Akıllı çiftlik geliyor

Ege Üniversitesi ile İTB, işbirliği protokolü ile İzmir’de ileri teknoloji uygulamaları yapan akıllı çiftlik kuracak. EÜ Ziraat Fakültesi Menemen çiftliğinde kurulması planlanan akıllı çiftlik, Türkiye’ye örnek olacak

Akıllı çiftlik geliyor
KENAN YEŞİL
Ege Üniversitesi (EÜ) ile İzmir Ticaret Borsası (İTB) arasında tarımda etkin ve ileri teknoloji kullanımı ile yüksek verim ve kalitede tarımsal üretimin ve gıda işlemenin geliştirilmesi, çevreye duyarlı üretim modelleri yaratılması amacıyla işbirliği protokolü imzalandı. Ege Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Necdet Budak ve İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli arasında imzalanan protokol ile Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Menemen çiftliğinin ileri teknoloji uygulamaları yapan akıllı çiftlik formatında tüm Türkiye için örnek bir modele dönüşmesi sağlanacak. İmzalanan işbirliği protokolünün kapsamı konusunda bilgiler veren Kestelli, borsa ile üniversitenin akıllı tarım uygulamaları, tarımsal üretimde yüksek kalite ve yüksek verim ile üretim konularında birlikte hareket edeceğini söyledi. Tüm Türkiye için örnek bir model oluşturacaklarını belirten Kestelli, “Menemen çiftliğinin; tarımsal eğitim merkezi, tarım-teknoloji uygulama merkezi, sürekli eğitim merkezi, ileri teknoloji uygulamaları yapan akıllı çiftlik formatında tüm Türkiye için örnek bir modele dönüşmesini sağlayacağız. Sürdürülebilir tarımda atık yönetimi, tarımsal atıkların hammadde olarak değerlendirilmesi, atık borsası kurulması ve çevre dostu tarım uygulamaları alanında projeler geliştirip bunları hayata geçireceğiz” dedi.
İŞBİRLİĞİ GELİŞTİRİLECEK
Üniversite ile işbirliğini çeşitli alanlarda da geliştireceklerini söyleyen Kestelli, “Ortaklaşa seminer, sempozyum ve çalıştay düzenleyeceğiz. Çocuklarımız ve gençlerimiz için sosyal sorumluluk projeleri geliştireceğiz. Yine borsa-üniversite işbirliğiyle üreticiler, işletmeler, ara elemanlar ve öğrenciler için eğitim programları hazırlayacağız. Ege Üniversitesi Merkezi Araştırma Test ve Analiz Laboratuvarı Uygulama ve Araştırma Merkezi ile İzmir Ticaret Borsası Laboratuvar, ARGE ve Danışmanlık Hizmetleri A.Ş. arasında işbirliğinin geliştirilmesi için ortak hareket edeceğiz. Bu işbirliğinin, 2014 yılında İzmir Ticaret Borsası’nın yüzde yüz sermayesi ile kurulan ve bu yıl dünya genelinde 31 ülkeden 125 cihazın katıldığı karşılaştırma testlerinde birinci ve dördüncü sırada yer almayı başaran İZLADAŞ merkez ve Selçuk Pamuk Lif Analiz laboratuvarlarımızın başarı çıtasını çok daha yükseğe taşıyacağına inanıyorum. Bu protokolün bütününün ve ortaya çıkaracağı eserlerin ise Türk tarımına yepyeni biz vizyon getireceğini düşünüyorum” dedi
TARIM 4.0’IN BAŞROL OYUNCUSU
Yeryüzünde ekilebilir alanların sürekli azaldığını, su sorununun giderek daha ciddi bir hâl aldığını dile getiren Kestelli, iklim değişikliğinin üretimi tehdit ettiğini ve dünya nüfusunun hızla artmayı sürdürdüğünü söyledi. Tüm verilerin, tarımın geleceğin en stratejik sektörlerinden biri olacağına işaret ettiğini dikkat çeken Kestelli, yapılan işbirliğinin ardında yatan en önemli nedenin de geleceğe bugünden hazır olabilmek olduğunu söyledi. Kestelli, “Temelinde akıllı robotlar, nesnelerin interneti, bulut teknolojileri, sensör ağları gibi kavramların olduğu; kısaca bilişim teknolojileri olarak özetlenen büyük dönüşümün, yani Tarım 4.0’ın figüranı değil başrol oyuncusu olmayı amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.
TARIMDA SAĞ KOL OLACAĞIZ
Ege Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Necdet Budak protokol töreninde yaptığı konuşmada Ege Üniversitesi gibi köklü bir üniversitenin 64 yıllık birikimini akademik ve idari personeliyle gençleri geleceğe hazırlamak için kullandığını belirtti. İçinde bulunduğumuz olumsuz dönemden tek bir çıkış yolu olduğuna dikkat çeken Prof.Dr. Budak, onun da bilim ve eğitim olduğunu vurguladı. Hep birlikte Türkiye’nin ekonomisine katkı sunmaları gerektiğini belirten Prof.Dr. Budak, “Bilgi birikimimizi arazide ürüne dönüştürmek için her türlü desteği vereceğiz. Bu protokol, daha önce Tarım Bakanlığı ile yaptığımız protokollerle çok örtüşüyor. Ege Üniversitesi, Türkiye’nin tarımda sağ kolu olacak. Çiftçinin eğitimi konusunda da akademik desteğimizi vereceğiz. Devlet, üniversite ve sanayi el birliği ile tarımda sürdürebilir anlamda model fabrika uygulamasını harekete geçireceğiz. Bu protokol ile ülkeye istihdam sağlamaktan Ege Üniversitesi ailesi olarak bahtiyar olacağız ve daha farklı protokollere de imza atacağız. Bu işbirliği tüm milletimize hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

Diğer Haberler

BBP İzmir’den nezaket ziyareti

BBP İzmir’den nezaket ziyareti

Büyük Birlik Partisi (BBP) İzmir İl Başkanı Erdem Öksüz ile yönetim kurulu üyele...

Başkan Batur ilk adımı attı

Başkan Batur ilk adımı attı

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Konak’ta yeni madde bağımlılığı tedavi merke...

“Soyer’den Antik Yunan seviciliği”

“Soyer’den Antik Yunan seviciliği”

Milliyetçi Hareket Partisi İzmir İl Başkanı Veysel Şahin, Soyer’e eleştirilerde...

Dağ: Tamamlanması gereken eksikler var

Dağ: Tamamlanması gereken eksikler var

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, son günlerde İ...

Egeli Akademisyenler TAKD Yönetim Kuruluna Seçildi

Egeli Akademisyenler TAKD Yönetim Kuruluna Seçildi

Egeli akademisyenler, bilgi birikimlerini ve tecrübelerini sivil toplum kuruluşl...

Başkan Saygılı’dan Nihat Kınık’a ziyaret

Başkan Saygılı’dan Nihat Kınık’a ziyaret

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Şube Başkanı Bilal Saygıl...