Alsancak Hastanesi için mobbing iddiası

Demokratik Sağlık Sen İzmir İl Başkanı Ahmet Doğruyol, Alsancak Devlet Hastanesinde çalışanların mobbinge uğradığını iddia ederek konuyla ilgili basın açıklaması yaptı

Alsancak Hastanesi  için mobbing iddiası
BURCU YANAR
Demokratik Sağlık Sen İzmir İl Başkanı Ahmet Doğruyol Nevvar Salih İşgören Alsancak Devlet Hastanesinde çalışanların mobbinge uğradığını ileri sürerek hastane yöneticileri ile ilgili bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası İzmir Şube Başkanı Adem Sarıçoban ve SES İzmir Şubesi’ de destek verdi.
 “Sendikalar, sivil toplum teşkilatları olması münasebetiyle, demokrasinin temel taşları ve ülkemizin vazgeçilmezleridir” diyen Doğruyol, “Kamu kurumlarımızda yaşanan haksızlık, hukuksuzluk ve liyakatsizliğin önüne geçmek için çabalasak da maalesef mesafe almakta zorlanıyoruz” dedi.
Doğruyol, hastanede yaşanan haksızlık ve hukuksuzluk iddialarına ilişkin kurumda yaşanan huzursuzlukları defalarca idarecilere aktarmalarına rağmen çözüm bulamadıkları için açıklama yaptıklarını belirterek, “İlimizde haksızlığın, hukuksuzluğun en fazla yaşandığı kurumlardan bir tanesi de, şu an bahçesinde bulunduğumuz Nevvar Salih İşgören Alsancak Devlet Hastanesi’dir. Bir zamanlar ilimizdeki en huzurlu hastanelerden biri olan bu hastane bugün çalışanların kendilerini baskı altında hissettikleri mutsuz çalışanların hastanesi haline gelmiştir” ifadelerini kullandı.  
Doğruyol, hastanede yaşanan olayları şu şekilde aktardı: “Hastane bahçesinde, üstelik öğle arasında sohbet eden 4 kişinin ne konuştuğunu bilmeden –ki ne konuştukları da kimseyi ilgilendirmez- biri hastane yemekhanesinden fotoğraflarını çeker, bir diğeri sosyal medyada memurumuzu ve 4D’li sürekli işçi kadrosundaki çalışanımızı tehdit eder. Memurun işini yapması gerektiğini, 4D kadrosunda çalışan arkadaşımızın bizim temsilcilerimiz tarafından üye yapma konusunda kullanıldığını, sendikacılığın idarecinin belirleyeceği gün ve saatte yapılacağını, bunu destekleyenlere de hesabın sorulacağı yönünde kendince tehditler savurur ve 24 saat geçmeden hastanenin Başhekimi M. Zeki Yaşar bahçede fotoğrafı çekilen memurunu koruyacağına verilen talimat üzerine memurun görev yerini değiştirir. Hiç kimsenin fotoğrafının izinsiz çekilip sosyal medyada paylaşamayacağını sen bilmez misin ki; orada konuşan arkadaşların ne konuştuğunu nereden biliyorsun? Farz edelim ki biliyorsun, sana ne?”ENGELLİ ÇALIŞANA EZİYET!
Bu açıklamalarla ilgili gerekli hukuki girişimlerin de başlatıldığının altını çizen Doğruyol, “AK Parti eski milletvekili bir hanımefendinin yakını olduğunu herkese yayarak kendisine destek sağlamaya çalışan Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Hayriye Marangoz, kurumda çalışan personellerin sık sık görev yerlerini değiştirerek kurumda huzursuzluğa sebep olmuş, mevcut hükümet yetkililerinin hassas olduğu engelliler ile ilgili, fiziksel engelli bir memurumuza yaklaşık iki ay tuvalet dahil her türlü temizliği yaptırmış, şartlı olarak görev yerine iade etmiştir. Kurumda çalışan sorumlu hemşirelere mesaj atarak, sendika temsilcilerine tutanak tutun talimatı vermiş, 4D’li sürekli işçi kadrosunda çalışan arkadaşlarımıza sendika temsilcilerimizle konuşmayın diyecek kadar ileri gitmişlerdir. 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Yasası ve üç adet başbakanlık genelgesine ve TCK’nın 118. maddesine aykırı hareket etmişlerdir” açıklamalarına yer verdi.
“KANUNSUZ GÖREVLER VERİLİYOR”
Doğruyol, kurumda ‘gündüz süpervizörü’ diye kanunsuz bir görev üretilip yaklaşık 1.5 yıldır çalışmaktan ziyade sendikacılığın yapıldığını vurgulayarak, “Kurumda personel sıkıntısı varken 40’ın üzerinde çalışanı geçici görevle gönderenler, bize haktan hukuktan, adaletten bahsedemez ve sendikacılığı öğretemezler. Sizin ülke genelinde nasıl üye yaptığınızı, nasıl sendikacılık yaptığınızı bugüne kadar bilmeyen memur kaldı mı ki? Biliniz ki; yalanla, dolanla, vaatle, iftirayla sendikacılık olmaz. Bazı idarecilerin personeller arasında tarafgir, tehditkar, adaletsiz davranışları kurumlarımızda iş huzurunu bozmakta ve kutuplaşmalar oluşturmaktadır. TCK’nın 118. Maddesinin bu konuda açık ve net olmasına rağmen, kanunlardan bihaber olan idarecilerimizi bu konuda defalarca uyardık. Çok şey istemiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadesiyle Türkiye İttifakı istiyoruz. 80 milyon vatandaşımızın birbirini sevmesini ve saygı göstermesini istiyoruz” dedi.
 

Diğer Haberler

Gediz Tarhana  Festivali başladı

Gediz Tarhana Festivali başladı

Kütahya’nın Gediz İlçesi’nde 17. kez düzenlenen “Tarhana Festivali” başladı

Doğru tercihin  yolu Konak’ta

Doğru tercihin yolu Konak’ta

Konak Belediyesi, gençlere üniversite tercihlerine yönelik yol göstermek amacıyl...

Yaza keyif katan  indirimler Tekzen’de

Yaza keyif katan indirimler Tekzen’de

Tekzen, yaz keyfini ikiye katlayacak fırsatlarla dolu birçok ürünü müşterileriyl...

Engellilere yunus  terapisi yapıldı

Engellilere yunus terapisi yapıldı

Muğla’nın Marmaris İlçesi’nde zihinsel ve bedensel engelli çocuklara yunuslarla...

Egeliler Özdere’de yorgunluk attı

Egeliler Özdere’de yorgunluk attı

Ege Üniversitesinin başarılarında önemli payı olan idari çalışanlar, hafta sonu...

STAR Rafineri’den  hastaneye destek

STAR Rafineri’den hastaneye destek

STAR Rafineri, Aliağa Devlet Hastanesi’nin acil servisine tıbbi ve elektronik ci...