Akıllı çiftlik geliyor

Ege Üniversitesi ile İTB, işbirliği protokolü ile İzmir’de ileri teknoloji uygulamaları yapan akıllı çiftlik kuracak. EÜ Ziraat Fakültesi Menemen çiftliğinde kurulması planlanan akıllı çiftlik, Türkiye’ye örnek olacak

Akıllı çiftlik geliyor
KENAN YEŞİL
Ege Üniversitesi (EÜ) ile İzmir Ticaret Borsası (İTB) arasında tarımda etkin ve ileri teknoloji kullanımı ile yüksek verim ve kalitede tarımsal üretimin ve gıda işlemenin geliştirilmesi, çevreye duyarlı üretim modelleri yaratılması amacıyla işbirliği protokolü imzalandı. Ege Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Necdet Budak ve İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli arasında imzalanan protokol ile Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Menemen çiftliğinin ileri teknoloji uygulamaları yapan akıllı çiftlik formatında tüm Türkiye için örnek bir modele dönüşmesi sağlanacak. İmzalanan işbirliği protokolünün kapsamı konusunda bilgiler veren Kestelli, borsa ile üniversitenin akıllı tarım uygulamaları, tarımsal üretimde yüksek kalite ve yüksek verim ile üretim konularında birlikte hareket edeceğini söyledi. Tüm Türkiye için örnek bir model oluşturacaklarını belirten Kestelli, “Menemen çiftliğinin; tarımsal eğitim merkezi, tarım-teknoloji uygulama merkezi, sürekli eğitim merkezi, ileri teknoloji uygulamaları yapan akıllı çiftlik formatında tüm Türkiye için örnek bir modele dönüşmesini sağlayacağız. Sürdürülebilir tarımda atık yönetimi, tarımsal atıkların hammadde olarak değerlendirilmesi, atık borsası kurulması ve çevre dostu tarım uygulamaları alanında projeler geliştirip bunları hayata geçireceğiz” dedi.
İŞBİRLİĞİ GELİŞTİRİLECEK
Üniversite ile işbirliğini çeşitli alanlarda da geliştireceklerini söyleyen Kestelli, “Ortaklaşa seminer, sempozyum ve çalıştay düzenleyeceğiz. Çocuklarımız ve gençlerimiz için sosyal sorumluluk projeleri geliştireceğiz. Yine borsa-üniversite işbirliğiyle üreticiler, işletmeler, ara elemanlar ve öğrenciler için eğitim programları hazırlayacağız. Ege Üniversitesi Merkezi Araştırma Test ve Analiz Laboratuvarı Uygulama ve Araştırma Merkezi ile İzmir Ticaret Borsası Laboratuvar, ARGE ve Danışmanlık Hizmetleri A.Ş. arasında işbirliğinin geliştirilmesi için ortak hareket edeceğiz. Bu işbirliğinin, 2014 yılında İzmir Ticaret Borsası’nın yüzde yüz sermayesi ile kurulan ve bu yıl dünya genelinde 31 ülkeden 125 cihazın katıldığı karşılaştırma testlerinde birinci ve dördüncü sırada yer almayı başaran İZLADAŞ merkez ve Selçuk Pamuk Lif Analiz laboratuvarlarımızın başarı çıtasını çok daha yükseğe taşıyacağına inanıyorum. Bu protokolün bütününün ve ortaya çıkaracağı eserlerin ise Türk tarımına yepyeni biz vizyon getireceğini düşünüyorum” dedi
TARIM 4.0’IN BAŞROL OYUNCUSU
Yeryüzünde ekilebilir alanların sürekli azaldığını, su sorununun giderek daha ciddi bir hâl aldığını dile getiren Kestelli, iklim değişikliğinin üretimi tehdit ettiğini ve dünya nüfusunun hızla artmayı sürdürdüğünü söyledi. Tüm verilerin, tarımın geleceğin en stratejik sektörlerinden biri olacağına işaret ettiğini dikkat çeken Kestelli, yapılan işbirliğinin ardında yatan en önemli nedenin de geleceğe bugünden hazır olabilmek olduğunu söyledi. Kestelli, “Temelinde akıllı robotlar, nesnelerin interneti, bulut teknolojileri, sensör ağları gibi kavramların olduğu; kısaca bilişim teknolojileri olarak özetlenen büyük dönüşümün, yani Tarım 4.0’ın figüranı değil başrol oyuncusu olmayı amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.
TARIMDA SAĞ KOL OLACAĞIZ
Ege Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Necdet Budak protokol töreninde yaptığı konuşmada Ege Üniversitesi gibi köklü bir üniversitenin 64 yıllık birikimini akademik ve idari personeliyle gençleri geleceğe hazırlamak için kullandığını belirtti. İçinde bulunduğumuz olumsuz dönemden tek bir çıkış yolu olduğuna dikkat çeken Prof.Dr. Budak, onun da bilim ve eğitim olduğunu vurguladı. Hep birlikte Türkiye’nin ekonomisine katkı sunmaları gerektiğini belirten Prof.Dr. Budak, “Bilgi birikimimizi arazide ürüne dönüştürmek için her türlü desteği vereceğiz. Bu protokol, daha önce Tarım Bakanlığı ile yaptığımız protokollerle çok örtüşüyor. Ege Üniversitesi, Türkiye’nin tarımda sağ kolu olacak. Çiftçinin eğitimi konusunda da akademik desteğimizi vereceğiz. Devlet, üniversite ve sanayi el birliği ile tarımda sürdürebilir anlamda model fabrika uygulamasını harekete geçireceğiz. Bu protokol ile ülkeye istihdam sağlamaktan Ege Üniversitesi ailesi olarak bahtiyar olacağız ve daha farklı protokollere de imza atacağız. Bu işbirliği tüm milletimize hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

Diğer Haberler

Bakan Soylu: 'Kılıçdaroğlu 10 katlı binayı idare edemiyor'

Bakan Soylu: 'Kılıçdaroğlu 10 katlı binayı idare edemiyor'

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kema...

O iller dikkat! Kar geliyor, 23 Şubat 2019 yurtta hava durumu

O iller dikkat! Kar geliyor, 23 Şubat 2019 yurtta hava durumu

Yapılan son değerlendirmelere göre, yurt genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marma...

Denize düşen engelli genç:  Eve mi hapsolalım?

Denize düşen engelli genç: Eve mi hapsolalım?

İzmir’de sahil kenarında yürüyüşe çıkan görme engelli Yusuf Ak, deniz ile kaldır...

Belediye otobüsü otomobille kafa kafaya çarpıştı

Belediye otobüsü otomobille kafa kafaya çarpıştı

İzmir’in Konak İlçesi’nde belediye otobüsünün bir otomobille kafa kafaya çarpışt...

İzmir'de hava durumu... İzmir'de hafta sonu hava nasıl olacak?

İzmir'de hava durumu... İzmir'de hafta sonu hava nasıl olacak?

Meteoroloji'den alınan verilere göre İzmir'in kuzey kıyıları ve Çeşme Yarımadası...

Haydi doğa yürüyüşüne

Haydi doğa yürüyüşüne

Kent yaşamına hareket katmak ve fiziksel aktiviteleri teşvik etmek için çalışmal...