KALİTELİ BASKI SERİ ÜRETİM
İzmir’de 1 milyon kişiye istihdam

Ana Sayfa » Kent » İzmir turuncuya büründü

İzmir turuncuya büründü

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi, Kadına karşı şiddeti önlemek ve bu konuda farkındalık yaratmak için başlattığı ‘Dünyayı Turuncuya Boya’ sloganı İzmir’de yankı buldu. ‘İzmir’i Turuncuya Boya’ platformu oluşturularak harekete destek verildi

 
6 Aralık 2017 Çarşamba 11:15 
Yorum YapYazdır
 
İzmir turuncuya büründü

ÖZKAN PEKÇALIŞKAN-KENAN YEŞİL / ÖZEL HABER

Kadına karşı şiddeti önlemek ve bu konuda farkındalık yaratmak için Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women), 25 Kasım – 10 Aralık tarihlerini toplumsal cinsiyete dayalı şiddeti önleme ve bu konuda farkındalık yaratma günleri olarak belirlemiş ve “Dünyayı Turuncuya Boya” sloganıyla bir kampanya başlatmıştı. Bu hareketin İzmir ayağı ise bu sene 25 Kasım - 10 Aralık tarihlerinde “İzmir’i Turuncuya Boya” kampanyası ile gerçekleştiriliyor. Son 5 yılda 1500 kadının öldürüldüğü ve her iki kadından birinin fiziksel, cinsel, psikolojik veya ekonomik şiddete maruz kaldığı ülkemizde kadına yönelik şiddete dikkat çekmek ve bu konuda farkındalık yaratmak, gerekli yasalar ile uygulamaların yürürlüğe konulması için bir kamuoyu oluşturmak amacıyla İzmir’i Turuncuya Boya hareketi başladı. Kampanya, Sabancı Üniversitesi İş Dünyası Aile İçi Şiddete Karşı Platformu, İzmir Ticaret Borsası, Göztepe Spor Kulübü, Karşıyaka Spor Kulübü tarafından da desteklendi ve İzmir’i Turuncuya Boya platformu oluşturuldu. Platform, kısa sürede büyük yankı uyandırdı İzmir’in her yerinden ‘İzmir’i Turuncuya Boya’ hareketine destek geldi.

GÖNÜLLÜ OLUŞUM

İzmir’i Turuncuya Boya Platformu’nun kurucuları arasında yer alan İzmir Ticaret Borsası (İTB) Başkanı Işınsu Kestelli, hareket hakkında bilgiler vererek, “Birleşmiş Milletler’in 1985 yılında aldığı bir kararla ‘Kadına Yönelik Şiddetin Yok Edilmesi İçin Uluslararası Mücadele Günü’ ilan edilen 25 Kasım’da başlayıp 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’ne kadar süren etkinlikler kamuoyunun dikkatini bu önemli soruna çekerken, ortaya da birbirinden renkli manzaralar çıkartıyor. Tüm dünyayı saran bu büyük hareketin sembol rengi turuncu. Geçmiş yıllarda dünyadaki önemli kentler ve eserler turuncu ışıklarla aydınlatılmıştı. Biz de bu sene turuncuyu İzmir’in rengi yapmak üzere harekete geçtik. Tamamen gönüllülerden oluşan dostlarım ve çalışma arkadaşlarımla ‘İzmir’i Turuncuya Boya’ diyerek yola çıktık” dedi.

ÜNLÜ İSİMLERDEN DESTEK

Bu hareketin başlamasıyla yalnız olmadıklarını gördüğünü ve çok mutlu olduğunu dile getiren Kestelli, “Biz bu kararı alıp harekete geçtikten kısa süre sonra yalnız olmadığımızı gördüm ve çok da mutlu oldum. Göztepe ve Karşıyaka Spor Kulüpleri kampanyamıza destek verme kararı aldı. Hatta Göztepe Başkanı Mehmet Sepil, çektiğimiz kampanya filminde bizzat rol aldı. Onu Beşiktaş Başkanı Fikret Orman izledi. Oyuncu Rıza Kocaoğlu da video yayınladı. Çok sayıda ünlü sima sosyal medyadan çağrımızı paylaştı. Sivil Toplum Örgütleri turuncu harekete katıldı. Kordon’da şallarını, servislerini turuncu ile değiştirme kararı alanlar, vitrinlerini 25 Kasım-10 Aralık tarihleri arasında turuncu renkli modellerle donatacak olan markalar adeta birbirleriyle yarışıyor. Saat Kulesi gibi İzmir’in sembol yapıları turuncu renklere büründü. İzmir’in siluetinde giderek daha fazla yer bulan yüksek binaların pek çoğu turuncuya dönüştü” dedi.

SÜREKLİ GÜNDEME GETİRİLMELİ

Işınsu Kestelli şöyle devam etti: “İzmir’i Turuncuya Boya kampanyasının ve benzerlerinin, son 5 yılda bin 500 kadınımızın öldürüldüğü ve her iki kadından birinin fiziksel veya cinsel şiddete maruz kaldığı ülkemizde kadına yönelik şiddete dikkati çekmek, bu konuda farkındalık yaratmak ve gerekli yasalar ile uygulamaların yürürlüğe konulması için bir kamuoyu oluşturmak açısından çok önemli olduğuna inanıyorum. Ancak bu hemen bir anda çözülebilecek kadar basit bir sorun değil maalesef. Sorunu sürekli gündemde tutmanın çözüme giden en hızlı yol olacağını düşünüyorum.”

TURUNCU YÜRÜYÜŞE DAVET

Hedeflerinin 10 Aralık’a kadar İzmir’i turuncuya boyamak olduğunu belirten Kestelli, “10 Aralık Pazar günü saat 14.00’te Cumhuriyet Meydanı’ndan başlatacağımız Turuncu Yürüyüş ile süreci tamamlamak istiyoruz. Buradan tüm İzmirlilere seslenmek istiyorum; Turuncu bayraklarınızı, balonlarınızı asın. Araçlarınıza turuncu kurdeleler takın. Ve en önemlisi 10 Aralık Pazar günü Cumhuriyet Meydanı’nda bizlere katılın. İnanın, birlikte çok daha güçlüyüz” ifadelerini kullandı.

İTO BİNASI TURUNCUYA BÜRÜNDÜ

Kadına karşı şiddet ile toplumsal cinsiyet eşitsizliğine dikkat çekmek için düzenlen “İzmir’i Turuncuya Boya” kampanyasına İzmir Ticaret Odası (İTO) da yeni binasını turuncu renkte ışıklandırarak katıldı. İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, 25 Kasım’da başlayan ve 10  Aralık’ta Cumhuriyet Meydanı’ndaki turuncu yürüyüş ile sona erecek kampanyaya destek verdiklerini belirterek, “Kadına yönelik şiddet kabul edilemez. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğine son verilmesini, kadınların sosyal hayatın ve iş hayatının her alanında yer almasını destekliyoruz. Yeni binamızdaki ışık sistemi ile özel günlerde özel ışıklandırma yapabiliyoruz. Bu kampanyayı desteklemek için de akşamları yeni binamızı turuncu renkte ışıklandırıyoruz” dedi.

GELİŞİM KOLEJİ TURUNCU DEDİ

Gelişim Koleji okul öncesinden 12. sınıf öğrenci ve öğretmenleri ile Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin kadına karşı şiddete son vermek için tüm dünyayı bir araya getirmeyi hedeflediği UNITE kampanyasına bu yıl da yaptığı farkındalık etkinlikleri ile dikkat çekmeyi amaçlıyor. “Orange the World-Dünyayı Turuncuya Boyayalım” Kadına ve kız çocuklarına yönelik şiddet son bulsun sloganıyla yola çıkan Gelişim Koleji öğrenci, öğretmen ve çalışanları hazırladıkları interaktif sunumlar ve zumba etkinliği ile dikkatleri çekiyor. Gelişim Koleji, Turuncu giyinerek ‘İzmir’i Turuncuya Boya’ kampanyasına destek oldu.

TURUNCU DESTEK

25 Kasım – 10 Aralık tarihlerinde,  en büyük toplumsal sorunlarımızdan biri olan toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve kadına şiddete karşı, İzmir’in sesini duyurmak amacıyla oluşturulan sivil bir inisiyatif tarafından “İzmir’i Turuncuya Boya” kampanyasına İzmir Amerikan Koleji(ACI) öğrencileri de destek verdi.  Kolejin lise öğrencilerinden oluşan “He for she / Ben değilsem kim Kulübü” üyeleri öğretmenleri Merve Karanlık’ın önderliğinde gerçekleştirdikleri organizasyonla, tüm öğrenciler 1 Aralık 2017 Cuma günü okula kadına yönelik şiddete dikkat çekmek amacıyla turuncu ceket, t-shirt, kazak, bileklik ve aksesuarlar takarak geldi ve İzmir’i Turuncuya Boya platformuna destek amacıyla hep birlikte turuncu pankart boyadılar.

İZMİR İŞ DÜNYASINDAN DESTEK

Öte yandan İzmir’i Turuncuya Boya Platformu’nun kurucuları arasında yer alan İzmir Ticaret Borsası (İTB) Başkanı Işınsı Kestelli’nin yanı sıra kampanyaya İzmir iş dünyasından da büyük destek geldi. Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Ender Yorgancılar, Ege İhracatçılar Birliği (EİB) Koordinatörü Sabri Ünlütürk,  İzmir Ticaret Odası (İTO) Başkanı krem Demirtaş, İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi Başkanı Yusuf Öztürk de bu harekete destek vererek oda binalarına turuncu harekete destek olan bayrak ve afişleri astılar. Ayrıca İzmir’de birçok kurum, kuruluş, firma, restoran, kafe ve işyeri de ‘İzmir’i Turuncuya Boya’ kampanyasına destek verdi.

 
6 Aralık 2017 Çarşamba 11:15 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
Doç.Dr. Nezir Akyeşilmen
 
Yrd.Doç.Dr. M. Zeki Uyanık
 
Deniz Arslan
 
Neşe Yavuz
 
Ümit Yaşar Işıkhan
 
Erdal Erek
 
Abdulkahar Çaçur
 
Aylin Topaloğlu
 
Kevser Kurudan
 
Elif Yılmaz Pekçalışkan
 
Halisa Toprak
 
Halil Arslan
 
Aslı Şen
 
Dr. Mehmet Ali Noyan
 
Taner Uyanıker
 
M. Temel Koçaklar
 
İrfan Atıcı
 
Uzm.Dr. Bediha Salnur
 
Mekkiye Uludağ
 
Merve Tüzün
 
Mehmet Emin Değer
 
Özkan Pekçalışkan
 
Sevil Petrini
 
Abdulkadir Yıldız
 
Dr. Özlem Önen
 
Muhammet Tunç
 
Yusuf Çağırtekin
 
Sultan Gümüş
 
Adnan Avuka
 
Fulya Aybüke Fişengi
 
Op.Dr. Yusuf Demircan
 
Düzgün Yalçınkaya
 
Dr. Mustafa Torun
 
Çağdaş Cantürk
 
Aysun Arslan Aydin
 
 
Basın İlan Kurumu
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Başakşehir
22
14
4
4
46
2
Galatasaray
21
14
2
5
44
3
Fenerbahçe
22
12
8
2
44
4
Beşiktaş
22
11
8
3
41
5
Kayserispor
22
9
8
5
35
6
Sivasspor
22
10
4
8
34
7
Trabzonspor
22
8
9
5
33
8
Göztepe
21
9
6
6
33
9
Malatyaspor
22
7
7
8
28
10
Bursaspor
22
7
6
9
27
11
Akhisarspor
22
7
6
9
27
12
Kasımpaşa
21
7
5
9
26
13
Antalyaspor
22
6
6
10
24
14
Gençlerbirliği
21
5
7
9
22
15
Konyaspor
22
5
6
11
21
16
Alanyaspor
22
6
3
13
21
17
Osmanlıspor
22
5
4
13
19
18
Karabükspor
22
3
3
16
12
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Tarihte Bugün
1451 - Fatih Sultan Mehmet ikinci kez tahta çıktı.
1695 - Osmanlı donanması, Sakız Adası'nı Venedikliler'den geri aldı.
1856 - Islahat Fermanı yayınlandı
1878 - II. Abdülhamit Mebusan Meclisini süresiz olarak kapattı ve Meşrutiyet rejimine son vererek, yönetime tek başına egemen oldu.
1885 - Mark Twain'in Huckleberry Finn'in Maceraları adlı kitabı ilk kez yayımlandı.
1913 - Raymond Poincaré Fransa devlet başkanı oldu.
1930 - Clyde Tombaugh, Ocak ayında çekilen fotoğrafları incelerken Plüton gezegenini keşfetti.
1932 - Japon imparatoru, Manzhouguo'nun (Mançurya'nın eski Çince adı) Çin'den bağımsızlığını ilan etti.
1937 - İstanbul'da eşekle nakliyat yasaklandı.
1941 - 16 yaşın üzerindeki erkek çocukların maden ocaklarında, 12 yaşın üzerindekilerin tekstil sanayiinde çalıştırılmasına ilişkin kararname çıktı.
1941 - Anıtkabir için mimari yarışma açıldığı resmen ilan edildi.
1943 - Naziler Beyaz Gül hareketi üyelerini tutukladılar.
1952 - TBMM, Türkiye'nin NATO üyeliğini onayladı. Türkiye, 21 Şubat günü NATO üyesi oldu.
1957 - BM'de Kıbrıs görüşmelerine başlandı. BM, 26 Şubat'ta sorunun öncelikle ilgili taraflar arasında görüşülmesine karar verdi.
1965 - Gambiya İngiltere'den bağımsızlığını kazandı.
1967 - Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi görüşüldü; 35.000 köyden 15.000'inde okul olmadığı açıklandı.
1971 - Elazığ Senatörü Profesör Celal Ertuğ, "Bir dikta ortamına adım adım yaklaşılmaktadır. Ordunun mesajı açıktır. Demirel derhal istifa etmelidir." dedi. Başbakan Süleyman Demirel ise, "Meşru yollardan geldim. Bulurlar 226'yı, bizi devirirler" dedi.
1974 - Kiss müzik grubu kendi adlarını taşıyan ilk albümlerini yayımladılar.
1977 - Uzay mekiği Enterprise, bir Boeing 747'nin üstünde ilk yolculuğuna çıktı.
1977 - İstanbul Yüksek Öğrenim Derneği (İYÖD) "amaç dışı faaliyet" gösterdiği gerekçesiyle süresiz kapatıldı. İstanbul Yüksek Öğrenim Derneği (İYÖD) Dev-Genç'in (Devrimci Gençlik Dernekleri Federasyonu) İstanbul Bölge Yürütme Kurulu'nu oluşturuyordu.
1985 - Bakanlar Kurulu ilk defa bir grev kararını erteledi. 1985 yılı bugün, Tarım Koruma İlaçları A.Ş'nin İstanbul Kartal ve İzmit Derince'deki işyerlerinde alınan grev kararının, 60 gün ertelenmesi kararlaştırıldı.
1985 - Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu, Ziraat Bankası'nın hamamcılara tarım kredisi verdiğini saptadı.
1987 - Türkiye'de 12 Eylül sonrası yaşanan en büyük grev olan NETAŞ grevi bugün anlaşmayla sonuçlandı.
1988 - İstanbul'daki Spor ve Sergi Sarayı'nın adı, Lütfi Kırdar olarak değiştirildi.
1993 - Gazeteci Kemal Kılıç öldürüldü. Kemal Kılıç İnsan Hakları Derneği Urfa Şubesi Yönetim Kurulu üyesiydi.
1994 - Demokrasi Partisi'nin (DEP) Genel Merkezi bombalandı, bir kişi öldü, 2'si ağır 16 kişi yaralandı. Demokrasi Partisi (DEP) yılbaşından beri 4 kez saldırıya uğramıştı. Olayı İslami Cihat Örgütü üstlendi.
1995 - Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), CHP çatısı altında birleşti. SHP'li Hikmet Çetin oybirliğiyle genel başkan seçildi.
1997 - Tansu Çiller TEDAŞ ve TOFAŞ soruşturmalarından aklandı. Refah Partisi milletvekilleri Tansu Çiller'in aklanmasından yana oy kullandılar.
2003 - Güney Kore'nin Daegu metrosunda çıkan yangında yaklaşık 200 kişi öldü.
2004 - İran'ın Nişabur kenti yakınlarda kontrolden çıkan bir yük treninde meydana gelen patlama ve yangında 200'ü kurtarma personeli olmak üzere 295 kişi öldü. Tren kükürt, petrol ve gübre taşıyordu.
2005 - SEKA İzmit Fabrikası çalışanlarının, iş yerine kapanma eyleminin 30. gününde polis panzerlerle fabrika bahçesine girdi. İşçiler bu gelişme üzerine kendilerini mekanik atölyesine kilitledi.
2007 - NBA All Star 2007 maçı Las Vegas'ta yapıldı.
2008 - Amerika Birleşik Devletleri ve Afganistan, Kosovanın tek taraflı bağımsızlığını tanıdığını açıkladı.
2008 - Türkiye, Kosova'nın bağımsızlığını tanıdı.
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak06:15
  • Güneş07:53
  • Öğlen13:36
  • İkindi16:37
  • Akşam19:00
  • Yatsı20:26
 
Anket
 
Süper Loto
15.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu060719405354
 
On Numara
12.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu02040912131524252636383940424356575868707479
 
Şans Topu
14.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu011125283006
 
Sayısal Loto
17.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu030508323536
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık