KALİTELİ BASKI SERİ ÜRETİM
Arka mahallede hayata dönüş

Ana Sayfa » Güncel » Taksi Sahipleri Derneği’nden sorunlara çözüm önerileri

Taksi Sahipleri Derneği’nden sorunlara çözüm önerileri

İzmir Taksi Sahipleri Derneği Başkanı Mustafa Pala ile Karşıyaka-Bostanlı taksi dolmuş hattının iptali, taksimetre zamları ve yeni durak kabinlerin yapımına kadar birçok konuyu masaya yatırdık

 
13 Eylül 2017 Çarşamba 09:40 
Yorum YapYazdır
 
Taksi Sahipleri Derneği’nden sorunlara çözüm önerileri

ALİ TAYDAŞ-ÖZEL RÖPORTAJ

İzmir Taksi Sahipleri Derneği Başkanı Mustafa Pala, taksicilerin yaşadığı sorunları ve çözüm önerileri ile ilgili düşüncelerini gazetemize anlattı. Pala, taksici esnafının mağdur olmasının temel nedeninin sahipsizlik olduğunu belirterek, sıkıntıların giderilmesi için girişimlerinin olacağını belirtti. Pala, yeni kabin uygulaması ile ilgili görüşlerini de dile getirerek, geçim sıkıntısı içinde olan taksici esnafının aynı durak kabinlerini ciddi oranda daha ucuza yaptırma imkanı olduğunu vurguladı. Pala, “Taksicilik kamu hizmetidir. Birçok artan gideri bulunuyor. Halka hizmet için her türlü fedakarlığı yapan taksici esnafının da hizmete ihtiyacı var. Uygun fiyata kaliteli kabin temin edilebilir. Biz bunun altyapı çalışmasını yaptık. Görüştüğümüz firma biz uygun bir seçenek imkanı sundu” dedi.

TAKSİCİ ESNAFI SAHİPSİZ

Mustafa Bey, öncelikle geçtiğimiz günlerde Karşıyaka’da hizmet veren taksi dolmuş esnafının sorunlarından başlayalım. Ne oldu Karşıyaka’da?

Evet, geçtiğimiz günlerde oradaki esnafımızla bir araya geldik. Taksiciliğin birinci amacı kamu hizmetidir. Yaşam alanları dışında ana arterlere uzak yolcuların olmadığı bir alanda hizmet verilemez. Taksici esnafının halka hizmet edebilmesi için ana arterler başta olmak üzere insanların yaşam alanlarının içerisinden geçen yeni bir güzergah belirlenmeli. Tramvay hattının hizmete girmesinin ardından Karşıkaya-Bostanlı-Mavişehir Dolmuş Taksilerinin mevcut hattı iptal edildi. Onlara verilen yeni güzergah yaşam merkezlerine ve insanlara uzak bir yer. Bu hatta, taksi dolmuşlar günlük yakıt parasını bile çıkaramazlar. Şu anda da çalışmıyorlar. Karşıyaka-Bostanlı-Mavişehir Dolmuş Hattı geniş bir bölgeyi kapsıyor. Bu nedenle tramvay ve taksi dolmuş yolcusu olabilecek yoğunluk var. Tramvay da taksi dolmuş da tercih edilebilir orada. Taksi dolmuş durağı 60 yıldır var ve adeta İzmirliler için bir alışkanlık haline gelmiş durumda. Bize göre, orada esnafımız sahipsiz kaldı ve odamız bu konu ile yeteri kadar ilgilenmedi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocağolu’nun her zaman bizim esnafımıza destek olduğunu biliyoruz. Konunun ona yeteri kadar anlatılmadığını düşünüyoruz. Anlatılsa çok rahat çözülebilecek bir konu mağduriyete varmazdı. Bu arada, daha önce Kemer İZBAN İstasyon durağı paralelinde hizmet veren şehir içi dolmuşların kaldırılması da gündeme gelmişti. Ancak Büyükşehir Belediyesi ile yakın ve bire bir iletişimle bu sıkıntı giderilmişti.

AZİZ BEY’İN KAPISI AÇIK

Sizin konu ile ilgili girişimleriniz olacak mı?

Tabii… Öncelikle kararın yeniden gözden geçirilmesi için UKOME ve İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ile görüşeceğiz. Aziz Bey’in kapısı da bu konularda kapalı değil. Yani küçük bir planlama ile aynı hat üzerinde esnafımızın çalışması sağlanabilir.

Taksi durak kabinlerinin yenilenmesi ile ilgili halihazırdaki durumu bize özetler misiniz?

İzmir Büyükşehir Belediyesi UKOME tarafından hazırlanan projeler 3 metrekare, 4 metrekare, 5 metrekare olmak üzere üç ayrı tip olarak planlandı. Projelerin standartlarını hazırlayan UKOME uygulama konusunda İzmir Şoförler ve Otomobilciler Odası’na görevi devretti. İlerleyen süreçte taksici esnafı tek firma dayatması ile karşı karşıya kaldı. İzmir genelinde bulunan 300 duraktan 50 civarındaki yenilendi.

YENİLEME BU KOŞULLARDA GEREKSİZ

Siz bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz ve nasıl bir öneriniz var?

Bu konu tamamen İzmir Şoförler ve Otomobilciler Odası’nın yetkisine bırakılmış durumda. Açıkçası biz kabin yenileme durumunun bu koşullarda gereksiz olduğunu düşünüyoruz. Çünkü sundukları yeni kabinlerde herhangi bir yenilik söz konusu değil. Ne yaşam alanı kalitesi artıyor ne de alan genişliyor. Hatta şu anda kullanılan kabinlerin esnafımız için şoförlerimiz için avantajı bile var; çünkü bu alanları yaşanılır hale getirmişler. Örneğin, etraflarına ağaç dikmişler vesaire… Bütün bunlara rağmen diyelim ki, illaki kabin yenilemek gerek oldu. Bunu neden tek firmada zorunlu kılıyorsunuz? Bırakın esnaf istediği firmadan anlaştığı fiyata yapsın bunu. Kaldı ki biz yapılan kabinleri inceledik. Herhangi bir firma bu kabinleri yapabilir. Bizim esnafa önerimize gelince… Biz esnafın yaşam standardını yükseltmek için Taksi Yazıhaneleri TİP Projesi’nde esnaflara ciddi indirim sağlayan yeni seçenek firma bulduk. Bu nedenle esnafımıza çağrıda bulunuyoruz: Duraklarınızı yenilemek için acele etmeyin. UKOME standartlarına uygun daha kaliteli kabinleri uygun fiyata yapabilecek birçok firma bulunuyor. UKOME sadece tip projeleri hazırladı. 2016/144 numaralı karar ile bunlar belirlendi. İmalat işlemine Büyükşehir Belediyesi karışmıyor. Görsel ve ölçüleri Büyükşehir’in oluşturduğu projede geri kalan yetkiyi esnaf odası kullanıyor. 14 bin 500 liradan başlayan kabin ücretleri 22 bin liraya kadar ulaşıyor. Biz de serbest piyasa ekonomisi gereği farklı seçenekler olabileceğine inanıyoruz. Daha ucuza durak kabini yaptırmak için firmalarla görüşmelerimiz sürüyor. Tek tip taksi durak kabini yapılması kent estetiği ve esnafın rahatı için önem taşıyor. Yıllardır duraklar ihmal edilmiş durumda. Ancak UKOME’nin standartlarına uygun hizmet üretecek birden fazla firma bulunuyor. Tek firma dayatmasına gerek yok. Bu arada şunun da altını çizmem gerekir ki, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Aziz Kocaoğlu her zaman taşıma sektörüne destek sunmuştur. Bu konuda oda yetkili ve Aziz Bey’in bu konuda yeteri kadar bilgilendirilmediğini düşünüyoruz.

ÖRNEK ÜRETİMLER YAPILDI

Bu firma ile yaptığınız çalışmada ortaya çıkan kabin hakkında bize verebileceğiniz bilgi var mı?

Torbalı’da bir firma ile görüşüyoruz. Örnek üretimler yapıldı. Dış yüzey alüminyum komposit içinde yüksek izolasyon maddesi ve çelik karkas kullanılıyor. İç yüzeyde ise alçıpan kullanılıyor. Tüm duvar çelik ve diğer malzemeler tam kompazit haline getirilerek durak kabini oluşturuluyor. Çatı gizli çatı olduğu için dışardan fark edilmiyor ama su tahliyesi gayet başarılı şekilde yapılıyor. Taban ve tavan çelik karkas. Taban yüzeyi de linelium-binil ya da yüksek dayanıklı kompakt laminanttan üretiliyor. Bu kabinler aynı zamanda depreme de dayanıklı. Bu kabinler sıcak ve soğuk havalarda yüksek izalosyana sahip. Kanserojen değil. Metalin ömrü kadar fiyatları da ödeme koşullarına bağlı olarak 9 bin 500 lira ile 11 bin lira arasında değişiyor.

(KUTU KUTU KUTU)

TAKSİMETRE ZAMMI

Sizin taksici esnafına yönelik çalışmalarınızın da sürdüğünü biliyoruz. Neler yapıyorsunuz. Gündeminizde ne var?

Esnafımız için başta İzmir Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere ilimizin yöneticilerini ziyaret ediyoruz. Her şey esnafımızın ihtiyaçları ve sorunlarını dile getirmek için. Tüm kapıları tek tek çalıyoruz. Gerektiğinde direksiyon sallayıp taksicilik yapma gücüne de sahibiz. Bütün bürokrasi ile görüşme sorunlarımızı dile getirme gücüne ve arzusuna da sahibiz. 30 yıllık mesleki tecrübemiz ile adım adım ilerledik. Şoförlük aşamasından başlayarak her aşamada yer aldık. Gündemimizde taksimetre zammı da var. İstanbul Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) yapmış olduğu yeni düzenleme ile İstanbul’da taksi ve taksi-dolmuş ücretlerine her yıl düzenli olarak zam kararı aldı. Taksici esnafının artan giderleri çok fazla. Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) yapmış olduğu yeni düzenleme ile artık taksimetre ücretlerine her yıl eylül ayında düzenli olarak TEFE-TÜFE, asgari ücret ve yakıta gelen zam oranlarının ortalaması alınarak zam yapılacak. Taksi Sahipleri Derneği olarak aynı uygulamanın tüm taksiciler için yaşama geçmesini gerektiğini düşünüyoruz. Evet, 1992 yılından bu yana İzmir’de 2 bin 850 araç hizmet veriyor. 25 yılda İzmir bir İzmir kadar daha büyüdü. İlginç olanı bizim kazançlarımız da artmadı.

1 ve 3 nolu fotoğraflar: Taksi Sahipleri Derneği Başkanı Mustafa Pala, “Torbalı’da görüştüğümüz firmadan kaliteli ve ucuz kabin yapılabileceğini öğrendik” dedi.

4 ve 5 nolu fotoğraflar: Taksi Sahipleri Derneği Başkanı Mustafa Pala, Karşıyaka’da mağdur olan taksi dolmuş esnafı ile bir araya geldi.

 
13 Eylül 2017 Çarşamba 09:40 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
Doç.Dr. Nezir Akyeşilmen
 
Yrd.Doç.Dr. M. Zeki Uyanık
 
Deniz Arslan
 
Neşe Yavuz
 
Ümit Yaşar Işıkhan
 
Erdal Erek
 
Abdulkahar Çaçur
 
Aylin Topaloğlu
 
Kevser Kurudan
 
Elif Yılmaz Pekçalışkan
 
Halisa Toprak
 
Halil Arslan
 
Aslı Şen
 
Dr. Mehmet Ali Noyan
 
Taner Uyanıker
 
M. Temel Koçaklar
 
İrfan Atıcı
 
Uzm.Dr. Bediha Salnur
 
Mekkiye Uludağ
 
Merve Tüzün
 
Mehmet Emin Değer
 
Özkan Pekçalışkan
 
Sevil Petrini
 
Abdulkadir Yıldız
 
Dr. Özlem Önen
 
Muhammet Tunç
 
Yusuf Çağırtekin
 
Sultan Gümüş
 
Adnan Avuka
 
Fulya Aybüke Fişengi
 
Op.Dr. Yusuf Demircan
 
Düzgün Yalçınkaya
 
Dr. Mustafa Torun
 
Çağdaş Cantürk
 
Aysun Arslan Aydin
 
 
Basın İlan Kurumu
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Başakşehir
22
14
4
4
46
2
Galatasaray
22
14
2
6
44
3
Fenerbahçe
22
12
8
2
44
4
Beşiktaş
22
11
8
3
41
5
Kayserispor
22
9
8
5
35
6
Sivasspor
22
10
4
8
34
7
Trabzonspor
22
8
9
5
33
8
Göztepe
22
9
6
7
33
9
Kasımpaşa
22
8
5
9
29
10
Malatyaspor
22
7
7
8
28
11
Bursaspor
22
7
6
9
27
12
Akhisarspor
22
7
6
9
27
13
Gençlerbirliği
22
6
7
9
25
14
Antalyaspor
22
6
6
10
24
15
Konyaspor
22
5
6
11
21
16
Alanyaspor
22
6
3
13
21
17
Osmanlıspor
22
5
4
13
19
18
Karabükspor
22
3
3
16
12
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Tarihte Bugün
1632 - Galileo'nun "İki Kainat Sistemi Üzerine Konuşmalar" adlı eseri yayımlandı.
1819 - İspanya, Florida'yı ABD'ye 5 milyon dolara sattı.
1848 - Paris'te işçiler ayaklandı. İki yıl boyunca Avrupa'yı altüst edecek işçi devrimleri çığırı açıldı.
1855 - Pennsylvania Devlet Üniversitesi kuruldu.
1865 - Tennessee, köleliği yürürlükten kaldıran yeni bir anayasayı kabul etti.
1876 - Johns Hopkins Üniversitesi, Baltimore'da (Maryland) kuruldu.
1889 - ABD başkanı Grover Cleveland, Kuzey Dakota, Güney Dakota, Montana ve Washington'ın ABD eyaletlerine katıldığını açıklayan kanunu imzaladı.
1933 - Vagon-Li Olayı'nı başlatacak Naci Bey'e ceza verilmesi.
1942 - Avusturyalı yazar Stefan Zweig, Brezilya'nın Petropolis kentinde eşiyle birlikte intihar etti.
1942 - Halide Edip Adıvar, "Sinekli Bakkal" adlı romanıyla CHP'nin "Sanat Mükafatı"nı kazandı.
1943 - Beyaz Gül hareketi üyeleri Nazilerce idam edildi.
1944 - ABD savaş uçakları, Hollanda kentleri Nijmegen, Arnhem, Enschede ve Deventer'i yanlışlıkla bombaladı; sadece Nijmegen'de 800 kişi öldü.
1945 - Elli yıllık evliler için Fatih Halkevi'nde jübile yapıldı.
1948 - Üniversitelerarası Kurul toplandı. Kurul'da Ankara Üniversitesi'ndeki "solcu profesörlerin" üniversiteden uzaklaştırılması kararı alındı.
1948 - Çekoslovakya devriminin başlangıcı.
1950 - Yüksek Seçim Kurulu kuruldu.
1956 - Elvis Presley, "Heartbreak Hotel" adlı şarkısı ile müzik listelerine giriş yaptı.
1968 - Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Genel Başkanı Seyfi Demirsoy 1968 yılında bugün, "Süleyman Demirel bu memleketin medar-ı iftiharıdır" dedi.
1972 - Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Richard Nixon Çin Halk Cumhuriyeti'ni ziyaret etti. Richard Nixon Çin'in Birleşmiş Milletler'e (BM) katılması için ısrar etti.
1972 - Uçakla gelen yolcuların gümrüksüz alışveriş edebilecekleri ilk "free shop" Yeşilköy Havaalanı'nda açıldı.
1973 - İsrail jetleri Libya yolcu uçağına ateş açtı; 74 kişi öldü.
1973 - Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde üniversitelerdeki olayların çözümü için tartışma yapılıyordu. Söz alan Demokratik Parti (DP) Sivas Milletvekili Kadri Eroğan "30-35 profesörün ipini çekeceksin, bu iş düzelir" dedi.
1980 - Afganistan'ın başkenti Kâbil'de Sovyet karşıtı ayaklanmalar üzerine sıkıyönetim ilan edildi.
1980 - Danıştay polis memurlarının örgütü Pol-Der'le ilgili kapatma kararını durdurdu. Danıştay dernek kapatma ve yasaklama kararını idarenin alamayacağını belirtti.
1986 - 12 Eylül sonrasının ilk büyük mitingi İzmir'de yapıldı. Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) tarafından düzenlenen mitinge 50 bin işçi katıldı.
1988 - Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, cezaevlerinde tek tip elbise giyinme zorunluluğunun kalktığını söyledi.
1991 - Irak kuvvetleri, Kuveyt'teki petrol bölgelerini ateşe verdi.
1994 - Somali'deki görevini tamamlayan Türk birliği Türkiye'ye döndü.
2000 - Diyarbakır'da olay çıkardığı gerekçesiyle yargılanan İtalyan gazeteci Dino Giovanni Frisullo ifade vermek için geldiği Türkiye'ye alınmayarak sınır dışı edildi.
2001 - Merkez Bankası, dalgalı kura geçişin ilk gününde doların fiyatını 689.000 liradan 964.000 liraya çıkardı. Faizler %5.200'leri gördü.
2002 - Angola'nın isyancı lideri Jonas Savimbi, askeri birliklerce öldürüldü.
2005 - Korn grubunun kurucu iki üyesinden biri olan Brian Welch Dini nedenleri göstererek gruptan ayrılmıştır.
2009 - Çin'in kuzeyindeki bir kömür madeninde meydana gelen patlamada 73 madenci öldü, onlarcası galerilerde mahsur kaldı.
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak06:09
  • Güneş07:46
  • Öğlen13:36
  • İkindi16:41
  • Akşam19:05
  • Yatsı20:31
 
Anket
 
Süper Loto
15.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu060719405354
 
On Numara
19.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu03041617182125263032374042485054555657646770
 
Şans Topu
21.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu091015273103
 
Sayısal Loto
17.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu030508323536
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık