KALİTELİ BASKI SERİ ÜRETİM
İzmir’de 1 milyon kişiye istihdam

Ana Sayfa » Ekonomi » İş güvenliği için birliktelik çağrısı

İş güvenliği için birliktelik çağrısı

İzmir’de düzenlenen Güvenli İnşaat Sempozyumu’nda konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Serhat Ayrım, “Hep birlikte bu taşın altına elimizi koymadığımız sürece bu sorunun altından kalkmamız mümkün değil” dedi

 
7 Aralık 2017 Perşembe 11:09 
Yorum YapYazdır
 
İş güvenliği için birliktelik çağrısı

E. ÇAĞLA GENİŞ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yüksekte çalışma kaynaklı iş kazalarının önlenebilmesi ve çalışanların sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamında faaliyetlerini sürdürebilmelerini sağlamak amacıyla düzenlenen “Güvenli İnşaat Sempozyumu” Swiss Otel’de başladı. Sempozyuma; Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yarımcısı Serhat Ayrım, İzmir Vali Yardımcısı Fatih Damatlar, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erdoğan Çiçekci, İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Sırrı Aydoğan, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Vekili Erdal Çelik ve çok sayıda sektör temsilcisi katıldı. Ana teması “Geleceğimizi Güvenle İnşa Edelim” şeklinde belirlenen sempozyumda; inşaat sektöründeki çalışanlar, işverenler, kurum ve kuruluşlar gibi tüm taraflara yönelik olarak oturumlar gerçekleştirilecek. Bu kapsamda 6-7 Aralık’ta İzmir ilinde gerçekleştirilecek sempozyumda 30’dan fazla konuşmacı 6 oturumda yaklaşık 500 katılımcı bilgilendirerek, katılımcılara “Güvenli İnşaat” vizyonu doğrultusunda 5 farklı rehber dağıtılacak.

“BİR CAN BİLE ÖNEMLİ”

Türkiye’de 2016 yılında meydana gelen iş ve meslek kazalarının toplam maliyetinin 80 milyar TL olduğunu belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Serhat Ayrım, “Bu maddi kayıplar telafi edilebilse bile kaybedilen hayatların telafisi mümkün olmamaktadır. Bu konunun sadece işyeri ve çalışan düzeyinde değil toplumun genelini doğrudan ilgilendiren bir öncelik olduğunu kabul etmemiz gerekmektedir. Sanayi devrimi ile başlayan üretim odaklı anlayış günümüzde yerini insan odaklı anlayışa bırakmıştır. Bakanlığımız, mesleki eğitimin öneminin yanında okul öncesi eğitimi de içine alan yaşam boyu eğitimi önemsemektedir. Kanun ve yönetmelik konusunda altyapı kesinlikle sağlanmıştır ama bu yeterli olmuyor. Bilinçlenme çok önemli bu yüzden ilkokullardan başladık ve iş sağlığı tedbirlerinin alınması için projeler geliştirdik. Meslek hastalıkları yüzde 100 önlenebilir bir durum. Burada da çok yeterli olduğumuz söylenemez. Eskiden üç tane meslek hastalıkları hastanemiz vardı birleşmeden sonra şu anda birçok üniversite ile meslek hastalıkları konusunda ortak protokoller hazırlandı. Ama yeterli olmuyor. Eğitim, eğitim, eğitim… Bu eğitimin olması için de yalnız bakanlık olarak bunu başarmamız mümkün değil. Ama hep birlikte bu taşın altına elimizi koymadığımız sürece bu sorunun altından kalkmamız mümkün değil. İşverenlerin bu konuda çok dikkatli olmasını istiyoruz. Bir can bile bizim için çok önemli” açıklamasında bulundu.

GÖZLE GÖRÜLÜR AZALMA

Toplumun her katmanında iş sağlığı güvenliği bilincinin yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla faaliyetler yürüttüklerini kaydeden İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Başkanı Furkan Yıldız, “Müdürlüğümüz bünyesinde geliştirdiğimiz Güvenli İskele Projesi’ni ilk olarak 4 ilimizde başlattık. 13 ilimizde yaygınlaştırdığımız projemizle birlikte toplam 55 tane yerli firma bu manada belge almış oldu. İnşaat sektöründeki iş kazaları diğer sektörlere nazaran daha fazla. Her 3 ölümlü kazadan birinin inşaat sektöründe, bunlarından birinin de yüksekten düşme nedeniyle gerçekleştiğini ortaya koyuyor.  Cephe iskeleleriyle başladığımız projemize cephe kenar korumalıklarını da projeye dahil ettik. İnanıyoruz ki bu tür kazalarda gözle görülür azalmalar sağlayacağız” dedi.

İŞÇİLERİN EĞİTİMİNE VURGU

İş kazalarının önlenebilmesi için çalışanların önlemler konusunda eğitilmesi gerektiğini savunan EBSO Başkan Vekili Erdoğan Çiçekci, “Uygulama ile ilgili konuların hazırlanması bakımında bakanlığımıza gerekli desteği sunmaya hazırız. İş kazalarını sadece işverenin açısından ele almak mümkün değildir. En büyük eksiğimiz çalıştırdığımız işçinin yaptığı işteki eğitimidir. Siz isterseniz işçinin her yerine çelik ağ örün; arkasını döndüğünde o yine baretini giymeden ‘bana bir şey olmaz’ diyerek yürüyecektir. Bugünkü eğitim sistemi ile mesafe alınamamıştır. İşçi bu yöntemle eğitilemez. İşçinin eğitimi mutlaka bir model yaratarak ve bunu yönetmeleştirerek eğitim verilmesi lazım. Bakanlığımızın çok başarılı olduğu modern yönetmeliklerin eğitim ayağını düzeltilmesi gerekir. Sendikaların da görevleri vardır. Onlar da kendi kurumlarında sendikalarında usuller müsaitse çalışanları tedbirler bakımından eğitme yükümlülükleri olmalıdır” diye konuştu.

“İŞÇİLERİN ÇOĞU EĞİTİMSİZ”

Ülke ekonomisinin en büyük lokomotifi olan inşaat sektörünün aynı zamanda en çok iş kazasının yaşandığı sektör olduğuna işaret eden İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ise, “Sektör önemli ama işçilerin can güvenliği hepsinden önemli. Ben aynı zamanda 40 yıldır inşaat sektöründe çalışıyorum. Yaralanma ve ölüme yol açan kazalar yaşandığı için bunun acısını yaşamış biri olarak şunu söyleyebilirim ki, birçoğu cahil cesareti ve eğitimsizlikten kaynaklanıyor. Onlarca metre yükseklikte cambazlık yapıyorlar. Ölümlü iş kazalarının en çok yaşandığı sektör inşaat sektörü. En çok yüksekten düşerek ölümlü kazalar oluyor. Mesleki olarak bir eğitimden geçmesi gerekiyor bu kişilerin. Mesleki yeterlilik belgesi denen bir belgeyi de alması lazım. İşçilerin çoğu eğitimsiz. Bu nedenle mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu 2015 yılında yürürlüğe girdi. 2 yıldır mesleki yeterlilik belgesi vermek üzere çalışma yapıyoruz. En çok sorun olan inşaat sektöründeki dokuz iş kolunda belgelendirme çalışmalarına başladık. Çok başvuru yok. Eğitimli olmak gerekiyor. Çalışanın kendini düşünmese bile çoluğu çocuğu için iş güvenliğine önem vermesi gerekiyor” dedi.

YETİŞMİŞ İNSAN GÜCÜ

Türkiye ekonomisine ciddi katkı sağlayan inşaat sektöründe iş kazalarının kronik hale geldiğini dile getiren Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Vekili Erdal Çelik, “Yatırım ve destekler yeni Türkiye’nin istikrarlı ekonomisini güçlendiriyor. Yurtiçinde yüzlerce sektörü doğrudan etkileyen ve çok sayıda kişiye iş imkanı sağlayan inşaat sektörü, Türkiye ekonomisine ciddi katkılar sağlıyor. Buna karşın sektör kronik hale gelen iş sağlığı ve güvenliği konularıyla baş etmek zorunda kalıyoruz. Tuğla örmenin, beton dökmenin ötesinde düşünmemiz gerekiyor. Mühendislik uygulamalarıyla insan psikolojisine kadar hayatın ve bilimin her unsuruna dikkat etmemiz gerekiyor. İşçimize bareti giydiremiyoruz, sigortalı çalışmanın önemini anlatamıyoruz. İş güvenli algısını hayatın her döneminde yeniden ele almamız gerekiyor. Bu da eğitimden geçiyor. Sadece işveren ve çalışan olarak değil konuyu bir bütün olarak ele almamız lazım. Güvenli inşaatın ilk adımı yetişmiş insan gücünden geçiyor. Yeni ve yerli bir iş modeli geliştirmemiz şart. Bu alanda akdemi çalışmaların da desteklenmesi gerekiyor. İş sağlığı güvenliği konusunu asla ertelememiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

 

 
7 Aralık 2017 Perşembe 11:09 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
Doç.Dr. Nezir Akyeşilmen
 
Yrd.Doç.Dr. M. Zeki Uyanık
 
Deniz Arslan
 
Neşe Yavuz
 
Ümit Yaşar Işıkhan
 
Erdal Erek
 
Abdulkahar Çaçur
 
Aylin Topaloğlu
 
Kevser Kurudan
 
Elif Yılmaz Pekçalışkan
 
Halisa Toprak
 
Halil Arslan
 
Aslı Şen
 
Dr. Mehmet Ali Noyan
 
Taner Uyanıker
 
M. Temel Koçaklar
 
İrfan Atıcı
 
Uzm.Dr. Bediha Salnur
 
Mekkiye Uludağ
 
Merve Tüzün
 
Mehmet Emin Değer
 
Özkan Pekçalışkan
 
Sevil Petrini
 
Abdulkadir Yıldız
 
Dr. Özlem Önen
 
Muhammet Tunç
 
Yusuf Çağırtekin
 
Sultan Gümüş
 
Adnan Avuka
 
Fulya Aybüke Fişengi
 
Op.Dr. Yusuf Demircan
 
Düzgün Yalçınkaya
 
Dr. Mustafa Torun
 
Çağdaş Cantürk
 
Aysun Arslan Aydin
 
 
Basın İlan Kurumu
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Başakşehir
22
14
4
4
46
2
Galatasaray
21
14
2
5
44
3
Fenerbahçe
22
12
8
2
44
4
Beşiktaş
22
11
8
3
41
5
Kayserispor
22
9
8
5
35
6
Sivasspor
22
10
4
8
34
7
Trabzonspor
22
8
9
5
33
8
Göztepe
21
9
6
6
33
9
Malatyaspor
22
7
7
8
28
10
Bursaspor
22
7
6
9
27
11
Akhisarspor
22
7
6
9
27
12
Kasımpaşa
21
7
5
9
26
13
Antalyaspor
22
6
6
10
24
14
Gençlerbirliği
21
5
7
9
22
15
Konyaspor
22
5
6
11
21
16
Alanyaspor
22
6
3
13
21
17
Osmanlıspor
22
5
4
13
19
18
Karabükspor
22
3
3
16
12
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Tarihte Bugün
1451 - Fatih Sultan Mehmet ikinci kez tahta çıktı.
1695 - Osmanlı donanması, Sakız Adası'nı Venedikliler'den geri aldı.
1856 - Islahat Fermanı yayınlandı
1878 - II. Abdülhamit Mebusan Meclisini süresiz olarak kapattı ve Meşrutiyet rejimine son vererek, yönetime tek başına egemen oldu.
1885 - Mark Twain'in Huckleberry Finn'in Maceraları adlı kitabı ilk kez yayımlandı.
1913 - Raymond Poincaré Fransa devlet başkanı oldu.
1930 - Clyde Tombaugh, Ocak ayında çekilen fotoğrafları incelerken Plüton gezegenini keşfetti.
1932 - Japon imparatoru, Manzhouguo'nun (Mançurya'nın eski Çince adı) Çin'den bağımsızlığını ilan etti.
1937 - İstanbul'da eşekle nakliyat yasaklandı.
1941 - 16 yaşın üzerindeki erkek çocukların maden ocaklarında, 12 yaşın üzerindekilerin tekstil sanayiinde çalıştırılmasına ilişkin kararname çıktı.
1941 - Anıtkabir için mimari yarışma açıldığı resmen ilan edildi.
1943 - Naziler Beyaz Gül hareketi üyelerini tutukladılar.
1952 - TBMM, Türkiye'nin NATO üyeliğini onayladı. Türkiye, 21 Şubat günü NATO üyesi oldu.
1957 - BM'de Kıbrıs görüşmelerine başlandı. BM, 26 Şubat'ta sorunun öncelikle ilgili taraflar arasında görüşülmesine karar verdi.
1965 - Gambiya İngiltere'den bağımsızlığını kazandı.
1967 - Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi görüşüldü; 35.000 köyden 15.000'inde okul olmadığı açıklandı.
1971 - Elazığ Senatörü Profesör Celal Ertuğ, "Bir dikta ortamına adım adım yaklaşılmaktadır. Ordunun mesajı açıktır. Demirel derhal istifa etmelidir." dedi. Başbakan Süleyman Demirel ise, "Meşru yollardan geldim. Bulurlar 226'yı, bizi devirirler" dedi.
1974 - Kiss müzik grubu kendi adlarını taşıyan ilk albümlerini yayımladılar.
1977 - Uzay mekiği Enterprise, bir Boeing 747'nin üstünde ilk yolculuğuna çıktı.
1977 - İstanbul Yüksek Öğrenim Derneği (İYÖD) "amaç dışı faaliyet" gösterdiği gerekçesiyle süresiz kapatıldı. İstanbul Yüksek Öğrenim Derneği (İYÖD) Dev-Genç'in (Devrimci Gençlik Dernekleri Federasyonu) İstanbul Bölge Yürütme Kurulu'nu oluşturuyordu.
1985 - Bakanlar Kurulu ilk defa bir grev kararını erteledi. 1985 yılı bugün, Tarım Koruma İlaçları A.Ş'nin İstanbul Kartal ve İzmit Derince'deki işyerlerinde alınan grev kararının, 60 gün ertelenmesi kararlaştırıldı.
1985 - Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu, Ziraat Bankası'nın hamamcılara tarım kredisi verdiğini saptadı.
1987 - Türkiye'de 12 Eylül sonrası yaşanan en büyük grev olan NETAŞ grevi bugün anlaşmayla sonuçlandı.
1988 - İstanbul'daki Spor ve Sergi Sarayı'nın adı, Lütfi Kırdar olarak değiştirildi.
1993 - Gazeteci Kemal Kılıç öldürüldü. Kemal Kılıç İnsan Hakları Derneği Urfa Şubesi Yönetim Kurulu üyesiydi.
1994 - Demokrasi Partisi'nin (DEP) Genel Merkezi bombalandı, bir kişi öldü, 2'si ağır 16 kişi yaralandı. Demokrasi Partisi (DEP) yılbaşından beri 4 kez saldırıya uğramıştı. Olayı İslami Cihat Örgütü üstlendi.
1995 - Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), CHP çatısı altında birleşti. SHP'li Hikmet Çetin oybirliğiyle genel başkan seçildi.
1997 - Tansu Çiller TEDAŞ ve TOFAŞ soruşturmalarından aklandı. Refah Partisi milletvekilleri Tansu Çiller'in aklanmasından yana oy kullandılar.
2003 - Güney Kore'nin Daegu metrosunda çıkan yangında yaklaşık 200 kişi öldü.
2004 - İran'ın Nişabur kenti yakınlarda kontrolden çıkan bir yük treninde meydana gelen patlama ve yangında 200'ü kurtarma personeli olmak üzere 295 kişi öldü. Tren kükürt, petrol ve gübre taşıyordu.
2005 - SEKA İzmit Fabrikası çalışanlarının, iş yerine kapanma eyleminin 30. gününde polis panzerlerle fabrika bahçesine girdi. İşçiler bu gelişme üzerine kendilerini mekanik atölyesine kilitledi.
2007 - NBA All Star 2007 maçı Las Vegas'ta yapıldı.
2008 - Amerika Birleşik Devletleri ve Afganistan, Kosovanın tek taraflı bağımsızlığını tanıdığını açıkladı.
2008 - Türkiye, Kosova'nın bağımsızlığını tanıdı.
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak06:15
  • Güneş07:53
  • Öğlen13:36
  • İkindi16:37
  • Akşam19:00
  • Yatsı20:26
 
Anket
 
Süper Loto
15.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu060719405354
 
On Numara
12.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu02040912131524252636383940424356575868707479
 
Şans Topu
14.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu011125283006
 
Sayısal Loto
17.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu030508323536
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık