Kuyumcular zor durumda

Kuyumcuların yaşadığı sıkıntıları anlatan İzmir Kuyumcular Esnaf Odası Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Baransel, yapılan kredi kart düzenlemesi sonucu kuyumcu sektörünün tefecilere mahkum edildiğini vurguladı

Kuyumcular zor durumda
NURETTİN BAKİ-ÖZEL HABER
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından 4 ay önce çıkartılan yeni düzenlemeyle kuyumcuların satışlarında kredi kart taksitlendirme uygulaması kaldırılmıştı. Taksitlendirmeye gelen yasakla işlerinin ciddi oranda azaldığını bildiren İzmir Kuyumcular Esnaf Odası Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Baransel, “Devletimize çağrımız bu taksitlendirme uygulaması geri gelsin. Biz satışlarımızın yüzde 90’ını kredi kart üzerinden taksitlendirerek gerçekleştiriyoruz. Kredi kartta taksitlendirmenin kalkmasından bu yana geçen süreçte satışlarımızda yüzde 75 oranında düşüş yaşandı” diye konuştu. Büyük firmaların pırlanta reklamlarında 8 aya kadar taksitlendirme yaptıklarını hayretler içinde takip ettiklerini ifade eden Baransel, “Pırlanta kuyumculuk alanına girmiyor mu?” diye sordu. Baransel, “Satışlarımız günden güne azalıyor, bunun en büyük nedeni kredi kartlarında taksitlendirmenin kaldırılması. Büyük firmalar televizyonlarda reklamlar yapıyor ve reklamlarında taksitlendirme yaptıklarını ifade ediyorlar. Bunu nasıl yapıyorlar, söylesinler biz de yapalım. Bize yasak, onlara serbest mi? Açıkçası bir anlam veremedik. Ne yani pırlanta kuyumculuğa girmiyor mu? Pırlantada 8 taksit yapılıyor, bunu neye göre yapıyorlar, bankayla mı anlaşıyorlar?” şeklinde konuştu.
TEFECİLER KOL GEZİYOR!
Kuyumcularda kredi kartı kullanımının kaldırılması sonucu altın sektöründe tefecilere büyük bir alanın açıldığını üzülerek belirten Baransel, tefecilerin ortalıkta kol gezdiğini vurguladı. Baransel, “4 ay önce kredi kartında taksitlendirme kaldırılarak kuyumcular, tefecilere teslim edildi. Mobilyacı, beyaz eşyacı elinde post makinesiyle ortalıkta dolaşıyor. Kuyumcuda alışveriş yapan müşteri kredi kartıyla taksitlendirmeyle ödeme yapmak istiyor ama kuyumcularda bu uygulama yasak olduğu için post makineli tefecilere komisyon vererek işlemi gerçekleştirmek zorunda bırakıldık. Bu şekilde ne fatura kesebiliyoruz ne de devlete vergi veriyoruz. Kısacası biz kuyumcuları tefecilere mahkum ettiler” ifadelerini kullandı.
SATIŞLAR AZALDI
Kaldırılan taksitlendirmenin sektör temsilcilerine sorulmadan yapılan bir düzenleme olduğunu kaydeden Baransel, “Hiç kimseyle konuşulmadan bir karar alınıyor, kredi kartında taksitlendirme yasaklanıyor. Bu yıl yaptığımız kampanyaların hiçbirisi tutmadı. Esnaf çok zor durumda, satışlarımızda; 2017 yılına göre 2018 yılında yüzde 75 oranında bir düşüş gerçekleşti. Düğün sezonu da aynı şekilde durgun geçti. Satışlarımızın en iyi olduğu zamanlarda bile büyük düşüşler yaşadık” şeklinde konuştu.

Diğer Haberler

Emlak çağ atlıyor

Emlak çağ atlıyor

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Birliği ile İzmir Emlak Komisyoncuları Odası emlak se...

Vergi indiriminin süresi uzatılmalı

Vergi indiriminin süresi uzatılmalı

Ekim ayında otomotiv, beyaz eşya, mobilya ve konutta yapılan vergi indirimlerini...

Araplardan Türkiye’ye tarım çıkarması

Araplardan Türkiye’ye tarım çıkarması

Tarımın ve hayvancılığın gündemden düşmediği şu günlerde Arap iş insanları, Nisa...

BTM’ye yatırım ödülü geldi

BTM’ye yatırım ödülü geldi

Kuruluşunun 35’inci yılını kutlayan Türkiye İMSAD’ın üye buluşmasında, Türkiye İ...

Folkart projelerine yeni ödüller geldi

Folkart projelerine yeni ödüller geldi

Folkart, Çeşme projeleri ile ödüller kazanmaya devam ediyor. Folkart Blu ve Folk...

Turkcell hisselerine güven mesajı geldi

Turkcell hisselerine güven mesajı geldi

Turkcell Genel Müdürlük görevine 15 Mart itibariyle vekaleten atanan Murat Erkan...