Alsancak’ ta bir ‘dilek binası’!

İzmir Alsancak’ ta bulunan ve yaklaşık olarak 1940’lı yıllardan kaldığı tahmin edilen eski Rum evinin önüne çaputlar bağlanmış durumda. Ev bu haliyle adeta bir “dilek ağacı” haline geldi

Alsancak’ ta bir ‘dilek binası’!
BURCU YANAR/ÖZEL HABER
İzmir Alsancak’ ta bulunan ve yaklaşık olarak 1940’lı yıllardan kaldığı tahmin edilen eski Rum evinin önüne çaputlar bağlanmış durumda. Konak Belediyesi tarafından “Can güvenliğiniz açısından bu binaya yaklaşmak tehlikelidir” ibaresi asılan binanın önüne çekilen koruma kalkanının üzerinde irili ufaklı pek çok kurdele, bez parçası ve poşet gibi çaputlar bağlanarak adeta bir ‘dilek ağacı’ konumuna getirilmiş durumda bulunuyor.“SÜS OLSUN DİYE YAPTIK”
Kadim inanışlarda genellikle ağaçlara bağlanarak kutsal atfedilen çaput bağlama bir simge haline gelmiş ve birçok noktada ‘hayat ağacı’ kavramı ile karşımıza çıkmıştır. Kadim inanışlarla ilgili bilgiler paylaşan Kadim Lisan internet sayfasından edinilen bilgilere göre; insan ile ağaç arasında kadim uygarlıklar çok fazla benzerlik gözlemlemiş, ikisinin de iki alem arasında bir aracı olması bir yana, ikisinin de sonsuz döngü de var olması açısından ağaçların insanların ilk ataları olduğu düşünülmüş bu yüzden ağaçlara ayrıca yaşlı atalar oldukları için çok büyük saygı duyulmuştur. İşte bu derin kutsallıktan dolayı ağaçlar ile ilgili ritüellerden bizim topraklarımızda en yaygın gördüğümüz adet çaput bağlamaktır. Ağaçların tüm alemlerde bir olması sebebiyle istekleri ağaçların ruhlarına fısıldarsak, ağaçların da bunu evrene ve toprağa taşıyacağına inanılırdı, bu yüzden dilekler söylenerek enerji ağaca “bağlanırdı” kadim zamanlarda. Enerji yüklenmiş bez, ağaca bağlandığında enerji ağaca aktarılır ve ağacın bunu evrene taşıması beklenilirdi. Biz her ne kadar bu geleneğin kökenini hatırlamasak da hala yapmaya devam ederiz. Bağlanan ağaç, genelde o yörenin en yaşlı ağacı yani yaşam ağacıdır. Harabe halde bulunan söz konusu bina ile ilgili bilgiler veren çevredeki esnaflar ise, Alsancak’ın dilek binası haline gelmiş olan yapı için aslında bunu ilk başlarda kendilerinin süs için yapmış olduklarını belirterek daha sonradan insanların bunu ciddiye aldığını ve gelip geçenlerin dilek dileyerek çaput bağladıklarını söyledi.
 

Diğer Haberler

Meyve suyu ihracatında hedef 300 milyon dolar

Meyve suyu ihracatında hedef 300 milyon dolar

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, "Meyve suyunda...

Bakanlar Pekcan, Turhan ve Kasapoğlu, Manisa'da yatırımları inceledi

Bakanlar Pekcan, Turhan ve Kasapoğlu, Manisa'da yatırımları inceledi

Ticaret Bakanı Pekcan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan ve Gençlik ve Spor Bak...

'Atalık tohumlar' öğrencilerin elinde filizleniyor

'Atalık tohumlar' öğrencilerin elinde filizleniyor

Kokusu ve aromasıyla dikkati çeken ve gelecek nesillere aktarılması için Karabük...

Azerbaycanlı iki cerrah aynı seansta iki operasyonla ilke imza attı

Azerbaycanlı iki cerrah aynı seansta iki operasyonla ilke imza attı

Türkiye'de tıp eğitimi alan Azerbaycanlı cerrahlar Mahmudov ve Kazımi, aynı sean...

Travel Turkey'de Çeşme'ye yoğun ilgi

Travel Turkey'de Çeşme'ye yoğun ilgi

Uluslararası Travel Turkey İzmir Fuarı bu yıl 13. kez kapılarını açarken, Çeşme...

Asgari ücret ne kadar olacak?

Asgari ücret ne kadar olacak?

Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Özçelik-İş Sendikası Genel Başk...