Irak makarnaya da yasak koydu

Yumurta ithalatında Türkiye’ye kapılarını kapatan Irak, şehriye ve makarna çeşitlerine de ithalat yasağı getirdi. Üreticiler, “Kademeli olarak tüm gıda ihracatımızın yasaklanması tehlikesi ile karşı karşıyayız” dedi

Irak makarnaya da yasak koydu
NURETTİN BAKİ-ÖZEL HABER
Irak, yumurtadan sonra Türkiye’den sofralık tuz, şehriye ve makarna çeşitlerine de ithalat yasağı getirdi. Kararın 60 gün sonra yürürlüğe gireceği ve bir yıl yürürlükte kalacağı açıklandı. 2018 yılında Irak’ın toplamda 47 milyon 723 bin dolar olarak gerçekleşen makarna ve şehriye ithalatının 32 milyon 570 bin 460 dolarlık kısmı Türkiye’den gerçekleştirildi. Irak 2018 yılında makarnasının yüzde 68’ini Türkiye’den karşıladı. Türk makarna ve şehriyesine 1 yıl süreyle uygulanacak yasaklama ile Türkiye’nin Irak’taki pazarına İran’ın sahip olacağını belirten Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği (TMSD) Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Külahçıoğlu, makarna ve şehriye yasaklarıyla devam ettiğini, Irak’ın başka ürünlere de yasak getireceği duyumları aldıklarını vurguladı. Külahçıoğlu, “Türkiye’den yumurta ithalatını yasaklaması ile başlayan süreç makarna ve şehriye ithalatının yasaklanması ile devam etmektedir. Yılsonuna kadar başka hububat ürünleri ihracatımızın da yasaklanacağı yönünde duyumlar alıyoruz” ifadelerine yer verdi.
PAZARI İRAN ELE GEÇİRİYOR
Irak’ın Türkiye’ye koyduğu makarna ve şehriye ithalat yasağını, siyasi nedenlerin yanı sıra İran firmalarının pazar payının artırılmasına yönelik olarak aldığını belirten Külahçıoğlu, Türkiye’nin pazarı olan Irak’ın İranlı firmaların gözdesi konumunda olduğunun altını çizdi. Külahçıoğlu, “Türk makarna ve şehriyesine 1 yıl süreyle uygulanacak yasakla beraber Türkiye’nin Irak’taki pazar payına İran’ın sahip olacağını dile getiren Külahçıoğlu, “Irak’ta hali hazırda endüstriyel makarna üretimi bulunmuyor. Birkaç küçük atölye tarzı işletmede şehriye üretimi yapılmakta olup pazarın ihtiyacını karşılayacak düzeyde değil. İran’ın son yıllarda makarna üretimini artırdığı ve Türkiye’nin Orta Doğu, Afrika ve Asya pazarlarına agresif bir biçimde girmeye çalıştığı biliniyor. Türk makarna ve şehriyesine 1 yıl süreyle uygulanacak yasaklama ile pazarımız İran’ın eline geçecek” diye konuştu.

BÖLGE EKONOMİSİ ZARAR GÖRECEK
İthalat yasağının en çok Güneydoğu Anadolu Bölgesi ekonomisine zarar vereceğini kaydeden

Külahçıoğlu, “Türkiye’deki 24 makarna üreticisinin tamamına yakını Irak’a ihracat yapmakla beraber, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki makarna üreticileri, ihracatlarının büyük çoğunluğunu Irak’a yapıyor. Bu karar ve alınması muhtemel kararlar bölge ekonomisine büyük zarar verecek, işsizlik oranlarını yükseltecek. İmalatçı ve ihracatçı firmaların yanı sıra sayıları on binleri bulan nakliyeciler ile buğday üreticisi çiftçiler de etkilenecek” dedi.
BAKANLIK MÜDAHALE ETMELİ
Türkiye’nin Irak’ta 1milyar 600 milyon dolar değerinde hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri pazarı mevcut olduğunu dile getiren Külahçıoğlu, “Kademeli olarak tüm gıda ihracatımızın yasaklanması tehlikesi ile karşı karşıyayız. Makarna ve diğer tarım ürünleri ihracatımızda Irak pazarının korunmasını için Dışişleri ve Ticaret Bakanlıklarımızın bir an önce alınan bu kararlara müdahale etmesi gerektiğini düşünmekteyiz” değerlendirmesinde bulundu.

 

Diğer Haberler

Piyasalar faiz kararını bekliyor

Piyasalar faiz kararını bekliyor

Piyasalar Merkez Bankası’nın yarın açıklayacağı faiz kararına kilitlendi. Prof.D...

Gayrimenkul satışlarındaki düşüş icra ihalelerine yansıdı

Gayrimenkul satışlarındaki düşüş icra ihalelerine yansıdı

Türkiye genelindeki gayrimenkul satışlarındaki düşüş icra ihalelerini de etkiled...

Emeklilerin maaş farkları ödenecek

Emeklilerin maaş farkları ödenecek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Emekli Sandığı kap...

Böğürtlen dalında 8 liradan satılıyor

Böğürtlen dalında 8 liradan satılıyor

Bin bir derde şifa olarak bilinen, bilhassa ilâç firmalarının tercih ettiği böğü...

Tüketici güven endeksi azaldı

Tüketici güven endeksi azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yür...

Anzer Balı sağıma hazırlanıyor

Anzer Balı sağıma hazırlanıyor

Gelecek hafta sağımı gerçekleştirilmesi düşünen Anzer Balı geçtiğimiz yıl 940 li...