Bilişsel cinayete dur deyin!

Ukrayna’da katledilen iki Türk gencin ölümüne yönelik araştırma yapan Eğitimci Metin Biniş, katilin şiddet içerikli oyunları çok fazla oynadığını öne sürerek ailelere uyarılarda bulundu

Bilişsel cinayete dur deyin!
BURCU YANAR/ ÖZEL HABER
Eğitimci Metin Biniş, geçtiğimiz günlerde Ukrayna’da katledilen tıp öğrencisi iki Türk gencin ve cinayeti işleyen Hüsnücan Çökmez’in sosyal medya hesaplarında incelemelerde bulundu. Ukrayna’da Harkov Ulusal Karazin Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde okuyan Buket Yıldız ve Zeynep Hüsünbeyi’nin katili Hüsnücan Çökmez’in Facebook sayfası incelendiğinde Criminal Case isimli oyunu (cinayet vakası oyunları) çok sık oynadığı anlaşıldı. Doktor olma hayalleriyle yurt dışında okuyan ve hayatlarının baharında katledilen iki kız öğrencinin katili Hüsnücan Çökmez’in bilgisayar oyunlarının da etkisiyle ruh sağlığının bozulduğu oldukça açık bir biçimde görülmekteydi. Metin Biniş, “Yeni Çökmez’ler çıkmasın” diyerek bilinçaltımızı etkileyen şiddet içerikli oyunlar hakkında ailelere uyarılarda bulundu.
“YENİ SERİ KATİLLER YARATIYOR”
Biniş, bu tür oyunların insan davranışlarına etkisini şu sözlerle ifade etti: “Bilgisayar oyunlarının telafisi imkansız zararlara yol açtığı çok açık bir gerçek. Bu tür şiddet içeren oyunlar çocuklarda ve gençlerde agrasif davranışları artırır ve onları şiddete karşı duyarsız bir hale getirir. Oyunlarda yoğun şekilde kullanılan şiddet bilinçaltında çocukların bunu normalleştirmesine neden olur. Böylece çocuk, gerçek ve gerçek olmayan arasındaki ilişkiyi kaybederek şiddeti normal sanmaya başlar.”
Bilgisayar oyunlarının gençleri sosyal hayattan izole ettiğinin altını çizen Biniş, “Çok fazla bilgisayar oyunu oynayan gençlerde okuma, yazma ve spora katılma gibi ders dışı sosyal aktivitelerde bulunma isteği de azalıyor. Bu tür oyunlar genel olarak güç odaklı olduğu için kadınlar zayıf karakter olarak tasvir edilerek kadına şiddetin de altyapısı oluşmaktadır. Online oyunlarda bu durum daha da tehlikelidir. Dünyanın dört bir yanından binlerce insanla iletişime geçilen bu oyunlarda davranış bozukluğu olan insanlara dair bir filtre de bulunmuyor” ifadelerine yer verdi. Bu oyunların bir diğer zararı da öğrencilerde zayıf akademik performansa yol açmasıdır diyen Biniş, “Zamanını yönetemeyen gençler ödevlerine de zaman ayıramamaktadır. Kişilik bozukluğuna da yol açan bilgisayar oyunları aramıza yeni seri katiller göndermektedir” diye konuştu. Ailelere seslenen Biniş, “Anneler ve babalar çocuklarınıza şiddet içeren bilgisayar oyunları oynatmayın. Bu oyunlar hiç de masum değil. Modern dünyanın en önemli ihtiyaçlarından biri olan bilgisayar kullanımı artık çocuklar için oldukça tehlikeli hale gelmiştir. Sevgili veliler çocuklarınızın bilgisayarda ne yaptığını kontrol edin. Yeni ‘Çökmez’ler’ ortaya çıkmasın!” şeklinde uyarılarda bulundu.

Diğer Haberler

Üçüncü cemre Kadifekale’ye düştü

Üçüncü cemre Kadifekale’ye düştü

Millet İttifakı Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cumhuriyet Halk Partili (CHP) T...

5 milyon metreküp su depolanacak

5 milyon metreküp su depolanacak

DSİ Genel Müdürlüğü tarafından Küçük Menderes Havzası’nda hayata geçirilen proje...

Millet İttifakı Çiğli’de buluştu

Millet İttifakı Çiğli’de buluştu

Millet İttifakı’nın İzmir’deki temsilcileri Çiğli’de bir araya gelerek birlik be...

“Gaziemir, cazibe merkezi olacak”

“Gaziemir, cazibe merkezi olacak”

Cumhur İttifakı’nın AK Partili Gaziemir Belediye Başkan Adayı Nazmi Yılmaz, seçi...

Müteahhitlere ‘yeşil’ mesaj

Müteahhitlere ‘yeşil’ mesaj

CHP’nin Buca Belediye Başkan Adayı Erhan Kılıç, Bucalı müteahhitlerle bir araya...

“Konak’ta yaşam kalitesi artacak”

“Konak’ta yaşam kalitesi artacak”

AK Parti’nin Konak Belediye Başkan Adayı Mimar Melek Eroğlu, Ballıkuyu ve Çiment...