Beyaz Fil için toplanıyorlar

Manisa’da tarihi binanın yıkılmaması için uğraşı veren Beyazfil Yıkılmasın Platformu, bugün saat 12.30’da Neşe Gülersoy Salonu’nda bilgilendirici bir konferans verecek

Beyaz Fil için

toplanıyorlar

YUSUF ÇAĞIRTEKİN

Yıllarca Sosyal Güvenlik Kurumu olarak kullanılan ve Cumhuriyet dönemi eserlerinden olan Manisa’daki tarihi Beyazfil binası, Sosyal Güvenlik Kurumunun taşınmasıyla birlikte satılmış ve bakım yapılmadığı için bir süre evsiz vatandaşların mekanı haline gelmişti. Son olarak İzmir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun kararının iptaline ve 1. grup taşınmaz kültür varlığı olarak tescilli olan Beyazfil binasının tescilinin kaldırılmasına karar vermiş ve bu gelişmenin ardından binayı satın alan firmanın Beyazfil’i yıkıp yıkmayacağı tartışılmaya başlanmıştı. Cumhuriyet dönemi eserlerinden bir tanesi olduğu için bu değerli eserin yıkılmamasını ve kentin tarihine kazandırılmasını talep eden ve bu doğrultuda çalışmalar yürüten ‘Beyazfil Yıkılmasın Platformu’ bugün saat 12.30’da Neşe Gülsoy Konferans Salonu’nda bilgilendirici bir konferans verecek.

“BEYAZ FİL TARİHTİR”

Tescil işlemi kalktığı için yıkılma tehlikesi olan tarihi Beyazfil’in binası için Beyaz Fil Yıkılmasın Platformu yaptığı açıklamada, “Beyazfil Cumhuriyet dönemi yapılarındandır ve şehrin birkaç simge yapısından bir tanesi olduğu için dönemin ilk betonarme yapılarındandır ve bu önemli değere sahip çıkılmalıdır. Ayrıca Manisalılar için zamanında sinemasıyla, iç avlulu çarşısıyla, sosyal ve ticari ihtiyaçlarını karşılayan kentsel kimlik oluşturmuş anılarla dolu bir yapı olduğundan dolayı tarih sadece insanlar, olaylar, savaşlardan ibaret değildir. Aynı zamanda tüm bunlara şahitlik eden şehirler ve yapılarla da ilgilidir. Tarihi yapıları korumak da bir insanlık borcudur. 50 küsur yıldır Manisa tarihinde yeri olan Beyazfil yıkılmamalıdır. Beyazfil binasının yıkılmaması için de, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulunun tescili kaldıran kararının iptal edilmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

 

Diğer Haberler

9’uncu yıl gururu

9’uncu yıl gururu

Halkın doğru habercisi olma yolunda 15 Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan İ...

Sağlıkçılardan Amerika’ya tokat gibi yanıt

Sağlıkçılardan Amerika’ya tokat gibi yanıt

Türkiye’nin ekonomik kriz ortamına sürüklenmesine vatandaşlar dolarlarını bozdur...

Suriyeli esnaftan döviz bozdurma kampanyası

Suriyeli esnaftan döviz bozdurma kampanyası

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın döviz bozdurma çağrısına kayıtsız kalmayan...

Üniversite ve STK’lar tek yürek

Üniversite ve STK’lar tek yürek

DEÜ Rektörü Prof.Dr. Hotar, “Bu süreci yönetenlerin şunu bilmesi gerekir ki, dev...

Yurtdışı seyahatleri iptal

Yurtdışı seyahatleri iptal

Son dönemde yaşanan döviz kurundaki dalgalanmadan dolayı geçtiğimiz günlerde tas...

Yurtdışına döviz çıkaranlar mercek altında 

Yurtdışına döviz çıkaranlar mercek altında 

Türkiye ile ABD ilişkilerinin gerilmesi sonrasında döviz kurlarında yaşanan dalg...