avcılar inşaat
KALİTELİ BASKI SERİ ÜRETİM
Nasıl göz yumuyorsunuz?

Ana Sayfa » Ekonomi » MÜSİAD gözünü üç bölgeye dikti

MÜSİAD gözünü üç bölgeye dikti

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan Cumhurbaşkanının açıkladığı istihdam paketine destek verdiklerini belirtti. Kaan, MÜSİAD olarak yeni dönemde; Afrika, Asya Pasifik ve Körfez bölgelerini hedef alacaklarını kaydetti

 
14 Ocak 2018 Pazar 11:42 
Yorum YapYazdır
 
MÜSİAD gözünü üç bölgeye dikti

ÖZKAN PEKÇALIŞKAN

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Sektör Kurulları Komisyonu tarafından, TOKİ Başkan Yardımcısı Mehmet Ergün Turan’ın katılımlarıyla Balçova Kaya Termal Otel’de ‘Bölgesel Ticaret Toplantısı’ düzenlendi. Toplantıya İzmir Valisi Erol Ayyıldız, MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, MÜSİAD Sektör Kurulları Komisyonu Başkanı Bayram Şenocak ve MÜSİAD İzmir Şube Başkanı Ümit Ülkü, İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş ve çok sayıda iş adamı katıldı. Gerçekleştirilen organizasyonda stand açan üyeler, Yıldız Holding satın alma yetkilileri (Ülker), çok sayıda yurtdışı alım heyeti, yurtiçinden büyük markaların satın alma müdürleri ve yüzlerce iş insanı ile yüz yüze görüşüp yeni iş bağlantıları kurma fırsatı yakaladı.

VALİ’DEN HAYIR YAPIN ÇAĞRISI

Toplantının açılışında konuşan İzmir Valisi Erol Ayyıldız, bu coğrafyada yaşayan insanların zamana ve mekana cevap vermesi ve bu anlamda da zamanın hayrını yakalaması gerektiğini belirterek şunları söyledi: “Ekonomi ve ticareti geliştirerek, istihdamın en üst seviyede yakalanması ve işsiz olan insanımıza iş sağlanması ile aslında sadece ticareti geliştirip ekonomiye hayrınız dokunmuyor. Bir insanın evine ekmek götürmesini sağlıyorsunuz, bir insanın okumasını, bir çocuğun okumasını sağlıyorsunuz. Zamanın hayrının yakalanması gerekir. Ticareti geliştirip büyütmek bu zamanda yapılacak en önemli faaliyettir.”

BİRLİKTE HAREKET ETMELİYİZ

İzmir Valisi Erol Ayyıldız’ın ardından konuşan MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, düzenledikleri organizasyon ile yeni iş birliklerinin geliştirileceğinin altını çizerek, “Biz büyük bir ülkeyiz. Türkiye, Türkiye’den daha büyüktür diyoruz. Ticarette de daha fazla büyüyeceğiz. Ülkeler arasında ticaret diplomasisini geliştirerek ilişkileri daha da geliştireceğiz. Bunu yaparken de vatanımızı ve değerlerimizi koruyacağız. Daha fazla kazanç sağlamak ve büyümek dışında insanların da sorunlarını dert edinmeliyiz. Bu bağlamda azim ve gayretle çalışacağız. Anadolu başta olmak üzere her yerde var olmak için birlikte hareket etmek zorundayız. Türkiye’nin geleceğinde daha etkin olmak için 19 ülke yerine üç bölgeyi kendimize hedef olarak seçtik. Birincisi Afrika’dır. Afrika’da ülke olarak daha fazla yer almalıyız. Dünya üzerindeki 42 tane iş konseyinin yarısından fazlasında arkadaşlarımız var. İkinci olarak Asya-Pasifik ülkelerinde Hindistan, Malezya ve Endonezya’da daha etkin olmalıyız. Son olarak da Körfez Bölgesinde etkin rol almalıyız” dedi.

İZMİR, ‘MELBOURNE’ OLABİLİR

Türkiye’yi büyütebilmek için kadim medeniyetimize daha çok önem verilmesi gerektiğine vurgu yapan Kaan, “İzmir, değerleri baki olan ve Türk insanının ayrı bir yere konumlandırdığı bir yerdir. 2017 verilerinde 742 bin turistin il bazında ziyaret ettiği bir şehri, dünya genelindeki network ağı ile birlikte daha fazla tanıtmak istiyoruz. İzmir’in Türkiye’nin ihracatında olumlu bir yeri var. Benim İzmir’de şöyle bir hedefim var; dünyada marka olmuş küçük iller ve ülkeler ile İzmir’i birleştirmek istiyoruz. İzmir ‘Melbourne’ olmalıdır. İzmir Melbourne’den daha iyi yaşanacak hale gelebilir. Yüksek teknolojili yatırıma ve ihracata öncelik verilmeli ve bu alanda da devletin teşvikleri daha çok arttırması gerekiyor” diye konuştu.

2018 BÜYÜME TAHMİNİ YÜZDE 6-7

Türkiye’nin tüketim ekonomisinden üretim ekonomisine geçmesi gerektiğini ifade eden Kaan, sözlerini şöyle noktaladı: “Hükümetimiz bunun altyapısını yaparken bizde sivil toplum kuruluşları olarak onlara destek vermeliyiz. Gıda, Tarım, Hayvancılık ve uzay teknolojilerinde projelerimizi yürütüyoruz. 17-19 Ocak’ta EXPOTURKEY by Qatar’ı Doha’da düzenleyeceğiz. Körfez’in ciddi imkanlarından yararlanmak için Ar-Ge çalışmalarını yapacağız. 2018 yılı itibariyle hedeflerin ne olduğunu da istişare ettik. Üyelerimiz arasında yaptığımız anket sonucunda büyüme trendinin yüzde 6-7 bandında olacağını düşünüyoruz. 2018’de de Cumhurbaşkanı’nın açıkladığı ikinci istihdam paketine destek vermeyi sürdüreceğiz.”

İHRACATTAKİ GELİŞMELER MEMNUNİYET VERİCİ

MÜSİAD Sektör Kurulları Başkanı Bayram Şenocak da dünyanın en etkin ve en yaygın sivil toplum kuruluşunun MÜSİAD olduğunu belirterek şunları kaydetti: “MÜSİAD olarak bizler, ülkemizin kalkınmasını kendimize dert edinmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz. ‘Ticaretimizi Büyütüyoruz’ sloganı ile tüm işadamları için ticaretin gelişmesini sağlayacağız. Türkiye’nin ticaret potansiyelinin geliştiği ve kullanıldığı bir dönemden geçiyoruz. Ürünlerimizi ulaştırdığımız coğrafya genişliyor. Orta vadeli programda açıklanan ihracat rakamlarının yani 156,5 milyar doların üzerine çıkmış bulunmaktayız. Bu durum ihracatta memnuniyet vericidir. Türkiye 15 yıl önceki durumu düşünüldüğünde çok iyi bir başarı çizgisidir.”

İŞ ADAMLARININ YANINDAYIZ

MÜSİAD İzmir Şube Başkanı Ümit Ülkü de İzmir’in kuru incir, kuru üzüm, zeytin ve zeytinyağında çok iyi durumda olduğunu belirterek, “Yurt içinden ve yurt dışından gelen satın alma heyetleri ve kuracağımız stantlar ile iyi olduğumuz yerleri daha da geliştirmeyi sağlayacağız. İzmir’in için çok ciddi yatırım potansiyeli var. Bu potansiyelin değerlendirmek üzere MÜSİAD olarak iş adamlarının her zaman yanında olacağız. İzmir’de TOKİ deyince akla inşaat sektörü geliyor. Üyelerimiz arasında en yoğun olan sektörde inşaat sektörüdür. Bugün burada TOKİ Başkan Yardımcısı aramızda ve sizlere bir sunum gerçekleştirecektir” dedi.

TOKİ’den MÜSİAD üyelerine sunum

MÜSİAD üyelerine yönelik bir sunum gerçekleştiren TOKİ Başkan Yardımcısı Mehmet Özçelik, 2018’de ekonominin lokomotifi olmaya devam edeceklerini belirterek şunları söyledi: “Yatırımlarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. TOKİ'nin Türkiye genelinde 500 şantiyesinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu şantiyelerde 1 milyon 500 bin kişi çalışıyor. Türkiye'de özellikle konut sektörü her geçen gün önemini artırmakta, daha nitelikli yapılara ihtiyaç duyulmaktadır. Konutu olmayan dar ve orta gelirli vatandaşlara orta konut üretiyor ve uzun vadeli satış yapıyoruz. Sosyal ve güvenlik sorunlarının çözülmesi için bu önemli. Ülkemizin dört bir yanında kesintisiz biçimde konut üretimini sürdürüyoruz.”

YEREL YAKLAŞIMA ÇEŞME ÖRNEĞİ

İzmir’de 53,9 hektarlık alanda kentsel dönüşüm ile 4 bin 211 konut inşa ettiklerini belirten TOKİ Başkan Yardımcısı Özçelik, “TOKİ olarak 4 yıl önce başlattığımız proje ile yatay mimari yaklaşım ve yerel yaklaşım ile geleneği geleceğe taşıyoruz. Mahalle konseptini hayata geçirdik. Son üç yıl içinde 120 bin konutu böyle yaptık. Çeşme Alaçatı’daki Reisdere bölgesinde bin 50’i konutu bu şekilde yaptık. Yöreye özgü taş ve taş işçiliğini bu yapılarda kullandık. Konutları bu şekilde yerli ürün kullanarak inşa ettik ve oradaki yaşam da bir senedir devam ediyor” dedi.

 
14 Ocak 2018 Pazar 11:42 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
Doç.Dr. Nezir Akyeşilmen
 
Dr. M. Zeki Uyanık
 
Deniz Arslan
 
Neşe Yavuz
 
Ümit Yaşar Işıkhan
 
Erdal Erek
 
Abdulkahar Çaçur
 
Aylin Topaloğlu
 
Kevser Kurudan
 
Elif Yılmaz Pekçalışkan
 
Halisa Toprak
 
Halil Arslan
 
Aslı Şen
 
Dr. Mehmet Ali Noyan
 
Taner Uyanıker
 
M. Temel Koçaklar
 
İrfan Atıcı
 
Uzm.Dr. Bediha Salnur
 
Mekkiye Uludağ
 
Merve Tüzün
 
Mehmet Emin Değer
 
Özkan Pekçalışkan
 
Sevil Petrini
 
Abdulkadir Yıldız
 
Dr. Özlem Önen
 
Muhammet Tunç
 
Yusuf Çağırtekin
 
Sultan Gümüş
 
Adnan Avuka
 
Fulya Aybüke Fişengi
 
Op.Dr. Yusuf Demircan
 
Düzgün Yalçınkaya
 
Dr. Mustafa Torun
 
Çağdaş Cantürk
 
Aysun Arslan Aydin
 
Cem Yavuz
 
Ecz. Hakan Dinçarslan
 
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
29
19
3
7
60
2
Beşiktaş
29
17
8
4
59
3
Başakşehir
29
18
5
6
59
4
Fenerbahçe
29
16
9
4
57
5
Trabzonspor
29
12
10
7
46
6
Kayserispor
29
12
8
9
44
7
Göztepe
29
12
7
10
43
8
Sivasspor
29
12
5
12
41
9
Kasımpaşa
29
11
7
11
40
10
Malatyaspor
29
10
8
11
38
11
Antalyaspor
29
9
8
12
35
12
Akhisar Bld.Spor
29
9
7
13
34
13
Bursaspor
29
9
6
14
33
14
Alanyaspor
29
9
5
15
32
15
Gençlerbirliği
29
7
9
13
30
16
Konyaspor
29
7
8
14
29
17
Osmanlıspor
29
7
8
14
29
18
Karabükspor
29
3
3
23
12
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Tarihte Bugün
1792 - Fransa, Avusturya'ya savaş ilan etti.
1841 - İlk dedektif romanı 'Morg Sokağı Cinayeti' yayımlandı.
1862 - İlk pastörizasyon deneyi Louis Pasteur ve Claude Bernard tarafından gerçekleştirildi.
1902 - Marie Curie ve Pierre Curie, Paris'teki laboratuvarlarında radyoaktif radyum klorürü rafine etmeyi başardılar.
1924 - 1924 Anayasası yürürlüğe girdi.
1926 - Western Electric ve Warner Bros. şirketleri, filme ses eklemeyi mümkün kılan Vitaphone cihazını tanıttılar.
1933 - İstanbul'da Razgrad Olayları başladı.
1944 - Türkiye, Almanya'ya krom ihracatını durdurdu.
1953 - Yedi Türk askeri Kore'deki esir değişimiyle geri alındı.
1962 - Dolandırıcılığıyla ünlü Sülün Osman cezaevinde 'Alınteri ile Yaşamak' konulu konferans verdi.
1967 - Swiss Britannia şirketine ait bir yolcu uçağı Toronto'da düştü: 126 kişi öldü.
1968 - Güney Afrika havayollarına ait Boeing-707 tipi bir yolcu uçağı Windhoek şehrinden kalkışı esnasında düştü: 122 kişi öldü.
1970 - Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Richard Nixon, Vietnam'dan 150 bin kişilik bir Amerika Birleşik Devletleri gücünün daha geri çekileceğini açıkladı.
1972 - Apollo 16, Ay'a iniş yaptı.
1978 - Kore havayollarına ait Boeing-707 tipi bir yolcu uçağı Sovyet savaş uçakları tarafından Murmansk yakınlarındaki donmuş bir göle inmeye zorlandı. İki yolcu öldü. 107 yolcu sağ kurtuldu.
1986 - Piyanist Vladimir Horowitz, 61 yıldan sonra anavatanı olan Rusya'da tekrar konser verdi.
1998 - Air France şirketine ait Boeing 727-200 tipi bir yolcu uçağı Bogota'dan (Kolombiya) kalktıktan sonra Cerro El Cable dağlarına çarparak düştü: 53 kişi öldü.
1999 - Columbine Lisesi katliamı: Lisenin Eric Harris ve Dylan Klebold isimli öğrencileri 13 kişiyi öldürdü, 24 kişiyi yaraladı ve sonra da intihar ettiler.
2005 - Turgut Özakman'ın, Kurtuluş Savaşı'nı bir roman kurgusu içinde anlatan 'Şu Çılgın Türkler' kitabı yayımlandı.
2006 - Han Myeong-sook, Güney Kore'nin ilk kadın başbakanı olarak göreve başladı.
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak04:38
  • Güneş06:23
  • Öğlen13:21
  • İkindi17:05
  • Akşam20:00
  • Yatsı21:32
 
Anket
 
Süper Loto
19.04.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu011228303945
 
On Numara
16.04.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu02131417192730333742455253555760657072757780
 
Şans Topu
18.04.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu080919202510
 
Sayısal Loto
14.04.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu031134374043
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık