avcılar inşaat
GÜLTEKİN GYO SÜR 07-05-208-10-07-2018 (2 AY)
MATBAA TANITIM
 
İzmir İnce’yi eler, Erdoğan’ı seçer

Ana Sayfa » Yaşam » Özgürlüğe pedal basıyorlar

Özgürlüğe pedal basıyorlar

İzmir’de farklı meslek gruplarından bir araya gelen bir grup bisikletseverler, denge becerilerini geliştirebilmek için otizmli çocuklara bisiklet eğitimi veriyor. Destek almadan özgürlüğe pedal basan otizmli çocuklar, aynı zamanda fotoğrafçılık ve halk oyunları eğitimleri de alıyor

 
12 Haziran 2018 Salı 10:14 
Yorum YapYazdır
 
Özgürlüğe pedal basıyorlar

E. ÇAĞLA GENİŞ-ÖZEL HABER

İzmirli bir grup bisikletsever, yaklaşık üç yıldır Konak İlçesi’ndeki Moris Bencuya Otistik Çocuklar Özel Eğitim Uygulama Merkezi’nde çocuklara bisiklet eğitimi veriyor. Az Bilinen Antik Kentler Bisiklet Turu gönüllüleri olarak daha önce köy çocuklarına bisiklet tedarik edilmesi, güvenli bisiklet sürüşü, gezici ücretsiz bisiklet atölyesi gibi sosyal sorumluluk projeleri de yürüttüklerini ifade eden proje koordinatörü Dr. Serhat Ferrahi Deyimli, otistik çocuklarda denge becerilerinin geliştirilmesinin önemli olduğunun bilinciyle bu projeye karar verdiklerini anlattı. Haftada bir gün bisiklet eğitimlerinin yanında otizmli çocuklar için fotoğraf ve dans eğitimleri de verdiklerini kaydeden Değimli, “Denge becerileri otizmli çocuklar için hayati önem taşıyor. Bir çocuğun oturması, kalkması, yemek yemesi gibi hayati işlevler, denge becerileri geliştirilerek belli noktaya taşınabiliyor. Öğrencilerimizi ilgi ve yetenekleri doğrultusunda geliştirmek, farklı sanat ve spor dallarında eğitmek amacıyla gönüllülerimizle başlattığımız çalışmanın ilk sonuçları mükemmel” dedi.

BİLİMSEL EĞİTİM ALDILAR

Otistik çocuklarla eğitim verecek gönüllülerin, onlarla nasıl iletişim kurabilecekleri yönünde bilimsel destek aldığını belirten Değimli, trafiğe kapalı alanda verilen eğitimde önce bisiklet üzerinde durabilmeyi öğrettiklerini, sonra gidon kontrolü, pedal basma ve fren kullanımını gösterdiklerini kaydederek şunları dile getirdi: “Sağlıklı insanın sağlıksız insana, bedensel bütünlüğü olanın olmayana, genç ve üreten insanın üretemeyen insana karşı sorumluluğu olduğuna inanıyoruz. Yaptığımız bütün işler bu fikir üzerine kurulu. Daha önceleri köy çocuklarına bisiklet atölyeleri kurup çocukların bisikletlerini tamir ediyorduk. Ayrıca bisiklet eğitimi veriyorduk. Bazı köylere bisiklet dağıttığımız da oldu. Ressam bir hastam vardı. Otizmli çocuklar için bir dağcılık faaliyeti başlatacağını söyledi. Bizim bisiklet kulübümüz var, ‘Gelip çocuklara bisiklete binmeyi öğretelim’ dememle proje başladı.”

4 KİŞİDEN 100 KİŞİYE

Çocukların bisiklete heyecanla bindiğini görmekten duydukları memnuniyeti dile getiren Deyimli, “İki üç ay literatür taradık ama fazla bir bilgiye ulaşamadık. Kendimizi suya attık ve yüzmeyi suda öğrenmek istedik. İlk birkaç hafta biraz tedirgindik acaba yapabilecek miyiz diye. Kaygılıydık. Yavaş yavaş sahamızı ve metodumuzu şekillendirdik. Her çocuğun gelişimini takip ettik kayıt tuttuk. Önümüzdeki dönem bir kitap yayınlamayı düşünüyoruz. Otizmli çocuklarda bisiklet, fotoğrafçılık ve halk dansları konusunda belirli bir deneyimimiz var ve bunu kitapla paylaşmak istiyoruz. Literatürde daha önce böyle bir çalışma yok. Deneyimlerimizi paylaşmak istiyoruz. Gönüllü olarak Türkiye’nin her yerinden arkadaşlarımız gelip çalışmalara katılıyor. Bir aile oluşturmaya çalışıyoruz. Projeye 4 kişi ile başladık 3 senenin sonunda 100 kişiye ulaştık. Gönüllü ağımız giderek büyüyor. Bisiklet ile başladık ama her gelen gönüllümüz bir katkı koydu. Fotoğraf, halk dansları gibi…” dedi.

ÇOCUKLARIN DESTEĞE İHTİYACI VAR

Eğitim başladıktan sonra çocuklarla iletişimlerinin geliştiğini, çocukların ilgisinin her geçen gün arttığını söyleyen Değimli, “Okuldaki eğitimlerin yanı sıra bizler de gönüllüler olarak çocuklarla proje kapsamında bisiklet, fotoğraf ve halk dansları üzerine eğitimler veriyoruz. Otizm başlı başına zor bir konu. Öğretmenler yılgınlığa düşüyor, aileler yılgınlığa düşüyor ve yoruluyorlar. Biz haftada bir gün burada toplanıyoruz. Amacımız çocukların denge becerilerini geliştirebilmek. Fotoğraf ile başka bir gözle dünyaya bakmayı öğreniyorlar, bisiklet ile koordinasyon becerilerini geliştiriyorlar. Bu başka kapıları da açıyor. Bisiklet sürmeye başlamadan önceki halleri ile sürmeye başladıktan sonraki hallerini çok net ayırt edebiliyoruz. Çok büyük mesafe kat ediyorlar. Üç senedir bu çalışmaları yapıyoruz. Bu okulda daha zorlu otizmli çocuklarımız var. Bu bizim başarımızı daha görünür kılıyor. Bu çocukların daha fazla desteğe ihtiyacı var. 10 yaşından küçük öğrencilerimiz de var” diye konuştu.

MOTOR BECERİLERİNİ GELİŞTİRİYORLAR

Gönüllüler arasında yer alan 58 yaşındaki Yalçın Şivar’ın Manisa’da üç ortaklı bir fabrikası var. O haftanın belirli günleri iş hayatından uzaklaşarak yalnızca otizmli çocuklarla vakit geçiriyor. Şivar, “Hafta sonları düzenlenen bisikletli kültür turlarına katlıyorum. Çarşamba günlerini gönüllü olarak bu işe ayırdım. Otizmli çocuklarla şimdiye kadar hiç yakın temasta bulunmamıştım. Acaba nasıl bir eğitim alıyorlar merak ediyordum. Çocukluğumdan beri otizmli çocukların genelde eve hapsolduklarını düşünürdüm. İlk zamanlar ne yapacağımı pek kestiremedim ama sonra alıştım. Onlara yakın davrandıkça çok iyi anlaşmaya başladık. Onların yeni bir şeyler keşfettiğini görmek çok güzel bir duydu. Haftanın bir gününü iş hayatından uzaklaşıp tamamen çocuklara ayırıyorum. Önümüzdeki sezon da bu çalışmalara katkıda bulunmayı istiyorum” diye konuştu.

İKİ KEZ SAHNEYE ÇIKTIK

Uzun yıllardan beri halk oyunları ile ilgilenen Erdoğan Erten, proje kapsamında otizmli çocuklara folklor çalışmaları yürütüyor. Daha önce iki kere sahneye çıktıklarını kaydeden Erten, şunları söyledi: “Serhat arkadaşımızın önderliğinde bu işe gönül verdik. İki senedir burada çocuklarla çok iyi diyalog kurduk. Çoğu konuşamıyor ama onları anlayabiliyoruz. Bu işin içine girdikten sonra çıkamıyorsunuz. Çocuklar burada çok mutlu oluyorlar. Onları tanımak lazım. Sevgiyle yaklaşmak lazım. Birkaç kez çocuklarımızla sahneye çıktık.”

ÖZGÜVENLERİ ARTTI

Literatürde bir ilki gerçekleştirerek otizmli çocuklara bisiklet eğitimi verebilmek için özel pist hazırladıklarını ifade eden Türkiye Bisiklet Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Aysel Ataş, “Bir ilki gerçekleştirdik ve otizmli çocuklara bisiklet eğitimi verebilmek için bir pist hazırladık. Çocukların denge becerisi kazanması için sadece bir omzundan tutuyorum. Çocuklar kendilerine güvenmesi için çok destek vermeden güvende hissetmesi çok önemli diye. Down sendromlu bir yeğenim vardı. Ona da bu şekilde öğretmiştim. Çocuklar harıl harıl bisiklet kullanmaya başladılar. Bu başarılarını gördüğümüz zaman ağlıyorduk. Bu bize çok büyük mutluluk veriyor. Her çocuk farklı. Kolay değil ama çok zevkli bir iş. Özgüvenleri çok arttı” dedi.

DESTEK ALMADAN BİSİKLETE BİNİYORLAR

Yaklaşık üç senedir gönüllü olarak bisiklet eğitimi verdiğini söyleyen Cem Tabanlı, “İlk zamanlar tedirgindik, ne olacağını bilmiyorduk. İlk defa böyle bir deneyim yaşıyorduk. Birtakım eğitimler aldık ve onlara nasıl yaklaşmamız gerektiğini öğrendik. Teorik ve pratik çok farklı. Yaşadıkça her çocuğun farklı şeylerden etkilendiğini görüyorsunuz. Zaman geçtikçe biz çocukları, çocuklar da bizi tanıdı. Aramızda güçlü bir bağ oluştu. Bağ oluştukça birbirimizi daha yakın hissetmeye başladık. Sorumluluk hissimiz daha da artmaya başladı. Üç senedir birbirimizden kopamayarak eğitimi sürdürmeye devam ettik. Otistik çocukların hayatı denge üzerine kurulu bir şey. Şu anda burada 7 yaşından 16 yaşına kadar çocuklar var. Bu çocuklar buradan mezun olup ayrıldıktan sonra hayatlarımı idame edebilmeleri için birtakım denge kabiliyetlerine sahip olması gerekiyor. Denge çocukların günlük hayatlarındaki hareketlerini etkileyen bir şey. Dolayısıyla biz bisikleti tercih ettik. Gitme ve özgürlük hissi de var. Öğrencilerin büyük bir çoğunluğu artık destek almadan bisiklete binebiliyor” ifadelerini kullandı.

FOTOĞRAF GEZİLERİ YAPTIK

Otizmli çocuklara gönüllü olarak fotoğrafçılık eğitimi veren Hasan Barbarus, “Fotoğraf benim hobim. Aslen ticaretle ilgileniyorum. Çocuklar fotoğrafa çok ilgiliydi. Birlikte sokağa çıktık ve çekimler yaptık. Konak-Kemeraltı günlerce süren geziler yaptık. 6 öğrenci ile fotoğraf çalışması yaptık. Okuldan fotoğraf makinası desteği aldık. Birlikte bir nesne üzerine odaklandılar ve takım çalışması yaptılar. Kendi kullandıkları araçlarla dünyaya farklı bir gözden bakmayı öğrendiler. Benim için de bir ilk oldu otizmli çocuklarla çalışmak. Ben de onlardan birtakım şeyler öğrendim.”

ARTIK KENDİNE ZARAR VERMİYOR

Okul Müdürü Ercan Mermer, eğitimin otistik çocuklarda motor becerileri geliştirme adına büyük önem taşıdığını ifade etti. Yaşları 8 ile 17 arasında değişen öğrencilerin kendi dünyaları dışındaki insanlarla iletişim kurmasını sağlamak için bisikleti bir araç olarak gördüklerini kaydeden Mermer, “Bisiklet rehabilitasyonun bir parçası. Dünyada yunuslarla rehabilitasyon çalışmaları var. Biz bunu mekanik bir araçla yapmaya çalışıyoruz. Sürekli kendine zarar verme davranışı olan bir öğrencimiz vardı. Bunu önlemek için çalışıyorduk, hekim desteği alıyorduk. Bisiklet sporuyla kendine zarar verme davranışını unuttu. Çocuk bisikletle kendini ifade edebildi, kanıtlayabildi, bir şeyler başarabildi. Bunun için o davranışları mutlulukla, özgüvenle ortadan kaldırdı” ifadelerini kullandı.

 
12 Haziran 2018 Salı 10:14 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
Doç.Dr. Nezir Akyeşilmen
 
Dr. M. Zeki Uyanık
 
Deniz Arslan
 
Neşe Yavuz
 
Ümit Yaşar Işıkhan
 
Erdal Erek
 
Abdulkahar Çaçur
 
Aylin Topaloğlu
 
Kevser Kurudan
 
Elif Yılmaz Pekçalışkan
 
Halisa Toprak
 
Halil Arslan
 
Aslı Şen
 
Dr. Mehmet Ali Noyan
 
Taner Uyanıker
 
M. Temel Koçaklar
 
İrfan Atıcı
 
Uzm.Dr. Bediha Salnur
 
Mekkiye Uludağ
 
Merve Tüzün
 
Mehmet Emin Değer
 
Özkan Pekçalışkan
 
Sevil Petrini
 
Abdulkadir Yıldız
 
Dr. Özlem Önen
 
Muhammet Tunç
 
Yusuf Çağırtekin
 
Sultan Gümüş
 
Adnan Avuka
 
Fulya Aybüke Fişengi
 
Op.Dr. Yusuf Demircan
 
Düzgün Yalçınkaya
 
Uzm. Dr. Mustafa Torun
 
Çağdaş Cantürk
 
Aysun Arslan Aydin
 
Cem Yavuz
 
Ecz. Hakan Dinçarslan
 
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
34
24
3
7
75
2
Fenerbahçe
34
21
9
4
72
3
Başakşehir
34
22
6
6
72
4
Beşiktaş
34
21
8
5
71
5
Trabzonspor
34
15
10
9
55
6
Göztepe
34
13
10
11
49
7
Sivasspor
34
14
7
13
49
8
Kasımpaşa
34
13
7
14
46
9
Kayserispor
34
12
8
14
44
10
Malatyaspor
34
11
10
13
43
11
Akhisar Bld.Spor
34
11
9
14
42
12
Alanyaspor
34
11
7
16
40
13
Bursaspor
34
11
6
17
39
14
Antalyaspor
34
10
8
16
38
15
Konyaspor
34
9
9
16
36
16
Osmanlıspor
34
8
9
17
33
17
Gençlerbirliği
34
8
9
17
33
18
Karabükspor
34
3
3
28
12
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Tarihte Bugün
1481 - İkinci Bayezid ile Cem Sultan arasında Yenişehir Savaşı yapıldı.
1837 - Kraliçe Victoria, 18 yaşında İngiltere tahtına çıktı. 63 yıldan fazla tahtta kalarak en uzun süre saltanat süren Birleşik Krallık hükümdarı olacaktır.
1840 - Samuel Morse, telgrafın patentini aldı.
1877 - Alexander Graham Bell, dünyanın ilk ticari telefon hizmetini Kanada'nın Ontario bölgesindeki Hamilton şehrinde başlattı.
1884 - Mülkiye Mühendis Mektebi kuruldu.
1920 - Çerkez Ethem kuvvetleri Yozgat Ayaklanması'nı bastırmak üzere Ankara'dan yola çıktı.
1925 - İstanbul'da Velid Ebüziyya, Fevzi Lütfi (Karaosmanoğlu) ve bazı gazeteciler tutuklandı.
1927 - Tarım Okulları kurulmasını öngören kanun kabul edildi.
1943 - Adapazarı'nda meydana gelen 5,6 şiddetindeki depremde 346 kişi öldü.
1946 - Türkiye Sosyalist Emekçi ve Köylü Partisi, Şefik Hüsnü liderliğinde kuruldu.
1960 - Mali ve Senegal bağımsızlığını ilan etti.
1963 - Küba Füze Krizi'nin ardından Sovyetler Birliği ile ABD arasında "kırmızı telefon" adı verilen bir doğrudan iletişim hattı kuruldu.
1987 - Pınarcık katliamında PKK militanları 16 çocuk, 6 kadın, 8 erkek toplam 30 köylüyü öldürdü. Abdullah Öcalan eylemin ardından 'Öldürelim, otorite olalım' açıklamasını yaptı.
1987 - "İstanbul Kartal Yavuz Selim Devlet Hastanesi" hizmete açıldı.
1990 - Akçaabat'ta büyük bir sel felaketi meydana geldi. 39 kişi öldü, 4 kişi kayboldu.
1990 - Eureka adı verilen asteroit keşfedildi
1990 - Ziraat Bankası, Ziraat-Visa adıyla yeni bir kredi kartı uygulaması başlattı.
1991 - Alman Parlementosu, ülkenin başkentini Bonn'dan tekrar Berlin'e taşıma kararı aldı.
2001 - Pervez Müşerref Pakistan cumhurbaşkanı oldu.
2008 - Türkiye Milli Futbol Takımı,Hırvatistan Milli Futbol Takımını EURO 2008de normal süresi 1-1 sona eren maçta penaltılarla 3-1 lik skorla eleyerek yarı finale yükseldi.
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak03:31
  • Güneş05:41
  • Öğlen13:24
  • İkindi17:19
  • Akşam20:46
  • Yatsı22:38
 
Anket
 
Süper Loto
14.06.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu080911222643
 
On Numara
18.06.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu02031214151924263032363945515658616667697174
 
Şans Topu
13.06.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu112022243401
 
Sayısal Loto
16.06.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu101522404145
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık