KALİTELİ BASKI SERİ ÜRETİM
Esnafın zararı büyük

Ana Sayfa » Yaşam » Kanserle mücadeleyi destekliyorlar

Kanserle mücadeleyi destekliyorlar

İzmir’de kurulduğu günden beridir kanser hastalarının en büyük destekçilerinden bir tanesi olan ve sayısız kanser hastasına destek veren ‘Kanserle Mücadeleyi Destekleme Derneği’ faaliyetlerine tüm hızıyla devam ediyor

 
12 Eylül 2017 Salı 10:22 
Yorum YapYazdır
 
Kanserle mücadeleyi destekliyorlar

YUSUF ÇAĞIRTEKİN-ÖZEL HABER

Kanser; genetik hasarlanma sonucu hücrelerin kontrolsüz veya anormal bir şekilde büyümesi ve çoğalması ile ortaya çıkıyor. Genetik yapıda (DNA’da) her gün yaklaşık 10 bin değişiklik olmasına rağmen bağışıklık sistemi, her milisaniye vücudumuzu tarıyor ve genetik hasara uğramış hücreleri yok ediyor. Ancak değişime uğrayan hücrelerin çok küçük bir kısmı bile kansere neden olabiliyor. Genellikle sebebi açıklanamayan kilo kaybı, iştahsızlık, ateş, deri bulguları ve ağrı gibi şikayetlerle ortaya çıkan kanser; bulunduğu yere göre de farklı bulgular gösterebiliyor. Kanserlerin yaklaşık yüzde 80’inde neden belliyken, vakaların yarısından fazlasını akciğer, kalın bağırsak, meme ve prostat kanserleri oluşturuyor. Akciğer kanseri beslenmeyle de ilgisi olmasına rağmen daha çok sigara tüketimi ile ilişkili, kalın bağırsak, meme ve prostat kanserleri ise daha çok beslenmeye bağlı olduğu da biliniyor. AIDS, Ebstein-Barr virüsü (öpücük hastalığı) ve B hepatiti virüsü gibi enfeksiyonlar da başlıca kanser nedenleri arasında yer alırken, bu hastalıklar da sağlıklı beslenen insanlarda nadiren görülüyor.

“MAALESEF KANSER”

Kanserle mücadelede artık önemli bir yer edinen Kanserle Mücadeleyi Destekleme Derneği Başkanı Mevlüt Yılmaz, “Maalesef artık her açtığımız gazetenin sayfasında ya da neredeyse televizyonda rastladığımız haber programında, hep aynı konuyu duyar olduk. ‘Maalesef kanser!’ vücudumuza sinsice giren, bizleri ya da yakınlarımızı ele geçiren bu hastalık çevremizde ya da bizde yoksa kendimizi şanslı sayar hale geldik son günlerde. Kendimizce yorumları var tabi ki; stres, sigara, alkol, GDO’lu gıdalar sağlıksız beslenme, sağlıksız yaşam tarzı, baz istasyonları, hormonlu yiyecekler katkı maddeleri gibi sayfalar dolusu yazabileceğimiz milyonlarca sebep var. Kim bilir hangisi gelip bizi buldu diye günlerce düşünsek te asla iğrenemeyeceğimiz nedenler mevcut” dedi.

“DESTEK SONUNA KADAR SÜRECEK”

Kanserle Mücadele Derneği olarak kanserle mücadele edeceklerini de ifade eden Mevlüt Yılmaz, “Bunun için gerekli adımları attık ve atmaya devam ediyoruz. Dileriz ki bu hastalığa yakalanan büyük, küçük herkes bu hastalığı yenebilsin. Çevresinde bu hastalığa yakalanmış yakınları olan kişiler için rehber olabileceğini düşündük ve ‘Kanserle Mücadeleyi Destekleme Derneği’ni kurduk. Derneğimizi, toplumu onkoloji (Kanser) hakkında ve erken teşhisi ile ilgili bilgilendirme, maddi durumu iyi olmayan onkoloji hastalarına maddi (ayni ve nakdi) ve manevi olarak her türlü yardımı yapmak, projeler yürütmek ve yardımlaşma amacı için yapılandık. Mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Sizleri de bu mücadelemize katkı sağlamaya davet ediyorum” diye konuştu.

“BİZ FARKINDAYIZ, KANSERİ YENECEĞİZ”

Kanser, dünyada ve ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklardan sonra ikinci sırada gelen önemli bir toplum sağlığı problemidir. Bu çerçevede kanserden korunmak büyük önem arz etmektedir. Ülkemizde yılda yaklaşık 175 bin kişiye kanser teşhisi konulmaktadır. Kanserli vakaların yaklaşık üçte ikisi erkeklerde görülmekte, bölge veya şehirlerimiz arasında kanser görülme sıklığı açısından önemli farklılıklar bulunmamaktadır. Bununla birlikte, ülkemizdeki kanser vakalarının önemli bir kısmı sigara ve obeziteyle ilişkilidir. Kanser korunulabilir bir hastalıktır ve doğru korunma stratejileri ile kanser vakalarının üçte biri önlenebilir. Çevresel etkenler kanser oluşumunda yüzde 90-95 oranında etkilidir. Kanser oluşumunda etkisi olan kötü beslenme, hareketsiz yaşam, tütün ve alkol kullanımı ile güneş ışığının zararlı etkilerine maruz kalma gibi çevresel etkenlerin kontrol altına alınması kanser görülme sıklığını azaltacaktır. Dolayısıyla sağlıklı yaşam davranışları ile kanserden korunmak mümkün olabilmekte ve tarama programları sayesinde erken teşhis konularak yaşam süreleri uzatılabilmektedir.

“KANSER KONUSUNDA YANLIŞ BİLİNENLER”

Kanser konusunda yanlış bilinen birçok şey olduğunu belirten ve bunlara da değinen Mevlüt Yılmaz, “Kanser sadece bir sağlık sorunudur, gelişmiş ülkelerde, yaşlı ve refah düzeyi yüksek insanlarda görülen bir hastalıktır, ölüm demektir, benim kaderim, ondan kaçamam gibi düşünceler, kanser hakkında insanların yanlış bilinen şeylerdir. Oysaki kanser, sadece bir sağlık sorunu olmadığını bilmek. Sosyal ve ekonomik yönleri zengin olanların da yakalanabildiği, küresel bir sorundur, her yaşta görülebilir. Özellikle gelişmekte olan ülkeleri etkilemektedir. Günümüzde yeni tedavi yöntemleri ile pek çok kanser türünde uzun yaşam sürelerine ulaşılmıştır. Ülkemizde tüm kanser tedavileri ücretsiz yapılmakta ve modern tıptaki standart bütün tedavilere ulaşılabilmektedir. Kanser önlenebilir bir hastalıktır. Doğru stratejiler ile her üç kanserden birisi önlenebilmektedir. ‘Erken teşhis hayat kurtarır!’ prensibiyle Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezi’miz (KETEM) bünyesinde; meme, kolorektal ve serviks kanserlerine karşı tarama hizmetleri ücretsiz olarak verilmektedir. Ülkemizde kanserle olan mücadele bütün toplumsal unsurların desteği ile devam edecektir. Kanserle mücadele uzun soluklu bir maraton olup yeterli ekonomik güç yanında halkımızın da aktif katılımını gerektiren bir süreçtir” diye konuştu. 

BULAŞICI DEĞİL

Bu kadar tehlikeli olmasına rağmen bulaşıcı bir hastalık olmayan kanser, yanında aynı zamanda hastada enfeksiyon hastalığı varsa, o zaman dikkatli olmak gerekiyor. Bulaşıcıdan ziyade hastaya kemoterapi veya radyoterapi yapıldığı zaman lökosit denilen vücudun savunma hücreleri bir miktar düştüğü için hastanın mikroplara, gribe ve enfeksiyona karşı savunması biraz zor oluyor. Hastaların bu durumda kendilerine zarar gelmemesi açısından biraz daha dikkatli olmaları gerektiği de ifade edilirken, bulaşıcı özelliğinin olmadığı bilinir. Kanserin oluşmasında etkili birçok neden sayılabilir. Ailesel ve genetik faktörlerin yanı sıra kişinin yaşam tarzından ve dış etkenlerden kaynaklanan nedenler de bulunduğu sıkça belirtilmektedir. Sigara ve alkol kullanımı, uzun süre güneşte kalma, kötü beslenme alışkanlıklarının yanında ayrıca kansere neden olan dış faktörler de bulunurken, bunlar; yüksek dozda röntgen ışınına maruz kalma, kimyasal maddeler, virüsler (Hepatit B,C, insan papilloma virüs…), hava kirliliği, radyasyona maruz kalma gibi etkenler kanser oluşumuna davetiye çıkarabilir.

BELİRTİLERE DİKKAT!

Tıpta en tehlikeli hastalıkların başında gelen kanser hastalığında erken teşhis çok önemlidir. Kanserin belirtilerini bilmek hastalığın erken teşhisi açısından önemlidir, ancak bu belirtilerin birine veya daha fazlasına sahip olmak kişinin kanser olduğu anlamına da gelmeyebilir. İşte bu nedenle düzenli sağlık kontrollerinin ihmal edilmemesi gerektiği sıkça ifade edilmektedir. Kanserin en sık görülen belirtileri ise şu belirtiler olarak belirtilmektedir, “Rahim veya makattan gelen, normal olmayan kanama, memede veya vücutta ortaya çıkan şişlikler, iyileşmeyen yaralar, ağızda iyileşmeyen ağrılı/ağrısız yaralar, ağız içi ve dudakta beyaz veya kırmızı plaklar, kitle veya sertlikler, uzamış ses kısıklığı ve öksürük kanlı, pis kokulu balgam, yutma güçlüğü veya hazımsızlık, ben veya siğillerde meydana gelen büyüme, renk değişikliği ve kanama, dışkılama değişiklikleri, kanamalı idrar renk, şekil ve büyüklüğü değişen, çabuk kanayan veya ülserleşen benler, göğüste ele gelen kitle, meme derisi üzerinde kalınlaşma, çökme veya çekilme, meme başından berrak veya kanlı akıntı, uzamış ishal veya kabızlık ve açıklanamayan kilo kaybı” olarak gösterilmektedir. Öte yandan bu belirtiler de kanserin en sık görüldüğü belirtiler arasında olduğu söylenmektedir, “Adette düzensizlik, fazla kanama veya uzun süreli kanama, adet dönemleri arasında veya menopoz sonrası kanama, cinsel ilişkiden sonra kanama, normalden fazla vajinal akıntı, uzun süren ve açıklanamayan ateşler” olduğu söylenmektedir. Uzmanlar bu belirtiler olduğunda vakit kaybetmeden hekime başvurulmalıdır.

TÜRKİYE’DE ÜRKÜTÜCÜ BOYUTTA

Dünyada en çok görülen kanser vakalarına bakacak olursak; meme kanseri, akciğer kanseri, prostat kanseri, yemek borusu kanseri, mide ve bağırsak kanseri, baş ve boyun kanseri, yumurtalık kanseri, rahim ve rahim ağzı kanseri olduğu göze çarpıyor. Türkiye’de en sık görülen kanser türleri ise akciğer kanser, meme kanseri, mide kanseri, deri kanseri ve kolorektal kanseri olduğu söylenmektedir. Öte yandan İstatistikler, Türkiye’nin kanser rakamlarının ürkütücü boyutta olduğunu da gösteriyor. Sağlık Bakanlığının 2000-2006 yıllarını kapsayan son çalışmasına göre, Türkiye’de 396 bin kanser vakası bulunuyor. Her yıl 140 bin kişi kanserden ölüyor. Bu rakamın önümüzdeki 20 yılda 500 bine çıkacağı tahmin edilirken, her yıl ortalama 150 bin yeni kanser tanısı konuyor ve yine 20 yıl içinde hasta sayısının 1,5 milyona ulaşacağı öngörülüyor. Kanserin Türkiye’ye yıllık maliyeti ise 2,5 milyar doları bulduğu ifade edilirken; kadınlarda meme, erkeklerde ise akciğer kanseri birinci sırada yer alıyor. Türkiye’de İç Anadolu Bölgesi’ndeki mezotelyoma sorunu dünya ortalamasının bin katı kadar yüksek olduğu da göze çarparken, Ege Bölgesi’nde arsenikle ilgili olabilecek kanserlerde, Doğu Anadolu Bölgesi’nde mide kanseri sıklığında diğer bölgelere göre önemli bir yükseklik var.

 
12 Eylül 2017 Salı 10:22 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
Doç.Dr. Nezir Akyeşilmen
 
Yrd.Doç.Dr. M. Zeki Uyanık
 
Deniz Arslan
 
Neşe Yavuz
 
Ümit Yaşar Işıkhan
 
Erdal Erek
 
Abdulkahar Çaçur
 
Aylin Topaloğlu
 
Kevser Kurudan
 
Elif Yılmaz Pekçalışkan
 
Halisa Toprak
 
Halil Arslan
 
Aslı Şen
 
Dr. Mehmet Ali Noyan
 
Taner Uyanıker
 
M. Temel Koçaklar
 
İrfan Atıcı
 
Uzm.Dr. Bediha Salnur
 
Mekkiye Uludağ
 
Merve Tüzün
 
Mehmet Emin Değer
 
Özkan Pekçalışkan
 
Sevil Petrini
 
Abdulkadir Yıldız
 
Dr. Özlem Önen
 
Muhammet Tunç
 
Yusuf Çağırtekin
 
Sultan Gümüş
 
Adnan Avuka
 
Fulya Aybüke Fişengi
 
Op.Dr. Yusuf Demircan
 
Düzgün Yalçınkaya
 
Dr. Mustafa Torun
 
Çağdaş Cantürk
 
Aysun Arslan Aydin
 
 
Basın İlan Kurumu
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Başakşehir
17
11
3
3
36
2
Galatasaray
17
11
2
4
35
3
Fenerbahçe
17
9
6
2
33
4
Beşiktaş
17
8
6
3
30
5
Kayserispor
17
8
6
3
30
6
Göztepe
17
9
3
5
30
7
Trabzonspor
17
8
5
4
29
8
Sivasspor
17
8
2
7
26
9
Bursaspor
17
7
4
6
25
10
Malatyaspor
17
6
4
7
22
11
Kasımpaşa
18
6
4
8
22
12
Akhisarspor
17
5
4
8
19
13
Aytemiz Alanyaspor
18
5
3
10
18
14
Osmanlıspor
17
5
2
10
17
15
Antalyaspor
17
4
5
8
17
16
Konyaspor
17
4
3
10
15
17
Gençlerbirliği
17
3
5
9
14
18
Karabükspor
17
2
3
12
9
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Tarihte Bugün
1815 - Napolyon, 140.00 kişilik bir ordu ve 200.000 kişilik gönüllü birliği ile Paris'e girdi.
1841 - Hong Kong Adası (Hong Kong'un güneyinde bir ada), Afyon Savaşları sırasında Birleşik Krallık'a verildi .
1861 - Arjantin'in Mendoza şehri, şiddetli bir depremle harabeye döndü.
1892 - Springfield, Massachusetts'te ilk resmi basketbol maçı oynandı.
1895 - Darülaceze kuruldu.
1915 - Mustafa Kemal, Esat (Bülkat) Paşa komutasındaki 3. Kolordu'ya bağlı olarak Tekirdağ'da teşkil edilecek 19.Tümen Komutanlığı'na atandı.
1916 - Albert Einstein, görelilik kuramını yayımladı.
1920 - Maraş'ta Fransızlar'a karşı Maraş Savunması başladı
1921 - Dağıstan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti; Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'ne bağlı olarak kuruldu.
1921 - İtalyan Komünist Partisi kuruldu.
1921 - TBMM'nin oluşumunun ardından, 23 maddelik ilk anayasa Teşkilatı Esasiye kabul edildi.
1923 - Ali Şükrü Bey'in Ankara'da yayımladığı Tan gazetesinin ilk sayısı çıktı.
1923 - Türkiye Büyük Millet Meclisi, gizli oturumunda Elcezire bölgesinde bir İstiklal Mahkemesi kurulması kararı aldı.
1923 - İsmet Paşa'nın Lozan'da Yunanlılar tarafından yakılmış 26 şehrin listesini sunması.
1929 - Lev Troçki, Sovyetler Birliği'nden sınır dışı edildi.
1936 - VIII. Edward Birleşik Krallık hükümdarı oldu. Daha bir yılı doldurmadan 10 Aralık 1936'da kendi isteği ile tahtı bırakacaktır.
1936 - Sinemaların esas filmle beraber bir de "öğretici film" göstermek zorunda olduğuna ilişkin yasa çıktı.
1936 - Ankara'da Endüstri Kongresi toplandı. Toplantıda İkinci Beş Yıllık Sanayi Planı esasları kabul edildi.
1942 - Askerlik süresi üç yıla çıkarıldı.
1945 - Birleşik Krallık'ta eğitimini tamamlayan 50 Türk öğrenciye pilotluk brövesi verildi.
1947 - Fransa'da Charles De Gaulle, politikadan çekildiğini açıkladı ve görevinden istifa etti.
1950 - Kiraların serbest bırakılması kararlaştırıldı.
1952 - Türkiye Cumhuriyeti Millî Savunma Bakanlığı Kore'de 34 subay, 46 astsubay ve 1252 erin şehit olduğunu açıkladı.
1953 - General Eisenhower, Amerika Birleşik Devletleri başkanı seçildi.
1956 - Yaşar Kemal, "İnce Memed" romanıyla Varlık dergisi Roman Armağanı'nı kazandı.
1961 - Londra Konferansı'nda Kıbrıslı Rumlar, federal yönetim tezini reddetti. Bunun üzerine Kıbrıs Türk toplumu temsilcileri konferanstan çekildi.
1961 - Saraçhane Tiyatrosu açıldı. İlk oyun Cevat Fehmi Başkut'un "Hacıyatmaz" oyunu oldu.
1961 - John F. Kennedy, Amerika Birleşik Devletleri'nin 35. başkanı seçildi.
1963 - 21-25 Ocak'da şiddetli soğuklar ülkenin her yanını etkiledi. Elektrikler, sular kesildi, trenler yollarda kaldı. Uludağ'da kar kalınlığı 25 metre.
1967 - Uluslararası Las Vegas Maratonu'nda İsmail Akçay ikinci oldu, derecesi: 2 saat, 23 dakika, 3 saniye.
1968 - Türkiye, Yunanistan'daki askeri rejimi tanıyan ilk ülke oldu.
1969 - John Lennon, Yoko Ono ile evlendi.
1971 - Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Akademik Konsey'in kararıyla süresiz kapatıldı.
1972 - Türk Hava Yolları'nın Marmara uçağı Adana'da düştü. Uçakta yolcu yoktu. Beş kişilik mürettebattan bir hostes öldü, dört görevli yaralandı.
1975 - Tüm Memurlar Birleşme ve Dayanışma Derneği (Tüm-Der) kuruldu.
1975 - ASALA terör örgütü kuruldu.
1981 - İran, 444 gündür rehin tutulan 52 Amerikalının serbest bırakıldığını açıkladı. Haber, Ronald Reagan'ın Amerika Birleşik Devletleri başkanlığı koltuğunu Jimmy Carter'dan devralmasından birkaç dakika sonra geldi.
1981 - İstanbul Sıkıyönetim Mahkemesi 223 Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu üyesinin tutuklanmasına karar verdi.
1983 - Eski İstanbul Belediye başkanı Ahmet İsvan tahliye edildi. İsvan, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) davasında yargılanmaktaydı.
1986 - Demokratik Sol Parti (DSP) ile Sosyaldemokrat Halkçı Parti SHP arasında yapılan "solda birlik" görüşmeleri kesildi. Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Rahşan Ecevit "Sosyaldemokrat Halkçı Parti (SHP) ile yollarımız ayrıldı" dedi.
1986 - Birleşik Krallık ve Fransa, Manş Tüneli planlarını açıkladılar.
1986 - Jacques Chirac, Fransa başbakanı oldu.
1988 - Mehmet Ali Aybar ile Aziz Nesin hakkında 15'er yıla kadar hapis cezası istendi. Gerekçe 2000'e Doğru dergisine Kürt sorunu konusunda yaptıkları açıklamalardı.
1989 - Samsunspor kafilesi, Malatyaspor ile yapacağı lig maçına giderken kaza geçirdi, 3 kişi öldü.
1989 - George H.W. Bush, Amerika Birleşik Devletleri'nin 41. başkanı seçildi.
1989 - Asil Nadir, Günaydın gazetesi, Gelişim yayınlarından sonra Güneş gazetesini de satın aldı.
1990 - Bakü'de Sovyet ordusu tarafından yapılan katliam.Yüzlerce masum hayatını kaybetti. (20 Yanvar Faciası)
1992 - Flash TV yayın hayatına başladı.
1993 - Anayasa Mahkemesi dini bayramlarda Bayram dışında gazete çıkarılmasını yasaklayan yasayı iptal etti.
1993 - Meclis Anavatan Partisi (ANAP) döneminin iki bakanı Safa Giray ile Cengiz Altınkaya'nın Yüce Divan'a verilmesini kararlaştırdı.
1993 - Bill Clinton, Amerika Birleşik Devletleri'nin 42. başkanı seçildi.
1995 - Tokyo metrosuna sarin gazı saldırısı: 12 kişi öldü, 1300 kişi yaralandı.
1996 - Filistin'de ilk kez devlet başkanlığı seçimleri yapıldı. Yaser Arafat devlet başkanı seçildi.
1997 - Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), "Demokratik standartların yükseltilmesi paketi"ni Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı ile Genelkurmay Başkanlığına sundu. TÜSİAD raporda Kürtçe eğitimin serbest bırakılmasını da öneriyordu.
2000 - Yargıtay, gazeteci Metin Göktepe'yi gözaltında öldürdükleri gerekçesiyle 7 yıl 6'şar ay ağır hapis cezasına çarptırılan 6 sanık polisten 5'inin cezasını onadı, sanıklardan Emniyet Amiri Seydi Battal Köse'nin cezasını ise esastan bozdu.
2001 - George W. Bush, Amerika Birleşik Devletleri'nin 43. başkanı seçildi.
2003 - MERNİS hizmete girdi.
2006 - Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Mehmet Ali Ağca'nın tahliyesine ilişkin Kartal 2. Ağır Ceza Mahkemesinin kararını bozdu. Ağca, Yargıtay'ın kararı doğrultusunda Kartal'da bulunduğu yerden alınarak, Kartal H Tipi Cezaevine konuldu.
2007 - Hrant Dink'in öldürülmesi olayının zanlısı Ogün Samast, Samsun'da yakalandı.
2009 - Barack Obama Amerika Birleşik Devletleri'nin 44. Başkanı olarak göreve başladı.
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak06:37
  • Güneş08:18
  • Öğlen13:33
  • İkindi16:11
  • Akşam18:28
  • Yatsı19:58
 
Anket
 
Süper Loto
18.01.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu111720293651
 
On Numara
15.01.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu07091217192123293839444750525456626669707380
 
Şans Topu
17.01.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu091016293406
 
Sayısal Loto
13.01.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu021427313245
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık