Pamuk üreticisinin yüzü gülecek

İTB Meclis Başkanı Barış Kocagöz, pamukta işlerin yolunda olduğunu ve verimli bir yıl geçirdiklerini söyledi. Lisanlı Depoculuğun fiyatların suni gevşemesinde büyük bir fren etkisi yaptığını vurgulayan Kocagöz, “Üreticinin yüzü gülecek” dedi

Pamuk üreticisinin yüzü gülecek

KENAN YEŞİL-ÖZEL HABER

Ege Bölgesinde küskün üreticilerin pamuğa geri dönmesiyle Ege Pamuğu üretimi tekrar artmaya başladı. Ekili alanların yüzde 20 artması, rekolteye de yüzde 17 oranında etki gösterdi. Bu sayede üretimin 850 bin tonlara ulaşması bekleniyor. Pamukta verimli bir yılı geride bırakılırken, İzmir Ticaret Borsası(İTB) Meclis Başkanı ve Ulusal Pamuk Konseyi(UPK) Başkanı Barış Kocagöz, Ege Bölgesinde bazı bölgeler hariç iverimle ilgili ülke genelinde hiçbir sıkıntı yaşamadıklarını söyledi. Gazetemize yaptığı açıklamada, 2018 pamuk sezonunda da Ege Pamuğunda artış olacağını söyleyen Kocagöz, pamuk üretiminde 950 bin tonlara ulaşmayı beklediklerini dile getirdi.

PAMUKTA İŞLER YOLUNDA

Pamukta işlerin yolunda olduğunu ve verimli bir yılı geride bıraktıkları anlatan Kocagöz, “Bu yılki üretimin 840-850 bin tonlara ulaşabileceğini tahmin ediyoruz. Sezon başlarken ekili alanların yüzde 20 artışı bugün baktığımızda rekolteye yüzde 17’ye yakın bir yansıması olacak. Dolayısıyla üretimde 850 bin tonlara bu yıl ulaşmış olacağız. Pamukta işler yolunda gidiyor. Gelecek yılda yüzde 20 oranında artış bekliyoruz. Bu sezon işler yolunda gitti. Ekili alanlarda yüzde 15-20 civarında artış bekliyoruz. Rekoltede de yine yüzde 15-20 arasında beklentimiz var. Gelecek yıl 950 bin tonlara ulaşacağımız düşünüyoruz. 1 milyon tona yaklaşmış olacağız.

ÜRETİCİNİN YÜZÜ GÜLECEK

Pamuk fiyatları konusunda açıklamalar yapan Kocagöz, lisanlı depoculuk sayesinde fiyatların suni gevşemesinin önüne geçildiğini vurguladı. Lisanlı depoculuk sayesinde üreticinin mallarını hasat zamanında satmadığına değinen Kocagöz, bu sayede üreticinin geçtiğimiz yıllara göre gelirinin daha fazla olacağını söyledi. Barış Kocagöz şöyle konuştu: “Üreticinin fiyatla ilgili durumuna gelince ise burada açıkça gururlanabiliriz. 16 bin tonluk Lisanlı Depoculuğun fiyatların suni gevşemesinde büyük bir fren etkisi oldu. Ciddi anlamda üreticiye olumlu yansıdı. Bugün eğer üretici düzgün fiyat, iyi fiyata pamuk satabiliyorsa lisanlı depoculuğun burada çok büyük payı var. Buna görebilen insanlar da var göremeyenlerde ama 16 bin tonluk lisanlı depoculuk çok önemli bir frenleme yaptı ve suni dalgalanmaları engelledi. Dünyada Ege Pamuğunun ve Türk pamuğunun diğer ülkelerdeki benzer ürünleri ile arasında büyük bir fark vardı. Şu anda ise bu farklar kapanmaya başladı. Şimdi fiyatlar yükseliyor. Üreticimiz bu sene malını hasat zamanında çok fazla satmadı. Malını satmadığı için geçtiğimiz yıllara göre geliri daha fazla olacak.”

VERİMDE EPEYCE BİR DÜŞÜŞ OLDU

Ege Pamuğu’nun 2017 yılını değerlendiren Barış Kocagöz, Ege’de bazı bölgeler hariç ülke genelinde hiçbir sıkıntı ile karşılaşmadıklarını değinerek, “Ege Bölgesinde bazı bölgeler hariç verimle ilgili ülkemiz genelinde hiçbir sıkıntı yaşamadık. O da Söke’de bazı bölgeler, Nazilli, Koçarlı gibi Aydın’ın bazı ilçelerinde sıkıntılı oldu. O bölgelerde verimde epeyce bir düşüş oldu. 100 kiloya varan verim düşüklükleri yaşandı. Bu durumun iklimden mi, zararlı bakterilerden mi kaynaklandığını tespit edemedik. Daha çok iklimden kaynaklandığını düşünüyorum. Bunun dışında Türkiye’nin diğer bölgelerinde verimde bir sıkıntı görmedik” şeklinde konuştu.

 

 

 

Diğer Haberler

Bütçe, Haziran’da 25,6 milyar TL açık verdi

Bütçe, Haziran’da 25,6 milyar TL açık verdi

Merkezi yönetim bütçesi Haziran’da 25,6 milyar TL, ocak-haziran döneminde de 46,...

Piyasaların beklentisi düşük kur ve faiz

Piyasaların beklentisi düşük kur ve faiz

24 Haziran seçimlerinin ardından ekonomideki son durumu değerlendiren Op.Dr. Ken...

Sanayide dönüşüm

Sanayide dönüşüm

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi ile İzmir Ticaret Odası, “Sanayide Dijital Dönüş...

Piyasa bozucu eylemlere karşı düzenleme

Piyasa bozucu eylemlere karşı düzenleme

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), 31 Ağustos’a kadar Borsa İstanbul AŞ pay piyasala...

Turşuluk salatalık üreticisi zorda

Turşuluk salatalık üreticisi zorda

İzmir’in Ödemiş İlçesi’nde, turşuluk salatalık olarak bilinen ve halk arasında k...

Fitch Türkiye’nin kredi notunu düşürdü

Fitch Türkiye’nin kredi notunu düşürdü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notu...