“0 vergi üretimden kopuşu hızlandırır”

Dün yürürlüğe giren ve ‘0’ gümrük vergisiyle patatesin ithalatını hızlandıracak olan düzenlemeyi değerlendiren Ziraat Mühendisi Çiftçi, “Yapılan düzenleme patates üretiminden kopuşu hızlandıracaktır” dedi

“0 vergi üretimden kopuşu hızlandırır”
NURETTİN BAKİ-ÖZEL HABER
Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile ithalatta kota ve tarife kontenjanında patatesin gümrük tarife pozisyonu değiştirildi. Karar gereğince 20 Nisan 2019 tarihine kadar tatlı patates haricindeki patateslerde gümrük vergisi sıfırlandı. Kararla, gümrükten muaf patates ithalatındaki tarife kontenjanı ise 200 bin ton ile sınırlandırıldı. ‘Patates İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Karar’a göre, tarife kontenjanının dağıtımı, Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanacak tebliğle belirlenecek. Şubat ayında açıklanan enflasyon rakamlarına göre patates fiyatı aylık yüzde 6.7 artmıştı. Patatesteki yıllık artış ise yüzde 135,1 olmuştu.2018 yılı yaz aylarında gündemi yoğun bir şekilde meşgul eden patates fiyatlarındaki yükselişin ardından Türkiye, kontrolüne geçen Suriye’deki bölgeden 4 bin ton patates ithal etmişti.
İTHALAT ÇÖZÜM DEĞİL
Gümrük vergisi sıfırlanan patates ithalatı ile artık tarım ürünlerindeki ithalata dayalı politikaların iyice belirginleştiğini ve sürekli hale geldiğinin bir kez daha kendini gösterdiğini söyleyen Ziraat Yüksek Mühendisi ve Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi önceki dönem Başkanı Ferdan Çiftçi, “Biz bir tarım ülkesiyiz ancak ne yazık ki bunun kıymetini bilmiyoruz ve tarımımızı yeterince desteklemiyoruz. Ülkemizin güzide sektörü olan tarım; sadece gıda fiyatları yükseldiği zaman aklımıza geliyor. Onun dışında ki zamanlarda aklımıza dahi gelmiyor. İthalatla gıda fiyatlarını düşüremeyeceğimizi ya da tüketicimize sağlıklı ve güvenli bir gıdayı uygun fiyatlardan ulaştıramayacağımızı aslında bugüne kadar yapılmış olan ithalat örneklerinden bilmemiz gerekiyor. Örneğin yıllardır kırmızı et ithal ediyoruz ama fiyatlar, bugüne kadar hiç düşmedi tam tersine hep yükseldi” dedi. Patateste gümrük vergisinin sıfırlanmasıyla öncelikle üreticinin zararlı çıkacağını ve üretimden kopmaların daha da hızlanacağını belirten Çiftçi, “Çünkü tam patatesin hasat döneminde patates ithalatı olacak. Bu nedenle üreticiye fiyatlar üzerinde bir baskı oluşturulacak. Bu ithalatlar üreticinin fiyatlarının düşmesine neden olacaktır ama pazarda tüketici fiyatlarını ne yazık ki etkilemeyecektir. Bunu hep beraber görüp yaşayacağız. Daha önce yapılan ithalatlar sonucu ucuz ürün soframıza gelmiş değil. Bunun örnekleri çok” şeklinde konuştu.
PATATES ÜRETİMİ AZALMIŞ
2000 yılından bu yana patates üretiminde yaklaşık 1 milyon ton azalma yaşandığını iddia eden Çiftçi, gelinen noktanın tarımda uygulanan politikalar sonucu gerçekleştiğini savundu. Çiftçi şöyle devam etti: “Bunun bir politika meselesi olduğunu bilmek gerekiyor. Bugün tarımda yaşadıklarımız uygulanan politikaların sonucudur. 2000 yılında 205 bin hektar alanda yaklaşık 5 buçuk milyon ton patates üretirken bugün geldiğimiz noktada alan 134 bin hektara düşmüş üretim de 4 buçuk milyona kadar düşmüştür. Yani 1 milyon ton patates üretimimiz azalmış. Alansal olarak azalış daha fazla ama bu biraz verim artışıyla sağlanmış telafi edilmiş ama yine de 1 milyon ton patates açığımız var. Ki bu arada da nüfusumuz 2000 yılına göre 15 milyon arttığını göz önüne aldığımızda durumun vahameti daha da netleşmiş olacak. Burada ayrıca üretim eksikliğinin net bir fotoğrafı ortaya çıkmış oluyor.”
MALİYET YÜKÜ AZALTILMALI

Tarım politikalarında yapılması gerekenleri de anlatan Çiftçi, 2019 yılının patates üretimi için zor geçeceğini ve üretim açığı oluşacağını söyledi. Çiftçi, “Bir kere üreticinin üzerindeki maliyet yükünü azaltmak gerekiyor. Yani desteklemelerin girdi maliyetleri üzerinden üretici örgütleriyle birlikte yapılması lazım. Son dönemlerde uygulanan tarım politikalarıyla üretici, 3.3 milyon hektar tarım alanını ekmekten vazgeçmiş. Bu sene bir patates üretim açığı oluşacaktır. Bunun önlemlerinin alınması son derece önemli. Küresel iklim değişikliğini gözeten tarımı destekleme politikası, bir üretim politikası devreye girmelidir” ifadelerini kullandı. Son olarak gündemi uzun süre meşgul eden patates stokçuluğunu da kısaca değerlendiren Çiftçi, patates stokçuluğu diye bir şeyin olmadığını bildirdi. Çiftçi, “Belli dönemlerde patatesi de soğanı da depolamak zorundasınız. Bir seferde pazara sunulmaz. Zaten bütün ürünü bir anda tükettiremezsiniz. Patatesin depolanması stokçuluk değildir. Bu ürünlerin depolanması gerekiyor ve depolanma ömrü de sınırlıdır” diye konuştu.

Diğer Haberler

Egeli iletişimciden örnek bağış

Egeli iletişimciden örnek bağış

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu Taner Kocakaya, ör...

Kedi Tombi’ye  hüzünlü veda

Kedi Tombi’ye  hüzünlü veda

İzmir’de bir ilkokulda öğrencilerle birlikte derse giren ancak okullar kendisine...

Kemalpaşa halkı ikna olmadı

Kemalpaşa halkı ikna olmadı

TBMM Çevre Komisyonu Üyesi, CHP YDK Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahir Polat’ın İ...

Kentsel dönüm için  çalışmalar başladı

Kentsel dönüm için  çalışmalar başladı

Bakanlar Kurulu kararıyla “afet riski altındaki alan” olarak ilan edilen Soğukpı...

Başkan İduğ’dan  Bornova daveti

Başkan İduğ’dan  Bornova daveti

Türkiye Meclis Üyeleri Birliği üyeleri Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ...

“27 Mayıs darbesi,  kara bir lekedir”

“27 Mayıs darbesi,  kara bir lekedir”

27 Mayıs darbesi hakkında konuşan Eski Bakan Ali Naili Erdem, “27 Mayıs darbesi,...