Dünyanın damacanası

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Kandemir, “Bana göre Antarktika dünyanın damacanası çünkü dünyadaki içilebilir su rezervinin yüzde 60-65’i Antarktika’da saklı” dedi

Dünyanın damacanası
Kandemir, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Prof. Dr. Ömer Alptekin Amfisi’nde organize edilen, “Antarktika’da Bilim Yolculuğu” konulu gözlem ve deneyim paylaşma etkinliğinde, Türk bilim insanlarının, Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleştirilen, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde, İstanbul Teknik Üniversitesi Kutup Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezinin koordinatörlüğünde gerçekleştirilen “Antarktika’ya Bilim Üssü Kurulması Projesi” kapsamında üç kez Antarktika’ya gittiklerini söyledi.
Antarktika’ya giden ikinci ekipte yer aldığını dile getiren Kandemir, 14,2 milyon kilometrekarelik Antarktika’nın dünyanın en büyük beşinci kıtası olduğunu ifade etti. Kandemir, içerisinde ülke olmayan Antarktika’nın güney yarım kürenin en altında bulunduğunu anımsatarak, bazı bölgelerine 2 milyon yıldır yağmur yağmadığına işaret etti. Antarktika’nın dünyanın en kurak, en soğuk ve en rüzgarlı yeri olduğunun altını çizen Kandemir, “Kıtanın en yüksek noktası 4 bin 800-5 bin metreye kadar çıkıyor. 2017’de ölçülen değerlere göre, Antarktika’daki en yüksek ısı 19,8, en düşük ısı ise eksi 94,7 santigrat derece olarak ölçülmüş. Bu nedenle o bölgede çalışmak çok zor” diye konuştu.
Kandemir, “Bana göre Antarktika dünyanın damacanası çünkü dünyadaki içilebilir su rezervinin yüzde 60-65’i Antarktika’da saklı. Dolayısıyla ülkelerin sadece su için bile orada olması gerekiyor çünkü dünya gittikçe su fakiri bir hale geliyor” dedi.

Kandemir, Antarktika’nın bir kıta dolayısıyla da kara olduğuna dikkati çekerek, şu değerlendirmede bulundu: “Karanın üzeri bir buz takkesiyle kapatılmış. Buz takkesinin ortalama kalınlığı yaklaşık bin 800 metre civarında, maksimum olduğu yerlerde 4 bin 800 metreye kadar da çıkıyor. Zaman zaman, ‘madem her yer buz niye ülkeler, bilim insanları Antarktika’da?’ sorusu ile karşılaşıyoruz. Bana göre Antarktika dünyanın damacanası çünkü dünyadaki içilebilir su rezervinin yüzde 60-65’i Antarktika’da saklı. Dolayısıyla ülkelerin sadece su için bile orada olması gerekiyor çünkü dünya gittikçe su fakiri bir hale geliyor. Buz takkesinin altında, her topoğrafyada gördüğünüz göller, nehirler, dereler yani coğrafik ögelerin hepsi var. Sadece bunların üzeri buzla tamamen kapatılmış.” AA


 

Diğer Haberler

Elektriği üreten, depolayan buluş

Elektriği üreten, depolayan buluş

18 yaşındaki Nazmi Kumru, elektrikli otomobillerde yakıta ihtiyaç duymadan rüzga...

‘Ses Konumu Tespit Sistemi’

‘Ses Konumu Tespit Sistemi’

Gaziantep Üniversitesi Fizik, Optik ve Akustik Mühendisliğinde okuyan 3 öğrenci,...

AstroFest yoğun ilgi gördü

AstroFest yoğun ilgi gördü

Konya Büyükşehir Belediyesi Konya Bilim Merkezi tarafından düzenlenen ve Türkiye...

Osram Ring Automotive’i bünyesine kattı

Osram Ring Automotive’i bünyesine kattı

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Osram, İngiltere Rekabet ve Piyasal...

İdea Teknoloji Çözümleri yazılım birincisi

İdea Teknoloji Çözümleri yazılım birincisi

‘Türkiye Merkezli Üretici CRM Yazılımı’ kategorisi birincisi oldu. Bilişim 500’d...

Akıllı asansör entegrasyonu ile yönetim kolaylığı bir arada

Akıllı asansör entegrasyonu ile yönetim kolaylığı bir arada

Çok katlı binalarda çalışanların, şirketlerin ve bina yönetimlerinin en büyük so...