İzmirli emlakçılar başkanını seçti

İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Genel Kurulu’nda rakibine karşı 149’a 352 oyla yeniden başkan seçilen Mesut Güleroğlu, emlakçılara bugüne kadar olduğu gibi en iyi şekilde hizmet etmeye devam edeceklerini söyledi

İzmirli emlakçılar başkanını seçti

NİLGÜN TAZE

İzmir Emlak Komisyoncuları Odası’nın (İZEKO) 4. seçimli olağan genel kurulu Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Genel kurula İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Onursal Başkanı Mehmet Ali Susam, İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu, İzmir Ticaret Odası Meclis Üyesi Coşkun Beşok, İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Korkmaz, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Hatice Tatlı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Ticaret İl Müdürü Şahin Aksu, İstanbul, Bursa, Burhaniye, Kocaeli emlak oda ile dernek başkanları ile üyeleri katıldı.

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne bağlı 129 oda 4 yılda bir yapılan olağan genel kurula giderek yeni dönem için başkanlarını seçiyor. Türkiye’de çok rağbet gören emlak sektöründe ise İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Kurucu Başkanı da olan Mesut Güleroğlu’nu önceki gün gerçekleşen genel kurulda yeniden başkanlığa seçildi. Seçim öncesi söz alan Başkan Adayı Erol Durukan Oda ile ilgili eleştirilerini dile getirdi. Mevcut Başkan Mesut Güleroğlu, aday olan Durukan’ın 8 yıldır ödemediği Oda aidatını ancak geçen ay ödeyebildiğini belirterek, “Sen önce hesabını vereceksin ki hesap soracaksın. Üyeler bize aidatlarını ödemezse bizden nasıl hizmet bekleyebilirler? Durukan aday olmak için ilk olarak yanıma gelip benden tüzük istedi. Biz kendisine tüzük veremeyeceğimizi çünkü böyle bir tüzüğümüzün olmadığını söyledik. İZEKO’nun tüzük ile değil yasayla yönetilen bir kurum olduğunu kendisine hatırlatmak zorunda kaldık” dedi.

FAALİYET RAPORU

İZEKO’yu 216 emlakçının 10 Mart 1999 yılında bir araya gelerek kurduklarını hatırlatan Mesut Güleroğlu, faaliyet raporları bölümünde yaptıkları çalışmaları anlatarak şunları söyledi: “2004 yılında TSE 11816 sayılı uyulması zorunlu mesleki etik kurallarının yasallaşmasını sağlayıp emlakçılığın standartlarını oluşturduk. Böylece eğitim zorunluluğu getirdik. Emlakçıların hakkını bundan sonrada en iyi şekilde savunmaya devam edeceğiz. 2004’den bu yana oda bünyesinde Milli Eğitim Bakanlığı onaylı 54 kurs açıldı ve 1062 kursiyer belge aldı. Ayrıca kaçak emlakçılarla ilgili denetim yetkisi isteyerek yeni yasal düzenleme için talepte bulunduk. 2014 yılında mesleki yeterlilik ile ilgili yasanın çıkmasının ardından akredite olabilmek için çalışmalar başlattık. Mesleki yeterlilik ve taşınmaz yönetmeliği bizim için önemli konular. Bu konudaki çalışmalarımızı sürdürdük.”

WEB TAPU

Güleroğlu, emlakçıların sorunlarıyla ilgili mücadele konusunda üstüne düşen sorumluluğu yerine getirdiklerini ifade ederek, “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği merkezinde, 25 ilden ticaret odası başkanının katıldığı toplantıya katıldık ve isteklerimizi dile getirdik. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün hayata geçirdiği sistemle artık tapu işlemleri internet üzerinden gerçekleştirilebilecek. Web Tapu sistemi ile mülkünü satmak isteyen vatandaş, gittiği emlakçıyı e-devlet üzerinden yetkilendirmesi halinde emlakçının mülk ile ilgili tüm aşamaları satış anına kadar online sistem üzerinden takip edebilir hale gelecek. Bu çalışma Sivas ve Kocaeli’nde başladı ve İzmir’de de başlaması için tüm girişimlerimizi yaptık" açıklamasını yaptı.

MUTLU’DAN DEĞİŞİM UYARISI

Toplantıya katılan İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu ise, emlakçıların tüm esnaf ve sanatkarlar içerisinde ihtiyaç duyulan bir rol üstlendiklerini belirterek, "İnsanlara ev arsa vererek çok güzel bir iş yapıyorsunuz. Ben emlakçılar odası kurulduğunda yöneticiydim ve kuruluş aşamasında aktif rol aldım. Dünya değişiyor, Türkiye değişiyor ve yeni teknolojiler ortaya çıkıyor. Teknolojiyi, bilgiyi yakalayarak akredite olmalıyız" şeklinde konuştu.

Diğer Haberler

Krizlerle mücadele  için büyük fon çağrısı

Krizlerle mücadele için büyük fon çağrısı

Almanya’nın başkenti Berlin’de Hertie School of Governance’da düzenlenen “Avrupa...

Bakan Albayrak Yeni Ekonomi Programı'nı açıkladı

Bakan Albayrak Yeni Ekonomi Programı'nı açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye’nin 3 yıllık ekonomi yol haritas...

Satış 3 binin  üzerine çıktı

Satış 3 binin üzerine çıktı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Türkiye İçin Kazanç Vakti” sloganıyla g...

Domates doları solladı

Domates doları solladı

Bursa’da zam şampiyonlarından biri olan domates tarlara 4 liraya, pazarda ise 7...

Dolar/TL, 6,24 seviyesinde işlem görüyor

Dolar/TL, 6,24 seviyesinde işlem görüyor

Dolar/TL, güne düşüşle başlamasının ardından 6,24 ile önceki kapanış seviyesinin...

Bankalar tefeci  faizi ile yarışıyor

Bankalar tefeci faizi ile yarışıyor

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandö...