Türk hayvancılığına can suyu olacak proje & Erincik: “Hayvancılık sektörünü tekrardan ayağa kaldıracağız”

İthal et tartışmalarının gündemden düşmediği bugünlerde FONS Gıda, Tarım ve Hayvancılık A.Ş. Türk hayvancılığına can suyu olacak büyük bir projeyi hayata geçiriyor

Türk hayvancılığına

can suyu olacak proje

&

Erincik: “Hayvancılık sektörünü

tekrardan ayağa kaldıracağız”

ÖZKAN PEKÇALIŞKAN

FONS Şirketler Grubu bünyesinde faaliyet gösteren FONS Gıda, Tarım ve Hayvancılık A.Ş., Ankara’nın Bala İlçesi’ndeki bir sığır ve süt işleme tesisini bünyesine katarak ilk etapta 5 bin adet büyükbaş hayvan alacaklarını söyledi.

Proje kapsamında firma bünyesine iş ortaklığı yatırımcılarının kabul edildiğini söyleyen FONS A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halit Erincik, 5 bin adet büyükbaş ile başlayacaklarını ancak tesislerin çok büyük bir alana sahip olduğunu belirterek ileride kapasite büyütme çalışması yapacaklarını müjdeledi. Türk hayvancılığını geliştirmeye yönelik olarak gerçekleştirilen yatırım projesinin ülkeye büyük bir katma değer sağlayacağını anlatan Halit Erincik, yerli et üretimini arttıracak yüzde 100 yerli projeye yeni iş ortaklarının dahil olabileceğini belirtti.

GARANTİLİ KAZANDIRAN YATIRIMLAR

Yerli ve yabancı yatırımcıların katkıları ile müşteri odaklı çözümler, ulusal çapta garantili ve kazandıran yatırımlar gerçekleştirdiklerini vurgulayan Erincik, “Şirket olarak Ankara Bala’daki tesisimiz bin dönüm alanda tam 420 dönüm tapulu arazi üzerine kuruludur. Proje kapsamında büyük baş hayvanlarımız son teknoloji cihazlar ile takip edilerek gelişim ve üretim oranları takip edilmektedir. İleriye dönük olarak bir büyükbaş hayvanın ne kadar yem yediği ne kadar süt ürettiği teknik ekibimiz tarafından bilimsel çerçevede arşivlenmektedir” dedi.

YERLİ YATIRIMCILAR İLE EL ELE

Çevreye ve doğaya duyarlı bir proje olan FONS Sığır ve Süt İşleme Tesisi’nin üretimdeki atıkları da geri dönüştürecek bir teknolojiye sahip olduğuna dikkatleri çeken Erincik, “Şirket olarak yatırım bazında iki farklı türde iş ortaklarını bünyemize katıyoruz. Türk hayvancılığına yönelik değer kazanımlarını yerli yatırımcılarımız ile el ele vererek gerçekleştiriyoruz” şeklinde konuştu.

YATIRIMDA DEVLET GARANTİSİ

Yatırımların devlet garantisi altında olduğunun altını çizen Erincik, buzağıların sigorta primlerinin yüzde 50’sinin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından karşılandığını belirtti. Yatırımlarını hayvancılık sektörüne yapacak olan yatırımcıların hayvan maliyeti ve giderleri ile ilgilenmeyeceğini de ifade eden Erincik, “Vatandaşlarımızın kaliteli et ve süte ulaşması için büyük bir çalışma içerisindeyiz. Bu süreçte hayvancılık sektörünü iş ortaklarımız ile birlikte tekrardan canlandırmak istiyoruz” diye konuştu.

 

Diğer Haberler

Döviz büroları Türk Lirası yetiştirmekte zorlanıyor

Döviz büroları Türk Lirası yetiştirmekte zorlanıyor

Hükümetin `dövizleri bozdurun` çağrısına destek vermek amacıyla ellerindeki dola...

Merkezi yönetim bütçesi fazla verdi

Merkezi yönetim bütçesi fazla verdi

Hazine ve Maliye Bakanlığınca, temmuz ayı ile ocak-temmuz dönemine ilişkin bütçe...

Özel sektörün yurt dışı kredi borcu geriledi

Özel sektörün yurt dışı kredi borcu geriledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından haziran dönemine ait özel se...

Kredi kartı ve kredi vadelerinde yeni dönem

Kredi kartı ve kredi vadelerinde yeni dönem

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) banka ve kredi kartları, bor...

Alınan tedbirler olumlu sonuç verdi

Alınan tedbirler olumlu sonuç verdi

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Palandöken, AB...