KALİTELİ BASKI SERİ ÜRETİM
Kaan için umut ol!

Ana Sayfa » Yaşam » Şirin babaya hayat verdi

Şirin babaya hayat verdi

Dünyanın en çok tanınan çizgi film karakterlerinden biri olan Şirin Baba, tıpkı kendisine benzeyen ve lakabı Şirin Baba olan Nejdet Demirhan’ın açtığı çayevi ile tekrar hayat buldu

 
6 Aralık 2017 Çarşamba 09:57 
Yorum YapYazdır
 
Şirin babaya hayat verdi

NİLGÜN TAZE

Uzun yıllar turizm ve balıkçılık yaptıktan sonra 4 ay önce Şirin Baba Çayevi’ni açmaya karar veren Şirin Baba Necdet Demirer bir zamanların küçük büyük dememeden merakla takip ettiği Şirin Baba’yı karikatürize etmenin dışında onun sahip olduğu değerleri anlatmaya çalışıyor.  Sevgi,  bilgelik, cana yakınlık, samimiyet gibi değerlerin yok olmaya yüz tuttuğu günümüzde bu değerleri tekrar Şirin Baba karakteri ile canlandırmaya çalışan Demirer, ayrıca gün içeresinde karşısına çıkan yoksul insanlara bedava çay dağıtması ile de tanınıyor.

Etrafındaki tanıdık tanımadık herkesin yardımına koşması nedeniyle sevenleri tarafından kendisine Şirin Baba lakabı takılan Necdet Demirer, “Sakallarım da Şirin Baba’nın sakallarına çok benzediği için bir çay evi açmaya karar verdiğimde ismini Şirin Baba koymaya karar verdim. Sanırım insanların dertleri ile yakından ilgilenmem, çözebileceklerimi çözüp, çözemediğim konularda manevi olarak onların yanında olmam nedeniyle bana bu lakabı taktılar. Asıl mesleğim kafe işletmeciliği. Bodrum’da ve İngiltere’de uzun yıllar çalıştıktan sonra yaşımın ilerlemesi nedeniyle İzmir’e gelerek kendimi çok fazla yormayacak bir iş düşündüm. Şirin Baba Çayevi bu şekilde doğdu” dedi.

İŞ HAYATINDAN ŞİRİN BABALIĞA

Türkiye’nin sayılı firmalarında genel müdür olarak çalışan ve Bodrum’da birçok kafenin işletmeciliğini ve dizaynını yapan Demirer, “Hızlı geçen çalışma hayatımdan sonra yaş almaya başladığımı görünce kendime daha dingin bir iş seçmeye karar verdim. önce balıkçılık yapmayı düşündüm ancak onunda bana göre olmadığını anlamam uzun sürmedi. Nihayetinde huzur bulabileceğim işin bir çayevi açmak olduğunu anladım. Çayevime gelen insanlar benim müşterim değil arkadaşlarım. Hepsi ile ayrı ayrı ilgilenir ve gözlemlerim. Örneğin sizde bir gün arkadaşınızla gelmiş ve burada tavla oynamıştınız.  İyi bir dinleyici ve gözlemci olduğuma inanıyorum. Sanırım bu özelliklerim insanların bana yaklaşmasını sağladı ve bu nedenle de bana Şirin Baba lakabını layık gördüler” açıklamasını yaptı.

SICAKLIĞIN KEYFİ

Şirin Baba Çayevi’ni insanların geldiği zaman rahat hissedeceği bir şekilde dizayn ettiğini ifade eden Demirer şunları söyledi: “Asıl hedefim gelen arkadaşlarımızın burada günün yorgunluğunu üstlerinden atarak rahatlamasını sağlamak oldu. iş hayatı streslidir ve gün içerisinde baş etmemiz gereken ve çoğu zamanda çözmekte zorlandığımız durumlarla karşılaşırız. İş çıkışında yada gün içerisinde kaçılan çay kahve evleri işte burada devreye girerek sizin rahatlamanızı sağlar ve daha iyi düşünerek daha pozitif davranmanıza neden olur. Sıcak çay ve kahvenin alkol başta olmak üzere insana kullanıldığında ciddi zarar veren maddelerden çok daha sağlıklı bir tercih olduğu kesin.  Ben özellikle alkolü gereğinden fazla tüketen gençlerimiz için üzülüyorum çünkü gençliğimizin mutlu hissetmek ve üretmek varken yerlerde süründüğünü görmek acı bir tablo.”

 

PAYLAŞMANIN GÜCÜ

Her gün parası olmayan ve aç gezmek zorunda kalan insanların varlığına şahit olduğunu ve bu durumun kendisini çok üzdüğünü ifade eden Demirer, “Ülkemizde çok az bir kesim zengin hayatı yaşarken çok büyük bir kesim maalesef açlık sınırında yaşıyor.  Bazen düşkün insanları gördüğümde kendimi halime şükrederken buluyorum. Bence toplum olarak mutsuzluğumuzun altında yatan ana nedenlerden bir tanesi doyumsuz olmamız. Açgözlülüğümüz bizi halimize ve elimizde olanlara şükretmeyi unutturduğu gibi sürekli olarak daha fazlasını istememize neden oluyor. Doyumsuzluk hissimizde paylaşma duygumuzu köreltiyor.  İnsan artık kendi çıkarı söz konusu olduğunda bütünün hayrını düşünmeyi bırakıp kardeşlerinin hakkına dahi göz dikebiliyor” ifadelerini kullandı.

ŞİRİN BABA

Demirer, her sabah dükkanını açtığında cebinde parası olmadığını bildiği başta öğrenciler olmak üzere birçok insana bedava çay dağıttığını belirterek şu ifadeleri kullandı: “Hangi insanın geceyi sokakta geçirdiğini, hangi insanın cebinde para olmadığını artık çok rahatlıkla anlayabiliyorum. Örneğin öğrenciler simitlerini poğaçalarını alarak gelirler ve bir çay ile karınlarını doyurmaya çalışırlar. Bu nedenle fiyatlarımı mümkün olduğu kadar aşağıda tutuyorum. Çayevimde kahveyi 3.5 liraya içerken çayı 1.5 liraya içebilirsiniz.  Her sabah sabah 6:00’da dükkanımı açar ve 08:00’e kadar verdiğim çaylardan para almam çünkü o kısmın nasıl olduğunu ve nelerle mücadele ettiklerini biliyorum. Servisimi de tıpkı size olduğu gibi aynı şekilde yapıyorum. Aslında insanları eşit görmek gerçekte kendi ruhuma iyi geliyor.”

KENDİNİ SEV

İnsanların her şeyden önce aynaya baktığı zaman kendini sevmesi gerektiğini ve ancak kendisini sevip kendisine değer veren insanların hayatta gerçek mutluluğu yaşayabileceğini açıklayan Demirer, “Hiç merak ettiniz mi neşeli, hayat dolu insanların bu enerjisi nerden gelir. Onlar severler ve sorumluluk almaktan kaçınmazlar. Bizler insanlık olarak başımıza gelen kötü şeylerden dolayı hep başkalarını sorumlu tutarız çünkü bu işin kolay yoludur. Ancak hakikat tam tersidir. O seçimleri yapanlarda bizlerdik. Bence hayatın seçimlerimiz ve sonuçlarından oluştuğunu her zaman hatırlamamız gerekiyor. iyi seçimler yapabilmek içinde insanlık olarak doğru başlangıçlara ve doğru seçimleri yapabilecek bir ayırt etme gücüne ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.

ŞİRİNLERİN DOĞUŞU

Şirinler, çizer Pierre Culliford tarafından ortaya çıkartılmış olan animasyon, roman ve çizgi dizilerin ortak ismidir. Pierre Culliford Belçikalı bir çizerdir ve 1958 yılından çizgi roman olarak Şirinleri ortaya çıkartmıştır. Şirinler 1981 yılında televizyon yayını ile hayatımızda yer almaya başlamış ve yıllarca televizyonlarda büyük bir popülerlik kazanmıştır. Bu popülerliğe rağmen yayından kaldırılmış olan çizgi filmdir. 2008 yılından 50. yılını kutlayan Şirinler adına bir açık arttırma düzenlenmiş ve 124 bin 700 Euro karşılığından UNICEF’e bağışlanmıştır.

Şirinler hakkında birçok iddia ortaya atılmıştır, bunlardan bir tanesi de sosyalizmdir. Socialist Men Under Red Flag kısalması olarak anılan Smurf Şirinler için kullanılmaktadır. Bu kısaltmanın Kızıl Bayrak Altındaki Sosyalist Adamlar anlamına gelmesi iddiası ise tamamen bir efsane olarak tarihte yer almıştır. Marc Schmidt isimli yazar 1998 yılında Avrupa kültürünü ve içerisinde sosyalizm barındırmak olan Şirinler ile alakalı bir parodiyi piyasaya sürmüştür. Hatta Fransız olan sosyolog Antoine Buéno bir kitabında Şirinleri ırkçı ve totaliter olarak bile tanımlamıştır.

ŞİRİNLER VE KARAKTERLERİ

Şirin baba kalabalık bir aileye sahiptir, 1 tane kızı ve toplamda 99 tane oğlu bulunmaktadır. Bu karakterlerden öne çıkanlar arasında;

Şirin Baba; Şirinlerin lideri olan Şirin babanın asıl ismi Schtroumpf’dur. Sihir yapma ve yönetme konusunda uzman olan Şirin baba kırmızı olan kıyafetleri ile tanınmaktadır.

Şirine; Şirin babanın tek kızıdır ve köyünde ilk kızıdır. Gargamel tarafından şirinlerin yok edilmesi için dünyaya gelmiştir ama şirin baba onu sihir yardımı ile değiştirmiştir. Şirine’nin sarı, uzun ve dalgalı saçları bulunur.

Usta Şirin; Usta Şirin köyde içinde her konuda uzman olarak görülür ve meydana getirmiş olduğu icatlar ile köyde yaşayan diğer şirinlerin yaşamlarının kolay bir hale gelmesine yardımcı olur. Kulağın arkasında bulunan kalem ile dikkat çekmektedir.

Gözlüklü Şirin; Şirinleri arasında tek gözlük kullanan şirindir ve çok gevezedir. Konuşmaları ile diğer Şirinleri bıktırmaktadır. Kitap yazmayı ve okumayı fazlasıyla sever ama konuşması bitmeden diğer şirin arkadaşları tarafından fırlatılıp atılması ile akıllarda yer etmiştir. Fırlatılan Gözlüklü Şirin her defasında kafasının üstüne düşer ve her daim şirin babaya yardımcı olmaktadır.

 
6 Aralık 2017 Çarşamba 09:57 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
Doç.Dr. Nezir Akyeşilmen
 
Yrd.Doç.Dr. M. Zeki Uyanık
 
Deniz Arslan
 
Neşe Yavuz
 
Ümit Yaşar Işıkhan
 
Erdal Erek
 
Abdulkahar Çaçur
 
Aylin Topaloğlu
 
Kevser Kurudan
 
Elif Yılmaz Pekçalışkan
 
Halisa Toprak
 
Halil Arslan
 
Aslı Şen
 
Dr. Mehmet Ali Noyan
 
Taner Uyanıker
 
M. Temel Koçaklar
 
İrfan Atıcı
 
Uzm.Dr. Bediha Salnur
 
Mekkiye Uludağ
 
Merve Tüzün
 
Mehmet Emin Değer
 
Özkan Pekçalışkan
 
Sevil Petrini
 
Abdulkadir Yıldız
 
Dr. Özlem Önen
 
Muhammet Tunç
 
Yusuf Çağırtekin
 
Sultan Gümüş
 
Adnan Avuka
 
Fulya Aybüke Fişengi
 
Op.Dr. Yusuf Demircan
 
Düzgün Yalçınkaya
 
Dr. Mustafa Torun
 
Çağdaş Cantürk
 
Aysun Arslan Aydin
 
 
Basın İlan Kurumu
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
15
10
2
3
32
2
Başakşehir
15
9
3
3
30
3
Fenerbahçe
15
8
5
2
29
4
Beşiktaş
15
7
6
2
27
5
Kayserispor
15
7
6
2
27
6
Göztepe
15
8
3
4
27
7
Trabzonspor
15
7
4
4
25
8
Bursaspor
15
7
3
5
24
9
Sivasspor
15
7
1
7
22
10
Akhisarspor
15
5
4
6
19
11
Kasımpaşa
15
5
3
7
18
12
Aytemiz Alanyaspor
15
5
2
8
17
13
Malatyaspor
15
4
4
7
16
14
Osmanlıspor
15
4
2
9
14
15
Konyaspor
15
4
2
9
14
16
Antalyaspor
15
3
5
7
14
17
Gençlerbirliği
15
3
3
9
12
18
Karabükspor
15
2
2
11
8
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Tarihte Bugün
1870 - Güney Carolina'lı Joseph H. Rainey, ABD kongresine seçilen ilk siyahi oldu.
1900 - Norveç'li Johann Waaler "Kağıt tutacağı"nın ataş patentini aldı.
1901 - İtalyan mucit Guglielmo Marconi, telsiz-telgraf sistemini geliştirdi ve İngiltere'den Atlantik aşırı ilk mesajını gönderdi.
1911 - Hindistan'ın başkenti Kalküta yerine Delhi oldu.
1913 - 1911 yılında Louvre Müzesi'nden çalınıp kaybolan Mona Lisa tablosu Floransa'da bulundu.
1923 - TBMM, 15 Mayıs 1919 ile 1 Kasım 1923 arasında üstün hizmet gösterenlere İstiklal Madalyası verilmesini kararlaştırdı.
1929 - Başbakan İsmet Paşa, "Başlıca hedefimiz milli paramızı kıymetlendirerek altına bağlamaktır" dedi.
1936 - İngiltere Kralı VIII. Edward aşkı tercih etti, tahtını terketti.
1940 - Salvador gemisi Silivri önlerinde battı. Bulgaristan'dan Filistin'e gittiği açıklanan gemideki 352 musevi yolcunun 230'u boğularak öldü.
1941 - II. Dünya Savaşı: İngiltere Bulgaristan'a; Macaristan ve Romanya ABD'ye; Hindistan da Japonya'ya savaş ilan etti.
1948 - Süleyman Demirel, Nazmiye hanım ile evlendi.
1949 - TBMM, Türkiye'nin Avrupa Konseyine katılmasını onayladı.
1956 - Japonya, Birleşmiş Milletler'e üye oldu
1957 - Türkiye, BM'yi uyardı: "Yunanistan tezi kabul edilirse Kıbrıs'ta iç savaş çıkabilir."
1962 - Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Mehmet Ali Aybar beraat etti. Aybar milli menfaatlere aykırı hareket ettiği iddiasıyla yargılanıyordu.
1963 - Kenya, İngiltere'den bağımsızlığını ilan etti.
1966 - Yönetmen Metin Erksan'ın Fakir Baykurt'un romanından sinemaya uyarladığı Yılanların Öcü adlı film, Tunus'ta düzenlenen Kartaca Film Festivali'nde altın madalya kazandı.
1968 - Silahlı Kuvvetler içinde oluşturulduğu ileri sürülen Milli Devrim Ordusu adlı gizli bir örgütle ilişkileri olduğu iddiasıyla 5 tabii senatörün (Sezai Okan, Şükran Özkaya, Mucip Ataklı, Ekrem Acuner ve Suphi Karaman) dokunulmazlığı kaldırıldı.
1979 - Güney Kore'de askeri darbe meydana geldi.
1979 - Rodezya'nın adı Zimbabwe olarak değişti.
1990 - Erdal İnönü ile Süleyman Demirel buluştu, ortak bildiri imzalayarak erken seçim istediler.
1990 - Arnavutluk'da yeni partilerin kurulmasına izin verildi.
1991 - Endonezya'daki depremde 1500 kişi öldü.
1994 - Fikri Sağlar Sosyaldemokrat Halkçı Parti (SHP) genel sekreterliğinden istifa etti. Sağlar, terörle mücadele yasa tasarısının yasalaşmaması nedeniyle istifa ettiğini açıkladı.
1996 - Saddam Hüseyin'in oğlu Uday Hüseyin bir suikast girişiminde ciddi şekilde yaralandı.
2000 - ABD Anayasa Mahkemesi, Florida'da oyların yeniden sayımı işlemini durdurdu ve seçimleri Cumhuriyetçi aday George W. Bush'un kazandığını açıkladı.
2000 - Etiyopya ile Eritre arasında 2 yıl süren savaşa son veren barış anlaşması Cezayir'de imzalandı.
2003 - Azerbaycan devlet başkanı Haydar Aliyev kalp yetmezliği hastalığından dolayı uzun süredir tedavi gördüğü Ankara GATA'da 83 yaşında öldü.
2004 - Fatih Akın'ın filmi Duvara Karşı, Avrupa Sinema Akademisi'nce verilen 2004 Avrupa En İyi Film Ödülünü kazandı.
627 - Ninova Muharebesi: Bizans İmparatoru Herakleios'un ordusu, Pers İmparatoru II. Hüsrev'in güçlerini yendi.
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak06:28
  • Güneş08:12
  • Öğlen13:16
  • İkindi15:44
  • Akşam17:59
  • Yatsı19:32
 
Anket
 
Süper Loto
07.12.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu010609114549
 
On Numara
11.12.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu05070811132122373843454647495157586163717879
 
Şans Topu
06.12.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu020510323401
 
Sayısal Loto
09.12.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu020711283246
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık