Kuyumcular zor durumda

Kuyumcuların yaşadığı sıkıntıları anlatan İzmir Kuyumcular Esnaf Odası Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Baransel, yapılan kredi kart düzenlemesi sonucu kuyumcu sektörünün tefecilere mahkum edildiğini vurguladı

Kuyumcular zor durumda
NURETTİN BAKİ-ÖZEL HABER
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından 4 ay önce çıkartılan yeni düzenlemeyle kuyumcuların satışlarında kredi kart taksitlendirme uygulaması kaldırılmıştı. Taksitlendirmeye gelen yasakla işlerinin ciddi oranda azaldığını bildiren İzmir Kuyumcular Esnaf Odası Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Baransel, “Devletimize çağrımız bu taksitlendirme uygulaması geri gelsin. Biz satışlarımızın yüzde 90’ını kredi kart üzerinden taksitlendirerek gerçekleştiriyoruz. Kredi kartta taksitlendirmenin kalkmasından bu yana geçen süreçte satışlarımızda yüzde 75 oranında düşüş yaşandı” diye konuştu. Büyük firmaların pırlanta reklamlarında 8 aya kadar taksitlendirme yaptıklarını hayretler içinde takip ettiklerini ifade eden Baransel, “Pırlanta kuyumculuk alanına girmiyor mu?” diye sordu. Baransel, “Satışlarımız günden güne azalıyor, bunun en büyük nedeni kredi kartlarında taksitlendirmenin kaldırılması. Büyük firmalar televizyonlarda reklamlar yapıyor ve reklamlarında taksitlendirme yaptıklarını ifade ediyorlar. Bunu nasıl yapıyorlar, söylesinler biz de yapalım. Bize yasak, onlara serbest mi? Açıkçası bir anlam veremedik. Ne yani pırlanta kuyumculuğa girmiyor mu? Pırlantada 8 taksit yapılıyor, bunu neye göre yapıyorlar, bankayla mı anlaşıyorlar?” şeklinde konuştu.
TEFECİLER KOL GEZİYOR!
Kuyumcularda kredi kartı kullanımının kaldırılması sonucu altın sektöründe tefecilere büyük bir alanın açıldığını üzülerek belirten Baransel, tefecilerin ortalıkta kol gezdiğini vurguladı. Baransel, “4 ay önce kredi kartında taksitlendirme kaldırılarak kuyumcular, tefecilere teslim edildi. Mobilyacı, beyaz eşyacı elinde post makinesiyle ortalıkta dolaşıyor. Kuyumcuda alışveriş yapan müşteri kredi kartıyla taksitlendirmeyle ödeme yapmak istiyor ama kuyumcularda bu uygulama yasak olduğu için post makineli tefecilere komisyon vererek işlemi gerçekleştirmek zorunda bırakıldık. Bu şekilde ne fatura kesebiliyoruz ne de devlete vergi veriyoruz. Kısacası biz kuyumcuları tefecilere mahkum ettiler” ifadelerini kullandı.
SATIŞLAR AZALDI
Kaldırılan taksitlendirmenin sektör temsilcilerine sorulmadan yapılan bir düzenleme olduğunu kaydeden Baransel, “Hiç kimseyle konuşulmadan bir karar alınıyor, kredi kartında taksitlendirme yasaklanıyor. Bu yıl yaptığımız kampanyaların hiçbirisi tutmadı. Esnaf çok zor durumda, satışlarımızda; 2017 yılına göre 2018 yılında yüzde 75 oranında bir düşüş gerçekleşti. Düğün sezonu da aynı şekilde durgun geçti. Satışlarımızın en iyi olduğu zamanlarda bile büyük düşüşler yaşadık” şeklinde konuştu.

Diğer Haberler

DEÜ Tıp Fakültesinde  mezuniyet sevinci

DEÜ Tıp Fakültesinde mezuniyet sevinci

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi 2018-2019 döneminin 278 mezunu dipl...

Gram altın  çeyreğin yerini aldı

Gram altın çeyreğin yerini aldı

Yaz ayının gelmesi ve düğün sezonu açılmasıyla beraber gözler altın fiyatlarına...

Yağışlar kiraz  üreticilerini vurdu

Yağışlar kiraz üreticilerini vurdu

İstanbul ve Ankara’dan Kütahya’nın Şaphane İlçesi’ne her yıl kiraz almak için ge...

Patates üretiminde  dünyada ilk 10’dayız

Patates üretiminde dünyada ilk 10’dayız

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Türkiye, her zaman patates üretiminde d...

Rus turist sayısında  hedef 7 milyon

Rus turist sayısında hedef 7 milyon

Rusya’da düzenlenen ve Türk tarihi, kültürü, sanatı ile mutfağının tanıtıldığı T...

Buğdayda verimli yıl

Buğdayda verimli yıl

Türkiye Tohumcular Birliği Başkanı Eser, “Şükürler olsun bu sene buğday hasadı i...