Sorunlar masaya yatırıldı

İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi’nin ocak ayı meclis toplantısı önceki gün gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan başkan Yusuf Öztürk, sektördeki son gelişmeler hakkında önemli açıklamalarda bulundu

Sorunlar masaya yatırıldı

YUSUF ÇAĞIRTEKİN

İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi’nin (DTO) ocak ayı meclis toplantısını gerçekleştirmek üzere önceki gün bir araya geldi. Denizcilik sektöründe yaşanan son gelişmelerin masaya yatırıldığı toplantıda ülkede yaşanan son gelişmelere de değinildi. Deniz Trafik Düzeni Tüzüğü’nde yer alan ve 48 saat uygulaması olarak bilinen demir atma süresinin 168 saate çıkarılmasının çok önemli ve gerekli bir uygulama olduğunu değerlendiren DTO Başkanı Yusuf Öztürk, ilgili bakanlığa bu çalışmayı hayata geçirdikleri için teşekkürlerini iletti. Konunun sadece boğazlarda faaliyet gösteren gemiler için değil tüm Türkiye’de ki gemiler için önemli bir karar olduğunu belirten Yusuf Öztürk, “Artık gemiler 48 kalıp, transitini bozma durumunda kalmayacak. Bundan sonra 168 saatte her türlü işlemlerini yapabilecekler. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum 48 saatte gemilerin transitini bozması çok doğru bir uygulama değildi ve bu gemiler bazen sorunlarla karşılaşabiliyordu. Bu uygulama sektöre yeni bir ivme kazandırdı. Özellikle tedarik şirketlerimizin, yakıt şirketlerimizin ve acentalarımızın çok büyük bir gelir kaynağı oluşturuldu” değerlendirmelerinde bulundu.

“ORDİNO ARTIK YOK”

İhracatçıların, ithal hammadde ve ara malı taşınmasına ordino ücreti ödemekten şikayetçi olduklarına yönelik soruya da cevap veren Öztürk, “Ordino diye bir kavram yok, artık kalmadı. Özelikle AB ülkesi ülkelerde ordino diye bir kavram olmadığı için bu kavram ortadan kaldırıldı. Yanlış bir uygulamaydı. Ordino artık yok, yük teslim belgesi olarak konuşmak lazım. 10 sene evvel zaten yaptığımız girişimlerde bunun kavgasını veriyorduk. Yük teslim belgesi gerekir, gümrüğün bunun hiçbir alakası yoktur. Ama sizin malınızı alabilmeniz için limana gitmeniz lazım. Limana vereceğiniz belge yük teslim belgesidir. Bizler limana yükü emanet ediyoruz dolayısıyla alınan yükü sahibine teslim etmekle yükümlü olan limandır. Limanda bizim ona teslim ettiğimiz belgeyle bunu yapmakla mükelleftir. Bana göre artık yük teslim belgeleriyle ilgili tartışma son bulmalıdır. Bundan sonra ithalatçılarımızın farklı miktarda ücret isteyen firmalar olursa bunu bildirmelerini istiyorum, bizler de gerekeni yapacağız” diye konuştu.

 “GÖZ YUMMAYACAĞIZ”

Balıkçılık sektörünün gerek havaların sıcak gitmesinden gerekse de kaçak avlanmadan dolayı zor günler yaşadığını dile getiren Öztürk, “İzmir’de irili ufaklı 2 bin 500’e yakın balıkçı teknemiz var. Bölgemiz için çok önemli balıkçılık. Gözümüzün önünde trol yapıyorlar. Şu net, kaçak avcılıktan vazgeçeceğiz, göz yummayacağız. Trol yapanların kaçak avlananların altlarından teknelerini alacağız. Bunun başka çaresi yok. İyi ki yetiştirici firmalarımız var da levreği masalarımızda görebiliyoruz” dedi. Güzelbahçe Balıkçı Barınağı’nda yaşanan güvenlik problemine de değinen Öztürk, “Güzelbahçe Balıkçı Barınağı böyle planlanmamıştı. Orası bir barınak değil, liman haline dönüşmüş ama o kadar tekne yok. Tekneler at koşturur şekle bürünmüş. Güzelbahçe’de güvenlik problemi de var. Oradaki tüm kamera sistemini DTO yaptı. Güzelbahçe barınağının bir an önce nasıl bir sistemle yönetileceği kararlaştırılmalı” şeklinde konuştu.

KANAL PROJESİ VURGUSU

İzmir’de geçtiğimiz günlerde yaşanan sağanak yağış sonrası yaşanan sel felaketine de değinen Öztürk, “İzmir’deki sel felaketi olduğunda eşimle yurt dışındaydım. Çok şaşırdık fotoğrafları görünce. Büyük kanal projesinin bir an önce hayata geçmesi lazım. Bu tür felaketler hep karşımız çıkıyor, her 10-15 yılda bu tür felaketlerle karşı karşıya kalıyoruz. Körfezin sirkülasyon kanalarının açılmasının, temizlenmesinin bizi bu tür felaketlerden bir nebze koruyacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

SEÇİMDEN ÖNCE YENİ BİNA

Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi’nin yeni hizmet binası ile ilgili çalışmaların da devam ettiğini belirten Öztürk, “İhalelerimizin bir tanesini yaptık sonuçlandı. İstanbul’da yönetim kurulunda değerlendirildi. Sözleşmemizi imzaladık, çalışmalar başladı. İnşaat için gerekli olan izinler gerek belediyeden gerek devletten, tahminen seçimlerden önce bitmiş olacak. Tahminen seçimlerden önce yeni binamızın şeklini şemalini, nasıl olacağını daha net gösterebileceğiz” dedi.

Diğer Haberler

Tarım-ÜFE bir önceki aya göre arttı

Tarım-ÜFE bir önceki aya göre arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2018 yılı Ekim ayı tarım ürünleri üretici fiya...

Tasarımın ekonomideki rolü

Tasarımın ekonomideki rolü

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, katma değeri yüksek ürünlerin ihracat içindeki pay...

Hollanda çıkarması

Hollanda çıkarması

İhracatın ve istihdamın lokomotif sektörlerinin başında gelen Hazır Giyim ve Kon...

Ahşap boyama  katkı sağlıyor

Ahşap boyama katkı sağlıyor

Balıkesir'in Manyas İlçesi’ne bağlı kırsal Akçaova Mahallesinde bayanlar ahşap b...

İlaç sektöründen ihracat atağı

İlaç sektöründen ihracat atağı

Türkiye’nin “milli üretim seferberliği” başlattığı eczacılık ürünlerindeki ihrac...

Yeni havalimanından 15 bin kişi uçtu

Yeni havalimanından 15 bin kişi uçtu

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, 31 Ekim’de tarifeli uçuşların b...