TOSBİ’de dijital dönüşüm

Endüstri 4.0, inovasyon, dijital dönüşüm çağının gerekliliklerini ıskalamayan Tire Organize Sanayi Bölgesi, işleyişte dijital dönüşümü hayata geçiriyor

TOSBİ’de dijital dönüşüm
Otomatik Sayaç Okuma Sistemi (OSOS), merkezi güvenlik uyarı sistemi ve dilekçe takip sistemi gibi dijital dönüşümleri hayata geçiren Tire Organize Sanayi Bölgesi (TOSBİ), hem kağıt hem de zaman israfından kurtuluyor. Dijital dönüşümle birlikte OSB’deki firmalara çok daha hızlı ve doğru hizmet verebileceklerini söyleyen Tire Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Galip Kılınç, “Biz bölge içinde verdiğimiz her hizmeti elektronik ortama taşımak istiyoruz. Gelişen dünyaya daha iyi uyum sağlayabilmek ve üretim şartlarını daha iyi koşullara ulaştırabilmek için bu şart. Dijitalleşen çağı yakalamanın yolu bu dönüşümleri yapmaktan geçer” dedi.
Otomatik Sayaç Okuma Sistemi’nin (OSOS) elektrik, doğalgaz ve su saatlerinin uzaktan otomatik okunmasını sağladığını dile getiren Tire Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Galip Kılınç, “Sayaçlar sistem tarafından okunarak fatura aksaklıkların önüne geçilecek. Bu sistem sayesinde bütün firmalara ayın birinde faturalarını göndermiş olacağız. Sayaçların uzaktan okunması hem firmalar hem de bizim için büyük bir avantaj sağlıyor. Bir firmanın faturasında sıra dışı değişiklik oluştuğunda, sayaçta bir bozukluk olup olmadığının uyarısını da bu sistem veriyor. Bu sayede sayaç kontrolü de hemen yapılabiliyor” diye konuştu.
DİLEKÇELERE SİSTEM İLE TAKİP
Her geçen gün büyüyen ve genişleyen TOSBİ’nin diğer bölgelere göre daha avantajlı bir konumda olduğunu ve bu avantajın daha da artırılması konusunda dijital sistemlerin geliştirildiğini ifade eden Galip Kılınç, “Ülkemizde dilekçelere yasal olarak yanıt verme süreleri bellidir. TOSBİ’ye verilen bir dilekçenin ivedilikle yanıtlanması için yasal sınırlar içinde bir uyarı sistemi kuruyoruz. Bir dilekçe yanıtlanmadığı takdirde sistem otomatik olarak dilekçenin muhatabı olan birime ve o birimin sorumlularına uyarı veriyor. Bu sayede hem firmalar hem de vatandaşlar dilekçelerine zamanında yanıt buluyorlar” dedi.
İHBAR TAKİBİ GERÇEKLEŞTİRİLECEK
Güvenlik anlamında da bazı dönüşümler geçirdiklerini ifade eden Kılınç, “TOSBİ olarak çok gelişmiş bir MOBESE sistemimiz zaten mevcut. Ancak her firmanın kendi fabrikası için güvenlik sistemi var. Bu sistemleri bizim merkezimize bağlıyoruz. Böylece bir firmada güvenlik ihlali olduğu an, fabrika güvenliği ve yetkilileri ile eş zamanlı olarak bizim güvenlik sistemimiz de devreye girecek. Gelişen olaya göre konu hızla jandarma veya polis gibi devletin güvenlik birimlerine intikal ettirilecek. Bu dijital dönüşümler sayesinde son derece hızlı, zamanı doğru kullanan ve hata payı düşük bir hizmet sistemi oluşturuyoruz” diye konuştu. HABER MERKEZİ

 

Diğer Haberler

Çimento artık gri sektör değil

Çimento artık gri sektör değil

Çevreyi olumsuz etkilediği ve yüksek emisyon değerleri taşıdığı iddiasıyla uzun...

Faizde büyük  indirim bekleniyor  

Faizde büyük indirim bekleniyor  

Türkiye 25 Temmuz’da açıklanacak faiz kararına kilitlenmiş durumda. Beklenti; fa...

Elektrik faturaları sadeleşecek

Elektrik faturaları sadeleşecek

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK) elektrik faturalarının sadeleştiriler...

'Türkiye turizmde tarihi rekora koşuyor'

'Türkiye turizmde tarihi rekora koşuyor'

Dünyanın dört bir köşesinden turist ağırlayan Türkiye'de turizm sektörü, bu yılı...

Türk kuru üzümünün ihracat değeri arttı

Türk kuru üzümünün ihracat değeri arttı

Geleneksel ihraç ürünlerinden çekirdeksiz kuru üzümde ortalama ihraç fiyatının 3...

Bayram alışverişinde  ‘sahte para’ya dikkat

Bayram alışverişinde  ‘sahte para’ya dikkat

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Kurban Bayramı dolayısıyla piyasaya yakla...