Şekeroğlu: Üreticiler bilinçlendirilmeli

Odun dışı orman ürünleri sektöründe çalışmalarını sürdüren Kilis 7 Aralık Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof.Dr. Nazım Şekeroğlu, hazırladığı projeler hakkında bilgi vererek  süreci anlattı

Şekeroğlu: Üreticiler bilinçlendirilmeli

NİLGÜN TAZE

Bölgelere göre orman dışı ürün desenlerinin ortaya konulmasına yönelik projeler üreten Kilis 7 Aralık Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof.Dr. Nazım Şekeroğlu, ormanlık alanlarda fıstık çamı, ıhlamur, kestane, defne gibi ekonomik değeri yüksek olan türlerin yaygınlaştırılmasına devam edilmekte olduğunu söyledi.

Daha çok hammadde olarak değerlendirilebilecek türlerin dikiminin ön planda tutulduğu çalışmalarda kalite unsurlarının pek de dikkate alınmadığını ifade eden üreten Kilis 7 Aralık Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof.Dr. Nazım Şekeroğlu, “İçerdikleri kimyasal maddeler bakımından özellikle endüstriyel anlamda önem taşıyan bitkilerin kalite özellikleri de yetiştikleri ortamlara göre oldukça büyük farklılıklar göstermektedir. Özellikle endüstriyel olarak önem taşıyan ve katma değeri yüksek sekonder madde üretimine imkan veren bitki türlerinin üretiminde, sanayinin ihtiyaçları dikkate alınarak, yapılan bilimsel çalışmalar ışığında, hareket edilmesi başarı için en doğru yol olacaktır” dedi.

DOĞAL YETİŞME ALANLARI

Doğal yetişme alanlarındaki mevcut durumlarının korunarak iyileştirilmesi için çalışmaların devam ettirildiğini açıklayan Şekeroğlu şunları söyledi: “Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin doğal kaynakları, ormanlık alanlar veya geleneksel tarımın yapılmadığı çayır ve meralardır. Ormanlık alanlar ticari faaliyetler açısından bölgedeki işletmelerin denetimi altında olmakla birlikte evsel ihtiyaçların karşılanması açısından yöre halkının kullanımına açık bulunmaktadır. Daha çok köy muhtarlarının kontrolünde olan çayır ve mera alanlarının yabani bitkilerin toplanması konusunda denetiminin ne şekilde yapıldığı konusu ise belirsizdir.”

KAYNAKLARIN KORUNMASI

Düşük gelirli kırsal halkın kalkındırılması, katma değeri yüksek ürünlerin üretiminin hayata geçirilebilmesi için öncelikle doğal bitkisel kaynaklarının korunması ve geliştirilmesi gerektiğini belirten Şekeroğlu, “Ormanlık alanlarda ekonomik anlamda dikkate alınan başlıca ürünlerin dışında, özellikle Avrupa ülkelerinde ekonomik olarak oldukça önem taşıyan, mantar, üzümsü yabani meyveler, soğanlı-yumrulu bitkilerin mevcut durumlarının tespit edilmesi ve geliştirilmesi gibi konuların da öncelikli olarak dikkate alınması gerekmektedir. Yabani bitkilerin doğal ortamdan toplanması konusunda ülkemizde yapılmış olan çalışmaların oldukça sınırlı olduğu düşünülüyor. Yabani bitkilerin hasadı konusunda tamamlanan “Avrupa’da Yabani Bitkilerin Hasadının Öğrenilmesi” başlıklı AB-Grundtvig Projesi bu kapsamda yapılan ve yayınlanan ilk çalışmalar arasında yer almaktadır” açıklamasını yaptı.

DOĞAL ÜRETİMİN ÖNEMİ

Şekeroğlu, ekonomik anlamda önem taşıyan bitkilerin hasat dönemlerinde geleneksel yöntemlerle toplanmakta ve daha çok işlenmeksizin hammadde olarak satılmakta olduğunu belirterek, “Bu ürünlere ihtiyaç duyan işletme sahipleri, aracılar veya ürünü hasat eden toplayıcılar toplanan bitkiler konusunda yeterli bilgiye sahip değil. Bu durum toplanan bitki kısımlarının kalite bileşenleri bakımından yetersizliğinin yanı sıra bitkilere de zarar vermektedir.  Hasat yöntemleri ve toplanan bitki kısımlarına bağlı olarak yöredeki üretim miktarları yıllar itibariyle olumsuz etkilenmekte, eldeki materyallerden katma değeri yüksek standart ürünlerin üretimi neredeyse imkansız hale gelmektedir. Bu şekilde her yıl birçok bitki türü yok olmakta veya nesli tehlike altına girmektedir. Bitkilere göre değişmekle birlikte uygun hasat tekniklerinin öğrenilmesi, doğal bitki varlıklarımızın korunması, üretimin arttırılması ve sanayi için kaliteli hammadde sağlanması açısından önemlidir” şeklinde konuştu.

Diğer Haberler

Akıllara durgunluk veren olay

Akıllara durgunluk veren olay

Anahtarını evde unutan bir kadın, beline ip bağladığı küçük çocuğunu çatıdan bal...

ABD'li Rahip Brunson davasında karar!

ABD'li Rahip Brunson davasında karar!

ABD'li Rahip Brunson'un tutukluluğunun devamına karar verildi

Konut almak isteyenlere görülmemiş kampanya

Konut almak isteyenlere görülmemiş kampanya

Bankaların konut faizlerindeki indirim kampanyası haziran sonu itibariyle biterk...

Bütçe, Haziran’da 25,6 milyar TL açık verdi

Bütçe, Haziran’da 25,6 milyar TL açık verdi

Merkezi yönetim bütçesi Haziran’da 25,6 milyar TL, ocak-haziran döneminde de 46,...

Piyasaların beklentisi düşük kur ve faiz

Piyasaların beklentisi düşük kur ve faiz

24 Haziran seçimlerinin ardından ekonomideki son durumu değerlendiren Op.Dr. Ken...

Sanayide dönüşüm

Sanayide dönüşüm

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi ile İzmir Ticaret Odası, “Sanayide Dijital Dönüş...