8 bin İranlı nerede?

İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, 8 binin üzerinde İranlı’nın İzmir’den gayrimenkul aldığını belirtti. Ancak TÜİK verilerinin kaynak olarak gösterildiği açıklamalar asparagas çıktı

8 bin İranlı nerede?
SULTAN GÜMÜŞ / ÖZEL HABER
İzmir Emlak Kulübü Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Akgün’ün gazetemize özel yaptığı açıklamalar gündemi değiştirdi. Akgün’ün hedefinde İzmir Emlak Komisyoncuları Odası (İZEKO) Başkanı Mesut Güleroğlu vardı. Güleroğlu’nun ulusal gazete, kanal ve ajanslar aracılığıyla günler öncesinde yaptığı açıklamaların yalan olduğu gerçeği ortaya çıktı. Yapılan açıklamalarda Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ve TÜİK verileri kaynak olarak gösterildi; 11 ayda 8 bin İranlının İzmir’de gayrimenkul sahibi olduğu kaydedildi. Ancak TÜİK tarafından böyle bir bilgi paylaşılmadı, aksine Türkiye genelinde 2018 yılının 11 ayında 3 bin 300 civarı İranlı’nın konut aldığı aktarıldı. İzmir’de ise bu sayının 230 ila 300 arasında bir rakama denk geldiği vurgulandı. “Peki, nerede bu 8 bin İranlı” diyerek tepki gösteren Rıdvan Akgün ise Oda Başkanı Güleroğlu’nu doğru verileri aktarmaya davet etti. Kamuoyunun yanıltıldığını, emlakçıların İzmir Emlak Komisyoncuları Odası’na artık güven duymadığını ve medya mensuplarının araştırma yapmadan böyle bir yalana ortak olduğunu söyleyen Akgün, “Oda Başkanı Güleroğlu yanıltıcı bilgilerle kandırıldı. Bilinmelidir ki her arsa bilen gerçek alıcı değildir. İnşaat şirketleri ketenpereye gelmesin” sözlerine dikkati çekti.KAMUOYU YANILTILDI İDDİASI!
Emlak Kulübü Başkanı olarak gayrimenkul satın almak isteyen yabancı şirketlerle doğrudan temas halinde olduklarını belirten Rıdvan Akgün, “Özellikle de İranlı gruplarla bir arada olan, çalışma yapan bir firmayız. Kim, ne kadar, nasıl şekilde, kimden konut aldı, proje üretti, pazarlama yaptı biliriz. Ancak son günlerde yayılan talihsiz, asparagas ve yalan bir açıklamaya denk geldik, tüm bildiklerimiz başka bir boyutta duyurulmaya başlandı. Bu İzmir Emlak Komisyoncuları Başkanı Mesut Güleroğlu’nun ağzıyla yazılan bir haberdir. Kamuoyu yanıltılmıştır. ‘İzmir’de 8 ayda 8 bin konut İranlılar tarafından satın alındı’ şeklinde kocaman bir yalan söylenmiştir” dedi. TÜİK verilerine göre Türkiye genelinde 2018 yılının 11 ayında 3 bin 300 civarı İranlının konut aldığını ve gerçek verilerin bu şekilde olduğunu kaydeden Akgün, şöyle ekledi: “İzmir’de ise bu rakam 230 ile 300 arasında. Açık konuşmak gerekirse 300 dahi değildir. Şimdi sizlere soruyorum İzmir’de 8 ayda 8 bin konutu İranlılar nereden, nasıl alabilir ve bu İranlılar nerede? Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ve TÜİK dahi bu haberi yalanlayıp, haberi yayanı kınamıştır. ‘Bizlerde böyle bir veri yoktur, bunlar kasıtlı yapılmıştır’ denilerek beyanatın yalan olduğunu ortaya koymuştur. Kaldı ki birkaç gün öncesinde ulusal bir gazetenin yazarı gayrimenkul ile alakalı bir köşe yazarak mevcut oda başkanı ile dalga geçmiştir. ‘Nerede bu 8 bin İranlı’ diyerek gerçeği bir kez daha vurgulamıştır. Yani bu tip haberler yalan haberdir.”
EMLAKÇILARDA GÜVENSİZLİK!
Türkiye genelinde geçen yıl toplam 32 bin konutu yabancı müşterilerin aldığını, İranlı sayısının ise Türkiye genelinde 3 bin kusurlarda olduğunu dile getiren Akgün, “Hal böyle iken düşünebiliyor musunuz ki 8 ayda 8 bin İranlı Türkiye’ye akın edip bir de buradan konut alabilsin. Bu kadar büyük bir yalan atılmaz. Hele ki emlakçıları temsil eden birinin bunu yapması çok ayıp. Böyle bir açıklama emlakçıların kendilerini sorgulamasına neden oldu; emlakçılar, ‘madem öyle bu pastadan bizler neden payımızı alamadık?’ diyerek veryansın etmeye başladı. Hepsinde güvensizlik oluştu” yorumunda bulundu.
ŞİRKETLER KETENPEREYE GELMESİN!
‘Neden İranlılar ve neden böyle bir yalan açıklama?’ sorusunu yanıtlayan Akgün, şunları aktardı: “Emlak Komisyoncuları Oda Başkanını yanıltmışlar ve kandırmışlar. Kendisi de araştırmadan hemen yorum yapmış. Farsça bilen birileri piyasaya çıkıyor, emlak şirketlerine geliyor ve diyorlar ki, ‘İran’da bizlerin DATA’sı, medyası, TV’si var. Bizler bu yıl şu şirkete şu kadar satıyoruz, geçen yıl verdik 2 bin tane.’ Yalan söyleyip, proje anlaşması yapıp bunlarla tanıtım yapacaklarını söylüyorlar. Dürüst gayrimenkul satıcıları olduğu kadar bir de onlardan belki 10 bin misli fazla piyasada sözleşme yapıp, para koparmaya çalışan üçkağıtçı İranlılar da var. Bunlar yalan söyleyerek, müteahhit müteahhit, proje proje gezerek vaatlerde bulunuyorlar. Oda Başkanı da bu piyasa sohbetlerine aldanarak, ‘çok satış var’ diyerek kanmış. Bilinmelidir ki piyasadaki her İranlı, her arsa bilen gerçek alıcı değildir. İnşaat şirketleri ketenpereye gelmesin.”

Diğer Haberler

Üçüncü cemre Kadifekale’ye düştü

Üçüncü cemre Kadifekale’ye düştü

Millet İttifakı Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cumhuriyet Halk Partili (CHP) T...

5 milyon metreküp su depolanacak

5 milyon metreküp su depolanacak

DSİ Genel Müdürlüğü tarafından Küçük Menderes Havzası’nda hayata geçirilen proje...

Millet İttifakı Çiğli’de buluştu

Millet İttifakı Çiğli’de buluştu

Millet İttifakı’nın İzmir’deki temsilcileri Çiğli’de bir araya gelerek birlik be...

“Gaziemir, cazibe merkezi olacak”

“Gaziemir, cazibe merkezi olacak”

Cumhur İttifakı’nın AK Partili Gaziemir Belediye Başkan Adayı Nazmi Yılmaz, seçi...

Müteahhitlere ‘yeşil’ mesaj

Müteahhitlere ‘yeşil’ mesaj

CHP’nin Buca Belediye Başkan Adayı Erhan Kılıç, Bucalı müteahhitlerle bir araya...

“Konak’ta yaşam kalitesi artacak”

“Konak’ta yaşam kalitesi artacak”

AK Parti’nin Konak Belediye Başkan Adayı Mimar Melek Eroğlu, Ballıkuyu ve Çiment...