KALİTELİ BASKI SERİ ÜRETİM
İzmir’de fırtına hayatı felç etti

Ana Sayfa » Kent » Körfez Geçişi yok!

Körfez Geçişi yok!

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Körfez Geçiş Projesi’ni 2030’a kadarki yatırımların belirlendiği Ulaşım Master Planı’na almadı. Başkan Aziz Kocaoğlu, “Bilim insanları derse ki koy; memnuniyetle koyar, savunuruz” dedi

 
10 Ocak 2018 Çarşamba 10:58 
Yorum YapYazdır
 
Körfez Geçişi yok!

E. ÇAĞLA GENİŞ

İzmir Büyükşehir Belediyesinin uzun süredir üzerinde çalıştığı ve kenti 2030 yılına taşıyacak İzmir Ulaşım Ana Planı’nı tamamlandı. Bugüne kadar 200 kurum ve kuruluş ile gerçekleşen toplantılar ve anketler sonucunda şekillenen planın tanıtımı için İzmir Büyükşehir Belediyesi Çetin Emeç Salonu’nda toplantı düzenlendi. Toplantıda; İzmir Ulaşım Ana Planı’nda neler öngörüldüğü, gelecekte beklenen tehditler ve çözüm yolları, kent merkezindeki toplam yolculukların sayısı, raylı sistemde yeni hatlar, otopark politikaları, deniz ulaşımı, bisiklet yolları alternatif ulaşım senaryolar, hedef ve stratejiler konusunda katılımcılara sunumlar yapıldı. Planda, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yürütülen İzmir Körfez Geçiş Projesi’nin yer almaması dikkat çekti. Konu hakkındaki eleştirilere yanıt veren Başkan Aziz Kocaoğlu, “Kentin geleceği ile ilgili çok önemli bir zarar söz konusu değilse politikamız olarak karşı çıkmıyoruz. Bu karşı çıkmamak projenin önünü açmaya çalışmaktır demek yanlıştır. Bu Büyükşehir Belediyesi’nin uzlaşı ile iş yapma yoludur. Bilim insanları 2030 için Körfez Geçiş Projesi’ni ön görmüyorsa biz onu birilerinin gönlü olsun diye Ulaşım Master Planı’na koyamayız. Bilim derse ki koy; memnuniyetle koyar savunuruz. Ama bilim derse ki bu bugünün konusu değildir… Orada biz aklın ve bilimin dediğine inanırız” dedi.

“YAPABİLECEK DURUMDAYIZ”

İzmir Büyükşehir Belediyesinin aklı ve bilimi rehber alarak kenti yönetme iradesini sürdürmekte olduğunu belirten Kocaoğlu, “Büyükşehir Belediyesi, 1 ay sonra Konak Tramvayı ile raylı sistem ağını 179 km’ye çıkarmış olacak. Ulaşım Master Planı’nda öngörülen 320 km civarındaki raylı sitem ağının şu anda beşte üçü rahatlıkla geçilmiştir. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2030 hedeflerinin büyük bölümünü şu anda kat etmiştir. Geçtiğimiz yıllarda Ulaştırma Bakanlığı belli kentlerimizin raylı sitem yatırımlarını üstlendi. Bizim de Halkapınar Otobüs Terminali ve Buca Metro’su konusunda bir talebimiz oldu. 7-8 senedir Halkapınar İZOTAŞ’ı yapacaklarını söylüyorlar. Gitti geldi, hızlı trenin içine girdi çıktı… Ne olacak, nasıl olacak henüz bir bilgi yok ama söylemde böyle bir çalışma var. Gerekiyorsa 4,5 km ilk etapta İzmir Büyükşehir Belediyesi kendi olanaklarıyla bunu da seve seve gerçekleştirir. Tramvay ve İZBAN ile Katip Çelebi’yi bağlıyoruz. Ege Üniversitesini zaten bağladık. Narlıdere hattı ile Dokuz Eylül’ün Balçova Kampüsü’nü bağlıyoruz. Buca Metrosu ile de Tınaztepe Kampüsü’nü bağlıyoruz. Havaalanını ise İZBAN ile raylı sisteme bağladık. Kala kala bir garaj kaldı. Ona da 4,5 km mesafemiz var. Kendi gücümüzle yapabilecek durumdayız” dedi.

“ONAY BEKLİYORUZ”

Deniz ulaşımı konusunda iskele sayısının artırılması gerektiğini vurgulayan Kocaoğlu, “Karataş-Karantina İskelesi gerçekleştirecek duruma geldi. Alt geçit ve üzerindeki meydanın önüne bir vapur iskelesi yapacağız. Ama bizi deniz ulaşımında yol almamızı sağlayacak olan Mavişehir İskelesi’dir. Bu iskelenin yeri bellidir, planları gönderilmiştir. Onaylandıktan sonra iskele çok kısa zamanda yapılacak ve körfez ulaşımında önemli bir açılım yaratacaktır. Bunun için de Çevre ve Şehircilik Bakanlığından onay beklemekteyiz. Şu an kentte devam eden ulaşım projeleri için çeşitli eleştiriler var ama bu işin doğasında var; bunu da biz aklın ve bilimin rehberliğinde en iyisini yaparak layık olmaya çalışacağız. Genel kabul görmesini sağlayacağız. Katılımcı süreçlerle yaptığımız çalışmalara kentlilerimiz tarafından kabulleniliyor ve kullanım aşamasında da sahipleniliyor” diye konuştu.

PLANDA KÖRFEZ GEÇİŞİ YER ALMADI

Merkezi hükümet tarafından yapılmak istenen Körfez Geçiş Projesi’nin 2030’a kadarki yatırımların belirlendiği Ulaşım Master Planı’na alınmamasına ilişkin eleştirilere yanıt veren Kocaoğlu, şunları söyledi: “Merkezi hükümetin yapmak istediği, kendi bilimsel çalışmalarına göre yapacağım dediği projelerde bize sorulduğunda önerilerimizi bildiriyoruz. Ama merkezi hükümet bunda ısrar ederse İzmir’e yapılan bir yatırımda biz Büyükşehir olarak çok hayati bir şey yoksa karşı çıkmıyoruz. Kentin geleceği ile ilgili çok önemli bir zarar söz konusu değilse politikamız olarak karşı çıkmıyoruz. Bu karşı çıkmamak projenin önünü açmaya çalışmaktır demek yanlıştır. Bu İzmir Büyükşehir Belediyesinin uzlaşı ile iş yapma yoludur. Bilim insanları 2030 için Körfez Geçiş Projesi’ni ön görmüyorsa biz onu birilerinin gönlü olsun diye Ulaşım Master Planı’na koyamayız. Bilim derse ki koy; memnuniyetle koyar savunuruz. Ama bilim derse ki bu bugünün konusu değildir… Orada biz aklın ve bilimin dediğine inanırız.”

“KAZMAYI VURUR YÜRÜRÜM AMA…”

Dış politikada yaşanan sorunların kredi faizlerini artırarak yatırımların önünü tıkadığını dile getiren Kocaoğlu, “Ülkemiz dış politikada ve ekonomide belli sıkıntılar yaşıyor. O atmosfer bizim metrolarımıza uluslararası piyasalardan bulduğumuz kredilerin maliyetlerini artırıyor. Bize dokunan kısmı bu. Ben son dönemde kredi faizlerinin artmasından dolayı şu anda ciddi bir dar boğazda olduğumu söylemek istiyorum. Dar boğaz olduk derken İzmir Büyükşehir Belediyesi tıkanmış değil. İzmir Büyükşehir Belediyesi, şu anda dünya finans çevrelerinin borçlanabilir dediği rakamın beşte birindedir. Sürdürülebilir bir finans politikası için kredi faiz oranlarının düşmesini beklemek gibi bir derdimiz var. Çünkü bu fiyatlar aşırıdır, eğer popülist davranacak olsam ki 14 yıldır davranmadım alır, yaparım. Kazmayı vururum, yürürüm. Ama bu maliyetleri ülkeme ve İzmir’e ödetmek istemiyorum. Buca Metrosu, kredi faizleri normale ininceye kadar yavaş gidecektir. Aynı risk Narlıdere Metrosu için de söz konusudur. Ama ok yaydan çıkmıştır; bir kısmını kredi, bir kısmını kendi kaynaklarımızla tamamlamak üzere yola çıktık” ifadelerini kullandı.

“İZMİR KAMUOYU İLE PAYLAŞIYORUM”

Narlıdere Metrosu için kullanacakları 110 milyon Euro’luk krediye ilişkin açıklamalarda bulunan Kocaoğlu, “Narlıdere Metrosu, yaklaşık 180 ila 200 milyon Euro’ya çıkacak bir projedir. Bizim kapımızı bir finans kuruluşu çaldı. Yüzde 1, 34 Euro faiz oranı verdi. İller Bankası ile protokol yapmışlar. Bu para İller Bankası’nın kasasında. Bunun sizin kullanmanızı öneririm diye geldiler. Biz de gittik müracaat ettik. Başbakanımızdan randevu istedik. Henüz görüşemedik. Geçtiğimiz Ramazan ayının son günlerinden bu yana randevuyu yeniliyoruz. Sonra İller Bankası Genel Müdürü ile bir daha görüştüm. Bu kredinin kentsel dönüşümde kullanacaklarını söyledi. Ertesi gün kredi kuruluşundan randevu aldım ve kesinlikle bu kredinin orada kullanılamayacağını, ulaşım altyapısı için çıkarılmış olduğunu söyledi. Bu krediyi alamadık. 1,84. Bugün Türkiye’de böyle bir kredi faizi yok. Şimdi teklifler yüzde 4- 4,5 düzeyinde gidiyor. Büyükşehir Belediyesi, hiçbir projesinde İzmirlilerin vergisinden toplanan yasa ile Büyükşehir Belediyesi’ne verilmesi gereken merkezi bütçedeki gelirden başka, hiçbir projesine bir Türk lirası bir Türk kurulu destek almamıştır. Başka büyük kentlerin metroları, raylı sitemleri merkezi hükümet tarafından üstenilip yapılırken biz kendi yağımızda kavrulurken yetki, imza desteğinin bile esirgenmesini bu vesile ile İzmir kamuoyu ile paylaşıyorum” açıklamasında bulundu.

 

 
10 Ocak 2018 Çarşamba 10:58 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
Doç.Dr. Nezir Akyeşilmen
 
Yrd.Doç.Dr. M. Zeki Uyanık
 
Deniz Arslan
 
Neşe Yavuz
 
Ümit Yaşar Işıkhan
 
Erdal Erek
 
Abdulkahar Çaçur
 
Aylin Topaloğlu
 
Kevser Kurudan
 
Elif Yılmaz Pekçalışkan
 
Halisa Toprak
 
Halil Arslan
 
Aslı Şen
 
Dr. Mehmet Ali Noyan
 
Taner Uyanıker
 
M. Temel Koçaklar
 
İrfan Atıcı
 
Uzm.Dr. Bediha Salnur
 
Mekkiye Uludağ
 
Merve Tüzün
 
Mehmet Emin Değer
 
Özkan Pekçalışkan
 
Sevil Petrini
 
Abdulkadir Yıldız
 
Dr. Özlem Önen
 
Muhammet Tunç
 
Yusuf Çağırtekin
 
Sultan Gümüş
 
Adnan Avuka
 
Fulya Aybüke Fişengi
 
Op.Dr. Yusuf Demircan
 
Düzgün Yalçınkaya
 
Dr. Mustafa Torun
 
Çağdaş Cantürk
 
Aysun Arslan Aydin
 
 
Basın İlan Kurumu
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Başakşehir
17
11
3
3
36
2
Galatasaray
17
11
2
4
35
3
Fenerbahçe
17
9
6
2
33
4
Beşiktaş
17
8
6
3
30
5
Kayserispor
17
8
6
3
30
6
Göztepe
17
9
3
5
30
7
Trabzonspor
17
8
5
4
29
8
Sivasspor
17
8
2
7
26
9
Bursaspor
17
7
4
6
25
10
Malatyaspor
17
6
4
7
22
11
Kasımpaşa
17
5
4
8
19
12
Akhisarspor
17
5
4
8
19
13
Aytemiz Alanyaspor
17
5
3
9
18
14
Osmanlıspor
17
5
2
10
17
15
Antalyaspor
17
4
5
8
17
16
Konyaspor
17
4
3
10
15
17
Gençlerbirliği
17
3
5
9
14
18
Karabükspor
17
2
3
12
9
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Tarihte Bugün
1535 - İspanyol fatih (Konkistador) Francisco Pizarro Peru'nun başkenti Lima'yı keşfetti.
1778 - İngiliz kaşif James Cook, Hawaii'ye ulaştı.
1886 - Kadınlar, Şükufezar dergisinde "saçı uzun aklı kısa" deyimine karşı mücadele başlattı.
1896 - X-ışınları cihazı ilk kez New York'ta halka tanıtıldı. "X" adı, ne tür bir ışın olduğunun bilinmeyişini simgeliyordu.
1903 - Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Theodore Roosevelt'in Birleşik Krallık Kralı VII. Edward'a gönderdiği radyo mesajı, Birleşik Devletlerden radyo ile yapılan ilk okyanus aşırı iletişim olmuştur.
1910 - Çırağan Sarayı yandı. Saray 1865'te Sultan Abdülaziz tarafından inşa ettirilmişti.
1911 - İlk defa bir uçak, bir geminin güvertesine iniş yaptı. Pilot Eugene B. Ely, San Francisco limanında bulunan USS Pennsylvania gemisine indi.
1912 - Kaptan Robert Scott Güney Kutbuna ulaştı. Bunu başaran ilk insan olmayı hayal ediyordu ancak Roald Amundsen ondan yaklaşık bir ay önce bunu başarmıştı.
1919 - I. Dünya Savaşı'nda yenik düşen devletlerle anlaşmalar yapmak üzere, İtilaf Devletleri temsilcilerinin oluşturduğu Paris Barış Konferansı açıldı. Avrupa'nın haritası yeniden çizildi.
1924 - İstanbul'da Milli Türk Ticaret Birliği Kongresi toplandı.
1927 - Lozan Antlaşması, Amerikan Senatosu tarafından reddedildi.
1928 - Çerkez Hacı Sami çetesinden 3 kişi Eminönü Meydanı'nda idam edildi. Bu kişiler Atatürk'e suikast iddiasıyla idama mahkum edilmişlerdi.
1931 - Cumhuriyet gazetesinin düzenlediği Türkiye Güzellik Kraliçesi yarışmasını, Naşide Saffet Hanım kazandı.
1940 - Milli Koruma Kanunu kabul edildi.
1943 - Sovyetler, Leningrad'da hüküm süren Nazi kuşatmasını kırdıklarını açıkladı.
1944 - Trak adlı yolcu vapuru, Çanakkale'den Bandırma'ya giderken kayalara bindirerek battı: 24 kişi öldü.
1946 - Madam Butterfly operası, Ankara'da sahnelendi.
1947 - İstanbul'da Muallimler Birliği kuruldu.
1950 - Demokrat Parti (DP) işçiye grev hakkı istedi.
1951 - Vietnam Kurtuluş Cephesi gerillaları Hanoi'den geri çekildi; şehir Fransız'ların eline geçti.
1954 - Yabancı Sermaye Yasası Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edildi.
1966 - Vefa Poyraz İstanbul valiliğine atandı.
1966 - Ankara Cezaevi'nde af isteyen mahkumlar isyan etti. İstanbul Üsküdar Toptaşı Cezaevi'nde 260 mahkum açlık grevine başladı.
1969 - ABD'li bilim insanlarınca, düzenli elektromanyetik dalgalar yayan ilk pulsarlar bulundu.
1977 - Zatürreye yol açan gizemli Lejyoner hastalığı'nın amili olan bakteri bulundu ve Legionella pneumophila olarak adlandırıldı.
1983 - Kültür Bakanlığı'nca Sinema Yasa Tasarısı hazırlandı. Bakanlık tasarıyla filmlere denetim getiriyordu.
1984 - -Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) davası duruşmasında sanıklara tek tip elbise giydirildi.
1989 - Kıbrıslı işadamı Asil Nadir, Günaydın gazetesinden sonra Gelişim Yayınları'nı da satın aldı.
1991 - Irak, İsrail'in Tel Aviv ve Hayfa şehirlerine Scud füzesi attı.
1991 - Hükümet, TBMM'den gerektiğinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yurt dışında görevlendirilmesi ve yabancı askerlerin Türkiye'de bulundurulması konusunda yetki aldı.
1993 - Bayburt'un Üzengili köyü üzerine çığ düştü; 56 kişi öldü, 22 kişi yaralandı.
1996 - Michael Jackson ile Lisa Marie Presley'nin iki yıl süren evlilikleri boşanma ile sona erdi.
2005 - 800 yolcu kapasiteli yolcu uçağı Airbus A380, Toulouse'da (Fransa) basına tanıtıldı.
532 - Konstantinopolis (günümüzde İstanbul)'te başlayan Nika ayaklanması tamamen bastırıldı. 30.000 kişinin öldüğü tarihin bu en kanlı ayaklanması 13 Ocak'ta başlamıştı.
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak06:37
  • Güneş08:19
  • Öğlen13:33
  • İkindi16:09
  • Akşam18:26
  • Yatsı19:56
 
Anket
 
Süper Loto
11.01.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu042327365154
 
On Numara
15.01.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu07091217192123293839444750525456626669707380
 
Şans Topu
17.01.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu091016293406
 
Sayısal Loto
13.01.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu021427313245
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık