AK Parti’de yeni başkan mesaisi

AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül’ün istifasının ardından kulisler hareketlendi. Genel Merkez’den gelen heyet yeni il başkanını belirlemek için teşkilatın görüşünü alıyor

AK Parti’de yeni başkan mesaisi
E. ÇAĞLA GENİŞ
AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül, 31 Mart seçimleri sonrasında sürpriz bir kararla istifa ettiğini açıkladı. Genel merkez ziyaretinin ardından istifa ettiğini açıklayan Şengül’ün ardından yeni il başkanının kim olacağı ve yönetimin istifasının alınıp alınmayacağı merak konusu oldu. Genel Merkez’den gelen heyet İzmir’de temayül yoklaması yapıyor. İzmir teşkilatının eski Milletvekili ve Genel Merkez Disiplin Kurulu Üyesi Kerem Ali Sürekli’nin ismini vereceği dile getiriliyor. Teşkilatın tüm kademeleri ve yöneticileriyle fikir beyan edeceği çalışma kapsamında oluşturulan raporun Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacağını belirtildi.
ŞENGÜL VE ZEYBEKCİ KİMİ ÖNERDİ?
Öte yandan görevi bırakan Şengül’ün yakın çevresine bazı isimler önerdiği öğrenildi. Şengül’ün Buca’da ilçe başkanlığı ve belediye başkan adaylığı yapmış olan Mustafa Arslan’ın, Kemalpaşa Belediyesi eski Başkanı Arif Uğurlu’nun, Teşkilat Başkanı Tanfer Kemerli’nin ve yönetim kurulunda görev yapan Ömer Az’ın başkanlığı noktasında olumlu görüş vereceği aktarıldı. AK Parti’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci’nin de yeni il başkanı noktasında Genel Merkez’e iki isim önerdiği kaydedildi. Zeybekci, genel merkeze yeni il başkanı olarak Müstakil Sanayici İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Eski İl Başkanı Ümit Ülkü ve İş Adamı Bilal Saygılı’yı önerdi.
TEMAYÜL YOKLAMASI BAŞLADI
AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül’ün istifa etmesinin ardından yeni il başkanının belirlenmesi için partide temayül yoklaması başlandı. Hazırlanan raporun ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a en az üç isim sunulacak. AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül'ün 31 Mart seçimleri sonrasında sürpriz bir kararla istifa etmesinin ardından yeni başkanın kim olacağı merak konusu oldu. AK Parti Genel Merkezi yeni ismin belirlenmesi için harekete geçerken, AK Parti Ege Bölge Koordinatörü ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur’un da bulunduğu Genel Merkez Teşkilat Komisyonu il başkanlığına geldi. Genel Merkezin görevlendirdiği heyet, il yöneticileri, il gençlik kolları, il kadın kolları, ilçe başkanları, ilçe belediye başkanları ve meclis üyeleri ile görüşerek temayül yoklamasına başlarken, parti binasında sandıklar kurularak yönetim üyeleri tercih ettikleri 3 ismi yazarak oylarını kullandı. AK Parti Ege Bölge Koordinatörü ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur, Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi, Kütahya Milletvekili Ahmet Tan, Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Özdemir ve eski Muğla Milletvekili Nihat Öztürk’ten oluşan heyet, en az 3 ismi Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunacak ve il başkanı atama süreci gerçekleşecek.
Teşkilatın tüm kademeleri ve yöneticileriyle fikir beyan edileceğini ve bir rapor hazırlanacağını işaret eden AK Parti Ege Bölge Koordinatörü Murat Baybatur, “Hemen bir an önce arkadaşlarımızla gelerek temayül yoklaması yapacağız. İl yönetimimiz, il kadın kollarımız, il gençlik kollarımızla temayül yoklaması yapacağız. Hızlı bir şekilde en az 3 isim olmak üzere birden fazla isimler belirlenerek bunları Sayın Cumhurbaşkanımıza arz edeceğiz ve onun takdirleriyle yeni görevlendirme bir an önce yapılacak. İnşallah İzmir’imize hayırlar getirmesini temenni ediyoruz” diye konuştu.
İSTİFASI ALINACAK
İl yönetiminin de prosedür gereği istifasının alınacağını ifade eden Baybatur, “Aydın Bey'le bir temayül yaptıktan sonra normalde yeni bir görevlendirme yapacak olduğumuz için bütün il yönetiminin de istifaları alınacak. Ama bu sadece bir prosedürü yerine getirmek, yeni atama yapılacağı açısındandır. Yoksa başka bir şeyden dolayı değildir” ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler

Son hatırası  tiyatro metinleri

Son hatırası tiyatro metinleri

İzmir'de tiyatro eğitimi alan ve bisiklet kullanırken aracın çarpması sonucu yaş...

Enzim kullanmadan  kök hücre elde etti

Enzim kullanmadan kök hücre elde etti

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof.Dr. Eray Copcu, insan vücu...

DEÜ iddialara yanıt verdi

DEÜ iddialara yanıt verdi

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Üniversite Güzel Sanatlar Fakültesi ile Konservat...

FED yeni bir  pencere açmakta

FED yeni bir pencere açmakta

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkan Vekili İbrahim Gökçüoğlu s...

Paravan çağrı merkeziyle  sınır ötesi dolandırıcılık

Paravan çağrı merkeziyle sınır ötesi dolandırıcılık

İzmir’de kendilerini savcı, uluslararası polis ve icra müdürlüğü yetkilisi olara...

Basmane’de uyuşturucu  ile mücadele üssü

Basmane’de uyuşturucu ile mücadele üssü

Uyuşturucu ile mücadele konusunda Türkiye’ye örnek olacak bir adım atmaya hazırl...