AK Parti’de yeni başkan mesaisi

AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül’ün istifasının ardından kulisler hareketlendi. Genel Merkez’den gelen heyet yeni il başkanını belirlemek için teşkilatın görüşünü alıyor

AK Parti’de yeni başkan mesaisi
E. ÇAĞLA GENİŞ
AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül, 31 Mart seçimleri sonrasında sürpriz bir kararla istifa ettiğini açıkladı. Genel merkez ziyaretinin ardından istifa ettiğini açıklayan Şengül’ün ardından yeni il başkanının kim olacağı ve yönetimin istifasının alınıp alınmayacağı merak konusu oldu. Genel Merkez’den gelen heyet İzmir’de temayül yoklaması yapıyor. İzmir teşkilatının eski Milletvekili ve Genel Merkez Disiplin Kurulu Üyesi Kerem Ali Sürekli’nin ismini vereceği dile getiriliyor. Teşkilatın tüm kademeleri ve yöneticileriyle fikir beyan edeceği çalışma kapsamında oluşturulan raporun Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacağını belirtildi.
ŞENGÜL VE ZEYBEKCİ KİMİ ÖNERDİ?
Öte yandan görevi bırakan Şengül’ün yakın çevresine bazı isimler önerdiği öğrenildi. Şengül’ün Buca’da ilçe başkanlığı ve belediye başkan adaylığı yapmış olan Mustafa Arslan’ın, Kemalpaşa Belediyesi eski Başkanı Arif Uğurlu’nun, Teşkilat Başkanı Tanfer Kemerli’nin ve yönetim kurulunda görev yapan Ömer Az’ın başkanlığı noktasında olumlu görüş vereceği aktarıldı. AK Parti’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci’nin de yeni il başkanı noktasında Genel Merkez’e iki isim önerdiği kaydedildi. Zeybekci, genel merkeze yeni il başkanı olarak Müstakil Sanayici İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Eski İl Başkanı Ümit Ülkü ve İş Adamı Bilal Saygılı’yı önerdi.
TEMAYÜL YOKLAMASI BAŞLADI
AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül’ün istifa etmesinin ardından yeni il başkanının belirlenmesi için partide temayül yoklaması başlandı. Hazırlanan raporun ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a en az üç isim sunulacak. AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül'ün 31 Mart seçimleri sonrasında sürpriz bir kararla istifa etmesinin ardından yeni başkanın kim olacağı merak konusu oldu. AK Parti Genel Merkezi yeni ismin belirlenmesi için harekete geçerken, AK Parti Ege Bölge Koordinatörü ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur’un da bulunduğu Genel Merkez Teşkilat Komisyonu il başkanlığına geldi. Genel Merkezin görevlendirdiği heyet, il yöneticileri, il gençlik kolları, il kadın kolları, ilçe başkanları, ilçe belediye başkanları ve meclis üyeleri ile görüşerek temayül yoklamasına başlarken, parti binasında sandıklar kurularak yönetim üyeleri tercih ettikleri 3 ismi yazarak oylarını kullandı. AK Parti Ege Bölge Koordinatörü ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur, Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi, Kütahya Milletvekili Ahmet Tan, Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Özdemir ve eski Muğla Milletvekili Nihat Öztürk’ten oluşan heyet, en az 3 ismi Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunacak ve il başkanı atama süreci gerçekleşecek.
Teşkilatın tüm kademeleri ve yöneticileriyle fikir beyan edileceğini ve bir rapor hazırlanacağını işaret eden AK Parti Ege Bölge Koordinatörü Murat Baybatur, “Hemen bir an önce arkadaşlarımızla gelerek temayül yoklaması yapacağız. İl yönetimimiz, il kadın kollarımız, il gençlik kollarımızla temayül yoklaması yapacağız. Hızlı bir şekilde en az 3 isim olmak üzere birden fazla isimler belirlenerek bunları Sayın Cumhurbaşkanımıza arz edeceğiz ve onun takdirleriyle yeni görevlendirme bir an önce yapılacak. İnşallah İzmir’imize hayırlar getirmesini temenni ediyoruz” diye konuştu.
İSTİFASI ALINACAK
İl yönetiminin de prosedür gereği istifasının alınacağını ifade eden Baybatur, “Aydın Bey'le bir temayül yaptıktan sonra normalde yeni bir görevlendirme yapacak olduğumuz için bütün il yönetiminin de istifaları alınacak. Ama bu sadece bir prosedürü yerine getirmek, yeni atama yapılacağı açısındandır. Yoksa başka bir şeyden dolayı değildir” ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler

TGB’den İzmir, İlk  Adım Buluşması

TGB’den İzmir, İlk Adım Buluşması

Türkiye Gençlik Birliği İzmir, ‘’19 Mayıs’ın Yüzüncü Yılına Girerken İlk Adım Bu...

CHP Genel Başkan  Yardımcısı Yıldırım Kaya Çiğli’de

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya Çiğli’de

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yıldırım...

Batur’dan muhtarlara teşekkür

Batur’dan muhtarlara teşekkür

Konak Altıntaş ve çevre mahallelerinin muhtarları, Konak Belediye başkanı Abdül...

Başkan İduğ: Uyum  içinde çalışacağız

Başkan İduğ: Uyum içinde çalışacağız

Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, ilçedeki sanayi sitelerinin sorunları...

Motosiklet kulübü üyesi  motor kazasında öldü

Motosiklet kulübü üyesi motor kazasında öldü

Çeşme Motosiklet Kulübü Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Alaattin Yayla, aniden yola...

15 yıl önce babası da öldürülmüş

15 yıl önce babası da öldürülmüş

İzmir’in Buca İlçesi’nde bir genç kız, iddialara göre barışma teklifini kabul et...