Başkan Halil Arda iddialara yanıt verdi

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, bir evin duvarına kırmızı boya ile çarpı işareti yapılmasına ilişkin olayla belediye üst yönetiminin ilgisi olmadığını belirterek, “Bu olay Gaziemir Belediyesi’ne mal edilmeye çalışılıyor. Failler ortaya çıkarsa olayın içinde olmadığımız görülecektir. Yetkililerle her türlü bilgi alışverişinde bulunuyoruz” dedi

Başkan Halil Arda iddialara yanıt verdi
ÇAĞLA GENİŞ
İzmir’in Gaziemir ilçesinde Aleviler’in yoğun olarak yaşadığı Yeşil Mahallesi’nde bir evin duvarına kırmızı boya ile çarpı işareti yapılıp yanına ‘Defol Alevi’ yazılmasının yankıları sürüyor. Evi işaretlenen Bayram Şenal, bir internet sitesine verdiği röportajda, olayın Gaziemir Belediye Başkan Yardımcısı’yla yaşanan tartışmadan sonra meydana gelmiş olmasının kendisinde şüphe yarattığını ifade etmişti. İddiaları reddederek belediye binasında basın toplantısı düzenleyen Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, belediye üst yönetiminin olayla ilgisi olmadığını savundu.

BÜYÜK ÜZÜNTÜ DUYUYORUM
Yaşananlardan dolayı büyük üzüntü duyduğunu kaydeden Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, “İlçemizde birkaç gündür gündemi meşgul eden ve kabul edemeyeceğimiz bir olay yaşadık. Benim de doğum büyüdüğüm Yeşil Mahalle’de bir evin duvarın yazılan Alevi’lere karşı nefret içeren sözler ki, ülkemiz bunun örneklerini daha önce gördü. Bunların bedelini ağır acılarla ödedi. Bu olayın ilçemizin ismiyle yan yana anılmasından büyük üzüntü duyuyorum. Gaziemir kurulduğu günden beri birçok yerden göç almış sentez etmiş bir ilçedir. Birçok farklı kültür bugüne kadar uyum içinde yaşamıştır. Bu çoğulcu yapı bizim zenginliğimizdir. Biz küçük bir Türkiye modeliyiz. Medyada okuduğumda çok şaşırdım ve üzüldüm. Yaşanan olaydan dolayı sadece ben değil tüm Gaziemirliler büyük üzüntü içindedir. İlçemizde meydana çıktığınızda insanlarla konuşun bu durumun herkesi derinden yaraladığını yakından göreceksiniz” dedi.

TEYAKKUZ HALİNDEYİZ
Alevi yurttaşlarımızın evinin duvarına yazılan çirkin ifadeleri yazanların biran önce bulunması için yetkililerle işbirliği içerisinde olduklarını anlatan Arda, “Kaymakamımız ve ilçe emniyet müdürümüz ile toplantı yaptık. İşbirliği halinde tüm kurumlar ve devlet yetkilileri teyakkuza geçmiş durumda. Tek vücut olarak faillerin bulunması için çalışıyoruz. Tekrar yaşanmaması için elimizden geleni yapıyoruz. Bu tip saldırıları kabul etmemiz mümkün değildir. Tavrımız her zaman nettir. Bu olaydan dolayı rencide olan Alevi yurttaşlarımızın bir kez daha yanında olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Ne ben ne de Gaziemir halkı sinir uçlarına dokunan eylemlere izin vermez vermeyecek” ifadelerini kullandı.

İDDİALARI YALANLADI
İddialar üzerine konuşan Arda, şunları söyledi: “İlçemizde yaşanan bu olayın ardından çirkin saldırının hedefi olan ailenin bazı suçlamaları olduğunu gördük. Ailenin olayın şokuyla yaptığı açıklamayı kabul etmemiz mümkün değil. Hepimizin bu tip açıklamalarda bulunurken dikkatli olması gerekiyor. Bu tip suçlamalara yayınlarınızda yer vermeden önce bin kere düşünün. İnfiale neden olabilecek konularda tek taraflı açıklamalarda bulunmak sorumsuzluktur. Gerçekle bağı olmayan iddiaları gerçekmiş gibi yayınlamak hedef göstermek anlamına gelir. Biz vatandaşlarımızla kol kola, yürek yüreğeyiz. Konunun en kısa sürede çözülmesi içim emniyet güçlerimize gereken yardımı yapmaya devam edeceğiz.”

MİT DEVTEYE GİRDİ
Belediye üst yönetiminin olayla ilgisi olmadığını savunan Arda, “Evin bulunduğu yer imar planı dışında kaçak bir yapıdır, imarla ilgili olmayan bir alan. Bu olayın başkan yardımcımız ile alakası yok. Belediye ile zaman zaman sorun yaşayanlar oluyor ama imar dışı yapılar olsun belediye devamlı sorunlarla uğraşırken vatandaşlarla karşı karşıya geliyor. Her vatandaşın böyle bir sorun karşısında olayı belediye çalışanına yansıtmasını doğru bulmuyorum. Konunun açıklığa kavuşması gerekiyor. Sadece il emniyet değil MİT’in de devreye girdiğini biliyorum. Konu derinlemesine araştırılıyor. Failler bulunduktan sonra konu ortaya çıkacaktır. Bu olay Gaziemir Belediyesi’ne mal edilmeye çalışılıyor. Failler ortaya çıkarsa olayın içinde olmadığımız görülecektir. Emniyet ile her türlü bilgi alışverişinde bulunuyoruz. Aileyle hiç görüşmedim, görüşmeyi yanlış buldum. Kendileri zaten bizi suçluyorlar, gerginliğe mahal vermemek için görüşmedim ama kaymakam beyle dün birlikteydik. Kaymakam bey ve emniyet amiri ile aileyle görüşecekler” açıklamasında bulundu.

Diğer Haberler

ABD Büyükelçisi Satterfield Dışişleri Bakanlığına çağrıldı

ABD Büyükelçisi Satterfield Dışişleri Bakanlığına çağrıldı

ABD Büyükelçisi David Satterfield, ABD Senatosu’nun 1915 olaylarıyla ilgili aldı...

Üretici kadınlara  seminer verilecek

Üretici kadınlara seminer verilecek

Üretime ve kadın istihdamına büyük önem veren Aliağa Belediyesi, Ege Üniversites...

Sembol yüzler 30 yıl sonra buluştu

Sembol yüzler 30 yıl sonra buluştu

Bulgaristan’ın uyguladığı asimilasyon politikaları nedeniyle 1989 yılında Türkiy...

Unesco kenti Efes  yine birinci oldu

Unesco kenti Efes yine birinci oldu

Tarihi ve turistik yerleriyle turizm alanında Türkiye’nin en çok tercih edilen i...

İzmirli kantinciler raflardan kaldırdı

İzmirli kantinciler raflardan kaldırdı

İzmir Kantinciler Odası Başkanı Rasim Topçu, okul kantinlerinde satılan şırıngal...

Noterlerde kredi kartı ile ödeme yılbaşından sonra başlayacak

Noterlerde kredi kartı ile ödeme yılbaşından sonra başlayacak

Türkiye Noterler Birliği Başkanı Dursun Cin, "Noterliklerde kredi kartı ödeme uy...