8 bin İranlı nerede?

İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, 8 binin üzerinde İranlı’nın İzmir’den gayrimenkul aldığını belirtti. Ancak TÜİK verilerinin kaynak olarak gösterildiği açıklamalar asparagas çıktı

8 bin İranlı nerede?
SULTAN GÜMÜŞ / ÖZEL HABER
İzmir Emlak Kulübü Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Akgün’ün gazetemize özel yaptığı açıklamalar gündemi değiştirdi. Akgün’ün hedefinde İzmir Emlak Komisyoncuları Odası (İZEKO) Başkanı Mesut Güleroğlu vardı. Güleroğlu’nun ulusal gazete, kanal ve ajanslar aracılığıyla günler öncesinde yaptığı açıklamaların yalan olduğu gerçeği ortaya çıktı. Yapılan açıklamalarda Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ve TÜİK verileri kaynak olarak gösterildi; 11 ayda 8 bin İranlının İzmir’de gayrimenkul sahibi olduğu kaydedildi. Ancak TÜİK tarafından böyle bir bilgi paylaşılmadı, aksine Türkiye genelinde 2018 yılının 11 ayında 3 bin 300 civarı İranlı’nın konut aldığı aktarıldı. İzmir’de ise bu sayının 230 ila 300 arasında bir rakama denk geldiği vurgulandı. “Peki, nerede bu 8 bin İranlı” diyerek tepki gösteren Rıdvan Akgün ise Oda Başkanı Güleroğlu’nu doğru verileri aktarmaya davet etti. Kamuoyunun yanıltıldığını, emlakçıların İzmir Emlak Komisyoncuları Odası’na artık güven duymadığını ve medya mensuplarının araştırma yapmadan böyle bir yalana ortak olduğunu söyleyen Akgün, “Oda Başkanı Güleroğlu yanıltıcı bilgilerle kandırıldı. Bilinmelidir ki her arsa bilen gerçek alıcı değildir. İnşaat şirketleri ketenpereye gelmesin” sözlerine dikkati çekti.KAMUOYU YANILTILDI İDDİASI!
Emlak Kulübü Başkanı olarak gayrimenkul satın almak isteyen yabancı şirketlerle doğrudan temas halinde olduklarını belirten Rıdvan Akgün, “Özellikle de İranlı gruplarla bir arada olan, çalışma yapan bir firmayız. Kim, ne kadar, nasıl şekilde, kimden konut aldı, proje üretti, pazarlama yaptı biliriz. Ancak son günlerde yayılan talihsiz, asparagas ve yalan bir açıklamaya denk geldik, tüm bildiklerimiz başka bir boyutta duyurulmaya başlandı. Bu İzmir Emlak Komisyoncuları Başkanı Mesut Güleroğlu’nun ağzıyla yazılan bir haberdir. Kamuoyu yanıltılmıştır. ‘İzmir’de 8 ayda 8 bin konut İranlılar tarafından satın alındı’ şeklinde kocaman bir yalan söylenmiştir” dedi. TÜİK verilerine göre Türkiye genelinde 2018 yılının 11 ayında 3 bin 300 civarı İranlının konut aldığını ve gerçek verilerin bu şekilde olduğunu kaydeden Akgün, şöyle ekledi: “İzmir’de ise bu rakam 230 ile 300 arasında. Açık konuşmak gerekirse 300 dahi değildir. Şimdi sizlere soruyorum İzmir’de 8 ayda 8 bin konutu İranlılar nereden, nasıl alabilir ve bu İranlılar nerede? Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ve TÜİK dahi bu haberi yalanlayıp, haberi yayanı kınamıştır. ‘Bizlerde böyle bir veri yoktur, bunlar kasıtlı yapılmıştır’ denilerek beyanatın yalan olduğunu ortaya koymuştur. Kaldı ki birkaç gün öncesinde ulusal bir gazetenin yazarı gayrimenkul ile alakalı bir köşe yazarak mevcut oda başkanı ile dalga geçmiştir. ‘Nerede bu 8 bin İranlı’ diyerek gerçeği bir kez daha vurgulamıştır. Yani bu tip haberler yalan haberdir.”
EMLAKÇILARDA GÜVENSİZLİK!
Türkiye genelinde geçen yıl toplam 32 bin konutu yabancı müşterilerin aldığını, İranlı sayısının ise Türkiye genelinde 3 bin kusurlarda olduğunu dile getiren Akgün, “Hal böyle iken düşünebiliyor musunuz ki 8 ayda 8 bin İranlı Türkiye’ye akın edip bir de buradan konut alabilsin. Bu kadar büyük bir yalan atılmaz. Hele ki emlakçıları temsil eden birinin bunu yapması çok ayıp. Böyle bir açıklama emlakçıların kendilerini sorgulamasına neden oldu; emlakçılar, ‘madem öyle bu pastadan bizler neden payımızı alamadık?’ diyerek veryansın etmeye başladı. Hepsinde güvensizlik oluştu” yorumunda bulundu.
ŞİRKETLER KETENPEREYE GELMESİN!
‘Neden İranlılar ve neden böyle bir yalan açıklama?’ sorusunu yanıtlayan Akgün, şunları aktardı: “Emlak Komisyoncuları Oda Başkanını yanıltmışlar ve kandırmışlar. Kendisi de araştırmadan hemen yorum yapmış. Farsça bilen birileri piyasaya çıkıyor, emlak şirketlerine geliyor ve diyorlar ki, ‘İran’da bizlerin DATA’sı, medyası, TV’si var. Bizler bu yıl şu şirkete şu kadar satıyoruz, geçen yıl verdik 2 bin tane.’ Yalan söyleyip, proje anlaşması yapıp bunlarla tanıtım yapacaklarını söylüyorlar. Dürüst gayrimenkul satıcıları olduğu kadar bir de onlardan belki 10 bin misli fazla piyasada sözleşme yapıp, para koparmaya çalışan üçkağıtçı İranlılar da var. Bunlar yalan söyleyerek, müteahhit müteahhit, proje proje gezerek vaatlerde bulunuyorlar. Oda Başkanı da bu piyasa sohbetlerine aldanarak, ‘çok satış var’ diyerek kanmış. Bilinmelidir ki piyasadaki her İranlı, her arsa bilen gerçek alıcı değildir. İnşaat şirketleri ketenpereye gelmesin.”

Diğer Haberler

İzmirli iş dünyasından  seçim değerlendirmesi

İzmirli iş dünyasından seçim değerlendirmesi

31 Mart Mahalli İdareler Seçimi'nin ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan...

İstanbul seçimlerinde  demokrasi kazandı

İstanbul seçimlerinde demokrasi kazandı

İstanbul seçim sonuçlarını değerlendiren EİB Başkanı Jak Eskinazi, Türk halkının...

Ödemiş Koza-Der’den dayanışma kahvaltısı

Ödemiş Koza-Der’den dayanışma kahvaltısı

İzmir’in Ödemiş İlçesi’nde faaliyet yürüten Küçükmenderes Havzası Koza Hareketi...

Şehit yakınlarına  SGK İzmir ziyareti

Şehit yakınlarına SGK İzmir ziyareti

SGK İzmir İl Müdürü Ekrem Gülcemal’in Özel Kalem görevlilerinden Salih Aydın, Fo...

İzmir’de ormanlık  alanda yangın

İzmir’de ormanlık alanda yangın

İzmir’in Bornova İlçesi Gökdere mevkiindeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen...

Bebeği çöpe atan anne yakalandı

Bebeği çöpe atan anne yakalandı

İzmir’in Torbalı İlçesi Karakızlar Mahallesi’nde, çöp konteynerinin içerisinde b...