“Askeri casuslukta kumpas” davası

Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) mensuplarının İzmir’deki “askeri casusluk” soruşturmasında sahte delil üreterek kumpas kurdukları iddiasına ilişkin davada 36’sı tutuklu 92 sanığın yargılanmasına devam edildi. İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya bazı tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatları katıldı

“Askeri casuslukta kumpas” davası

SUÇLAMALARI REDDETTİ

Tutuklu sanık eski İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Nazmi Ardıç, ByLock kullandığı iddiasını reddetti. Mahkemeden ham verileri talep eden Ardıç, ByLock IP trafik verilerine dair yanlışlıklar olduğunu iddia ederek, bu konuda araştırmalar yaptığını, gelecek celse konuya ilişkin sunum yapması için kendisine süre verilmesini istedi. Tutuksuz yargılanırken 2 kişinin iddiaları üzerine tutuklandığını ifade eden Ardıç, bu kişilerin beyanlarının gerçeği yansıtmadığını öne sürerek tahliyesini talep etti.

ByLock İDDİASI

Tutuklu sanık eski büro amiri Ayhan Arıkanoğlu ise ByLock iddiasından sonra tutuklandığını, soruşturma kapsamında Songül Akdin’in ev aramasına katıldığında evdeki görüntülerde dijital materyalin olduğu odaya daha önce girip çıkmasının iddia edildiğini belirterek, “Herkes üst kattayken dijital materyalin çıktığı odaya girdiğim iddiası var. Bu gerçeği yansıtmıyor. Birkaç dakikanızı ayırıp izleseniz siz de gerçeği göreceksiniz” dedi.

Tutuklu sanık eski il emniyet müdür yardımcısı Müjdat Karagöz de, ByLock kullandığı iddiasına ilişkin, “Telefon hattı aldığım gün ByLock indirdiğim söyleniyor. Bu konuda teknik bilgim yok. Bilirkişi raporu alınmasını istiyorum. ByLock kullanmadım çünkü. Hakkaniyet, insan hakları ve Atatürkçülük yolunda çalıştım. Terör örgütü üyesi değilim. Lanetliyorum. Suçsuzum. Tahliyemi istiyorum” dedi.

Hakimin ByLock listesinde olduğu iddia edilen birkaç kişinin ismini sayması üzerine, Karagöz isimler arasında eşi, kızı ve iş arkadaşı olduğunu söyledi. Hakimin Karagöz’e ‘İş arkadaşını sen eklemişsin’ demesi üzerine Karagöz, “Kendisiyle gizli kanaldan görüşmeye ihtiyacım yok. Devre arkadaşım” yanıtını verdi. AA/İZMİR

Diğer Haberler

9 yaşındaki Sedanur 2 gündür kayıp

9 yaşındaki Sedanur 2 gündür kayıp

Kağızman’da dün öğle saatlerinde kaybolan 9 yaşındaki Sedanur Güzel için arama ç...

PKK'nın sözde sorumlusu İzmir'de yakalandı

PKK'nın sözde sorumlusu İzmir'de yakalandı

Terör örgütü PKK/KCK’nın sözde Avusturya derneklerinin sorumlusu İzmir'de havali...

Borçtan bunaldı  intihara kalkıştı

Borçtan bunaldı intihara kalkıştı

İzmir’in Konak İlçesi’nde bunalım geçiren, faizcilerle başı dertte olduğu öğreni...

Ses bombası atan 3 kişi yakalandı

Ses bombası atan 3 kişi yakalandı

Gaziemir İlçesi’nde, sokağa ses bombası atan 3 şüpheli yakalandı. Alınan bilgiye...

Otomobilin tamponuna bağlanan köpeğe belediye sahip çıktı

Otomobilin tamponuna bağlanan köpeğe belediye sahip çıktı

İzmir'de, bir vatandaşın otomobil tamponuna bağlayarak kilometrelerce sürükleyip...

Uyuşturucu satan suç örgütlerine operasyon

Uyuşturucu satan suç örgütlerine operasyon

İzmir'de, uyuşturucu ticareti yaptığı tespit edilen iki ayrı suç örgütüne yöneli...