100. yılında Azerbaycan

Türkiye Yazarlar Birliği İzmir Şubesi’nin konuğu olan Prof.Dr. Yavuz Akpınar, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin 100. yılı nedeniyle bir sunum gerçekleştirerek önemli bilgiler paylaştı

100. yılında Azerbaycan

SULTAN GÜMÜŞ

Azerbaycan Tarihi ve Edebiyatı konusunda duayen isimler arasında yer alan Prof.Dr. Yavuz Akpınar bu hafta Türkiye Yazarlar Birliği İzmir Şubesi’nin misafiri oldu. Azerbaycan Cumhuriyeti’nin 100. yılı şerefine bir sunum hazırlayan Akpınar, Azerbaycan tarihini ele aldı. 100. yılını mayıs ayında tamamlayacak olan Azerbaycan Cumhuriyeti’ne ilişkin Türkiye’de de programların yapılması gerektiğini söyleyen Akpınar, Azerbaycan Türklerini Cumhuriyet kurmaya itme fikrinin nereden geldiğine de yaptığı sunum esnasında değindi. Azerbaycan tarihini anlatmaya başlayan Akpınar, Ermenilerin Azerbaycan topraklarının dörtte birini ele geçirdiklerini ve Ermenistan’ın neredeyse yarısının Türklerden alındığını belirtti. Azerbaycan’ın kullandığı dile dikkati çeken Akpınar, “1920’lerde Azerbaycan daha sade bir dil kullanmaya başlamıştır. Azerbaycan Arap alfabesiyle çok zor ilerleyebilmiştir. 1926’ya kadar ise hiç Latin alfabesi kullanılamadı” dedi. Haritalar üzerinden canlı anlatım yaparak aktarımlarda bulunmaya devam eden Akpınar, o dönemler aşırı bir göç hareketliliğinin de göz ardı edilemeyecek kadar fazla olduğunu vurguladı. Erivan Bölgesinin neredeyse yok olduğunu kaydeden Prof.Dr. Akpınar, o dönemler aktif rol oynayan Alimerdan Topçubaşov’dan da bahsetti.

BAĞRINA BASTILAR

1918 yılının Mart ayında Bakü’de ortaya çıkan yangın sonucu bir gazete binasının yakıldığını aktaran Akpınar, “Bu süreçte Azerbaycan Türkleri, Türk ordusunu bağrına basıyor. Bakü yakılıp yıkılırken Türk ordusunun desteğiyle karşılaşılıyor. 15 gün boyunca Bakü resmen talan ediliyor. İsmailiye Binası o talan sonucu yakılıyor” cümlelerine yer verdi. Gence’de cenazelerin kaldırıldığı görüntüleri gösteren Akpınar, Azerbaycan bayrağına ilişkin de konuşarak, “Azerbaycan’ın ilk bayrağı gördüğünüz üzere şimdiki Türk bayrağının aynısı. Ancak zamanla değiştirildi. Şimdiki hali ise üç renkten oluşmaktadır” dedi. General Nuri Paşa’dan da söz açan Akpınar, 1918 yılında Azerbaycan Parlamentosu’nun ilk açılış toplantısının ne zaman, nerede ve kimler tarafından yapıldığına değindi. Akpınar, bu parlamento da neredeyse 20 tane Ermeni milletvekilinin olduğunu söyledi. Yaptığı sunumda Azerbaycan’da yer alan Türk Şehitler Abidesinin taslağını da katılımcılara gösteren Akpınar, Bakü Türk Şehitliğinin günümüzdeki halini de görüntüledi.

KİMSE YAYINLAMADI!

“Kafkas İttihat ve Terakki Fırkası olmasaydı Azerbaycan olmazdı” diyen Akpınar, fırkanın önemine de böylece dikkati çekmiş oldu. 100. yıl hatırına Azerbaycan Ordu Bildirisi’ni yakın bir zamanda yayınlayacağını kaydeden Akpınar, “Şu ana kadar kimse yayınlamadı. Rus arşivinden ve o zamanın gazetelerinden alınma bildiriler bunlar” açıklamasını yaptı.

Diğer Haberler

Mahkemeden ABD'li papaz Brunson hakkında flaş karar

Mahkemeden ABD'li papaz Brunson hakkında flaş karar

İzmir 3. Ağır Ceza Mahkemesi, ABD'li Papaz Brunson'un ev hapsinin devamına karar...

İlçede bir ilk: Aqua Yaşam

İlçede bir ilk: Aqua Yaşam

İlçenin güzelleşmesi için çalışmalarını aralıksız sürdüren Karabağlar Belediyesi...

Ege Üniversitesinde bayramlaşma

Ege Üniversitesinde bayramlaşma

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Kurban Bayramı öncesinde EÜ men...

Kursa yoğun ilgi

Kursa yoğun ilgi

Bergama Belediyesi tarafından üniversite sınavlarına girecek olan öğrencilere de...

70 yıldır bağış yapıyorlar

70 yıldır bağış yapıyorlar

Bugüne kadar sevgi dolu kalbi ile her ihtiyaç sahibin yanına koşan ve ayaklı tar...

Kurban Bayramı’nda beslenme önerileri

Kurban Bayramı’nda beslenme önerileri

Diyetisyen Derya Zünbülcan yaklaşan Kurban Bayramı öncesi vatandaşları uyardı. B...