Bilişsel cinayete dur deyin!

Ukrayna’da katledilen iki Türk gencin ölümüne yönelik araştırma yapan Eğitimci Metin Biniş, katilin şiddet içerikli oyunları çok fazla oynadığını öne sürerek ailelere uyarılarda bulundu

Bilişsel cinayete dur deyin!
BURCU YANAR/ ÖZEL HABER
Eğitimci Metin Biniş, geçtiğimiz günlerde Ukrayna’da katledilen tıp öğrencisi iki Türk gencin ve cinayeti işleyen Hüsnücan Çökmez’in sosyal medya hesaplarında incelemelerde bulundu. Ukrayna’da Harkov Ulusal Karazin Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde okuyan Buket Yıldız ve Zeynep Hüsünbeyi’nin katili Hüsnücan Çökmez’in Facebook sayfası incelendiğinde Criminal Case isimli oyunu (cinayet vakası oyunları) çok sık oynadığı anlaşıldı. Doktor olma hayalleriyle yurt dışında okuyan ve hayatlarının baharında katledilen iki kız öğrencinin katili Hüsnücan Çökmez’in bilgisayar oyunlarının da etkisiyle ruh sağlığının bozulduğu oldukça açık bir biçimde görülmekteydi. Metin Biniş, “Yeni Çökmez’ler çıkmasın” diyerek bilinçaltımızı etkileyen şiddet içerikli oyunlar hakkında ailelere uyarılarda bulundu.
“YENİ SERİ KATİLLER YARATIYOR”
Biniş, bu tür oyunların insan davranışlarına etkisini şu sözlerle ifade etti: “Bilgisayar oyunlarının telafisi imkansız zararlara yol açtığı çok açık bir gerçek. Bu tür şiddet içeren oyunlar çocuklarda ve gençlerde agrasif davranışları artırır ve onları şiddete karşı duyarsız bir hale getirir. Oyunlarda yoğun şekilde kullanılan şiddet bilinçaltında çocukların bunu normalleştirmesine neden olur. Böylece çocuk, gerçek ve gerçek olmayan arasındaki ilişkiyi kaybederek şiddeti normal sanmaya başlar.”
Bilgisayar oyunlarının gençleri sosyal hayattan izole ettiğinin altını çizen Biniş, “Çok fazla bilgisayar oyunu oynayan gençlerde okuma, yazma ve spora katılma gibi ders dışı sosyal aktivitelerde bulunma isteği de azalıyor. Bu tür oyunlar genel olarak güç odaklı olduğu için kadınlar zayıf karakter olarak tasvir edilerek kadına şiddetin de altyapısı oluşmaktadır. Online oyunlarda bu durum daha da tehlikelidir. Dünyanın dört bir yanından binlerce insanla iletişime geçilen bu oyunlarda davranış bozukluğu olan insanlara dair bir filtre de bulunmuyor” ifadelerine yer verdi. Bu oyunların bir diğer zararı da öğrencilerde zayıf akademik performansa yol açmasıdır diyen Biniş, “Zamanını yönetemeyen gençler ödevlerine de zaman ayıramamaktadır. Kişilik bozukluğuna da yol açan bilgisayar oyunları aramıza yeni seri katiller göndermektedir” diye konuştu. Ailelere seslenen Biniş, “Anneler ve babalar çocuklarınıza şiddet içeren bilgisayar oyunları oynatmayın. Bu oyunlar hiç de masum değil. Modern dünyanın en önemli ihtiyaçlarından biri olan bilgisayar kullanımı artık çocuklar için oldukça tehlikeli hale gelmiştir. Sevgili veliler çocuklarınızın bilgisayarda ne yaptığını kontrol edin. Yeni ‘Çökmez’ler’ ortaya çıkmasın!” şeklinde uyarılarda bulundu.

Diğer Haberler

İzmirli iş dünyasından  seçim değerlendirmesi

İzmirli iş dünyasından seçim değerlendirmesi

31 Mart Mahalli İdareler Seçimi'nin ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan...

İstanbul seçimlerinde  demokrasi kazandı

İstanbul seçimlerinde demokrasi kazandı

İstanbul seçim sonuçlarını değerlendiren EİB Başkanı Jak Eskinazi, Türk halkının...

Ödemiş Koza-Der’den dayanışma kahvaltısı

Ödemiş Koza-Der’den dayanışma kahvaltısı

İzmir’in Ödemiş İlçesi’nde faaliyet yürüten Küçükmenderes Havzası Koza Hareketi...

Şehit yakınlarına  SGK İzmir ziyareti

Şehit yakınlarına SGK İzmir ziyareti

SGK İzmir İl Müdürü Ekrem Gülcemal’in Özel Kalem görevlilerinden Salih Aydın, Fo...

İzmir’de ormanlık  alanda yangın

İzmir’de ormanlık alanda yangın

İzmir’in Bornova İlçesi Gökdere mevkiindeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen...

Bebeği çöpe atan anne yakalandı

Bebeği çöpe atan anne yakalandı

İzmir’in Torbalı İlçesi Karakızlar Mahallesi’nde, çöp konteynerinin içerisinde b...