Basmane’de uyuşturucu ile mücadele üssü

Uyuşturucu ile mücadele konusunda Türkiye’ye örnek olacak bir adım atmaya hazırlanan Konak Belediyesi,  Madde Bağımlılığı ve Mücadele Merkezi kuracak

Basmane’de uyuşturucu  ile mücadele üssü
ÇAĞLA GENİŞ
Konak Belediye Meclisi Madde Bağımlılığı ile Mücadele Komisyonu, ‘Dünya Uyuşturucu Kullanımı Ve Kaçakçılığı İle Mücadele Günü’ dolayısıyla basın açıklaması düzenlendi. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde gerçekleşen toplantıya; Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, İYİ Parti Konak İlçe Başkanı Coşkun Tatar, Konak Belediye Meclisi Madde Bağımlılığı ile Mücadele Komisyonu Başkanı Burcu Bostancıoğlu, meclis üyeleri ve muhtarlar katıldı. Konuşmasında uyuşturucu ile mücadelenin önemine vurgu yapan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Türkiye’ye örnek olacak bir adım atmaya hazırlandıklarını belirterek, “Basmane Oteller Sokağı’nda eskiden otel olarak kullanılan ama günümüzde kaderine terk edilmiş 3 katlı bir bina var. Buranın sahipleri bizim arkadaşımız olur. Bu binanın Konak Belediyesine bağışlanması noktasında anlaştık. O, 3 katlı binayı madde bağımlılığı merkezi haline getirip çalışmalar yürüteceğiz” dedi.
BİR GENCİ KURTARIRSAK BİLE KARDIR!
Toplantıda konuşan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, uyuşturucu ile mücadelenin önemine vurgu yaparak, “Bugün çok önemli bir gün. Konak Belediyesi olarak ilk meclisimizde Madde Bağımlılığı komisyonu kurarak gençlerin bu konudaki bağımlılığı ile ilgili mücadele noktasında elimizden gelen katkıyı sunma kararlılığı gösterdik. Bu konuda meclis üyesi arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu konu neden önemli? Gençlerimiz için önemli. Konak’ta özellikle bağımlıkla ilgili çok sıkıntı yaşayan bir ilçe. Hem polisiye tedbirler hem de eğitim noktasında yapılacak çalışmalarla gençlerimiz bu beladan kurtulması için mücadele vereceğiz. Genç neslimizin bu konuda yanında olabilmek onları bu beladan kurtarmak bizim başlıca görevlerimizden biridir diye düşünüyoruz. Bir genci kurtarsak bizim için kardır. Bu anlayışla yola çıktık” diye konuştu.
Konak Belediyesi olarak Basmane’de uyuşturucu ile mücadele merkezi kurmak için çalışmalara başladıklarının müjdesini veren Batur,  “Basmane Oteller Sokağı’na 3 katlı bir bina var. Bu bina eskiden otel olarak kullanılan ama şimdi kaderine terk edilmiş duran bir bina. Buranın sahipleri bizim arkadaşımız olur. Bu binanın Konak Belediyesine bağışlanması noktasında anlaştık. O, 3 katlı binayı madde bağımlılığı merkezi haline getirip çalışmalar yürüteceğiz. Bu konuda ciddiyetle yaklaşıyoruz” ifadelerini kullandı.
İNSANLARIN GÜLMESİ BİLE DEĞİŞTİ
Konuşmasında geride kalan İstanbul seçimlerine de değinen Batur, şunları söyledi: “Her şeyin güzel olduğu bir pazar yaşadık. Onun da mutluluğu ve İstanbul’da bir demokrasi şöleni yaşandı. Bize göre 2 aylık süreçte her gün belediye başkanı oldu Ekrem İmamoğlu. İki sefer seçim kazandı ve 18’inden itibaren her gün başkandı. Milletin takdiri ile ve çok büyük bir oy oranıyla seçilmesi yeniden demokrasinin tecelli etmesi ve insanların artık yeni bir anlayış olacağını hissetmesi ve gülmeye başlaması… İnsanların gülmesi bile değişti. İnşallah her şey bundan sonra da çok güzel olacak. İmamoğlu’na verdiği emek ve seçimlerdeki büyük başarısı için tebriklerimi sunuyorum. Her şeyin güzel olduğu bir ülkede yaşamaya devam edeceğiz.”
MÜCADELEDE BİZ DE VARIZ
Yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren Konak Belediye Meclisi Madde Bağımlılığı ile Mücadele Komisyonu Başkanı Dr. Burcu Bostancıoğlu ise, “Madde bağımlılığında yaş sınırı giderek düşen bir hal almakta. BM’nin 2018 yılı uyuşturucu raporuna göre; bugün dünya üzerinde 31,5 milyon insan madde bağımlısı. Türkiye genelinde 2016 yılında 81 bin 222 uyuşturucu olayı görüldü; 2017’de ise 118 bin 482 olay meydana geldi. Yatarak tedavi gören kişilerin yaşları incelendiğinde ilk kullanım yaşanın 15-24 yaş aralığında yoğunlaştığı görülüyor. Yüzde 86 orta öğretim mezunu olan gençlerden oluşuyor. Eğitim durumu yükseldikçe madde bağımlılığı oranı azalıyor. Bu da bize eğitimin şart olduğunu gösteriyor. Bağımlı birey yakın çevresine ve içinde yaşadığı topluma da zarar veriyor. Sadece ilaç tedavisi ile tedavi mümkün değil; topluma geri kazandırmazsak maalesef aynı döngüye dönüyorlar. Konak Belediyesi olarak madde bağımlılığı ile mücadelede biz de varız demek için burayız. Madde bağımlılığı ile mücadele merkezi kurma noktasında ilk adımı attık. 2 ayda çok hızlı çalışmalar yaptık. 111 mahalle muhtarımızla ön bilgilendirme seminerleri yaptık. Gerekli olan tüm hazırlıklarımızı yapıyoruz” açıklamasında bulundu.
 

Diğer Haberler

Çiğlili gençler Ata’sının izinde

Çiğlili gençler Ata’sının izinde

Tarihi ve kültürel değerleri yakından tanımak amacıyla çocuk ve gençlere yönelik...

Ev yangınında yaşlı  kadının cesedi bulundu

Ev yangınında yaşlı kadının cesedi bulundu

İzmir’in Ödemiş İlçesi Çaylı Mahallesi Koşu Yolu Caddesinde 87 yaşındaki Alzheim...

Aliağa Belediyesi  taşınmazlarını kiralıyor

Aliağa Belediyesi taşınmazlarını kiralıyor

Aliağa Belediyesi; Yeni Şakran, Hacıömerli ve Bozköy mahallelerindeki 1 konut, 4...

Bayraklı’da Kadın  Hakları Günü etkinliği

Bayraklı’da Kadın Hakları Günü etkinliği

Bayraklı Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü, Dünya Kadın Hakları Günü dol...

Marangozluk ve Çıraklık Eğitim Merkezi’nin temeli atıldı

Marangozluk ve Çıraklık Eğitim Merkezi’nin temeli atıldı

Karabağlar Belediyesinin İzmir Mobilyacılar ve Marangozlar Odası (İZMOD) iş birl...

Belediye başkanları İzmir’de buluştu

Belediye başkanları İzmir’de buluştu

Büyükşehir Belediyesi, UCLG- MEWA Yönetim Kurulu toplantısı için Orta Doğu ve Ba...