Davis, bakır perçinlerin kullanıldığı ilk blue jean'in patentini aldılar.
1878 - II. Abdülhamit'i devirmek, Çırağan Sarayı'nda tutulan V. Murat'ı tahta çıkarmak amacıyla Çırağan baskınını düzenleyen gazeteci Ali Suavi öldürüldü.
1883 - Endonezya'daki Krakatoa yanardağı faaliyete geçti. Volkanın son ve en büyük püskürmesi 26 Ağustos'ta gerçekleşecektir.
1891 - Sinema tarihi: Thomas Edison'un kinetoscope adlı film gösterme cihazının bir prototipinin tanıtımı yapıldı.
1896 - Paris Operası'nın (Palais Garnier) 6 ton ağırlığındaki avizesi seyirci kalabalığının üzerinde düştü, bir kişi öldü. Yazar Gaston Leroux ünlü gotik romanı Operadaki Hayalet'i 1909 yılında bu olaydan esinlenerek yazdı.
1902 - Küba, ABD'den bağımsızlığını kazandı, Tomás Estrada Palma ülkenin ilk başkanı oldu.
1928 - Türkiye'de uluslararası rakamlar kabul edildi.
1932 - Amelia Earhart, Atlantik Okyanusu'nu uçakla tek başına ve hiç durmadan geçeceği yolculuğuna Newfoundland'dan başladı. Ertesi gün İrlanda'ya iniş yaptığında bunu başaran ilk kadın pilot ünvanını almış oldu.
1941 - 2. Dünya Savaşı: Alman paraşütçüleri Girit adasını işgal etti.
1948 - Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Grubu, Milli Eğitim Bakanlığı denetiminde imam hatip kursları açılmasına karar verdi.
1955 - Karadeniz Teknik Üniversitesi, 6594 sayılı kanunla Trabzon'da kuruldu. KTÜ, Türkiye'nin İstanbul ve Ankara illeri dışında kurulan ilk üniversitesidir.
1956 - ABD, uçaktan atılarak yapılan ilk hidrojen bombası denemesini Pasifik Okyanusu'nda bulunan Bikini Atolünde yaptı.
1963 - Bazı ordu birlikleri, Ankara'da Talat Aydemir'in yönetiminde yeniden ayaklandı. Olayların ardından üç büyük ilde sıkıyönetim ilan edildi.
1964 - İstanbul Teknik Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi dışında, üniversite ve yüksek okullara girişte merkezi sınav sistemi getirildi.
1971 - Kısa adı TÜSİAD olan Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği kuruldu.
1974 - THKP-C davasından yargılanan ve iki yıldır tutuklu olan sinema sanatçısı Yılmaz Güney genel aftan yararlanarak tahliye oldu.
1980 - Quebec'te yapılan halk oylamasında, halkın %60'ı eyaletin Kanada'dan ayrılması ve bağımsız kalması yönünde meclise verilen teklifi reddetti.
1983 - AIDS'e yol açan HIV Virüsünün keşfedilmesiyle ilgili ilk makaleler Science dergisinde Luc Montagnier ve Robert Gallo tarafından ayrı ayrı yayımlandı.
1983 - Necdet Calp başkanlığında sosyal demokratlar Halkçı Parti'yi kurdular.
1990 - Milli Savunma Bakanı Safa Giray, Hava Kuvvetleri'nden, 17'si subay, 97'si astsubay olmak üzere 114 kişinin irticai örgütlerle ilişkileri olduğu için ordudan atıldığını açıkladı.
2000 - Trabzon'un Beşikdüzü ilçesinde geleneksel mayıs şenlikleri dolayısıyla denize açılan iki teknenin alabora olması sonucu 38 kişi boğuldu, 15 kişi yaralandı.
325 - Roma imparatoru Konstantin, ilk Ekümenik Konsilin İznik'te düzenlenmesini sağladı.
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak03:51
  • Güneş05:50
  • Öğlen13:19
  • İkindi17:12
  • Akşam20:27
  • Yatsı22:11
 
Anket
 
Süper Loto
17.05.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu071227304953
 
On Numara
14.05.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu05071214202328324243454647485059606566717277
 
Şans Topu
16.05.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu050914263112
 
Sayısal Loto
19.05.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu030405212434
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık