Turizme kazandırılmalı

İnciraltı’nın planlanmasının, İzmir’in gelişimi, turizmi ve istihdamı için oldukça mühim olduğunun altını çizen İnciraltı 2. Nesil Platformu Başkanı Tayfun Karabulut, turizm odaklı çalışmaların önemine değindi

Turizme kazandırılmalı

Geçtiğimiz günlerde Kültür ve Turizm Bakanlığının açıkladığı verilere göre, Türkiye’ye 2017’nin ilk on ayında gelen turist sayısı, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 28 artış gösterdi. Bu artışta ilk sırayı Antalya alırken, ikinci İstanbul, üçüncü Edirne oldu. İzmir ise yüzde 2, 49 artışla altıncı sırada yer aldı. Sağlık turizmi Antik Yunan'dan bu yana bilinen bir destinasyon. Anadolu’da ise Romalılar’dan bu yana jeotermal suların tedavi edici gücünden faydalanılmakta. İnsanlar ilkçağlardan itibaren şifa bulmak, eski sağlıklarını kazanmak, tedavi olmak için doğal su kaynaklarından yararlanmışlar ve hemen yakınında yerleşkeler kurmuşlardır. Türkiye termal kaynaklar bakımdan dünyada 7’nci, Avrupa’da ise 1’nci sırada yer almakta. İzmir ise termal kaynaklar ve doğa koşulları bakımından bir cennettir.

Günümüzde dünyada yılda yaklaşık 60 milyon kişi sağlık turizmi kapsamında hareket ediyor. Sağlıklarına kavuşmak isteyenler 90-100 milyar dolar civarı para harcıyor. Normal bir turist gittiği yere ortalama 700-800 dolar para bırakırken, sağlık turizmi kapsamında seyahat edenler  gittikleri yere 8-10 bin dolara kadar para bırakabiliyor.

PLANLANMASI  ZORUNLUDUR

İzmir’in gelişimi, turizmi ve istihdam artışı için İnciraltı’nın planlamasının zorunlu hale geldiğinin altını çizen İnciraltı 2. Nesil Platformu Başkanı Tayfun Karabulut, “Kasım 2016’da Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’nın onayı, Başbakanımız Sayın  Binali Yıldırım’ın talimatı ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Aziz Kocaoğlu’nun destekleri ile başlayan İnciraltı planlama süreci devam ediyor. 2 kez EXPO’da aday olup, ‘Sağlık bulacağınız yer’ olarak tanıttığımız, tüm dünyanın hayran kaldığı, İnciraltı Kent Ormanı’nın karşısında bulunan yerler bugün kamuya faydasız, İzmir’in ve İzmirlinin kullanamadığı bir alan olarak beklemekte” dedi.

İZMİR VE İZMİRLER KAZANACAK

Türkiye’nin en değerli yeri İnciraltı planlandığında İzmir’in milli hasılasının önümüzdeki yıllarda yüzde 20 oranında büyüyeceğine dikkat çeken Karabulut, İnciraltı sağlık turizmi odaklı planlandığında İzmir’in kazanımlarını şöyle sıraladı: “İzmir sağlık turizminin başkenti olacak,gökdelen imarsız planlama ile İnciraltı şehirle bütünleşecek, 2 bin 500 yıldır şifa dağıtan Agamemnon kaplıcaları dünyaya sunulacak,bölgede yapılacak oteller, hastaneler ve kür merkezleri ile İzmir’e 100 bin yeni turist gelecek,15 bin ila 20 bin istihdam katkısı ile işsizliği yüzde 5 aşağıya çekecek,şehrin nefesini kesmeyen nitelikli konut alanları yapılacak,tüm İzmirlilerin kullanacağı 2-3 Kent Ormanı büyüklüğünde yeni nitelikli yeşil alanlar kazandırılacak,yeni yapılacak yollar ile İnciraltı’ndaki yeni günübirlik tesis alanlarına ulaşım daha kolay olacak.”

“YAPIM AŞAMASINDA” DEMEYELİM

2016 yılında Travel Turkey için İzmir’e gelen Avrupalı turizmci grubun İnciraltı’nı ziyaret ettiğini de hatırlatan Karabulut sözlerini şöyle sürdürdü: “Ziyarette bölgemizi çok beğenmişlerdi. Bize imar planını sorduklarında ‘yapım aşamasında’ cevabını vermiştik. Gerçek yatırımcı planlama olmadan yatırıma gelmiyor. Gelenler ise kimseye faydası dokunmayan al-satçılar. İnciraltı planlaması sadece Hükümetin, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin veya biz toprak sahiplerinin sorunu değil İzmir’in sorunudur. İnciraltı yeni planlama sürecinin hızla hayata geçmesi şehrimizin ve ülkemizin menfaatinedir.”

DESTEK VERMELİ

İzmir’in kanaat önderlerinden oluşan “İzmir gücünü” İnciraltı planlamasına daha yüksek sesle katkı koymaya davet eden Karabulut, “İnciraltı, iTuktidar partisi, muhalefet partileri ve Büyükşehir Belediyesinin destekleri ile şehrimiz ekonomisine kazandırılmak için artık gün sayıyor” dedi. (HABER MERKEZİ)

Diğer Haberler

Aliağa zabıtasından bayram denetimi

Aliağa zabıtasından bayram denetimi

Aliağa Belediyesine bağlı zabıta ekipleri yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde, yaş...

Yem fiyatları çok yükseldi!

Yem fiyatları çok yükseldi!

KÖY-KOOP Genel Başkanı Neptün Soyer, sahada yaptığı incelemeler sonrası üreticil...

Güç birliğine gittiler

Güç birliğine gittiler

Narenciye üretiminde Akdeniz meyve sineği ile mücadelede destek 50 TL’den 80 TL’...

Türkiye’nin ödeme yöntemi Troy

Türkiye’nin ödeme yöntemi Troy

Bankalararası Kart Merkezi yerli ödeme sistemini geliştirdi. Banka kartı, kredi...

Nefes Kredisi’nde üçüncü faz

Nefes Kredisi’nde üçüncü faz

Ticaret Bakanlığı, son dönemdeki kur artışı ve diğer gelişmelerden reel sektör t...

Palandöken’den yatırım çağrısı

Palandöken’den yatırım çağrısı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Paland...