avcılar inşaat
GÜLTEKİN GYO SÜR 07-05-208-10-07-2018 (2 AY)
MATBAA TANITIM
 
CHP İzmir’de liste depremi

Ana Sayfa » Yaşam » Kanserle mücadeleyi destekliyorlar

Kanserle mücadeleyi destekliyorlar

İzmir’de kurulduğu günden beridir kanser hastalarının en büyük destekçilerinden bir tanesi olan ve sayısız kanser hastasına destek veren ‘Kanserle Mücadeleyi Destekleme Derneği’ faaliyetlerine tüm hızıyla devam ediyor

 
12 Eylül 2017 Salı 10:22 
Yorum YapYazdır
 
Kanserle mücadeleyi destekliyorlar

YUSUF ÇAĞIRTEKİN-ÖZEL HABER

Kanser; genetik hasarlanma sonucu hücrelerin kontrolsüz veya anormal bir şekilde büyümesi ve çoğalması ile ortaya çıkıyor. Genetik yapıda (DNA’da) her gün yaklaşık 10 bin değişiklik olmasına rağmen bağışıklık sistemi, her milisaniye vücudumuzu tarıyor ve genetik hasara uğramış hücreleri yok ediyor. Ancak değişime uğrayan hücrelerin çok küçük bir kısmı bile kansere neden olabiliyor. Genellikle sebebi açıklanamayan kilo kaybı, iştahsızlık, ateş, deri bulguları ve ağrı gibi şikayetlerle ortaya çıkan kanser; bulunduğu yere göre de farklı bulgular gösterebiliyor. Kanserlerin yaklaşık yüzde 80’inde neden belliyken, vakaların yarısından fazlasını akciğer, kalın bağırsak, meme ve prostat kanserleri oluşturuyor. Akciğer kanseri beslenmeyle de ilgisi olmasına rağmen daha çok sigara tüketimi ile ilişkili, kalın bağırsak, meme ve prostat kanserleri ise daha çok beslenmeye bağlı olduğu da biliniyor. AIDS, Ebstein-Barr virüsü (öpücük hastalığı) ve B hepatiti virüsü gibi enfeksiyonlar da başlıca kanser nedenleri arasında yer alırken, bu hastalıklar da sağlıklı beslenen insanlarda nadiren görülüyor.

“MAALESEF KANSER”

Kanserle mücadelede artık önemli bir yer edinen Kanserle Mücadeleyi Destekleme Derneği Başkanı Mevlüt Yılmaz, “Maalesef artık her açtığımız gazetenin sayfasında ya da neredeyse televizyonda rastladığımız haber programında, hep aynı konuyu duyar olduk. ‘Maalesef kanser!’ vücudumuza sinsice giren, bizleri ya da yakınlarımızı ele geçiren bu hastalık çevremizde ya da bizde yoksa kendimizi şanslı sayar hale geldik son günlerde. Kendimizce yorumları var tabi ki; stres, sigara, alkol, GDO’lu gıdalar sağlıksız beslenme, sağlıksız yaşam tarzı, baz istasyonları, hormonlu yiyecekler katkı maddeleri gibi sayfalar dolusu yazabileceğimiz milyonlarca sebep var. Kim bilir hangisi gelip bizi buldu diye günlerce düşünsek te asla iğrenemeyeceğimiz nedenler mevcut” dedi.

“DESTEK SONUNA KADAR SÜRECEK”

Kanserle Mücadele Derneği olarak kanserle mücadele edeceklerini de ifade eden Mevlüt Yılmaz, “Bunun için gerekli adımları attık ve atmaya devam ediyoruz. Dileriz ki bu hastalığa yakalanan büyük, küçük herkes bu hastalığı yenebilsin. Çevresinde bu hastalığa yakalanmış yakınları olan kişiler için rehber olabileceğini düşündük ve ‘Kanserle Mücadeleyi Destekleme Derneği’ni kurduk. Derneğimizi, toplumu onkoloji (Kanser) hakkında ve erken teşhisi ile ilgili bilgilendirme, maddi durumu iyi olmayan onkoloji hastalarına maddi (ayni ve nakdi) ve manevi olarak her türlü yardımı yapmak, projeler yürütmek ve yardımlaşma amacı için yapılandık. Mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Sizleri de bu mücadelemize katkı sağlamaya davet ediyorum” diye konuştu.

“BİZ FARKINDAYIZ, KANSERİ YENECEĞİZ”

Kanser, dünyada ve ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklardan sonra ikinci sırada gelen önemli bir toplum sağlığı problemidir. Bu çerçevede kanserden korunmak büyük önem arz etmektedir. Ülkemizde yılda yaklaşık 175 bin kişiye kanser teşhisi konulmaktadır. Kanserli vakaların yaklaşık üçte ikisi erkeklerde görülmekte, bölge veya şehirlerimiz arasında kanser görülme sıklığı açısından önemli farklılıklar bulunmamaktadır. Bununla birlikte, ülkemizdeki kanser vakalarının önemli bir kısmı sigara ve obeziteyle ilişkilidir. Kanser korunulabilir bir hastalıktır ve doğru korunma stratejileri ile kanser vakalarının üçte biri önlenebilir. Çevresel etkenler kanser oluşumunda yüzde 90-95 oranında etkilidir. Kanser oluşumunda etkisi olan kötü beslenme, hareketsiz yaşam, tütün ve alkol kullanımı ile güneş ışığının zararlı etkilerine maruz kalma gibi çevresel etkenlerin kontrol altına alınması kanser görülme sıklığını azaltacaktır. Dolayısıyla sağlıklı yaşam davranışları ile kanserden korunmak mümkün olabilmekte ve tarama programları sayesinde erken teşhis konularak yaşam süreleri uzatılabilmektedir.

“KANSER KONUSUNDA YANLIŞ BİLİNENLER”

Kanser konusunda yanlış bilinen birçok şey olduğunu belirten ve bunlara da değinen Mevlüt Yılmaz, “Kanser sadece bir sağlık sorunudur, gelişmiş ülkelerde, yaşlı ve refah düzeyi yüksek insanlarda görülen bir hastalıktır, ölüm demektir, benim kaderim, ondan kaçamam gibi düşünceler, kanser hakkında insanların yanlış bilinen şeylerdir. Oysaki kanser, sadece bir sağlık sorunu olmadığını bilmek. Sosyal ve ekonomik yönleri zengin olanların da yakalanabildiği, küresel bir sorundur, her yaşta görülebilir. Özellikle gelişmekte olan ülkeleri etkilemektedir. Günümüzde yeni tedavi yöntemleri ile pek çok kanser türünde uzun yaşam sürelerine ulaşılmıştır. Ülkemizde tüm kanser tedavileri ücretsiz yapılmakta ve modern tıptaki standart bütün tedavilere ulaşılabilmektedir. Kanser önlenebilir bir hastalıktır. Doğru stratejiler ile her üç kanserden birisi önlenebilmektedir. ‘Erken teşhis hayat kurtarır!’ prensibiyle Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezi’miz (KETEM) bünyesinde; meme, kolorektal ve serviks kanserlerine karşı tarama hizmetleri ücretsiz olarak verilmektedir. Ülkemizde kanserle olan mücadele bütün toplumsal unsurların desteği ile devam edecektir. Kanserle mücadele uzun soluklu bir maraton olup yeterli ekonomik güç yanında halkımızın da aktif katılımını gerektiren bir süreçtir” diye konuştu. 

BULAŞICI DEĞİL

Bu kadar tehlikeli olmasına rağmen bulaşıcı bir hastalık olmayan kanser, yanında aynı zamanda hastada enfeksiyon hastalığı varsa, o zaman dikkatli olmak gerekiyor. Bulaşıcıdan ziyade hastaya kemoterapi veya radyoterapi yapıldığı zaman lökosit denilen vücudun savunma hücreleri bir miktar düştüğü için hastanın mikroplara, gribe ve enfeksiyona karşı savunması biraz zor oluyor. Hastaların bu durumda kendilerine zarar gelmemesi açısından biraz daha dikkatli olmaları gerektiği de ifade edilirken, bulaşıcı özelliğinin olmadığı bilinir. Kanserin oluşmasında etkili birçok neden sayılabilir. Ailesel ve genetik faktörlerin yanı sıra kişinin yaşam tarzından ve dış etkenlerden kaynaklanan nedenler de bulunduğu sıkça belirtilmektedir. Sigara ve alkol kullanımı, uzun süre güneşte kalma, kötü beslenme alışkanlıklarının yanında ayrıca kansere neden olan dış faktörler de bulunurken, bunlar; yüksek dozda röntgen ışınına maruz kalma, kimyasal maddeler, virüsler (Hepatit B,C, insan papilloma virüs…), hava kirliliği, radyasyona maruz kalma gibi etkenler kanser oluşumuna davetiye çıkarabilir.

BELİRTİLERE DİKKAT!

Tıpta en tehlikeli hastalıkların başında gelen kanser hastalığında erken teşhis çok önemlidir. Kanserin belirtilerini bilmek hastalığın erken teşhisi açısından önemlidir, ancak bu belirtilerin birine veya daha fazlasına sahip olmak kişinin kanser olduğu anlamına da gelmeyebilir. İşte bu nedenle düzenli sağlık kontrollerinin ihmal edilmemesi gerektiği sıkça ifade edilmektedir. Kanserin en sık görülen belirtileri ise şu belirtiler olarak belirtilmektedir, “Rahim veya makattan gelen, normal olmayan kanama, memede veya vücutta ortaya çıkan şişlikler, iyileşmeyen yaralar, ağızda iyileşmeyen ağrılı/ağrısız yaralar, ağız içi ve dudakta beyaz veya kırmızı plaklar, kitle veya sertlikler, uzamış ses kısıklığı ve öksürük kanlı, pis kokulu balgam, yutma güçlüğü veya hazımsızlık, ben veya siğillerde meydana gelen büyüme, renk değişikliği ve kanama, dışkılama değişiklikleri, kanamalı idrar renk, şekil ve büyüklüğü değişen, çabuk kanayan veya ülserleşen benler, göğüste ele gelen kitle, meme derisi üzerinde kalınlaşma, çökme veya çekilme, meme başından berrak veya kanlı akıntı, uzamış ishal veya kabızlık ve açıklanamayan kilo kaybı” olarak gösterilmektedir. Öte yandan bu belirtiler de kanserin en sık görüldüğü belirtiler arasında olduğu söylenmektedir, “Adette düzensizlik, fazla kanama veya uzun süreli kanama, adet dönemleri arasında veya menopoz sonrası kanama, cinsel ilişkiden sonra kanama, normalden fazla vajinal akıntı, uzun süren ve açıklanamayan ateşler” olduğu söylenmektedir. Uzmanlar bu belirtiler olduğunda vakit kaybetmeden hekime başvurulmalıdır.

TÜRKİYE’DE ÜRKÜTÜCÜ BOYUTTA

Dünyada en çok görülen kanser vakalarına bakacak olursak; meme kanseri, akciğer kanseri, prostat kanseri, yemek borusu kanseri, mide ve bağırsak kanseri, baş ve boyun kanseri, yumurtalık kanseri, rahim ve rahim ağzı kanseri olduğu göze çarpıyor. Türkiye’de en sık görülen kanser türleri ise akciğer kanser, meme kanseri, mide kanseri, deri kanseri ve kolorektal kanseri olduğu söylenmektedir. Öte yandan İstatistikler, Türkiye’nin kanser rakamlarının ürkütücü boyutta olduğunu da gösteriyor. Sağlık Bakanlığının 2000-2006 yıllarını kapsayan son çalışmasına göre, Türkiye’de 396 bin kanser vakası bulunuyor. Her yıl 140 bin kişi kanserden ölüyor. Bu rakamın önümüzdeki 20 yılda 500 bine çıkacağı tahmin edilirken, her yıl ortalama 150 bin yeni kanser tanısı konuyor ve yine 20 yıl içinde hasta sayısının 1,5 milyona ulaşacağı öngörülüyor. Kanserin Türkiye’ye yıllık maliyeti ise 2,5 milyar doları bulduğu ifade edilirken; kadınlarda meme, erkeklerde ise akciğer kanseri birinci sırada yer alıyor. Türkiye’de İç Anadolu Bölgesi’ndeki mezotelyoma sorunu dünya ortalamasının bin katı kadar yüksek olduğu da göze çarparken, Ege Bölgesi’nde arsenikle ilgili olabilecek kanserlerde, Doğu Anadolu Bölgesi’nde mide kanseri sıklığında diğer bölgelere göre önemli bir yükseklik var.

 
12 Eylül 2017 Salı 10:22 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
Doç.Dr. Nezir Akyeşilmen
 
Dr. M. Zeki Uyanık
 
Deniz Arslan
 
Neşe Yavuz
 
Ümit Yaşar Işıkhan
 
Erdal Erek
 
Abdulkahar Çaçur
 
Aylin Topaloğlu
 
Kevser Kurudan
 
Elif Yılmaz Pekçalışkan
 
Halisa Toprak
 
Halil Arslan
 
Aslı Şen
 
Dr. Mehmet Ali Noyan
 
Taner Uyanıker
 
M. Temel Koçaklar
 
İrfan Atıcı
 
Uzm.Dr. Bediha Salnur
 
Mekkiye Uludağ
 
Merve Tüzün
 
Mehmet Emin Değer
 
Özkan Pekçalışkan
 
Sevil Petrini
 
Abdulkadir Yıldız
 
Dr. Özlem Önen
 
Muhammet Tunç
 
Yusuf Çağırtekin
 
Sultan Gümüş
 
Adnan Avuka
 
Fulya Aybüke Fişengi
 
Op.Dr. Yusuf Demircan
 
Düzgün Yalçınkaya
 
Uzm. Dr. Mustafa Torun
 
Çağdaş Cantürk
 
Aysun Arslan Aydin
 
Cem Yavuz
 
Ecz. Hakan Dinçarslan
 
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
34
24
3
7
75
2
Fenerbahçe
34
21
9
4
72
3
Başakşehir
34
22
6
6
72
4
Beşiktaş
34
21
8
5
71
5
Trabzonspor
34
15
10
9
55
6
Göztepe
34
13
10
11
49
7
Sivasspor
34
14
7
13
49
8
Kasımpaşa
34
13
7
14
46
9
Kayserispor
34
12
8
14
44
10
Malatyaspor
34
11
10
13
43
11
Akhisar Bld.Spor
34
11
9
14
42
12
Alanyaspor
34
11
7
16
40
13
Bursaspor
34
11
6
17
39
14
Antalyaspor
34
10
8
16
38
15
Konyaspor
34
9
9
16
36
16
Osmanlıspor
34
8
9
17
33
17
Gençlerbirliği
34
8
9
17
33
18
Karabükspor
34
3
3
28
12
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Tarihte Bugün
1647 - Alse Young adındaki bir kadın Amerikan kolonilerinde cadılık suçlamasıyla idam edilen ilk şahıs olmuştur. Young Hartford, Connecticut'ta asılarak idam edilmişti.
1832 - Quebec'te Asya kolerası salgını: yaklaşık 6000 kişi öldü.
1889 - Eyfel Kulesi'nin ilk asansörü halka açıldı.
1894 - Rusya'nın son çarı II. Nikola taç giydi.
1926 - Milli Mücadele'ye katılmayan memurların görevlerine son verilmesine ilişkin kanun kabul edildi.
1938 - Amerikan Karşıtı Faaliyetleri İzleme Komitesi (HUAC)ilk oturumunu yaptı.
1938 - Atatürk, Ankara'dan son kez ayrıldı.
1946 - Belediye seçimleri olaylı geçti. Demokrat Parti, iktidarın seçimde yanlı davrandığı ve seçim güvenliği olmadığı gerekçesiyle seçimlere katılmadı.
1957 - Abant'ta meydana gelen 7,1 büyüklüğündeki depremde 52 kişi öldü.
1963 - İskenderun Gazeteciler Cemiyeti kuruldu.
1966 - Denizli' de gerçekleşen genel kurul toplantısında Çelik Yeşilspor Gençlik ve Pamukkale Gençlik kulüplerinin katılımlarıyla Denizlispor profesyonel futbol kulübü kuruldu.
1968 - Başbakan Süleyman Demirel, "düzeni değiştirmek isteyenler meczuptur, anarşisttir" dedi.
1970 - Sovyetler Birliği yapımı Tupolev Tu-144 süpersonik uçağı, Mach 2 hızını aşabilen ilk ticari hava taşıt aracı oldu.
1972 - ABD ve SSCB arasında balistik füzelerin sınırlandırılması antlaşması imzalandı.
1982 - Yılmaz Güney'in senaryosunu yazdığı Şerif Gören'in yönettiği 'Yol' filmi Cannes Film Festivali'nde büyük ödülü Costa Gavras'ın 'Kayıp' filmiyle paylaştı.
1983 - Sosyal Demokrasi Partisi (SODEP) kuruldu Genel Başkanlığa Erdal İnönü seçildi.
1993 - Salman Rüşdi'nin 'Şeytan Ayetleri' kitabını yayımlamaya başlayan Aydınlık gazetesi toplatıldı.
1997 - Susurluk'taki kazanın duruşmasında, kamyon şoförü Hasan Gökçe, 6 milyon 420 bin lira para cezası ile DYP Şanlıurfa Milletvekili Sedat Edip Bucak'ın ailesine 100 milyon lira manevi tazminat ödemeye mahkum edildi.
1999 - Danıştay Sekizinci Dairesi, başı açık görev yapmayı kabul etmeyen türbanlı memurların, uyarı cezası verilmeden işten çıkarılmasına karar verdi.
2003 - Ukrayna Havayolları'na ait uçak, Trabzon'un Maçka ilçesi yakınlarında düştü. İspanyol Barış Gücü askerlerini taşıyan uçakta 62 asker ile 13 kişilik mürettebat öldü.
2006 - 6.3 büyüklüğündeki Mayıs 2006 Cava Depremi meydana geldi. Depremde en az 5749 kişi öldü, 38,568 kişi yaralandı ve 600,000 kişi evsiz kaldı.
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak03:43
  • Güneş05:45
  • Öğlen13:19
  • İkindi17:13
  • Akşam20:33
  • Yatsı22:20
 
Anket
 
Süper Loto
24.05.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu061134404950
 
On Numara
21.05.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu01020406122428323341445153585965686973757678
 
Şans Topu
23.05.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu060910242712
 
Sayısal Loto
19.05.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu030405212434
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık