İran'ın uranyum stoğu 370 kilograma yükseldi

İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvendi, ülkesinin yüzde 4,5 seviyesindeki zenginleştirilmiş uranyum stoğunun 370 kilograma ulaştığını açıkladı.

İran'ın uranyum stoğu 370 kilograma yükseldi
İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvendi, İran devlet medyasında yer alan açıklamasında, zenginleştirilmiş uranyum stoğu ve seviyesiyle ilgili bilgi verdi. Ülkesinin yüzde 4,5 seviyesindeki zenginleştirilmiş uranyum stoğunun 300 kilogram sınırının üzerine çıkarak 370 kilograma ulaştığını ve miktarın hızla artacağını belirten Kemalvendi, ağır su stoğunu da 130 tonun üzerine çıkaracaklarını ve bu konuda herhangi bir sınırlamalarının olmadığını kaydetti. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 5 daimi üyesi ve Almanya ile İran arasında 2015'te imzalanan Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) olarak adlandırılan nükleer anlaşma, Tahran'a yüzde 3,67 oranında uranyum zenginleştirme faaliyetini sürdürme hakkı veriyor. Anlaşma çerçevesinde İran, en çok 300 kilogram uranyumu elinde tutabiliyor. Anlaşma, İran'a 300 kilogramın üzerindeki uranyumu uluslararası piyasada satarak karşılığında doğal uranyum alabilme imkanı tanıyor.

İran, ayrıca anlaşmaya göre ağır su stoğunu 130 tonun altında tutmak zorunda ve aşımı halinde ülke dışına çıkarmakla yükümlü bulunuyor. ABD yönetimi, nükleer anlaşmadan Mayıs 2018'de tek taraflı çekilerek İran'a yönelik yaptırımları geri getirmişti. Tahran yönetimi, ABD'nin nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından başlattığı ekonomik yaptırımlar nedeniyle anlaşmadan kaynaklı çıkarlarına ulaşamadığını bildirmiş, anlaşmaya taraf ülkelerden (Rusya, Çin, İngiltere, Almanya ve Fransa) söz konusu çıkarlarını temin etmelerini isteyerek, taleplerinin yerine getirilmemesi üzerine uranyum oranı ve miktarıyla ilgili taahhütlerini gerçekleştirmeyeceğini açıklamıştı. (AA)

Diğer Haberler

Esed rejimi ve Rusya'nın hava saldırılarında 11 sivil hayatını kaybetti

Esed rejimi ve Rusya'nın hava saldırılarında 11 sivil hayatını kaybetti

Beşşar Esed rejimi ve Rusya'nın, İdlib'deki yerleşimlere düzenlediği hava saldır...

ABD'de uçak kazası

ABD'de uçak kazası

ABD'nin Güney Dakota eyaletinde meydana gelen küçük uçak kazasında 2'si çocuk 9...

Cerablus'ta bomba yüklü araçla terör saldırısı

Cerablus'ta bomba yüklü araçla terör saldırısı

Suriye'nin kuzeyinde muhaliflerin kontrolündeki Cerablus ilçesinde bomba yüklü a...

Amsterdam'da ışık sanat festivali

Amsterdam'da ışık sanat festivali

Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da gerçekleştirilen festivalde 20 farklı ışık gö...

Kraliçe Elizabeth tahtı bırakıyor

Kraliçe Elizabeth tahtı bırakıyor

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in 18 ay içinde tahtı oğlu Prens Charles’e bır...

ABD'deki orman yangını büyüyor

ABD'deki orman yangını büyüyor

ABD'nin Santa Barbara şehrinin kuzeyinde başlayan orman yangını 2 bin 400 ev ve...