Alnıtemiz: 2018’de 3 gemiyle çalışacağız

Celestyal Cruises Türkiye Direktörü Özgü Alnıtemiz, 2018’de Türkiye’de 3 gemi ile çalışacaklarını belirterek, “Yunanistan’daki 1,5 milyonluk pazarda daha çok yer almak için çalışıyoruz” açıklamasında bulundu

Alnıtemiz: 2018’de 3

gemiyle çalışacağız

ÖZKAN PEKÇALIŞKAN

Türkiye’de 2015 yılından bu yana kruvaziyer turizmi kan kaybediyor. Kruvaziyer turizminde söz sahibi olan firmaların birçoğu Türkiye’nin yaşanan terör olaylarından dolayı rotasından çıkarttı. Son olarak Amerikan merkezli Royal Caribbean firması da Türkiye’yi tamamen rotasından çıkardığını açıkladı. Özellikle turizm alanında ciddi ekonomik gelir sağlayan kruvaziyer turizmindeki bu sorunların giderilmesine yönelik çalışmalar devam ederken son süreçte çoğu kruvaziyer firmasının Türkiye’den çekilmesine rağmen Celestyal Cruises’in Türkiye’den çekilmeyeceğini açıkladı.

HEDEFLERİMİZİ TUTTURDUK

Celestyal Cruises Türkiye Direktörü Özgü Alnıtemiz, 2 gemilerinin programlarının belirlendiğini belirterek, “Gerekli bütün çalışmalarımızı tamamladık. Nisan başından Ekim sonuna kadar Salı-Cumartesi Kuşadası’na diğer gemimiz de Pazarları Kuşadası’na gelecek. 2 gemimizle çalışmayı sürdüreceğiz. Yunanistan’ın vize zorunluluğu getirmesi nedeniyle geçtiğimiz yıl 20 bin Türk yolcu taşıdık. 5-6 bini vizesiz turlarla giderken diğerleri vizeli turlarla seyahatini gerçekleştirdi. Vizesizlik izinlerinin bu sene geç açıklanması bizleri ciddi etkiledi. Bu nedenle sadece 1 ay vizesiz operasyon yapabildik. Genel anlamda ise hedeflerimizi tutturduk” diye konuştu.

CAN DAMARI TÜRK TURİST OLDU

Yunanistan’ın vizesizliği kaldırdığını son dakikada açıklamasından dolayı kruvaziyer turizminin çok etkilendiğini söyleyen Alnıtemiz, şöyle devam etti: “O süreç bir anda yaşandığı için planlamayı da istediğimiz gibi yapamadık. Bu da turizmdeki rakamlarımızı düşürdü. Ancak bu durum bile Türklerin Yunanistan’a gitmesine engel olamadı. Yunanistan ana karasının ve adalarının can damarı Türk turist oldu. Zaten Yunanistan’ın bu vizesizlik kararının geri çekilme nedeni de Adalar’ın isyan etmesiydi.”

YUNANİSTAN TERCİH NEDENİ

Türkiye’de yaşayan vatandaşların Yunanistan’ı ve Adalar’ı yurtdışı deneyimi olarak görülmesi nedeniyle tercih edildiğine dikkat çeken Alnıtemiz, “Sonuçta yurtdışı deneyimi açısından bakıldığında Türk turist için en yakın gidebilecek destinasyon. Yunanistan bir gezgin ve tatilci için en önemli tercih edilme nedeni. Bunun dışında Türkiye’ye komşu olması, kültürel yakınlığı, eğlence ortamı ve gastronomisi de çok etkili. Bunların hepsi ayrı bir kriter oluyor. Antalya’da Temmuz-Ağustos ayında yapılacak tatile göre Yunanistan’da yapılacak tatil daha ekonomik olarak avantajlı görülüyor. Hem ekonomik hem de yurtdışı deneyimi sunması tercih edilme nedenini arttırıyor” diye konuştu.

“2018’DE 3 GEMİYLE OLACAĞIZ”

1,5 milyonluk pazarda daha fazla yer almak için 3’üncü gemi içinde gerekli çalışmaları yaptıklarını söyleyen Anlıtemiz, sözlerini şöyle tamamladı: “Gerekli çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Şu anda 3’üncü gemimiz netleşmedi ancak büyük olasılık olacak. Yunanistan’daki 1,5 milyonluk pazarda daha çok yer almak için çalışıyoruz. Yunanistan son dakika değişikliği yapmaz ve vizesizliği devam ettirirse 35-40 bin yolcu hedefimiz var. Vizeli olursa da bu otomatik olarak 25 bin yolcuya iniyor.”

 

Diğer Haberler

Eylül’ün babasından yürek yakan paylaşım: “Ciğer yarası”

Eylül’ün babasından yürek yakan paylaşım: “Ciğer yarası”

Ankara’nın Polatlı ilçesinde kaybolduktan 7 gün sonra cinayete kurban gittiği or...

İngilizceyi Kuzey Kutbu’nda öğrenin

İngilizceyi Kuzey Kutbu’nda öğrenin

Yaz tatilini verimli geçirmek isteyen çocuklar için Redhouse Kidz (SEV Yayıncılı...

İşsizlik rakamları açıklandı! Son işsizlik rakamları düşüyor mu, yükseliyor mu?

İşsizlik rakamları açıklandı! Son işsizlik rakamları düşüyor mu, yükseliyor mu?

Türkiye'nin merakla beklediği işsizlik rakamları açıklandı. İşsizlik düşüyor mu...

Kemeraltı esnafı çıkmazda

Kemeraltı esnafı çıkmazda

Kemeraltı’nda kuyumcu ve abiye esnafı sadece kendilerinin değil tüm sektörlerin...

“Başka Alperen Sakin’ler ölmesin”

“Başka Alperen Sakin’ler ölmesin”

Minik Alperen’in serviste hayatını kaybetmesinin ardından harekete geçen üç baka...

Kalbi kapatılamayan 11 aylık bebek, yardım bekliyor

Kalbi kapatılamayan 11 aylık bebek, yardım bekliyor

Denizli’de doğuştan kalbi delik olan 11 aylık bebek, kalp ameliyatı yapılamadığı...