Ballıkuyu’da umut, seçim sonrası

Konak’ta yer alan Ballıkuyu ve Akarcalı mahalleleri adeta ‘şehrin yabancısı’… Oysaki yürüyerek çok kısa bir sürede Konak merkeze ulaşılabilecek semt, şimdi hatırlanmayı bekliyor. Vatandaşın tek umudu ise kentsel dönüşüm

Ballıkuyu’da umut, seçim sonrası
SULTAN GÜMÜŞ / ÖZEL HABER
İzmir’in merkezinde bulunan Ballıkuyu ve Akarcalı mahalleleri hiç şüphesiz ki Konak’ın sürekli dile getirilen iki mahallesinden biri. Özellikle de Ballıkuyu… ‘Tek başınıza gitmeyin’, ‘Eşyalarınıza karşı dikkatli olun’, ‘Ara sokaklara girmeyin’ sözlerini buraya gideceğimiz zaman çok sık duyarız. Öyle ki internetten de arattırdığınız zaman pek iyi haberler okuyamazsınız. Bölge genelde cinayet, uyuşturucu, fuhuş, şiddet olaylarıyla gündeme gelir. Tüm bu yaşananların nedeni ise yıllar öncesinde yaşanan ‘göç’ ve beraberinde getirdiği ‘birden fazla kimlik’. Ancak tüm bunlar bir yana asıl neden ‘yıllarca askıya alınan kentsel dönüşüm’. İnsanların artık birbirine yabancılaştığını söyleyen ve bazı kesimlerin önyargılarında haklı olduğunun altını çizen Akarcalı Mahallesi Muhtarı Şükrü Keskin, “Eskisi gibi bir tat, güzellik yok. Güne kavgayla, gürültüyle başlıyoruz. Burası, geliştirildiği takdirde ön yargılardan kurtulur” dedi. 5 yıl önce kentsel dönüşüm planlarının gündeme getirildiğini ancak vatandaşla uzlaşılamadığı için uygulanamadığını kaydeden Keskin, “Bir park istiyoruz, bir futbol sahası istiyoruz, ‘Efendim, kentsel dönüşüm olacak bekleyin’ diyorlar. Kentsel dönüşüm elimizi, ayağımızı bağlıyor” sözlerine dikkati çekti. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentsel dönüşüm konusunda güven vermediğine değinen Keskin, “Umudumuz seçimden sonrası” dedi.“NE GELEN VAR NE GİDEN”
Akarcalı Mahallesi Muhtarı Şükrü Keskin muhtarlığa tekrardan adaylığını koydu. 20 yıllık muhtarı hem vatandaş tekrar istiyor hem de muhtar Keskin belediye ile olan savaşını kazanmak istiyor. Belediyelerin öne sürdüğü prosedürlerden dolayı aslında birçok çalışmayı yapamadıklarını kaydeden Keskin, Ballıkuyu’yu ve Akarcalı’yı anlattı. Özellikle de askıya alınan, ‘yerinde dönüşüm sağlanacak’ denmesine rağmen güven vermeyen ve vatandaşla anlaşması sağlanamayan kentsel dönüşümü. Keskin’e göre yaklaşık 4-5 sene önce İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Ballıkuyu, Akarcalı, Kocakapı, Kosova ve Yeşildere mahallelerinde kentsel dönüşümün gerçekleştirileceği bildirildi. Ancak ne gelen var ne giden. 5 yıl geçmesine rağmen ev sahipleri ile uzlaşılamadı. Keskin, “Herkes evine göre kat istiyor. O da mümkün değil. Adam zamanında kaçak kat yapmış, şimdi karşılığını istiyor. ‘Benim üç katım var, siz bana bir kat veriyorsunuz’ diyor. Bu yıllar da geçse böyle kalacak. Olmuyor işte” dedi. Uzundere örneğini işaret eden ve birçok vatandaşın sosyal donatı alanı olmadığı için mağdur edildiğini dile getiren Keskin, “Yerinde dönüşüm olacak deniliyor. Ancak Uzundere’yi gördükten sonra buna güvenimiz kalmadı. Başkan Sema Hanım, muhtarlarla adam akıllı bir görüşme yapmadı, planın içeriğini bilmiyoruz. Her şeyin üstü kapalı” cümlelerini kullandı.“İNSANLAR BİRBİRİNE YABANCILAŞTI”
“Şu seçimler bitsin, belediyeler belirlensin. Umudumuz seçimden sonrası” diyen muhtar Keskin, “Ballıkuyu’ya karşı dışarıdan önyargılar var. Ne düşünüyorsunuz?” sorusunu da yanıtlayarak şunları ekledi: “Ballıkuyu’yu bilmeyen insanlar, Ballıkuyu için önyargıda bulunmakta çok haklı. Buralar artık eski muhitler değil. Eski Ballıkuyu, eski Akarcalı değil. Eskiden vatandaşlar arasında, komşular arasında müthiş bir bağlılık vardı. Fakat şu an durum çok karışık. Her yerden göç aldığı için insanlar birbirine yabancılaştı. Alevi’si, Kürdü, Türkü, Lazı, Romanı hepsi var. Eskisi gibi bir tat, güzellik yok. Güne kavgayla, gürültüyle başlıyoruz. Burası geliştirildiği takdirde ön yargılardan kurtulur.”“AHLAKİ YAPI BOZULDU”
20 yıldır Akarcalı Mahallesi’nde muhtarlık yaptığını ancak henüz daha bir kente yakışabilecek gelişimi ve değişimi göremediğini söyleyen Keskin, “Bu çok üzücü bir şey. Bir muhtar olarak inanın yapabileceğimiz hiçbir şey yok. Prosedürlerden dolayı elimiz kolumuz bağlanıyor. Parkımız yok, düşünün parkımız. Bir park istiyoruz, bir futbol sahası istiyoruz, ‘Efendim kentsel dönüşüm olacak bekleyin’ diyorlar. Kentsel dönüşüm elimizi, ayağımızı bağlıyor” dedi. Ballıkuyu’nun eğitim, sosyal ve kültürel alanlardaki eksikliğine de değinen Keskin, şunları ekledi: “Okuyan üniversiteli genç göremezsiniz. Çoğu en fazla ortaokulu tamamlamıştır. Çocuk işçi çok fazla. Gençlerimizin, çocuklarımızın, hatta yetişkinlerimizin dahi gidebileceği kültür merkezleri yok. Mahallelerimizin ahlaki yapıları bozulmuş.”Ancak her şeye rağmen semti terk etmeyeceğini aktaran Keskin, “60 yıldan fazla bir zamandır buradayım. Hiçbir zaman da burayı terk etmeyi düşünmedim ve etmeyeceğim de. İleriye dönük bu kentsel dönüşüm şayet olursa İzmir’in en güzel yerlerinden biri olacak. Cazibe hale getirilirse şehrin merkezi dahi olabilir. Her tarafa yaya halde ulaşabilirsiniz. Yürüyerek Konak merkeze gidilebilecek pozisyonda. Vasıta sıkıntısı yaşanmadan bir yerlere gidilebiliyor. Öyleyse buraları neden değerlendirmiyoruz? Gelin hep birlikte bir adım atalım” diyerek yetkililere seslendi.

Diğer Haberler

Menemen’de sokak  hayvanları için çalışılıyor

Menemen’de sokak  hayvanları için çalışılıyor

Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy’un talimatı ile beraber ilçedeki sokak hay...

“Sıfır Karbon Noktası”  HAYATA GEÇİYOR

“Sıfır Karbon Noktası”  HAYATA GEÇİYOR

AB’den 210 bin 453 avro hibe almaya hak kazanan ve Karşıyaka’da hayata geçecek “...

Kalyoncu: Sevgi  en güçlü ilaçtır

Kalyoncu: Sevgi  en güçlü ilaçtır

25- 31 Mayıs Uluslararası Lösemili Çocuklar Haftası nedeniyle açıklamalarda bulu...

MS için sağlıklı  yaşam sempozyumu

MS için sağlıklı  yaşam sempozyumu

“Multiple Skleroz’da (MS) Sağlıklı Yaşam Sempozyumu”nun ilki İzmir’de gerçekleşt...

Hasta beynine neştersiz şifa 

Hasta beynine neştersiz şifa 

Toplumun anjiyo, kateter, stent sözcükleriyle yıllar önce tanıştığını ancak bilg...

Egeli iletişimciden örnek bağış

Egeli iletişimciden örnek bağış

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu Taner Kocakaya, ör...