avcılar inşaat
GÜLTEKİN GYO SÜR 07-05-208-10-07-2018 (2 AY)
MATBAA TANITIM
 
Adaylar belirlendi

Ana Sayfa » Kent » İzmir turuncuya büründü

İzmir turuncuya büründü

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi, Kadına karşı şiddeti önlemek ve bu konuda farkındalık yaratmak için başlattığı ‘Dünyayı Turuncuya Boya’ sloganı İzmir’de yankı buldu. ‘İzmir’i Turuncuya Boya’ platformu oluşturularak harekete destek verildi

 
6 Aralık 2017 Çarşamba 11:15 
Yorum YapYazdır
 
İzmir turuncuya büründü

ÖZKAN PEKÇALIŞKAN-KENAN YEŞİL / ÖZEL HABER

Kadına karşı şiddeti önlemek ve bu konuda farkındalık yaratmak için Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women), 25 Kasım – 10 Aralık tarihlerini toplumsal cinsiyete dayalı şiddeti önleme ve bu konuda farkındalık yaratma günleri olarak belirlemiş ve “Dünyayı Turuncuya Boya” sloganıyla bir kampanya başlatmıştı. Bu hareketin İzmir ayağı ise bu sene 25 Kasım - 10 Aralık tarihlerinde “İzmir’i Turuncuya Boya” kampanyası ile gerçekleştiriliyor. Son 5 yılda 1500 kadının öldürüldüğü ve her iki kadından birinin fiziksel, cinsel, psikolojik veya ekonomik şiddete maruz kaldığı ülkemizde kadına yönelik şiddete dikkat çekmek ve bu konuda farkındalık yaratmak, gerekli yasalar ile uygulamaların yürürlüğe konulması için bir kamuoyu oluşturmak amacıyla İzmir’i Turuncuya Boya hareketi başladı. Kampanya, Sabancı Üniversitesi İş Dünyası Aile İçi Şiddete Karşı Platformu, İzmir Ticaret Borsası, Göztepe Spor Kulübü, Karşıyaka Spor Kulübü tarafından da desteklendi ve İzmir’i Turuncuya Boya platformu oluşturuldu. Platform, kısa sürede büyük yankı uyandırdı İzmir’in her yerinden ‘İzmir’i Turuncuya Boya’ hareketine destek geldi.

GÖNÜLLÜ OLUŞUM

İzmir’i Turuncuya Boya Platformu’nun kurucuları arasında yer alan İzmir Ticaret Borsası (İTB) Başkanı Işınsu Kestelli, hareket hakkında bilgiler vererek, “Birleşmiş Milletler’in 1985 yılında aldığı bir kararla ‘Kadına Yönelik Şiddetin Yok Edilmesi İçin Uluslararası Mücadele Günü’ ilan edilen 25 Kasım’da başlayıp 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’ne kadar süren etkinlikler kamuoyunun dikkatini bu önemli soruna çekerken, ortaya da birbirinden renkli manzaralar çıkartıyor. Tüm dünyayı saran bu büyük hareketin sembol rengi turuncu. Geçmiş yıllarda dünyadaki önemli kentler ve eserler turuncu ışıklarla aydınlatılmıştı. Biz de bu sene turuncuyu İzmir’in rengi yapmak üzere harekete geçtik. Tamamen gönüllülerden oluşan dostlarım ve çalışma arkadaşlarımla ‘İzmir’i Turuncuya Boya’ diyerek yola çıktık” dedi.

ÜNLÜ İSİMLERDEN DESTEK

Bu hareketin başlamasıyla yalnız olmadıklarını gördüğünü ve çok mutlu olduğunu dile getiren Kestelli, “Biz bu kararı alıp harekete geçtikten kısa süre sonra yalnız olmadığımızı gördüm ve çok da mutlu oldum. Göztepe ve Karşıyaka Spor Kulüpleri kampanyamıza destek verme kararı aldı. Hatta Göztepe Başkanı Mehmet Sepil, çektiğimiz kampanya filminde bizzat rol aldı. Onu Beşiktaş Başkanı Fikret Orman izledi. Oyuncu Rıza Kocaoğlu da video yayınladı. Çok sayıda ünlü sima sosyal medyadan çağrımızı paylaştı. Sivil Toplum Örgütleri turuncu harekete katıldı. Kordon’da şallarını, servislerini turuncu ile değiştirme kararı alanlar, vitrinlerini 25 Kasım-10 Aralık tarihleri arasında turuncu renkli modellerle donatacak olan markalar adeta birbirleriyle yarışıyor. Saat Kulesi gibi İzmir’in sembol yapıları turuncu renklere büründü. İzmir’in siluetinde giderek daha fazla yer bulan yüksek binaların pek çoğu turuncuya dönüştü” dedi.

SÜREKLİ GÜNDEME GETİRİLMELİ

Işınsu Kestelli şöyle devam etti: “İzmir’i Turuncuya Boya kampanyasının ve benzerlerinin, son 5 yılda bin 500 kadınımızın öldürüldüğü ve her iki kadından birinin fiziksel veya cinsel şiddete maruz kaldığı ülkemizde kadına yönelik şiddete dikkati çekmek, bu konuda farkındalık yaratmak ve gerekli yasalar ile uygulamaların yürürlüğe konulması için bir kamuoyu oluşturmak açısından çok önemli olduğuna inanıyorum. Ancak bu hemen bir anda çözülebilecek kadar basit bir sorun değil maalesef. Sorunu sürekli gündemde tutmanın çözüme giden en hızlı yol olacağını düşünüyorum.”

TURUNCU YÜRÜYÜŞE DAVET

Hedeflerinin 10 Aralık’a kadar İzmir’i turuncuya boyamak olduğunu belirten Kestelli, “10 Aralık Pazar günü saat 14.00’te Cumhuriyet Meydanı’ndan başlatacağımız Turuncu Yürüyüş ile süreci tamamlamak istiyoruz. Buradan tüm İzmirlilere seslenmek istiyorum; Turuncu bayraklarınızı, balonlarınızı asın. Araçlarınıza turuncu kurdeleler takın. Ve en önemlisi 10 Aralık Pazar günü Cumhuriyet Meydanı’nda bizlere katılın. İnanın, birlikte çok daha güçlüyüz” ifadelerini kullandı.

İTO BİNASI TURUNCUYA BÜRÜNDÜ

Kadına karşı şiddet ile toplumsal cinsiyet eşitsizliğine dikkat çekmek için düzenlen “İzmir’i Turuncuya Boya” kampanyasına İzmir Ticaret Odası (İTO) da yeni binasını turuncu renkte ışıklandırarak katıldı. İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, 25 Kasım’da başlayan ve 10  Aralık’ta Cumhuriyet Meydanı’ndaki turuncu yürüyüş ile sona erecek kampanyaya destek verdiklerini belirterek, “Kadına yönelik şiddet kabul edilemez. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğine son verilmesini, kadınların sosyal hayatın ve iş hayatının her alanında yer almasını destekliyoruz. Yeni binamızdaki ışık sistemi ile özel günlerde özel ışıklandırma yapabiliyoruz. Bu kampanyayı desteklemek için de akşamları yeni binamızı turuncu renkte ışıklandırıyoruz” dedi.

GELİŞİM KOLEJİ TURUNCU DEDİ

Gelişim Koleji okul öncesinden 12. sınıf öğrenci ve öğretmenleri ile Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin kadına karşı şiddete son vermek için tüm dünyayı bir araya getirmeyi hedeflediği UNITE kampanyasına bu yıl da yaptığı farkındalık etkinlikleri ile dikkat çekmeyi amaçlıyor. “Orange the World-Dünyayı Turuncuya Boyayalım” Kadına ve kız çocuklarına yönelik şiddet son bulsun sloganıyla yola çıkan Gelişim Koleji öğrenci, öğretmen ve çalışanları hazırladıkları interaktif sunumlar ve zumba etkinliği ile dikkatleri çekiyor. Gelişim Koleji, Turuncu giyinerek ‘İzmir’i Turuncuya Boya’ kampanyasına destek oldu.

TURUNCU DESTEK

25 Kasım – 10 Aralık tarihlerinde,  en büyük toplumsal sorunlarımızdan biri olan toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve kadına şiddete karşı, İzmir’in sesini duyurmak amacıyla oluşturulan sivil bir inisiyatif tarafından “İzmir’i Turuncuya Boya” kampanyasına İzmir Amerikan Koleji(ACI) öğrencileri de destek verdi.  Kolejin lise öğrencilerinden oluşan “He for she / Ben değilsem kim Kulübü” üyeleri öğretmenleri Merve Karanlık’ın önderliğinde gerçekleştirdikleri organizasyonla, tüm öğrenciler 1 Aralık 2017 Cuma günü okula kadına yönelik şiddete dikkat çekmek amacıyla turuncu ceket, t-shirt, kazak, bileklik ve aksesuarlar takarak geldi ve İzmir’i Turuncuya Boya platformuna destek amacıyla hep birlikte turuncu pankart boyadılar.

İZMİR İŞ DÜNYASINDAN DESTEK

Öte yandan İzmir’i Turuncuya Boya Platformu’nun kurucuları arasında yer alan İzmir Ticaret Borsası (İTB) Başkanı Işınsı Kestelli’nin yanı sıra kampanyaya İzmir iş dünyasından da büyük destek geldi. Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Ender Yorgancılar, Ege İhracatçılar Birliği (EİB) Koordinatörü Sabri Ünlütürk,  İzmir Ticaret Odası (İTO) Başkanı krem Demirtaş, İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi Başkanı Yusuf Öztürk de bu harekete destek vererek oda binalarına turuncu harekete destek olan bayrak ve afişleri astılar. Ayrıca İzmir’de birçok kurum, kuruluş, firma, restoran, kafe ve işyeri de ‘İzmir’i Turuncuya Boya’ kampanyasına destek verdi.

 
6 Aralık 2017 Çarşamba 11:15 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
Doç.Dr. Nezir Akyeşilmen
 
Dr. M. Zeki Uyanık
 
Deniz Arslan
 
Neşe Yavuz
 
Ümit Yaşar Işıkhan
 
Erdal Erek
 
Abdulkahar Çaçur
 
Aylin Topaloğlu
 
Kevser Kurudan
 
Elif Yılmaz Pekçalışkan
 
Halisa Toprak
 
Halil Arslan
 
Aslı Şen
 
Dr. Mehmet Ali Noyan
 
Taner Uyanıker
 
M. Temel Koçaklar
 
İrfan Atıcı
 
Uzm.Dr. Bediha Salnur
 
Mekkiye Uludağ
 
Merve Tüzün
 
Mehmet Emin Değer
 
Özkan Pekçalışkan
 
Sevil Petrini
 
Abdulkadir Yıldız
 
Dr. Özlem Önen
 
Muhammet Tunç
 
Yusuf Çağırtekin
 
Sultan Gümüş
 
Adnan Avuka
 
Fulya Aybüke Fişengi
 
Op.Dr. Yusuf Demircan
 
Düzgün Yalçınkaya
 
Uzm. Dr. Mustafa Torun
 
Çağdaş Cantürk
 
Aysun Arslan Aydin
 
Cem Yavuz
 
Ecz. Hakan Dinçarslan
 
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
34
24
3
7
75
2
Fenerbahçe
34
21
9
4
72
3
Başakşehir
34
22
6
6
72
4
Beşiktaş
34
21
8
5
71
5
Trabzonspor
34
15
10
9
55
6
Göztepe
34
13
10
11
49
7
Sivasspor
34
14
7
13
49
8
Kasımpaşa
34
13
7
14
46
9
Kayserispor
34
12
8
14
44
10
Malatyaspor
34
11
10
13
43
11
Akhisar Bld.Spor
34
11
9
14
42
12
Alanyaspor
34
11
7
16
40
13
Bursaspor
34
11
6
17
39
14
Antalyaspor
34
10
8
16
38
15
Konyaspor
34
9
9
16
36
16
Osmanlıspor
34
8
9
17
33
17
Gençlerbirliği
34
8
9
17
33
18
Karabükspor
34
3
3
28
12
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Tarihte Bugün
1844 - ABD'li mucit Samuel Morse, ABD Senatosu üyelerinin hazır bulunduğu bir deneyle ABD Kongre binasından Baltimore'da bir tren istasyonuna kendi icadı olan mors alfabesiyle ilk mesajı gönderdi.
1883 - Yapımı 14 yıl süren New York City'deki Brooklyn Köprüsü trafiğe açıldı.
1921 - Mustafa Kemal Paşa'ya suikast için Ankara'ya geldiği kanıtlanan İngiliz casusu Mustafa Sagir idam edildi.
1921 - ABD'de Sacco ve Vanzetti'nin yargılanmalarına başlandı.
1924 - Yabancı şirketlerce işletilen Anadolu Demiryolları Şirketi'nin millileştirilmesi için Anadolu-Bağdat Demiryolları Müdiriye-i Umumiyesi kuruldu.
1940 - Igor Sikorsky ilk başarılı tek rotorlu helikopter uçuşunu gerçekleştirdi.
1941 - Danimarka Kanalı Savaşı'nda, İngiliz zırhlısı Hood, Bismark tarafından batırıldı.
1943 - Polonya'daki Auschwitz toplama kampında ölüm meleği adıyla anılan doktor Josef Mengele göreve başladı. Mengele tutuklular üzerinde yaptığı korkunç deneylerle biliniyordu.
1945 - Krasnodar Kray'da Karadeniz kıyısındaki Şapsığ Ulusal Rayonu lağvedildi.
1956 - İlk Eurovision Şarkı Yarışması, İsviçre'nin Lugano kentinde düzenlendi. 7 ülkenin katıldığı yarışmayı evsahibi İsviçre'nin şarkısı kazandı.
1961 - İmralı Adası'ndaki 2 bin mahkumun barındığı cezaevinde çıkan isyan bastırıldı.
1963 - Afrika Birliği Teşkilatı kuruldu.
1964 - Peru'da bir futbol maçında kargaşa çıktı: 135 kişi öldü.
1976 - Londra'dan Washington, D.C.'ye ilk Concorde seferi başladı.
1978 - Kesire Yıldırım ile Abdullah Öcalan evlendi.
1979 - Yüzde 85'i yerli malzeme ile üretilen ilk Türk uçağı 'Mavi Işık 79-XA', Kayseri İkmal Merkezi'nde başarılı bir deneme uçuşu gerçekleştirdi.
1983 - Bulvar gazetesinin düzenlediği yarışmada Türkiye güzeli seçilen Hülya Avşar'ın evli olduğu ortaya çıkınca ikinci güzel Dilara Haraççı kraliçe ilan edildi.
1989 - Bulgaristan'dan Türkiye'ye zorunlu göç başladı.
1991 - İsrail, Süleyman Operasyonu adını verdiği bir askeri operasyonla Etiyopyalı Yahudileri İsrail'e getirmeye başladı.
1993 - Eritre, Etiyopya'dan bağımsızlığını kazandı.
1993 - Bingöl-Elazığ karayolunda pusu kuran PKK militanları 33 silahsız askeri kurşuna dizdi.
2000 - İsrail, Güney Lübnan'da 22 yıldır sürdürdüğü işgale son verdi.
2003 - Letonya'nın başkenti Riga'da gerçekleştirilen 48. Eurovision Şarkı Yarışması'nı Türkiye adına yarışan Sertab Erener kazandı.
2004 - Kuzey Kore'de cep telefonları yasaklandı.
2008 - Dima Bilan Eurovision'da Rusya'ya ilk 1. getirdi
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak03:45
  • Güneş05:47
  • Öğlen13:19
  • İkindi17:13
  • Akşam20:31
  • Yatsı22:17
 
Anket
 
Süper Loto
17.05.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu071227304953
 
On Numara
21.05.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu01020406122428323341445153585965686973757678
 
Şans Topu
23.05.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu060910242712
 
Sayısal Loto
19.05.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu030405212434
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık