Dolar/TL ne kadar oldu?

Dolar/TL petrol fiyatlarındaki sert dalgalanmaları ve Suudi Arabistan'ın petrol tesislerine yapılan saldırının ardından artan jeopolitik endişelerin küresel risk iştahına etkilerini yansıtmaya devam ediyor. Piyasada ABD Merkez Bankası'nın bugünkü faiz kararı öncesi jeopolitik gelişmeler izleniyor.

Dolar/TL ne kadar oldu?
Suudi Arabistan’ın petrol tesislerine Cumartesi günü yapılan saldırının ardından bölgede askeri bir hareketliliğe ilişkin endişeler hem Türkiye ve hem de küresel piyasaları baskılamış TL de Türkiye’nin petrol ithalatçısı olması nedeniyle benzer para birimlerinden negatif ayrışmıştı.

Dolar/TL saat 09.32 itibarıyla 5.6901/5.6927’den işlem görüyor, kurun söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

Kesintiye uğrayan ham petrol üretiminin ilk öngörülenden daha kısa sürede eski haline geleceğine yönelik dün Reuters’da yayımlanan haber sonrası ise petrol fiyatları %5’in üzerinde gerilerken dolar/TL’de haber sonrası yönünü aşağı çevirdi.

Petrol fiyatlarının saldırının ardından kaydettiği kazanımlarının %60’ından fazlasını geri vermesiyle birlikte TL’de dün pozitif ayrışma gösterdi.

Küresel düşük faiz beklentilerinin kuvvetlenmesi ve ticaret savaşlarına ilişkin iyimser beklentilerle geçen hafta 5.65’li seviyelere kadar gerileyen dolar/TL, TCMB’nin faiz indirimine gittiği hafta en son 5.69 seviyesinden işlem görmüştü.

FED YÖN BELİRLEYECEK
Dolar petrol piyasalarının arz şokundan toparlanmasıyla yen karşısında yedi haftanın zirvesine yakın işlem görürken, dikkatler Fed’in akşam saatlerinde açıklayacağı para politikası kararına çevrildi. Fed’in bugün faiz indirimine gitmesi bekleniyor.

Ekonomistler ve analistler, ABD-Çin ticaret savaşının getirdiği risklerle mücadele etmek için Fed’in bugün sona eren toplantıda politika faizini bu yıl ikinci defa 25 baz puan indirerek %1.75-%2.00 aralığına düşürmesini bekliyorlar.

Bazı analistler Fed Başkanı Jerome Powell’ın faizleri düşürmek istediğini açıkça ortaya koymuş olduğuna dikkat çekerek, bu yüzden Fed’in beklendiği gibi faiz indirimine gitmesi durumunda doların değer kazanabileceği uyarısında bulundular.

Fed’in bugünkü faiz kararı ile birlikte önümüzdeki dönem para politikasına yönelik yönlendirmesi de yakından takip edilecek.

Piyasalarda Perşembe günü yapılacak olan ABD-Çin ticaret müzakerelerinin bir sonraki turunu İngiltere ve Japonya merkez bankalarının faiz kararları da yakından izleniyor. Küresel merkez bankalarının gerek faiz indirimi gerekse diğer adımlarla genişlemeci politikalarına devam etmesi öngörülüyor.

Tahvil/bono piyasasında bu hafta gerçekleşen yoğun ihale programının ardından ise daha sakin bir seyir bekleniyor.

İki yıllık gösterge tahvilde dün spot kapanışta ortalama bileşik getiri %15.45, valörde son işlem %15.40 oldu. Gösterge 10 yıllık tahvilde ise dün spot kapanışta ortalama bileşik getiri ve valörde son işlem %15.25 seviyesinden gerçekleşti.

Hazine dün düzenlediği iki ihale ile Eylül ayı iç borçlanma programını hedeflerini aşarak tamamladı. Borçlanma maliyeti %25’lerden gerilese de geçen yılbaşında 70 aya ulaşan iç borçlanmanın ağırlıklı ortalama vadesi ise Hazine’nin tercihleriyle sert düşüş göstererek 30 ayın altında kalmaya devam ediyor.

Öte yandan iç borçlanmada 2018 sonunda sıfır olan döviz ve döviz cinsi borçlanmanın ağırlığı da %25’e yaklaşmış durumda. Devam eden altın ihraçlarıyla bu oran artış eğiliminde. Hazine bugün de başta Emeklilik ve Yatırım Fonları olmak üzere kurumsal yatırımcılara yönelik altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihraç edecek. 

Diğer Haberler

Tarımsal desteklerde  yüzde 37 artış oldu

Tarımsal desteklerde yüzde 37 artış oldu

2020 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi ile bütçeden tarıma ayrılan pay ar...

Krediye ulaşamayan  esnafımız da düşünülmeli  

Krediye ulaşamayan esnafımız da düşünülmeli  

Esnafa verilen kredi müjdesinin sicil affı ile desteklenmesi gerektiğini belirte...

Nilüfer Ataşehir’de  yaşam başladı

Nilüfer Ataşehir’de yaşam başladı

ONAG Yapı ve Hüseyin Divrik Ortaklığıyla Çiğli Ataşehir’de hayata geçirilen Nilü...

Bakan Turhan’a  beklentiler iletildi  

Bakan Turhan’a beklentiler iletildi  

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ı ziyaret eden İZTO heyeti RoRo...

Pamukta verim ve üretim artıyor

Pamukta verim ve üretim artıyor

Adana’da, devlet tarafından verilen prim desteğiyle ekim alanları her geçen yıl...

Yumurta için lojistik  destek bekliyorlar

Yumurta için lojistik destek bekliyorlar

Irak’a yumurta satışı konusunda yaşanan sorunların ardından yeni pazar arayışına...