KALİTELİ BASKI SERİ ÜRETİM
Balık baştan kokuyor

Ana Sayfa » Ekonomi » MÜSİAD gözünü üç bölgeye dikti

MÜSİAD gözünü üç bölgeye dikti

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan Cumhurbaşkanının açıkladığı istihdam paketine destek verdiklerini belirtti. Kaan, MÜSİAD olarak yeni dönemde; Afrika, Asya Pasifik ve Körfez bölgelerini hedef alacaklarını kaydetti

 
14 Ocak 2018 Pazar 11:42 
Yorum YapYazdır
 
MÜSİAD gözünü üç bölgeye dikti

ÖZKAN PEKÇALIŞKAN

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Sektör Kurulları Komisyonu tarafından, TOKİ Başkan Yardımcısı Mehmet Ergün Turan’ın katılımlarıyla Balçova Kaya Termal Otel’de ‘Bölgesel Ticaret Toplantısı’ düzenlendi. Toplantıya İzmir Valisi Erol Ayyıldız, MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, MÜSİAD Sektör Kurulları Komisyonu Başkanı Bayram Şenocak ve MÜSİAD İzmir Şube Başkanı Ümit Ülkü, İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş ve çok sayıda iş adamı katıldı. Gerçekleştirilen organizasyonda stand açan üyeler, Yıldız Holding satın alma yetkilileri (Ülker), çok sayıda yurtdışı alım heyeti, yurtiçinden büyük markaların satın alma müdürleri ve yüzlerce iş insanı ile yüz yüze görüşüp yeni iş bağlantıları kurma fırsatı yakaladı.

VALİ’DEN HAYIR YAPIN ÇAĞRISI

Toplantının açılışında konuşan İzmir Valisi Erol Ayyıldız, bu coğrafyada yaşayan insanların zamana ve mekana cevap vermesi ve bu anlamda da zamanın hayrını yakalaması gerektiğini belirterek şunları söyledi: “Ekonomi ve ticareti geliştirerek, istihdamın en üst seviyede yakalanması ve işsiz olan insanımıza iş sağlanması ile aslında sadece ticareti geliştirip ekonomiye hayrınız dokunmuyor. Bir insanın evine ekmek götürmesini sağlıyorsunuz, bir insanın okumasını, bir çocuğun okumasını sağlıyorsunuz. Zamanın hayrının yakalanması gerekir. Ticareti geliştirip büyütmek bu zamanda yapılacak en önemli faaliyettir.”

BİRLİKTE HAREKET ETMELİYİZ

İzmir Valisi Erol Ayyıldız’ın ardından konuşan MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, düzenledikleri organizasyon ile yeni iş birliklerinin geliştirileceğinin altını çizerek, “Biz büyük bir ülkeyiz. Türkiye, Türkiye’den daha büyüktür diyoruz. Ticarette de daha fazla büyüyeceğiz. Ülkeler arasında ticaret diplomasisini geliştirerek ilişkileri daha da geliştireceğiz. Bunu yaparken de vatanımızı ve değerlerimizi koruyacağız. Daha fazla kazanç sağlamak ve büyümek dışında insanların da sorunlarını dert edinmeliyiz. Bu bağlamda azim ve gayretle çalışacağız. Anadolu başta olmak üzere her yerde var olmak için birlikte hareket etmek zorundayız. Türkiye’nin geleceğinde daha etkin olmak için 19 ülke yerine üç bölgeyi kendimize hedef olarak seçtik. Birincisi Afrika’dır. Afrika’da ülke olarak daha fazla yer almalıyız. Dünya üzerindeki 42 tane iş konseyinin yarısından fazlasında arkadaşlarımız var. İkinci olarak Asya-Pasifik ülkelerinde Hindistan, Malezya ve Endonezya’da daha etkin olmalıyız. Son olarak da Körfez Bölgesinde etkin rol almalıyız” dedi.

İZMİR, ‘MELBOURNE’ OLABİLİR

Türkiye’yi büyütebilmek için kadim medeniyetimize daha çok önem verilmesi gerektiğine vurgu yapan Kaan, “İzmir, değerleri baki olan ve Türk insanının ayrı bir yere konumlandırdığı bir yerdir. 2017 verilerinde 742 bin turistin il bazında ziyaret ettiği bir şehri, dünya genelindeki network ağı ile birlikte daha fazla tanıtmak istiyoruz. İzmir’in Türkiye’nin ihracatında olumlu bir yeri var. Benim İzmir’de şöyle bir hedefim var; dünyada marka olmuş küçük iller ve ülkeler ile İzmir’i birleştirmek istiyoruz. İzmir ‘Melbourne’ olmalıdır. İzmir Melbourne’den daha iyi yaşanacak hale gelebilir. Yüksek teknolojili yatırıma ve ihracata öncelik verilmeli ve bu alanda da devletin teşvikleri daha çok arttırması gerekiyor” diye konuştu.

2018 BÜYÜME TAHMİNİ YÜZDE 6-7

Türkiye’nin tüketim ekonomisinden üretim ekonomisine geçmesi gerektiğini ifade eden Kaan, sözlerini şöyle noktaladı: “Hükümetimiz bunun altyapısını yaparken bizde sivil toplum kuruluşları olarak onlara destek vermeliyiz. Gıda, Tarım, Hayvancılık ve uzay teknolojilerinde projelerimizi yürütüyoruz. 17-19 Ocak’ta EXPOTURKEY by Qatar’ı Doha’da düzenleyeceğiz. Körfez’in ciddi imkanlarından yararlanmak için Ar-Ge çalışmalarını yapacağız. 2018 yılı itibariyle hedeflerin ne olduğunu da istişare ettik. Üyelerimiz arasında yaptığımız anket sonucunda büyüme trendinin yüzde 6-7 bandında olacağını düşünüyoruz. 2018’de de Cumhurbaşkanı’nın açıkladığı ikinci istihdam paketine destek vermeyi sürdüreceğiz.”

İHRACATTAKİ GELİŞMELER MEMNUNİYET VERİCİ

MÜSİAD Sektör Kurulları Başkanı Bayram Şenocak da dünyanın en etkin ve en yaygın sivil toplum kuruluşunun MÜSİAD olduğunu belirterek şunları kaydetti: “MÜSİAD olarak bizler, ülkemizin kalkınmasını kendimize dert edinmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz. ‘Ticaretimizi Büyütüyoruz’ sloganı ile tüm işadamları için ticaretin gelişmesini sağlayacağız. Türkiye’nin ticaret potansiyelinin geliştiği ve kullanıldığı bir dönemden geçiyoruz. Ürünlerimizi ulaştırdığımız coğrafya genişliyor. Orta vadeli programda açıklanan ihracat rakamlarının yani 156,5 milyar doların üzerine çıkmış bulunmaktayız. Bu durum ihracatta memnuniyet vericidir. Türkiye 15 yıl önceki durumu düşünüldüğünde çok iyi bir başarı çizgisidir.”

İŞ ADAMLARININ YANINDAYIZ

MÜSİAD İzmir Şube Başkanı Ümit Ülkü de İzmir’in kuru incir, kuru üzüm, zeytin ve zeytinyağında çok iyi durumda olduğunu belirterek, “Yurt içinden ve yurt dışından gelen satın alma heyetleri ve kuracağımız stantlar ile iyi olduğumuz yerleri daha da geliştirmeyi sağlayacağız. İzmir’in için çok ciddi yatırım potansiyeli var. Bu potansiyelin değerlendirmek üzere MÜSİAD olarak iş adamlarının her zaman yanında olacağız. İzmir’de TOKİ deyince akla inşaat sektörü geliyor. Üyelerimiz arasında en yoğun olan sektörde inşaat sektörüdür. Bugün burada TOKİ Başkan Yardımcısı aramızda ve sizlere bir sunum gerçekleştirecektir” dedi.

TOKİ’den MÜSİAD üyelerine sunum

MÜSİAD üyelerine yönelik bir sunum gerçekleştiren TOKİ Başkan Yardımcısı Mehmet Özçelik, 2018’de ekonominin lokomotifi olmaya devam edeceklerini belirterek şunları söyledi: “Yatırımlarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. TOKİ'nin Türkiye genelinde 500 şantiyesinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu şantiyelerde 1 milyon 500 bin kişi çalışıyor. Türkiye'de özellikle konut sektörü her geçen gün önemini artırmakta, daha nitelikli yapılara ihtiyaç duyulmaktadır. Konutu olmayan dar ve orta gelirli vatandaşlara orta konut üretiyor ve uzun vadeli satış yapıyoruz. Sosyal ve güvenlik sorunlarının çözülmesi için bu önemli. Ülkemizin dört bir yanında kesintisiz biçimde konut üretimini sürdürüyoruz.”

YEREL YAKLAŞIMA ÇEŞME ÖRNEĞİ

İzmir’de 53,9 hektarlık alanda kentsel dönüşüm ile 4 bin 211 konut inşa ettiklerini belirten TOKİ Başkan Yardımcısı Özçelik, “TOKİ olarak 4 yıl önce başlattığımız proje ile yatay mimari yaklaşım ve yerel yaklaşım ile geleneği geleceğe taşıyoruz. Mahalle konseptini hayata geçirdik. Son üç yıl içinde 120 bin konutu böyle yaptık. Çeşme Alaçatı’daki Reisdere bölgesinde bin 50’i konutu bu şekilde yaptık. Yöreye özgü taş ve taş işçiliğini bu yapılarda kullandık. Konutları bu şekilde yerli ürün kullanarak inşa ettik ve oradaki yaşam da bir senedir devam ediyor” dedi.

 
14 Ocak 2018 Pazar 11:42 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
Doç.Dr. Nezir Akyeşilmen
 
Yrd.Doç.Dr. M. Zeki Uyanık
 
Deniz Arslan
 
Neşe Yavuz
 
Ümit Yaşar Işıkhan
 
Erdal Erek
 
Abdulkahar Çaçur
 
Aylin Topaloğlu
 
Kevser Kurudan
 
Elif Yılmaz Pekçalışkan
 
Halisa Toprak
 
Halil Arslan
 
Aslı Şen
 
Dr. Mehmet Ali Noyan
 
Taner Uyanıker
 
M. Temel Koçaklar
 
İrfan Atıcı
 
Uzm.Dr. Bediha Salnur
 
Mekkiye Uludağ
 
Merve Tüzün
 
Mehmet Emin Değer
 
Özkan Pekçalışkan
 
Sevil Petrini
 
Abdulkadir Yıldız
 
Dr. Özlem Önen
 
Muhammet Tunç
 
Yusuf Çağırtekin
 
Sultan Gümüş
 
Adnan Avuka
 
Fulya Aybüke Fişengi
 
Op.Dr. Yusuf Demircan
 
Düzgün Yalçınkaya
 
Dr. Mustafa Torun
 
Çağdaş Cantürk
 
Aysun Arslan Aydin
 
 
Basın İlan Kurumu
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Başakşehir
18
12
3
3
39
2
Fenerbahçe
18
10
6
2
36
3
Galatasaray
17
11
2
4
35
4
Beşiktaş
17
8
6
3
30
5
Kayserispor
17
8
6
3
30
6
Trabzonspor
18
8
6
4
30
7
Göztepe
18
9
3
6
30
8
Sivasspor
18
8
3
7
27
9
Bursaspor
18
7
4
7
25
10
Malatyaspor
18
6
5
7
23
11
Kasımpaşa
18
6
4
8
22
12
Akhisarspor
18
5
5
8
20
13
Aytemiz Alanyaspor
18
5
3
10
18
14
Osmanlıspor
18
5
3
10
18
15
Gençlerbirliği
18
4
5
9
17
16
Antalyaspor
17
4
5
8
17
17
Konyaspor
18
4
4
10
16
18
Karabükspor
18
2
3
13
9
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Tarihte Bugün
1522 - Rodos'un Osmanlı donanmasınca fethi.
1774 - Osmanlı Padişahı III. Mustafa öldü. I. Abdülhamit tahta çıktı.
1793 - Vatana ihanetten suçlu bulunan Fransa kralı XVI. Louis, giyotinle idam edildi.
1899 - Opel ilk otomobilini üretti.
1908 - New York belediyesinin aldığı bir kararla kadınların toplum içinde sigara içmeleri yasaklandı.
1911 - İlk Monte Carlo Rallisi başladı.
1921 - İtalyan Komünist Partisi kuruldu.
1924 - Vladimir İlyiç Lenin öldü.
1925 - Arnavutluk Cumhuriyeti ilan edildi.
1941 - II. Dünya Savaşı: Avustralya ve Birleşik Krallık birlikleri Tobruk-Libya'ya saldırı başlattı.
1942 - II. Dünya Savaşı: Kuzey Afrika cephesinde Rommel'in Sirenayka taarruzu.
1942 - Askerlik süresi üç yıla çıkarıldı.
1943 - Varlık Vergisi ödemesinin son günüydü. Vergisini ödemeyen mükelleflerin ev ve işyerlerindeki malları haczedildi, daha sonra da icra yoluyla satış yöntemiyle vergileri tahsil edildi.
1946 - Türkiye İş ve İşçi Bulma Kurumu kuruldu.
1951 - Kore'den ilk hasta ve yaralı kafilesi, Ankara'ya geldi.
1952 - Milli Savunma Bakanlığı, Kore'de 34 subay, 46 astsubay ve 1252 erin şehit olduğunu açıkladı.
1952 - Eski Ordu milletvekili, mizah dergisi Akbaba'nın sahibi Yusuf Ziya Ortaç Cumhuriyet Halk Partisi'nden istifa etti.
1954 - İlk nükleer denizaltı Nautilus, Connecticut'ta denize indirildi.
1958 - Lefkoşa'da taksim lehine gösteri yapan Kıbrıslı Türk gençlerine İngiliz askerleri müdahale etti; bir genç ağır yaralandı, altı kişi tutuklandı.
1959 - Ulus gazetesi yazı işleri müdürü Ülkü Arman ve Yakup Kadri Karaosmanoğlu birer yıl hapse mahkum oldu; gazete bir ay süreyle kapatıldı. Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun "Nalıncı Keseri" başlıklı yazısı dava konusu olmuştu.
1961 - Saraçhane Tiyatrosu açıldı. İlk olarak Cevat Fehmi Başkut'un Hacıyatmaz oyunu sahnelendi.
1963 - 21-25 Ocak'da şiddetli soğuklar ülkenin her yanını etkiledi. Elektrikler, sular kesildi, trenler yollarda kaldı; Uludağ'da kar kalınlığı 25 metre.
1967 - Türkiye Milli Talebe Federasyonu'nun beş yöneticisi günü tutuklandı. Sencer Güneşsoy, Baykan Kalaba, Naci Özdemir, Hüsnü Temiz, Kâzım Musa bir gün önce polis tarafından mühürlenen federasyon binasına girmek istemişlerdi.
1967 - Uluslararası Las Vegas Maratonu'nda İsmail Akçay ikinci oldu. İsmail Akçay'ın derecesi 2 saat, 23 dakika, 3 saniyeydi.
1970 - Jumbo-Jet Boeing 747 ticari seferlerine başladı.
1972 - Cidde'ye yaptığı Hac seferinden dönen Marmara adlı THY uçağı 5 kişilik mürettebatıyla düştü. Hostes Hülya Maviler yanarak öldü, diğerleri yaralı olarak kurtarıldı.
1976 - Concorde, Londra-Bahreyn ve Paris-Rio de Janeiro hatlarında ticari uçuşlarına başladı.
1977 - Amerika Birleşik Devletleri başkanı Jimmy Carter, Vietnam savaşı sırasındaki asker kaçaklarının hemen hepsini affetti.
1981 - 444 gündür Tahran'da rehin tutulan Amerikalılar serbest bırakıldı.
1981 - Ankara Cumhuriyet Savcı Yardımcısı Doğan Öz'ü öldürmekten sanık sağ eylemci İbrahim Çiftçi, Ankara Sıkıyönetim Mahkemesi'nce üçüncü kez ölüm cezasına çarptırıldı.
1983 - Eski İstanbul Belediye Başkanı Ahmet İsvan tahliye edildi. İsvan, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) davasında yargılanmaktaydı.
1985 - 1983'ten beri süren Yazarlar Sendikası davasında sanıklar beraat etti.
1990 - Adnan Oktar ve müridi oldukları öne sürülen 66 erkek ve 68 kadın gözaltına alındı.
1992 - İstanbul'da evlerde doğal gaz kullanılmaya başladı.
1996 - Özgürlük Ve Dayanışma Partisi kuruldu.
1996 - Filistin'de ilk kez devlet başkanlığı seçimleri yapıldı. Yaser Arafat devlet başkanı seçildi.
1997 - Atatürkçü Düşünce Derneği, Başbakan Necmettin Erbakan hakkında konutta verdiği yemek daveti nedeniyle suç duyurusunda bulundu.
1999 - Amerikan tarihinin en büyük uyuşturucu operasyonu: sahil güvenlik kuvvetlerinin durdurduğu bir gemide 4.300 kg kokain ele geçirildi.
2005 - İzmit İşletmesinin kapatılmasını protesto için fabrikaya kapanan SEKA işçileri, Kurban Bayramı'nı fabrikada geçirdi.
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak06:36
  • Güneş08:18
  • Öğlen13:34
  • İkindi16:12
  • Akşam18:29
  • Yatsı19:59
 
Anket
 
Süper Loto
18.01.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu111720293651
 
On Numara
15.01.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu07091217192123293839444750525456626669707380
 
Şans Topu
17.01.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu091016293406
 
Sayısal Loto
20.01.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu111319253540
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık