KALİTELİ BASKI SERİ ÜRETİM
Hamle üstüne hamle

Ana Sayfa » Yaşam » Kanserle mücadeleyi destekliyorlar

Kanserle mücadeleyi destekliyorlar

İzmir’de kurulduğu günden beridir kanser hastalarının en büyük destekçilerinden bir tanesi olan ve sayısız kanser hastasına destek veren ‘Kanserle Mücadeleyi Destekleme Derneği’ faaliyetlerine tüm hızıyla devam ediyor

 
12 Eylül 2017 Salı 10:22 
Yorum YapYazdır
 
Kanserle mücadeleyi destekliyorlar

YUSUF ÇAĞIRTEKİN-ÖZEL HABER

Kanser; genetik hasarlanma sonucu hücrelerin kontrolsüz veya anormal bir şekilde büyümesi ve çoğalması ile ortaya çıkıyor. Genetik yapıda (DNA’da) her gün yaklaşık 10 bin değişiklik olmasına rağmen bağışıklık sistemi, her milisaniye vücudumuzu tarıyor ve genetik hasara uğramış hücreleri yok ediyor. Ancak değişime uğrayan hücrelerin çok küçük bir kısmı bile kansere neden olabiliyor. Genellikle sebebi açıklanamayan kilo kaybı, iştahsızlık, ateş, deri bulguları ve ağrı gibi şikayetlerle ortaya çıkan kanser; bulunduğu yere göre de farklı bulgular gösterebiliyor. Kanserlerin yaklaşık yüzde 80’inde neden belliyken, vakaların yarısından fazlasını akciğer, kalın bağırsak, meme ve prostat kanserleri oluşturuyor. Akciğer kanseri beslenmeyle de ilgisi olmasına rağmen daha çok sigara tüketimi ile ilişkili, kalın bağırsak, meme ve prostat kanserleri ise daha çok beslenmeye bağlı olduğu da biliniyor. AIDS, Ebstein-Barr virüsü (öpücük hastalığı) ve B hepatiti virüsü gibi enfeksiyonlar da başlıca kanser nedenleri arasında yer alırken, bu hastalıklar da sağlıklı beslenen insanlarda nadiren görülüyor.

“MAALESEF KANSER”

Kanserle mücadelede artık önemli bir yer edinen Kanserle Mücadeleyi Destekleme Derneği Başkanı Mevlüt Yılmaz, “Maalesef artık her açtığımız gazetenin sayfasında ya da neredeyse televizyonda rastladığımız haber programında, hep aynı konuyu duyar olduk. ‘Maalesef kanser!’ vücudumuza sinsice giren, bizleri ya da yakınlarımızı ele geçiren bu hastalık çevremizde ya da bizde yoksa kendimizi şanslı sayar hale geldik son günlerde. Kendimizce yorumları var tabi ki; stres, sigara, alkol, GDO’lu gıdalar sağlıksız beslenme, sağlıksız yaşam tarzı, baz istasyonları, hormonlu yiyecekler katkı maddeleri gibi sayfalar dolusu yazabileceğimiz milyonlarca sebep var. Kim bilir hangisi gelip bizi buldu diye günlerce düşünsek te asla iğrenemeyeceğimiz nedenler mevcut” dedi.

“DESTEK SONUNA KADAR SÜRECEK”

Kanserle Mücadele Derneği olarak kanserle mücadele edeceklerini de ifade eden Mevlüt Yılmaz, “Bunun için gerekli adımları attık ve atmaya devam ediyoruz. Dileriz ki bu hastalığa yakalanan büyük, küçük herkes bu hastalığı yenebilsin. Çevresinde bu hastalığa yakalanmış yakınları olan kişiler için rehber olabileceğini düşündük ve ‘Kanserle Mücadeleyi Destekleme Derneği’ni kurduk. Derneğimizi, toplumu onkoloji (Kanser) hakkında ve erken teşhisi ile ilgili bilgilendirme, maddi durumu iyi olmayan onkoloji hastalarına maddi (ayni ve nakdi) ve manevi olarak her türlü yardımı yapmak, projeler yürütmek ve yardımlaşma amacı için yapılandık. Mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Sizleri de bu mücadelemize katkı sağlamaya davet ediyorum” diye konuştu.

“BİZ FARKINDAYIZ, KANSERİ YENECEĞİZ”

Kanser, dünyada ve ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklardan sonra ikinci sırada gelen önemli bir toplum sağlığı problemidir. Bu çerçevede kanserden korunmak büyük önem arz etmektedir. Ülkemizde yılda yaklaşık 175 bin kişiye kanser teşhisi konulmaktadır. Kanserli vakaların yaklaşık üçte ikisi erkeklerde görülmekte, bölge veya şehirlerimiz arasında kanser görülme sıklığı açısından önemli farklılıklar bulunmamaktadır. Bununla birlikte, ülkemizdeki kanser vakalarının önemli bir kısmı sigara ve obeziteyle ilişkilidir. Kanser korunulabilir bir hastalıktır ve doğru korunma stratejileri ile kanser vakalarının üçte biri önlenebilir. Çevresel etkenler kanser oluşumunda yüzde 90-95 oranında etkilidir. Kanser oluşumunda etkisi olan kötü beslenme, hareketsiz yaşam, tütün ve alkol kullanımı ile güneş ışığının zararlı etkilerine maruz kalma gibi çevresel etkenlerin kontrol altına alınması kanser görülme sıklığını azaltacaktır. Dolayısıyla sağlıklı yaşam davranışları ile kanserden korunmak mümkün olabilmekte ve tarama programları sayesinde erken teşhis konularak yaşam süreleri uzatılabilmektedir.

“KANSER KONUSUNDA YANLIŞ BİLİNENLER”

Kanser konusunda yanlış bilinen birçok şey olduğunu belirten ve bunlara da değinen Mevlüt Yılmaz, “Kanser sadece bir sağlık sorunudur, gelişmiş ülkelerde, yaşlı ve refah düzeyi yüksek insanlarda görülen bir hastalıktır, ölüm demektir, benim kaderim, ondan kaçamam gibi düşünceler, kanser hakkında insanların yanlış bilinen şeylerdir. Oysaki kanser, sadece bir sağlık sorunu olmadığını bilmek. Sosyal ve ekonomik yönleri zengin olanların da yakalanabildiği, küresel bir sorundur, her yaşta görülebilir. Özellikle gelişmekte olan ülkeleri etkilemektedir. Günümüzde yeni tedavi yöntemleri ile pek çok kanser türünde uzun yaşam sürelerine ulaşılmıştır. Ülkemizde tüm kanser tedavileri ücretsiz yapılmakta ve modern tıptaki standart bütün tedavilere ulaşılabilmektedir. Kanser önlenebilir bir hastalıktır. Doğru stratejiler ile her üç kanserden birisi önlenebilmektedir. ‘Erken teşhis hayat kurtarır!’ prensibiyle Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezi’miz (KETEM) bünyesinde; meme, kolorektal ve serviks kanserlerine karşı tarama hizmetleri ücretsiz olarak verilmektedir. Ülkemizde kanserle olan mücadele bütün toplumsal unsurların desteği ile devam edecektir. Kanserle mücadele uzun soluklu bir maraton olup yeterli ekonomik güç yanında halkımızın da aktif katılımını gerektiren bir süreçtir” diye konuştu. 

BULAŞICI DEĞİL

Bu kadar tehlikeli olmasına rağmen bulaşıcı bir hastalık olmayan kanser, yanında aynı zamanda hastada enfeksiyon hastalığı varsa, o zaman dikkatli olmak gerekiyor. Bulaşıcıdan ziyade hastaya kemoterapi veya radyoterapi yapıldığı zaman lökosit denilen vücudun savunma hücreleri bir miktar düştüğü için hastanın mikroplara, gribe ve enfeksiyona karşı savunması biraz zor oluyor. Hastaların bu durumda kendilerine zarar gelmemesi açısından biraz daha dikkatli olmaları gerektiği de ifade edilirken, bulaşıcı özelliğinin olmadığı bilinir. Kanserin oluşmasında etkili birçok neden sayılabilir. Ailesel ve genetik faktörlerin yanı sıra kişinin yaşam tarzından ve dış etkenlerden kaynaklanan nedenler de bulunduğu sıkça belirtilmektedir. Sigara ve alkol kullanımı, uzun süre güneşte kalma, kötü beslenme alışkanlıklarının yanında ayrıca kansere neden olan dış faktörler de bulunurken, bunlar; yüksek dozda röntgen ışınına maruz kalma, kimyasal maddeler, virüsler (Hepatit B,C, insan papilloma virüs…), hava kirliliği, radyasyona maruz kalma gibi etkenler kanser oluşumuna davetiye çıkarabilir.

BELİRTİLERE DİKKAT!

Tıpta en tehlikeli hastalıkların başında gelen kanser hastalığında erken teşhis çok önemlidir. Kanserin belirtilerini bilmek hastalığın erken teşhisi açısından önemlidir, ancak bu belirtilerin birine veya daha fazlasına sahip olmak kişinin kanser olduğu anlamına da gelmeyebilir. İşte bu nedenle düzenli sağlık kontrollerinin ihmal edilmemesi gerektiği sıkça ifade edilmektedir. Kanserin en sık görülen belirtileri ise şu belirtiler olarak belirtilmektedir, “Rahim veya makattan gelen, normal olmayan kanama, memede veya vücutta ortaya çıkan şişlikler, iyileşmeyen yaralar, ağızda iyileşmeyen ağrılı/ağrısız yaralar, ağız içi ve dudakta beyaz veya kırmızı plaklar, kitle veya sertlikler, uzamış ses kısıklığı ve öksürük kanlı, pis kokulu balgam, yutma güçlüğü veya hazımsızlık, ben veya siğillerde meydana gelen büyüme, renk değişikliği ve kanama, dışkılama değişiklikleri, kanamalı idrar renk, şekil ve büyüklüğü değişen, çabuk kanayan veya ülserleşen benler, göğüste ele gelen kitle, meme derisi üzerinde kalınlaşma, çökme veya çekilme, meme başından berrak veya kanlı akıntı, uzamış ishal veya kabızlık ve açıklanamayan kilo kaybı” olarak gösterilmektedir. Öte yandan bu belirtiler de kanserin en sık görüldüğü belirtiler arasında olduğu söylenmektedir, “Adette düzensizlik, fazla kanama veya uzun süreli kanama, adet dönemleri arasında veya menopoz sonrası kanama, cinsel ilişkiden sonra kanama, normalden fazla vajinal akıntı, uzun süren ve açıklanamayan ateşler” olduğu söylenmektedir. Uzmanlar bu belirtiler olduğunda vakit kaybetmeden hekime başvurulmalıdır.

TÜRKİYE’DE ÜRKÜTÜCÜ BOYUTTA

Dünyada en çok görülen kanser vakalarına bakacak olursak; meme kanseri, akciğer kanseri, prostat kanseri, yemek borusu kanseri, mide ve bağırsak kanseri, baş ve boyun kanseri, yumurtalık kanseri, rahim ve rahim ağzı kanseri olduğu göze çarpıyor. Türkiye’de en sık görülen kanser türleri ise akciğer kanser, meme kanseri, mide kanseri, deri kanseri ve kolorektal kanseri olduğu söylenmektedir. Öte yandan İstatistikler, Türkiye’nin kanser rakamlarının ürkütücü boyutta olduğunu da gösteriyor. Sağlık Bakanlığının 2000-2006 yıllarını kapsayan son çalışmasına göre, Türkiye’de 396 bin kanser vakası bulunuyor. Her yıl 140 bin kişi kanserden ölüyor. Bu rakamın önümüzdeki 20 yılda 500 bine çıkacağı tahmin edilirken, her yıl ortalama 150 bin yeni kanser tanısı konuyor ve yine 20 yıl içinde hasta sayısının 1,5 milyona ulaşacağı öngörülüyor. Kanserin Türkiye’ye yıllık maliyeti ise 2,5 milyar doları bulduğu ifade edilirken; kadınlarda meme, erkeklerde ise akciğer kanseri birinci sırada yer alıyor. Türkiye’de İç Anadolu Bölgesi’ndeki mezotelyoma sorunu dünya ortalamasının bin katı kadar yüksek olduğu da göze çarparken, Ege Bölgesi’nde arsenikle ilgili olabilecek kanserlerde, Doğu Anadolu Bölgesi’nde mide kanseri sıklığında diğer bölgelere göre önemli bir yükseklik var.

 
12 Eylül 2017 Salı 10:22 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
Doç.Dr. Nezir Akyeşilmen
 
Yrd.Doç.Dr. M. Zeki Uyanık
 
Deniz Arslan
 
Neşe Yavuz
 
Ümit Yaşar Işıkhan
 
Erdal Erek
 
Abdulkahar Çaçur
 
Aylin Topaloğlu
 
Kevser Kurudan
 
Elif Yılmaz Pekçalışkan
 
Halisa Toprak
 
Halil Arslan
 
Aslı Şen
 
Dr. Mehmet Ali Noyan
 
Taner Uyanıker
 
M. Temel Koçaklar
 
İrfan Atıcı
 
Uzm.Dr. Bediha Salnur
 
Mekkiye Uludağ
 
Merve Tüzün
 
Mehmet Emin Değer
 
Özkan Pekçalışkan
 
Sevil Petrini
 
Abdulkadir Yıldız
 
Dr. Özlem Önen
 
Muhammet Tunç
 
Yusuf Çağırtekin
 
Sultan Gümüş
 
Adnan Avuka
 
Fulya Aybüke Fişengi
 
Op.Dr. Yusuf Demircan
 
Düzgün Yalçınkaya
 
Dr. Mustafa Torun
 
Çağdaş Cantürk
 
 
Basın İlan Kurumu
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
12
8
2
2
26
2
Başakşehir
12
8
2
2
26
3
Beşiktaş
12
6
4
2
22
4
Kayserispor
11
5
4
2
19
5
Sivasspor
11
6
1
4
19
6
Bursaspor
12
5
3
4
18
7
Göztepe
12
5
3
4
18
8
Akhisarspor
12
5
3
4
18
9
Fenerbahçe
11
4
5
2
17
10
Aytemiz Alanyaspor
11
4
2
5
14
11
Malatyaspor
11
4
2
5
14
12
Trabzonspor
11
3
4
4
13
13
Antalyaspor
12
3
4
5
13
14
Kasımpaşa
11
3
3
5
12
15
Konyaspor
12
3
2
7
11
16
Karabükspor
11
2
2
7
8
17
Osmanlıspor
11
2
2
7
8
18
Gençlerbirliği
11
2
2
7
8
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Tarihte Bugün
1816 - Varşova Üniversitesi kuruldu.
1863 - Abraham Lincoln, Gettysburg Muharebesi'nin kazanılmasından sonra Gettysburg Konuşma'sını yaptı.
1881 - Ukrayna'da Odessa'nın güneybatısındaki Großliebenthal köyüne meteor düştü.
1900 - İngiltere'de, seçme ve seçilme hakkı isteyen 119 kadın, Avam Kamarası'na zorla girmekten tutuklandı.
1926 - Troçki ve Zinovyev, Sovyetler Birliği politbüro'dan kovuldu.
1938 - Atatürk'ün naaşı, İstanbul'dan Ankara'ya, hazin bir törenle yola çıkarıldı.
1941 - İngiltere Kuzey Afrika'da Alman ve İtalyanlara karşı saldırıya geçti.
1942 - Beslenme, giyecek ve yakacak için "Harp Ekonomisi Bürosu" kuruldu.
1943 - III. Tarih kongresi toplandı.
1946 - Afganistan, İzlanda ve İsveç, Birleşmiş Milletler'e üye oldu.
1949 - İstanbul radyosu normal yayınına başladı.
1954 - Sammy Davis, Jr., San Bernardino-Kaliforniya'da geçirdiği bir trafik kazasında sol gözünü kaybetti.
1960 - Af çıktı. Aftan 15 bin tutuklu ve hükümlü yararlandı.
1967 - TBMM, hükümete ülke dışına asker gönderme yetkisi verdi. Donanma alarma geçirildi, Ankara'daki 28. Tümen İskenderun'a hareket etti.
1977 - Portekiz havayollarına ait bir Boeing 727, Madeira adalarında düştü: 130 kişi öldü.
1977 - Mısır devlet başkanı Enver Sedat, İsrail'i ziyaret eden ilk Arap lider oldu.
1978 - Jim Jones'un lideri olduğu Peoples Temple adlı bir tarikatın üyeleri topluca intihar ettiler. 276'sı çocuk 914 kişinin cesedi, Guyana'nın Jonestown kentinde bulundu.
1979 - Eski milletvekillerinden Ortadoğu gazetesi yazarı İlhan Darendelioğlu, İstanbul'da uğradığı silahlı saldırıda öldü.
1984 - BM görevlisi Enver Ergun, Viyana'da Ermeni saldırganlarca öldürüldü.
1985 - ABD başkanı Ronald Reagan ile Sovyetler Birliği devlet başkanı Mikhail Gorbaçov, Cenova'da ilk kez buluştu.
1988 - Pakistan'da Benazir Butto başbakan seçildi.
1989 - derin uğur osma'nın Sevgilisi Gülsüm Sarıyıldız doğdu
1991 - Süleyman Demirel başkanlığındaki Doğru Yol Partisi ve Erdal İnönü başkanlığındaki Sosyal Demokrat Halkçı Parti koalisyonu ile 49. hükümet kuruldu. Erdal İnönü Başbakan Yardımcısı oldu.
1992 - İstanbul'da polis otosuna açılan ateşte 4 polis memuru şehit edildi. Saldırıyı Dev-Sol üstlendi. Polislerin cenaze töreninde "Kahrolsun İnsan Hakları" sloganı atıldı.
1994 - Halil Mutlu Dünya Halter Şampiyonası'nda 7 dünya rekoru kırarak, 3 altın madalya kazandı. Naim Süleymanoğlu 64 kiloda 5 dünya rekoru kırarak, 3 altın madalya, Fedai Güler de 70 kiloda iki dünya rekoru kırarak 2 altın madalya elde etti.
1997 - Des Moines-Iowa'da, Bobbi McCaughey yediz doğurdu. Bu, tüm bebeklerin canlı doğduğu birinci yediz vakası.
1999 - İstanbul'daki AGİT Zirvesi'nin son günü, Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Antlaşması'nın (AKKA) yeni koşullara uyarlanmış şekli, tarafların liderlerince imzalandı.
2005 - Hadisa katliamı
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak06:08
  • Güneş07:49
  • Öğlen13:07
  • İkindi15:47
  • Akşam18:05
  • Yatsı19:34
 
Anket
 
Süper Loto
16.11.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu121424303145
 
On Numara
13.11.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu10121315202532414344454653565759626465676874
 
Şans Topu
15.11.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu030508233211
 
Sayısal Loto
18.11.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu011113182649
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık