Sol Organları Olmayan Yusuf, Yaşama Sevinciyle Etrafa Mutluluk saçıyor

Mersin’de ‘goldenhar’ hastası olan ve sol kulağı, gözü, böbreği olmayan, kalbinde problemli olarak dünyaya gelen 5 yaşındaki Yusuf Doğdu, hayat sevinciyle görenleri kendine hayran bırakıyor

Sol Organları Olmayan Yusuf, Yaşama Sevinciyle Etrafa Mutluluk saçıyor
Mersin’de ‘goldenhar’ hastası olan ve sol kulağı, gözü, böbreği olmayan, kalbinde problemli olarak dünyaya gelen 5 yaşındaki Yusuf Doğdu, hayat sevinciyle etrafa mutluluk saçıyor. 1,5 yaşındayken kalbinden ameliyat olup sağlığına kavuşan Yusuf, şimdi de protez göz ameliyatlarıyla sol gözüne kavuşacak. Kulak ve çeneyle ilgili de ameliyat olacak olan Yusuf, okula başlamadan yüzünün normal hele gelmesini istiyor.
GOLDENHAR HASTALIĞI
Mersin’in merkez Mezitli İlçesi’nde Bülent ve Hasret Doğdu çiftinin 3’üncü çocuğu Yusuf, 500 binde bir kişinin yakalandığı ‘goldenhar’ hastalığıyla dünyaya geldi. Sol kulağı, gözü ve böbreği olmayan, kalbinde sorunlarla dünyaya gelen Yusuf, ameliyatlarla normal görünümüne dönmeye çalışıyor. 1,5 yaşında kalp krizi geçiren ve ameliyat yapılan Yusuf, geçirdiği başarılı operasyonla kalbindeki sorundan kurtulmayı başardı. Geçtiğimiz günlerde protez göz için ameliyatlara başlayan Yusuf, bir süre sonra normal görünümlü bir göze kavuşabilecek. Ardından kulak ve çeneyle ilgili ameliyatlar geçirecek olan Yusuf, normal bir insanın yüz görünüme kavuşacak. Asgari ücretle çalışan baba, çocuğunun çıkabilecek masrafları için önümüzdeki dönemde de devletten yardım bekliyor. Oğlunun durumuyla ilgili açıklamalarda bulunan baba Bülent Doğdu, 2009 yılında evlendiğini ve 3 çocuğunun olduğunu söyledi. İlk çocuklarının çift yumurta ikizi olarak dünyaya geldiğini belirten Doğdu, "Yusuf Aras engelli olarak dünyaya geldi. Goldenhar sendromu hastalığı. Vücudumuzun sol organları yok. Sol kulak, sol göz, sol böbreğimiz yok. Kalbimizde sıkıntımız vardı, çok şükür o Hacettepe Üniversitesindeki ameliyatla düzeldi. Şimdi Ankara Gazi Üniversitesi Hastanesi’nde gözle ilgili ameliyatlarımız devam ediyor. Protez göz ameliyatı oldu ve inşallah protez göz olacak" diye konuştu.
MADDİ SIKINTILAR
Bazen maddi sıkıntılar çektiklerini kaydeden Doğdu, “Sonuçta asgari ücretle çalışan biriyim. Evim kira. 3 tane çocuğumuz var. Yusuf’u sürekli Ankara’ya götürüp, getiriyoruz. Bazen maddi sıkıntılar tabi ki de çekiyoruz. Ameliyatla ilgili de masraflar çıkıyor. Göz kapağı genişletici de kullandıkları malzemelerde masraflar oldu. Bu masrafların birçoğunu Mersin Valiliği karşıladı, Allah razı olsun. Bu konuda devletimizden yardım bekliyoruz” şeklinde konuştu.
EVİMİZE SICAKLIK VERİYOR
Yusuf’un çok neşeli bir çocuk olduğunu belirten Doğdu, “Çok hareketli bir çocuk. Evimize bir sıcaklık veriyor. Diğer çocuklarım da öyle ama Yusuf’un o hayat sevinci, yaşama sevinci, o sıcaklığı bize daha fazla güç veriyor. Hastalığın ilk başlarda ne olduğunu da bilmiyorduk. Araştırınca bu hastalığın 500 binde bir olduğunu öğrendik. Hangi doktora gitsek direk sordukları soru akraba evliliği mi yaptınız ya da madde kullanıyor musun gibi sorular oldu. Allah’a şükür madde filan kullanmıyoruz hatta alkol bile tüketmiyoruz. Eşim ve benimle ilgili bir sıkıntı yok ama 500 binde bir kişide olabilen bu hastalık Yusuf’u buldu. Allah’ın takdiri, yapacak bir şey yok. Yusuf ile bu şekilde yaşamak mecburiyetindeyiz. O bizim her şeyimiz” ifadelerini kullandı. İHA

Diğer Haberler

42 kaçak göçmen yakalandı!

42 kaçak göçmen yakalandı!

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinden Yunanistan’ın Midilli Adası'na lastik bot ile g...

Emeklilere büyük müjde! Zam yolu göründü

Emeklilere büyük müjde! Zam yolu göründü

Bayram ikramiyesi ve yüzde 9.17 maaş zammı ile sevinen emeklilerin şimdi gözü in...

Dünya sıraya girdi... Kilosu 4 euro'ya ihraç ediliyor!

Dünya sıraya girdi... Kilosu 4 euro'ya ihraç ediliyor!

Torbalı Ovasında domates hasadının başlamasının ardından kurutmak için ayrılan d...

Nüfus müdürlüklerine koştular! Yoğun ilgi...

Nüfus müdürlüklerine koştular! Yoğun ilgi...

İçişleri Bakanlığının ad ve soyadında yazım, imla hatası veya düzeltme işareti k...

Dikkat! Büyük fırsat için son 11 gün

Dikkat! Büyük fırsat için son 11 gün

Vergi, prim, trafik cezası, öğrenim kredisi gibi borçları olanlar dikkat! Yapıla...

TSK: 43 terörist etkisiz hale getirildi

TSK: 43 terörist etkisiz hale getirildi

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), son bir hafta içinde düzenlenen operasyonlarda 1’...