KALİTELİ BASKI SERİ ÜRETİM
Down engel değildir!

Ana Sayfa » Yaşam » Hem iş kadını hem de sporcu

Hem iş kadını hem de sporcu

Başarılı bir iş kadını olan EBSO Ekonomik İlişkiler Müdürü Sibel Kartelli, iş dünyasındaki başarısını spora da yansıttı. 1 yılda 20 kupa ve madalya sevinci yaşayan Kartelli, sporun gençlik iksiri olduğunu söyledi

 
13 Mart 2018 Salı 10:08 
Yorum YapYazdır
 
Hem iş kadını hem de sporcu

KENAN YEŞİL

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Ekonomik İlişkiler Müdürü Sibel Kartelli, iş hayatındaki başarısını spora da yansıttı. Son bir yılda sayısız başarılara imza atan Kartelli, son olarak geçtiğimiz günlerde ikincisi düzenlenen “Kahraman Şehitlerimiz Adına Şehit Polis Fethi Sekin Yol Koşusu”nda aldığı 2’ncilik derecesiyle yeni bir başarıya daha imza attı. Gençlik yıllarından bu yana sporun çeşitli dallarıyla uğraştığını belirten Kartelli, son bir yıldır ise koşu sporuyla yakından ilgilendiğini söyledi. Koşudan önce fitness ve crossfit karışımı antrenmanlar yaptığına değinen Kartelli, geçen seneye kadar koşunun kendisi için sadece fitness antrenmanları öncesinde ısınma koşusundan ibaret olduğunu sözlerine ekledi. Yoğun iş temposundan arta kalan zamanlarda antrenmanlar yaptığını belirten Kartelli, aynı zamanda 11 yaşındaki oğluyla da yakından ilgilendiğini dile getirdi. Başarılı bir anne, başarılı bir iş kadını ve başarılı bir sporcu olan Sibel Kartelli, sporun dünyadaki en büyük gençlik iksiri olduğunu da vurguladı.

SPORUN ÇEŞİTLİ DALLARIYLA İLGİLENDİM

Ailesinde sporla ilgilenen hiç kimse olmadığını ancak gençliğinden beri sporun çeşitli dallarıyla uğraştığını dile getiren Sibel Kartelli, “Sürekli olarak fitness ve crossfit karışımı antrenman yapıyorum. Geçtiğimiz yıl antrenörüm çok iyi koşabileceğimi ve neden hiç koşmadığımı sordu. Benim için koşu geçen seneye kadar sadece fitness antrenmanları öncesinde ısınma koşusundan ibaretti. Sonrasında antrenörüm elinde kronometre ile denemelere başladık. Antrenmanlarda iyi sonuçlar elde ettim. Sonrasında hayatımın ağır temposunun içinde bir yerlere koşuyu da sıkıştırmaya çalıştım. Çünkü 11 yaşında bir oğlum var ve onunla da ilgilenmem gerekiyor. Aynı zamanda yoğun tempoda bir iş hayatım da var. Tüm bunların yanında şimdi de koşu antrenmanları hayatıma girdi” dedi.

ALDIĞIM EN ÖZEL ÖDÜL

Antrenörü ve maraton koşucusu arkadaşının yarışma koşucusu olması için kendisini destek verdiğini belirten Kartelli, birçok yarışmaya katıldığını ve başarılar elde ettiği ancak ‘Kahraman Şehitlerimiz Adına Şehit Polis Fethi Sekin Yol Koşusu’ndaki elde ettiği derecenin kendisi için çok ayrı bir öneme sahip olduğunu vurguladı. Yarışma koşuculuğunu ‘Acaba yapabilir miyim?’ diye düşündüğünü belirten Sibel Kertelli şöyle konuştu: “Yarışma koşucusu olmak için yarışmalara katılmaya başladım. Çeşme ve Dalyan’da yapılan yarışmada 14 kilometre koştum. Sonrasında da sürekli koşulara katıldım. Geçen hafta Alanya’da ultra maratona katıldım. Çok Yaş kategorisinde birinci ve genel kategoride de 4’üncü oldum. Ancak Ege Üniversitesi’nin organizasyonu ve kurumum EBSO’nun sponsorluğuyla ikinci kez düzenlenen ‘Kahraman Şehitlerimiz Adına Şehit Polis Fethi Sekin Yol Koşusu’nda 2’nci olmam her şeyden çok daha önem taşıyordu. Buradan aldığım ödül özellikle Şehit Polis Fethi Sekin’in adını taşıdığı için daha da önemli. Bu koşuda da şu ana kadar yaptığım en iyi dereceyi yaptım. Havanın soğuk olmasından dolayı ısınamamama rağmen benim açımdan koşu iyi geçti.”

HER KOŞUDAN BİR ŞEYLER ÖĞRENİYORUM

47 yaşında olduğunu, son 1 yıldır koşmaya başladığını ve her koşunun kendisine yeni bir şeyler kattığını belirten Kartelli, “Her koşumda nefesim açılıyor. İlk koşumda 5 kilometreyi koştuğumda devamı gelmeyecek diye düşünüyordum. Sonrasında 6-7 kilometre koştum. Böyle devam ederken 14 kilometreye kadar çıktım. 21 kilometre yarı maratonunu henüz hedeflemiyorum. Belki ilerleyen sürede kararım da değişebilir. Ancak şu anda yaptığım spor oldukça doyurucu. Hem kısa hem de uzun mesafe koşabiliyorum. Buna da çok şaşırıyorum. Çünkü birbirlerinden farklı branşlar ve antrenmanları dahi farklı” şeklinde konuştu.

1 YILDA 20 KUPA

Geçtiğimiz sene antrenörünün ikna etmesiyle Türkiye Masterlar Şampiyonası’na katıldığını belirten Kartelli, 1 yıl içinde 20 madalyon ve kupa kazandığını belirterek “400-800 ve bin 500 metre olarak 3 branş seçmek istedik. Bu 3 branşın 3’ünde de birinci oldum. Bu sene eylül ayında da olacak. Belki ona da katılırım. O zamanki iş yoğunluğuma göre bunu karar vereceğim. Şu ana kadar 1 yıl içinde 20 madalyon ve kupa kazandım” dedi.

FEDAKARLIK VE DİSİPLİN

Yoğun iş yaşamı ve aile yaşamının içinde bu tarz başarılar için yoğun fedakarlık ve disiplin gerektiğine dikkat çeken Kartelli, “Başarılı olmak için yoğun fedakarlık gösterecek ve disiplinli çalışacaksınız. Çok az olan boş vaktimin tamamını koşuya ayırıyorum. İş çıkışı eve koşarak gidiyor ve çocuğun ödevine dalmadan yarım saat ya da 1 saat antrenman yapmaya çalışıyorum. Haftada 4-5 gün antrenman yapmaya gayret ediyorum. 2 gün fitness-crosskit ve 2-3 günde koşu yapıyorum. İstanbul Maratonu, Wings For Life World Runing, Marmaris ve Datça yarışlarına da katılmayı planlıyorum” diye konuştu.

BESLENME ÇOK ÖNEMLİ

Spor yaparken beslenmenin de çok önemli olduğuna dile getiren Kartelli, “Spor, beslenmeyle doğru orantılı. Çok farklı bir yaşam disiplini gerektiriyor. Buna uymak da çok zor. Sporcu yaşamını sürdüremiyorum. Sporcunun yatması gereken saatlerde ise kendi hayatım o saatten sonra başlıyor. Sabah antrenmanları da yapamıyorum. Sadece hafta sonu sabah antrenmanı, hafta içi de akşam antrenmanı yapabiliyorum” ifadelerini kullandı.

SPOR GENÇLİK İKSİRİ

Başarılı bir anne, başarılı bir iş kadını ve başarılı bir sporcu diyebilir miyiz? sorumuza da cevap veren Sibel Kartelli, İzmir’de spor yapan insan sayısının çok az olduğunu ve aslında sporun gençlik iksiri olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Başarılı bir sporcu demek için çok erken. Bir şeyler yapmaya çalışan ve çabalayan bir sporcu diyebiliriz. İzmir’de spor yapan sayısı da çok az. Koşu ya da spor sevgisi yavaş yavaş artıyor ve yayılıyor ama yeterli değil. Adım adım ve İyilik Peşinden Koş grupları da çok hızlı ilerliyor. Antrenmanlarımı fuarda yaparken 2-3 müdavim dışında farklı yüzleri göremeyince ne kadar üzücü diye düşünüyorum. Bu da aslında büyük bir sorun. Bütün kafeler ve sosyal alanlar dolu ama koşmaya vakit ayıran kimse yok. Halbuki insanlar sporun dünyadaki en büyük gençlik iksiri olduğunu keşfedebilse hayatlarını değiştirecekler. Dünyada hiçbir kolejen ya da estetik müdahale bu gençliği veremez. Gençliğin en önemli iksiri spor. Hayatta hiçbir şey için hiçbir zaman geç değil. Lütfen bu unutulmasın.”

SPOR SAYESİNDE AYAKTA KALDIM

Son bir yılda çok zor bir süreçten geçtiğini belirten, bu zor süreci spor ile atlattığını söyledi. Uzun süredir kanser hastalığı ile mücadele eden annesini, geçtiğimiz yıl kaybettiklerini değinen Kartelli, hayatının en zor günlerini yaşadığını ve sporun kendisi için bir çıkış yolu olduğunu belirterek, “Çok zor bir yıl geçirdim. Uzun süredir kanser hastalığıyla mücadele eden annemi kaybettim. Bu hayatımın en zor günleriydi. Bu dönemi de spor yaparak atlattım. Birçok insanın böyle durumlarda kötü alışkanlığa başladığını görüyoruz. Ama bu zor günleri spor yaparak, mücadele ederek geçirdim. Her zaman ayakta kalmamı ve bana güç veren spor oldu. İnsanların bu gibi durumlarda kötü alışkanlıklara yönelmeleri yerine spor yapsınlar. Kendilerini çok daha iyi hissedecekler” dedi.

ÇALIŞMA ARKADAŞLARINDAN SÜRPRİZ!

Ege Üniversitesi organizasyonu ve ev sahipliğinde Gençlik ve Spor Bakanlığı, İzmir Valiliği, İzmir Emniyet Müdürlüğü ve Türkiye Atletizm Federasyonu, İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi, Yaşar Üniversitesi ve Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın desteği ile bu yıl ikincisi düzenlenen “Kahraman Şehitlerimiz Adına Şehit Polis Fethi Sekin Yol Koşusu”nda 40-49 yaş kategorisinde 2’nci olan Sibel Kartelli’ye çalışma arkadaşları da bir sürpriz hazırladı. Başarılı sporcu, yarışma sonrası iş yerine geldiğinde çalışma arkadaşları tarafından kapıda karşılandı. Tek tek tebrikleri kabul eden Kartelli, daha sonra ise çalışma arkadaşları ile pasta keserek başarıyı kutladı.

SİBEL KARTELLİ KİMDİR?

1971 İzmir doğumlu olan Sibel Kartelli, Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi Mezunu. Belirli bir dönem öğretmenlik ve Dokuz Eylül Üniversitesinde öğretim üyeliği de yapan Kartelli, iş dünyasına ise 1998 yılında RAKS Dış Ticaret firmasında Bölge Pazarlama ve Satış Müdürü olarak başladı. Selçuk Gıda A.Ş’de İhracat Müdürlüğü de yapan Kartelli, daha sonra ise Reitzel International firmasında Avrupa ülkeleri Satış Müdürü olarak görev yaptı. Sibel Kartelli başarılı iş hayatını 2014 yılından bu yana Ege Bölgesi Sanayi Odası Ekonomik İlişkiler Müdürü olarak devam ettirmektedir. 6 dil bilen Sibel Kartelli, 1 çocuk annesidir.

 
13 Mart 2018 Salı 10:08 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
Doç.Dr. Nezir Akyeşilmen
 
Dr. M. Zeki Uyanık
 
Deniz Arslan
 
Neşe Yavuz
 
Ümit Yaşar Işıkhan
 
Erdal Erek
 
Abdulkahar Çaçur
 
Aylin Topaloğlu
 
Kevser Kurudan
 
Elif Yılmaz Pekçalışkan
 
Halisa Toprak
 
Halil Arslan
 
Aslı Şen
 
Dr. Mehmet Ali Noyan
 
Taner Uyanıker
 
M. Temel Koçaklar
 
İrfan Atıcı
 
Uzm.Dr. Bediha Salnur
 
Mekkiye Uludağ
 
Merve Tüzün
 
Mehmet Emin Değer
 
Özkan Pekçalışkan
 
Sevil Petrini
 
Abdulkadir Yıldız
 
Dr. Özlem Önen
 
Muhammet Tunç
 
Yusuf Çağırtekin
 
Sultan Gümüş
 
Adnan Avuka
 
Fulya Aybüke Fişengi
 
Op.Dr. Yusuf Demircan
 
Düzgün Yalçınkaya
 
Dr. Mustafa Torun
 
Çağdaş Cantürk
 
Aysun Arslan Aydin
 
Cem Yavuz
 
Ecz. Hakan Dinçarslan
 
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
26
17
3
6
54
2
Başakşehir
26
16
5
5
53
3
Beşiktaş
26
14
8
4
50
4
Fenerbahçe
26
13
9
4
48
5
Trabzonspor
26
11
9
6
42
6
Kayserispor
26
11
8
7
41
7
Göztepe
26
11
7
8
40
8
Sivasspor
26
11
5
10
38
9
Akhisarspor
26
9
7
10
34
10
Malatyaspor
26
9
7
10
34
11
Bursaspor
26
9
6
11
33
12
Kasımpaşa
26
8
7
11
31
13
Alanyaspor
26
8
4
14
28
14
Antalyaspor
26
7
7
12
28
15
Osmanlıspor
26
7
6
13
27
16
Gençlerbirliği
26
6
9
11
27
17
Konyaspor
26
6
6
14
24
18
Karabükspor
26
3
3
20
12
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Tarihte Bugün
1737 - Osmanlı Devleti'nde Sadrazamlığa Yeğen Mehmed Paşa'nın yerine Hacı İvazzade Mehmed Paşa getirildi.
1829 - Yunanistan'ın kuruluşuna ilişkin protokol, Londra'da düzenlenen konferansta Avrupa devletleri elçilerince imzalandı.
1888 - İngiltere'de The Football League kuruldu.
1921 - Kurtuluş Savaşı (Türkiye): Kuva-yi Milliye güçleri Fransız ordusu birliklerini Feke'yi terketmek zorunda bıraktı.
1933 - Dachau Toplama Kampı kuruldu.
1941 - Refah şilebi bir denizaltı tarafından batırıldı, 168 kişi öldü. Bu saldırıyı hiçbir ülke üstlenmedi, gemiyi kimin batırdığı açıklığa kavuşamadı.
1942 - 6 ve daha fazla çocuğu olan ailelere ikramiye verilmesi kararlaştırıldı.
1942 - II. Dünya Savaşı: İkinci Sirte Muharebesi (Kraliyet Donanması ile Regia Marina arasında meydana gelen deniz muharebesi)
1943 - Türkiye ile ABD arasında karşılıklı radyo yayın servisi açıldı.
1944 - II. Dünya Savaşı: Monte Cassino'daki Alman direnişi kırıldı.
1945 - Mısır, Suriye, Lübnan, Ürdün, Suudi Arabistan, Irak ve Yemen, Kahire'de Arap Birliği'ni kurdular.
1963 - Yassıada duruşmalarında idama mahkum edilen, ancak müebbete çevrilen eski Cumhurbaşkanı Celâl Bayar'ın, tahliye kararı çıktı.
1963 - The Beatles'ın ilk albümü Please Please Me çıktı.
1967 - Güney Kore'de Daewoo şirketi kuruldu.
1968 - Paris'te, Nanterre Üniversitesi'nde, ABD'nin Vietnam'da yürüttüğü savaşa karşı çıkan ve eğitimde reform yapılmasını isteyen öğrenciler, Daniel Cohn-Bendit'in liderliğinde üniversitenin birinci amfisini işgal ederek, 68 olaylarını başlattı.
1982 - Yurtdışına kaçan Banker Kastelli'nin kasasına el konuldu; 70 banker ve banka yöneticisinin yurtdışına çıkışı yasaklandı.
1986 - Mehmet Ali Ağca İtalya'da ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.
1988 - Türkiye İmar Bankası T.A.Ş kuruldu.
1993 - Intel Pentium satışa sunuldu.
1995 - Irak'ın kuzeyindeki harekatta 3 bin PKK mensubu çembere alındı, 200'ü öldürüldü, sekiz asker öldü, 11 er yaralandı.
2001 - Diyarbakır DGM'de 5 yıl süren Yüksekova Çetesi davasında 15 sanığa 3 ile 30 yıl arasında değişen hapis cezaları verildi.
2003 - Hakkında üç ayrı gıyabi tutuklama kararı bulunan işadamı Halil Bezmen cezaevine konuldu.
2006 - Zamanının yaşayan en yaşlı hayvanı olarak kabul edilen kaplumbağa Adwaitya öldü.
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:27
  • Güneş07:05
  • Öğlen13:29
  • İkindi16:57
  • Akşam19:34
  • Yatsı20:59
 
Anket
 
Süper Loto
15.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu052022314047
 
On Numara
19.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu04051112182629313233353740475051546370717980
 
Şans Topu
21.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu032023272912
 
Sayısal Loto
17.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu021617314448
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık