Hedef 1 milyon Çinli turist  

Yaşar Üniversitesi ve Türk-Çin İş Geliştirme ve Dostluk Derneği tarafından düzenlenen konferansta, 2018 yılının Çin’de “Türkiye Turizm Yılı” ilan edildiği ve bu yıl 1 milyon Çinli turist hedeflendiği belirtildi

Hedef 1 milyon Çinli turist  

Yaşar Üniversitesi ve Türk-Çin İş Geliştirme ve Dostluk Derneği tarafından Türkiye ve Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki ekonomik, sosyal ve kültürel bağların geliştirilmesine destek vermek amacıyla düzenlenen uluslararası konferansta turizm ile sosyal ve kültürel alanlarda yapılabilecek iş birlikleri konuşuldu. 2018 yılının Çin’de “Türkiye Turizm Yılı” ilan edildiğini hatırlatan yetkililer, Çin’den gelen turist sayısını artırmak için bunun büyük bir fırsat olduğunun altını çizerek, bu yıl 1 milyon Çinli turist hedeflendiğini söyledi.

İLİŞKİLER İÇİN ÖNEMLİ

Şangay Uluslararası Çalışmalar Üniversitesi Ortadoğu Çalışmaları Enstitüsünden Direktör Yardımcısı Doç.Dr. Song Niu, projede turizmin çok önemli bir madde olduğunu belirterek şunları söyledi: “Turizm, farklı kültürlerin birbirlerini tanıması için önemli bir fırsat. O nedenle, projedeki ülkelerle çeşitli turizm anlaşmaları imzaladık. Çin-Türk turizm ilişkileri için de önemli. Çinli turistler ABD, Avrupa, Güney Kore gibi ülkelere gidiyor, ancak Türkiye’ye gelmeleriyle ülkenizin zengin kültürünü, güzel doğasını ve insanlarını görmüş olacaklar. Çin’in 40 yıllık ekonomik açılımıyla birlikte artık Çinliler de ekonomik olarak refaha ulaştı ve yurt dışına çıkmak istiyorlar. Sağlık turizmi de önemli bir alan. 2018, Çin’de Türkiye turizm yılı. Bu yıl 1 milyon Çinlinin Türkiye’ye gelmesi bekleniyor. Eğer bu yıl 1 milyon kişi gelirse halkların birbirini tanıması açısından çok önemli bir adım olur. Çin Turizm Bakanlığı internet sitesine de bu ayın başı itibariyle Türkiye’ye gidenler için bir bilgilendirme konuldu.”

“POTANSİYEL VAR”

Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi Başkanı Emin Çakmak, son 5 yıldır Çin ile turizm alanında artan bir iş birliği olduğunu vurgulayarak, “Günümüzde tüm dünyada insanlar en iyi tedavi yapan, en kaliteli hizmeti sunan ülkeleri tercih ediyor. Sağlıkta artık sınır yok. Dünya genelinde 100 milyon kişi termal turizm, spa-welness gibi sağlık turizmi için seyahat ediyor ve bunun 20 milyonu Çinli turist. Biz de geçen yıl sağlık turizminde 765 bin kişiyi ağırlayıp, 7,2 milyar dolar gelir elde ettik. Sağlık turizmi için Ekonomi Bakanlığının verdiği teşvikler var, ayrıca Çin dahil 90 ülkede tanıtım için 161 ofisimiz var. Çinli turistler ülkemize kültür turizmi için geliyor, ancak Türkiye ve Çin arasında turizm ile sağlık iş birlikleri konusu gelişime açık, bu alanda çok büyük bir potansiyel var” dedi.

“İZMİR’İN TANITIMI YAPILMALI”

Çin Halk Cumhuriyeti İzmir Konsolosu Liu Zengxian ise, iki ülke arasındaki turizm ilişkilerini artırmak için çalıştıklarını söyledi. Zengxian, “İzmir, konumu itibariyle çok avantajlı. Sanayi, ticaret ve önemli bir liman kenti. İzmir’de deniz, güneş, termal tedavi, tarih, kültür yani turizm için her şey var. Ancak tanıtım, turizm için de büyük önem taşıyor. Hala birçok Çinli İzmir’i bilmiyor, Türkiye denince İstanbul, Pamukkale, Kapadokya akıllara geliyor. Geçen yıl İzmir Ticaret Odası ve Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Çin’de tanıtım etkinlikleri yaptı. Sosyal medyada da bir tanıtım çalışması gerçekleştirildi. İzmir’in 12 ay turizm yapabilmesi için potansiyelini kullanması gerekiyor” diye konuştu. İHA

Diğer Haberler

Akıllara durgunluk veren olay

Akıllara durgunluk veren olay

Anahtarını evde unutan bir kadın, beline ip bağladığı küçük çocuğunu çatıdan bal...

ABD'li Rahip Brunson davasında karar!

ABD'li Rahip Brunson davasında karar!

ABD'li Rahip Brunson'un tutukluluğunun devamına karar verildi

Konut almak isteyenlere görülmemiş kampanya

Konut almak isteyenlere görülmemiş kampanya

Bankaların konut faizlerindeki indirim kampanyası haziran sonu itibariyle biterk...

Bütçe, Haziran’da 25,6 milyar TL açık verdi

Bütçe, Haziran’da 25,6 milyar TL açık verdi

Merkezi yönetim bütçesi Haziran’da 25,6 milyar TL, ocak-haziran döneminde de 46,...

Piyasaların beklentisi düşük kur ve faiz

Piyasaların beklentisi düşük kur ve faiz

24 Haziran seçimlerinin ardından ekonomideki son durumu değerlendiren Op.Dr. Ken...

Sanayide dönüşüm

Sanayide dönüşüm

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi ile İzmir Ticaret Odası, “Sanayide Dijital Dönüş...