avcılar inşaat
GÜLTEKİN GYO SÜR 07-05-208-10-07-2018 (2 AY)
MATBAA TANITIM
 
CHP İzmir’de liste depremi

Ana Sayfa » Kültür-Sanat » Osmanlı’dan miras Kat’ı Sanatı

Osmanlı’dan miras Kat’ı Sanatı

Fransa doğumlu Kat’ı Sanatçısı Gülnür Örün, ikinci sergisini Karşıyaka Çarşı Kültür Merkezi’nde açtı. İlgiden memnun kaldığını söyleyen sanatçı, yetkililere sanatın daha iyi noktaya gelebilmesi desteğin şart olduğu mesajını verdi

 
12 Şubat 2018 Pazartesi 09:36 
Yorum YapYazdır
 
Osmanlı’dan miras Kat’ı Sanatı

ONURHAN ALPAGUT-RÖPORTAJ

Karşıyaka Çarşı Kültür Merkezi, geçtiğimiz haftalarda Kat’ı Sanatçısı Gülnür Örün’ü ağırladı. Sanatçı Karşıyakalıları sergilediği 40 sanat eseri ile buluşturdu. Açıldığı günden kapandığı güne kadar birçok sanatseveri sergide ağırladığını söyleyen Örün, ilgiden memnun kaldığını söyledi. Sanatçı Karşıyaka’da ki ikinci sergisini 22-28 Ekim arası Bostanlı Sanat Merkezi’nde gerçekleştireceğini belirtti.

Sizi tanımak adına bize kendinizden söz eder misiniz?

1970 senesi Fransa Paris’te dünyaya geldim. Öğrenim hayatımı orada tamamladım. Paris’te Porselen Desinatörlüğü eğitimi aldım. 1986 yılında Türkiye’ye kesin dönüş yaptım. İki şirkette hosteslik yaptım. 13 yıl süreyle Bodrum’da esnaflık mesleğini sürdürdüm. Şimdi kendi atölyemde Kat’ı sanatını meraklılarına öğretiyorum.

Sanat ile alakanız nasıl gelişti?

Hali hazırda kendi mesleğimi yapmak istiyordum. Bodrum’dan İzmir’e gelince atölye açmaya karar verdim. Ve bu hedefime kısa vadede ulaştım. 2016 senesinde atölyemin açılışını yaptım. Burada hem ders veriyorum hem de satış yapıyorum. Aynı zaman Kat’ı sanatı ve kağıt rölyef öğreticisiyim.

EMEK İSTİYOR

Kat’ı sanatı, nasıl bir sanat bize biraz anlatır mısınız?

Osmanlılardan günümüze miras bir sanat dalı. 12 kat aynı kağıt ve resimden keserek üç boyut verme sanatı. Biraz zor bir sanat dalı. Birçok kişi bu sebeple Kat’ı sanatını tercih etmiyor. Kağıt rölyef biraz daha basit. Ancak ben dört yıl özel ders alarak Kat’ı sanatını tamamı ile öğrendim. Birkaç kişi bu işi yapıyor ama… Sabır isteyen ve meşakkatli bir iş.

Birazda sergilerinizden söz edelim isterseniz.

Geçen sene İstanbul Beşiktaş Belediyesinde 10 gün sergi açtım. Bu sene Karşıyaka’nın eski belediye yerinde sergi gerçekleştirdim. Şimdi 22-28 Ekim arası Bostanlı’da bir sergi yapacağım. Nasipse seneye de Karşıyaka Belediyesinde açmak istiyorum. Kalan boşlukta da belki Çeşme’de bir sergi açabilirim. Bunun üzerine çalışmalarım var. Amacım sanatımı Türkiye’ye yaymak.

İzmir’de bu sanatın bilinirliği ne düzeyde?

Çok fazla bilinmiyor. Kağıt rölyef daha çok biliniyor. O biraz daha basit. Bende zaten derslerimde öncelikli olarak kağıt rölyef öğreterek başlıyorum. Öğrenciler çok hevesliler ve başladıkları zaman bir sene sonra Kat’ı ya geçiş yapabiliyorlar. Bu durumu şöyle örnekleyebilirim; bir öğrencim var ve Kat’ı sanatında çok başarılı. Elbette daha devam ederek kendisini geliştirmesi lazım. Bu iş zaten birden olmuyor. Bende uzun süre ders alarak bu sanatı öğrendim. Çok ilgili öğrencilerim var. Sanatın bilinirliğinin artması için tanıtım lazım.

Siz bu sanatı kimden öğrendiniz?

Nazike Hoca’dan ders alarak sanatı öğrendim. Kendisi bana özel ders verdi. Gerçekten hakkını vererek öğretti. Bende ondan aldığım bilgi ve beceriler sayesinde sanatımı devam ettiriyorum.

Öğretici sertifikanız var mı?

Hayır. Bu sanat için özel bir sertifika yok zaten. Ancak yaptığım sanatı gördüğünüzde kendinizde sertifikaya ihtiyacım olmadığını anlarsınız. Baktığınızda anlıyorsunuz ki bu sanat ne kadar zor? Nasıl bir beceri istiyor. Ortaya çıkanın ne kadar güzel bir şey olduğunu. Bende ortaya güzel bir şeyler çıkarmak için elimden geleni yapıyorum.

ÖĞRENMEK İSTEYEN HERKESE ÖĞRETİYOR

Bu sanatı yaygın hale getirmek adına kurslar düzenliyorsunuz. Şu anda kaç öğrenciniz var?

10 kursiyerim var. Atölyemizde farklı sanat dallarında da dersler var. Ahşap dersi veriyoruz. Yakın bir süreçte resim derslerine de başlayacağız. Her sanat dalının kendi öğretici hocası bulunuyor. İşi uzmanından öğreniyorsunuz. Kendi kursiyerlerim genelde orta yaş grubuna mensup kişiler. 70 yaşında dahi öğrencim oldu. Burada önemli olan kişilerin sanatı öğrenmek istemeleri. Sanatı öğrenmek isteyen herkese sanatı öğretiyoruz. Açtığımız kurslara ilgi de güzel. Yani tanıtım iyi yapılırsa gerçekten oluyor. Ortaya çıkan sonucu gören herkes yapmak istiyor.

Son serginizden bahsedecek olursak, gösterilen ilgi sizi memnun etti mi?

Sanata ilgi gösteren kişiler açısından oldukça memnun kaldım. Ancak Karşıyaka Çarşı Sanat Merkezi’nden memnun kalmadım. Öncelikle hiçbir sergi 2’nci katta açılmaz. Olursa da benim bildiğim tanıtımı yapılır. Hiçbir şekilde tanıtım yapılmadı. Lambalar dahi yanmıyordu. Sergiyi açtığım gün yağmur yağıyordu ve tüm sergi salonuna su doldu. O mekan hiçbir şekilde sergi açmaya uygun değil. Serginin açıldığı günde ne Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar ne de başka bir belediyeye mensup kişi geldi. Benim bildiğim her sergide belediye başkanı gelip, sergiyi ziyaret eder.

HERKES BEĞENDİ

Vatandaşın ilgisinden söz edecek olursanız?

Sergiye gelenler çok beğendi. Böyle bir şeyin nasıl ortaya çıktığını herkes merak etti. Bende onlara nasıl yapıldığını anlattım. Bakanlar gördüklerine hayran kaldılar. Merak edenlere birçok kişiye ders verdiğimi, gerekirse onlara da öğretebileceğimi belirttim. Sanıyorum geri dönüşler olacak. Şunu da belirtmekte fayda var. Sergi eğer 2’nci kat yerine zeminde olsaydı eminim bunun 10 katı bir katılım söz konusu olurdu.

Sanatı icra ederken ne gibi ekipmanlardan faydalanıyorsunuz?

Özel bir makası var. Onunla keserek yapıyorum. Bunun haricinde silikon ve resimlerin kendileri. Ütüleme aletleri, cımbız, maşa ve kalemler var. Bunlara yapıyorum. Öğrencilerime de kendime temin edemiyorum.

Sanatçıların eserlerini sergileyebileceği yeteri kadar sergi salonu olduğunu düşünüyor musunuz?

Karşıyaka’da üç tane sergi salonu var. Ancak hangisi düzgün bir yer deseniz. Bu sorunun cevabını bende bilmiyorum. Artık deneyerek, göreceğiz. Karşıyaka Belediyesinin sergi salonunda bir sergi hedefliyorum. En azından düzayak daha çok insan uğrar diye düşünüyorum. Bu açıdan daha verimli olacağını düşünüyorum. Bostanlı’daki sergi salonu ile ilgili iyi duyumlar almadım. Ekimde talebi göreceğiz.

YURTDIŞINDA İLGİ VAR

İzmir’de bu sanatı yapmanın bir zorluğu var mı?

İnsanlar sanata karşı oldukça ilgili. Kadınlarımız özellikle oldukça faal. Sanatı öğrenmek istiyorlar. Biraz daha sanatçının elinden tutulsa eminim sanat daha iyi noktalara gelir. Öncelik reklam yapılmalı. Tanıtım olmadıktan sonra kimse bir şeyin farkında değil. Ben Paris’te doğdum, büyüdüm. Orada sergi açtım. Belediye oldukça destek oldu. Başkan bizzat kendi açılışa geldi. Bende onlara bir hediye verdim. Bunların hepsi ilgiden oluyor.

Yurtdışı görmüş biri olarak, yaptığınız sanatı Fransa’da devam ettirseydiniz daha başarılı olabileceğinizi düşünüyor musunuz?

Türkiye’de sanata önem var. Aynı zamanda Fransız vatandaşıyım. Orada da bir sergi açmak istiyorum. Ama ben isterdim ki; Türkiye’de kendi sanatımıza ve insanlarımıza değer verilisin. Burada bir yerlere gelmek istiyorum. Aksi takdirde bu iş Fransızlara gidecek. Emeğimin karşılığı onların reklamı olacak. Fransa, benim vatandaşım bir iş yapmış diyerek konuya bakacak. Aynı zamanda isterdim ki; bir Türk vatandaşı ve sanatçı olarak sanata sahip çıkılsın. Maalesef bu yok.

Kat’ı sanatına meraklı kişiler için mesajınız nedir?

Öncelikle istesinler. İstedikten sonra her şey olur. Ben zaten ilgili kişilere yardımcı oluyorum. Sabır gerekiyor, ancak istek daha önemli. En azından bir atölyeye gelsinler. Ben meraklı herkese bu işi öğretebilirim.

GÜLNÜR ÖRÜN KİMDİR?

Gülnür Örün,1970 yılında Paris’te doğdu. Paris’te porselen desinatörlüğü eğitimi alıp Türkiye’de yaşamaya başladı. Türkiye’ye yerleştikten sonra İzmir, Karşıyaka’da ‘Uğurlu Eller Atölyesi’ adıyla el sanatlarına özgü kendi atölye ve kurs merkezini kurdu. Türkiye’de adı pek bilinmeyen Kat-ı Sanatının bilinen en önemli isimlerindendir.1986 yılında Paris’te kişisel sergisini açmıştır.

KAT’I SANATI HAKKINDA BİLGİ:

Kat’ı, düz bir kağıt veya deri oyularak yapılır. Oyulan kısmın başka bir yere yapıştırılması ‘erkek oyma’, oyulan kısmın boş bırakılması ‘dişi oyma’dır. Cilt kapaklarında, kıtalarda ve el yazması eserlerde sıkça görülür. En parlak dönemini Kanuni Sultan Süleyman devrinde yaşayan bu sanatla uğraşan kişilere ‘Kat’ı an’ denmektedir.

 
12 Şubat 2018 Pazartesi 09:36 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
Doç.Dr. Nezir Akyeşilmen
 
Dr. M. Zeki Uyanık
 
Deniz Arslan
 
Neşe Yavuz
 
Ümit Yaşar Işıkhan
 
Erdal Erek
 
Abdulkahar Çaçur
 
Aylin Topaloğlu
 
Kevser Kurudan
 
Elif Yılmaz Pekçalışkan
 
Halisa Toprak
 
Halil Arslan
 
Aslı Şen
 
Dr. Mehmet Ali Noyan
 
Taner Uyanıker
 
M. Temel Koçaklar
 
İrfan Atıcı
 
Uzm.Dr. Bediha Salnur
 
Mekkiye Uludağ
 
Merve Tüzün
 
Mehmet Emin Değer
 
Özkan Pekçalışkan
 
Sevil Petrini
 
Abdulkadir Yıldız
 
Dr. Özlem Önen
 
Muhammet Tunç
 
Yusuf Çağırtekin
 
Sultan Gümüş
 
Adnan Avuka
 
Fulya Aybüke Fişengi
 
Op.Dr. Yusuf Demircan
 
Düzgün Yalçınkaya
 
Uzm. Dr. Mustafa Torun
 
Çağdaş Cantürk
 
Aysun Arslan Aydin
 
Cem Yavuz
 
Ecz. Hakan Dinçarslan
 
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
34
24
3
7
75
2
Fenerbahçe
34
21
9
4
72
3
Başakşehir
34
22
6
6
72
4
Beşiktaş
34
21
8
5
71
5
Trabzonspor
34
15
10
9
55
6
Göztepe
34
13
10
11
49
7
Sivasspor
34
14
7
13
49
8
Kasımpaşa
34
13
7
14
46
9
Kayserispor
34
12
8
14
44
10
Malatyaspor
34
11
10
13
43
11
Akhisar Bld.Spor
34
11
9
14
42
12
Alanyaspor
34
11
7
16
40
13
Bursaspor
34
11
6
17
39
14
Antalyaspor
34
10
8
16
38
15
Konyaspor
34
9
9
16
36
16
Osmanlıspor
34
8
9
17
33
17
Gençlerbirliği
34
8
9
17
33
18
Karabükspor
34
3
3
28
12
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Tarihte Bugün
1647 - Alse Young adındaki bir kadın Amerikan kolonilerinde cadılık suçlamasıyla idam edilen ilk şahıs olmuştur. Young Hartford, Connecticut'ta asılarak idam edilmişti.
1832 - Quebec'te Asya kolerası salgını: yaklaşık 6000 kişi öldü.
1889 - Eyfel Kulesi'nin ilk asansörü halka açıldı.
1894 - Rusya'nın son çarı II. Nikola taç giydi.
1926 - Milli Mücadele'ye katılmayan memurların görevlerine son verilmesine ilişkin kanun kabul edildi.
1938 - Amerikan Karşıtı Faaliyetleri İzleme Komitesi (HUAC)ilk oturumunu yaptı.
1938 - Atatürk, Ankara'dan son kez ayrıldı.
1946 - Belediye seçimleri olaylı geçti. Demokrat Parti, iktidarın seçimde yanlı davrandığı ve seçim güvenliği olmadığı gerekçesiyle seçimlere katılmadı.
1957 - Abant'ta meydana gelen 7,1 büyüklüğündeki depremde 52 kişi öldü.
1963 - İskenderun Gazeteciler Cemiyeti kuruldu.
1966 - Denizli' de gerçekleşen genel kurul toplantısında Çelik Yeşilspor Gençlik ve Pamukkale Gençlik kulüplerinin katılımlarıyla Denizlispor profesyonel futbol kulübü kuruldu.
1968 - Başbakan Süleyman Demirel, "düzeni değiştirmek isteyenler meczuptur, anarşisttir" dedi.
1970 - Sovyetler Birliği yapımı Tupolev Tu-144 süpersonik uçağı, Mach 2 hızını aşabilen ilk ticari hava taşıt aracı oldu.
1972 - ABD ve SSCB arasında balistik füzelerin sınırlandırılması antlaşması imzalandı.
1982 - Yılmaz Güney'in senaryosunu yazdığı Şerif Gören'in yönettiği 'Yol' filmi Cannes Film Festivali'nde büyük ödülü Costa Gavras'ın 'Kayıp' filmiyle paylaştı.
1983 - Sosyal Demokrasi Partisi (SODEP) kuruldu Genel Başkanlığa Erdal İnönü seçildi.
1993 - Salman Rüşdi'nin 'Şeytan Ayetleri' kitabını yayımlamaya başlayan Aydınlık gazetesi toplatıldı.
1997 - Susurluk'taki kazanın duruşmasında, kamyon şoförü Hasan Gökçe, 6 milyon 420 bin lira para cezası ile DYP Şanlıurfa Milletvekili Sedat Edip Bucak'ın ailesine 100 milyon lira manevi tazminat ödemeye mahkum edildi.
1999 - Danıştay Sekizinci Dairesi, başı açık görev yapmayı kabul etmeyen türbanlı memurların, uyarı cezası verilmeden işten çıkarılmasına karar verdi.
2003 - Ukrayna Havayolları'na ait uçak, Trabzon'un Maçka ilçesi yakınlarında düştü. İspanyol Barış Gücü askerlerini taşıyan uçakta 62 asker ile 13 kişilik mürettebat öldü.
2006 - 6.3 büyüklüğündeki Mayıs 2006 Cava Depremi meydana geldi. Depremde en az 5749 kişi öldü, 38,568 kişi yaralandı ve 600,000 kişi evsiz kaldı.
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak03:43
  • Güneş05:45
  • Öğlen13:19
  • İkindi17:13
  • Akşam20:33
  • Yatsı22:20
 
Anket
 
Süper Loto
24.05.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu061134404950
 
On Numara
21.05.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu01020406122428323341445153585965686973757678
 
Şans Topu
23.05.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu060910242712
 
Sayısal Loto
19.05.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu030405212434
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık