TÜİK dış ticaret endekslerini açıkladı  

Türkiye İstatistik Kurumu dış ticaret endekslerini açıkladı. İhracat birim değer endeksi 2019 Eylül döneminde yüzde 3,4 azaldı

TÜİK dış ticaret  endekslerini açıkladı  
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2019 Eylül dönemi dış ticaret endeksleri verilerini açıkladı. Buna göre; ihracat birim değer endeksi Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,4 azaldı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 1,9 artarken, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 7,2, yakıtlarda yüzde 15,2 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 4,1 azaldı. İhracat birim değer endeksi 2019 yılı üçüncü çeyrekte bir önceki yılın üçüncü çeyreğine göre yüzde 3,5 azaldı.
YÜZDE 5,3 AZALDI
İthalat birim değer endeksi Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,3 azaldı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 5,3, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 9,8, yakıtlarda yüzde 14,7 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 2,4 azaldı.
İthalat birim değer endeksi 2019 yılı üçüncü çeyrekte bir önceki yılın üçüncü çeyreğine göre yüzde 4,9 azaldı. İhracat miktar endeksi Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,8 arttı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 8,3, yakıtlarda yüzde 41,4 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 4,6 artarken, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 3 azaldı.
İhracat miktar endeksi 2019 yılı üçüncü çeyrekte bir önceki yılın üçüncü çeyreğine göre yüzde 7,1 arttı. İthalat miktar endeksi Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,6 arttı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 7,3, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 19,4, yakıtlarda yüzde 3,6 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 3,6 arttı.
İthalat miktar endeksi 2019 yılı üçüncü çeyrekte bir önceki yılın üçüncü çeyreğine göre yüzde 2,4 arttı.
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre; 2019 Ağustos ayında 164,2 olan ihracat miktar endeksi yüzde 2,1 artarak, 2019 Eylül ayında 167,7 oldu. Takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre ise; 2018 Eylül ayında 162,7 olan ihracat miktar endeksi yüzde 3,8 artarak, 2019 Eylül ayında 169 oldu. İHA

 

Diğer Haberler

Ege Ekonomik Forum’dan ortak mesaj

Ege Ekonomik Forum’dan ortak mesaj

3. Ege Ekonomik Forum’da İzmir ve dünya ekonomisini masaya yatırdı. İzmirli iş d...

Tarım arazisi varlığı koruma altında

Tarım arazisi varlığı koruma altında

Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen 6. Ulusl...

Konut kredisi faiz  oranını indirdi

Konut kredisi faiz oranını indirdi

ING Türkiye, konut kredisinde faiz oranını düşürdü

Doğal gaz zamlandı  kömüre talep arttı

Doğal gaz zamlandı kömüre talep arttı

Üst üste gelen doğal gaz zamları kömür ve oduna talebi arttırdı

Bankaların tarıma  desteği 105 milyar

Bankaların tarıma desteği 105 milyar

Bankacılık sektörünün tarım alanında faaliyet gösteren firmalara sağladığı kredi...

Ejder meyvesi Egeliye umut oldu

Ejder meyvesi Egeliye umut oldu

Akdeniz Bölgesi’nde üretimi yaygınlaşan ve “pitaya” adı verilen tropik meyveyi İ...