Bilişsel cinayete dur deyin!

Ukrayna’da katledilen iki Türk gencin ölümüne yönelik araştırma yapan Eğitimci Metin Biniş, katilin şiddet içerikli oyunları çok fazla oynadığını öne sürerek ailelere uyarılarda bulundu

Bilişsel cinayete dur deyin!
BURCU YANAR/ ÖZEL HABER
Eğitimci Metin Biniş, geçtiğimiz günlerde Ukrayna’da katledilen tıp öğrencisi iki Türk gencin ve cinayeti işleyen Hüsnücan Çökmez’in sosyal medya hesaplarında incelemelerde bulundu. Ukrayna’da Harkov Ulusal Karazin Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde okuyan Buket Yıldız ve Zeynep Hüsünbeyi’nin katili Hüsnücan Çökmez’in Facebook sayfası incelendiğinde Criminal Case isimli oyunu (cinayet vakası oyunları) çok sık oynadığı anlaşıldı. Doktor olma hayalleriyle yurt dışında okuyan ve hayatlarının baharında katledilen iki kız öğrencinin katili Hüsnücan Çökmez’in bilgisayar oyunlarının da etkisiyle ruh sağlığının bozulduğu oldukça açık bir biçimde görülmekteydi. Metin Biniş, “Yeni Çökmez’ler çıkmasın” diyerek bilinçaltımızı etkileyen şiddet içerikli oyunlar hakkında ailelere uyarılarda bulundu.
“YENİ SERİ KATİLLER YARATIYOR”
Biniş, bu tür oyunların insan davranışlarına etkisini şu sözlerle ifade etti: “Bilgisayar oyunlarının telafisi imkansız zararlara yol açtığı çok açık bir gerçek. Bu tür şiddet içeren oyunlar çocuklarda ve gençlerde agrasif davranışları artırır ve onları şiddete karşı duyarsız bir hale getirir. Oyunlarda yoğun şekilde kullanılan şiddet bilinçaltında çocukların bunu normalleştirmesine neden olur. Böylece çocuk, gerçek ve gerçek olmayan arasındaki ilişkiyi kaybederek şiddeti normal sanmaya başlar.”
Bilgisayar oyunlarının gençleri sosyal hayattan izole ettiğinin altını çizen Biniş, “Çok fazla bilgisayar oyunu oynayan gençlerde okuma, yazma ve spora katılma gibi ders dışı sosyal aktivitelerde bulunma isteği de azalıyor. Bu tür oyunlar genel olarak güç odaklı olduğu için kadınlar zayıf karakter olarak tasvir edilerek kadına şiddetin de altyapısı oluşmaktadır. Online oyunlarda bu durum daha da tehlikelidir. Dünyanın dört bir yanından binlerce insanla iletişime geçilen bu oyunlarda davranış bozukluğu olan insanlara dair bir filtre de bulunmuyor” ifadelerine yer verdi. Bu oyunların bir diğer zararı da öğrencilerde zayıf akademik performansa yol açmasıdır diyen Biniş, “Zamanını yönetemeyen gençler ödevlerine de zaman ayıramamaktadır. Kişilik bozukluğuna da yol açan bilgisayar oyunları aramıza yeni seri katiller göndermektedir” diye konuştu. Ailelere seslenen Biniş, “Anneler ve babalar çocuklarınıza şiddet içeren bilgisayar oyunları oynatmayın. Bu oyunlar hiç de masum değil. Modern dünyanın en önemli ihtiyaçlarından biri olan bilgisayar kullanımı artık çocuklar için oldukça tehlikeli hale gelmiştir. Sevgili veliler çocuklarınızın bilgisayarda ne yaptığını kontrol edin. Yeni ‘Çökmez’ler’ ortaya çıkmasın!” şeklinde uyarılarda bulundu.

Diğer Haberler

Çağatay Ulusoy ve Gizem Karaca yeniden yargılanacak

Çağatay Ulusoy ve Gizem Karaca yeniden yargılanacak

"Uyuşturucu ticareti yapmak" suçundan hapis cezası alan oyuncular Çağatay Ulusoy...

Bakan Selçuk öğrencilere karne dağıttı

Bakan Selçuk öğrencilere karne dağıttı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yarıyıl tatiline girerek karne alan çocuklara i...

İhracatta tarihi adım: 7/24 kesintisiz ihracat dönemi

İhracatta tarihi adım: 7/24 kesintisiz ihracat dönemi

İhracatta zaman, insan kaynağı ve maliyetten tasarruf etmeyi sağlayan ve menşe v...

Yıldırım: Türkiye nasıl bir kalkınma hamlesi içinde olduğunu herkese gösteriyor

Yıldırım: Türkiye nasıl bir kalkınma hamlesi içinde olduğunu herkese gösteriyor

TBMM Başkanı Yıldırım, "Dünyaya, dosta düşmana mesaj veriyoruz. 'Öldük bittik',...

İzmir’in deri fuarına yabancı alıcı akını

İzmir’in deri fuarına yabancı alıcı akını

Ege Bölgesi'nin deri konfeksiyon, deri aksesuar ve tabak deri ihracatını arttırm...

Zeybekci: '40 milyon turisti ağırlayacağız'

Zeybekci: '40 milyon turisti ağırlayacağız'

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci’nin gündemine ald...