Bir gün değil her gün

Eğitim-Bir-Sen İzmir 1 Nolu Başkanı Ali Musa Bina, Engelliler Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada “Engelli vatandaşlarımızın sorunları sadece bir gün ve haftada değil sürekli ele alınmalı, gündemde tutulmalıdır” dedi

Bir gün değil her gün

E. ÇAĞLA GENİŞ

Engelliler Haftası dolayısıyla açıklama yapan Eğitim-Bir-Sen İzmir 1 Nolu Başkanı Ali Musa Bina, engelli vatandaşların hayatlarının kolaylaştırılması gerektiğine dikkat çekti. Eğitim-Bir-Sen olarak eğitim kurumlarının engelli vatandaşlara uygun hale getirilmesi, eksikliklerin giderilmesi ve çalışan engellilerin yaşadığı sorunların takipçisi olmaya devam edeceklerini dile getiren Bina, “Engelli vatandaşlarımızın sorunları sadece bir gün ve haftada değil sürekli ele alınmalı, gündemde tutulmalıdır. Anayasa ve kanunlarımız, engellilerle ilgili olarak evrensel değerlerle düzenlemeleri öngörmüş ve devleti engellilerin sorunlarına yönelik olarak yükümlü kılmıştır. Devlet, bu yükümlülüğünü yerine getirmelidir” diye konuştu.

ÇÖZÜM BEKLEYEN SORUNLAR

Engelliler Haftası’nın bir kutlama değil farkındalık oluşturma günleri olduğunu ifade eden Bina, “Engelli vatandaşlarımızın sorunları sadece bir gün ve haftada değil sürekli ele alınmalı, gündemde tutulmalıdır. Engellilerimizin hatırlanması, onların sorunlarının çözümlenmesi ve seslerinin duyurulması aşamasında bu hafta oldukça önemlidir. Ülkemizdeki engelli vatandaşlarımız, çözüm bekleyen birçok sorunuyla toplumsal hayatın içerisinde yer almaktadır. Bu sorunların çözümü kadar engelliliği ortadan kaldıracak tedbirleri almak da önemlidir. Bu konuda devletin yanı sıra sivil toplum örgütlerine de büyük görevler düşmektedir” dedi.

UYGUN HALE GETİRİLMELİ

Ülkelerin gelişmişliklerinin vatandaşlarına verdiği değerle ölçülmekte olduğunu söyleyen Bina, “Eğitimde fırsat eşitliğinin olması, engelli vatandaşlarımızın daha rahat ve kaliteli eğitim almaları olmazsa olmazdır. Eğitim kurumlarının engelli vatandaşlarımıza uygun hale getirilmesinin, eksikliklerin giderilmesinin ve çalışan engellilerimizin yaşadığı sorunların takipçisi olduk, olmaya da devam edeceğiz. Çalışma ortamlarının uygun hale getirilmesi, çalışma şartlarının iyileştirilmesi ve kullanacakları materyallerin temini konusunda üzerimize düşeni yapmanın çabası içerisindeyiz. Engelli kardeşlerimiz sadece insanların iyilikseverliğine terk edilmeden ayrımcı olmayan iyi kanunların imkanına da kavuşturulmalıdır” ifadelerini kullandı.

MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ

Eğitim-Bir-Sen olarak engelli bireylerin sorunlarının çözümü ve kazanımların daha da artması için, bundan sonra da her türlü mücadeleyi vermeye devam edeceklerini açıklayan Bina, şunları söyledi: “İnsan onuruna yaraşır ve toplumla kaynaşan bir hayat tarzı, engellilerin en tabii hakkı ve devletin de öncelikli görevidir. Anayasa ve kanunlarımız, engellilerle ilgili olarak evrensel değerlerle düzenlemeleri öngörmüş ve devleti engellilerin sorunlarına yönelik olarak yükümlü kılmıştır. Devlet, bu yükümlülüğünü yerine getirmelidir. Engelliler Haftası’nın, sorunların gündeme gelmesine ve çözüm üretilmesine vesile olmasını; tüm engellilerimize ömür boyu sağlıklı ve mutlu yarınlar diliyoruz.”

Diğer Haberler

İlçede bir ilk: Aqua Yaşam

İlçede bir ilk: Aqua Yaşam

İlçenin güzelleşmesi için çalışmalarını aralıksız sürdüren Karabağlar Belediyesi...

Ege Üniversitesinde bayramlaşma

Ege Üniversitesinde bayramlaşma

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Kurban Bayramı öncesinde EÜ men...

Kursa yoğun ilgi

Kursa yoğun ilgi

Bergama Belediyesi tarafından üniversite sınavlarına girecek olan öğrencilere de...

70 yıldır bağış yapıyorlar

70 yıldır bağış yapıyorlar

Bugüne kadar sevgi dolu kalbi ile her ihtiyaç sahibin yanına koşan ve ayaklı tar...

Kurban Bayramı’nda beslenme önerileri

Kurban Bayramı’nda beslenme önerileri

Diyetisyen Derya Zünbülcan yaklaşan Kurban Bayramı öncesi vatandaşları uyardı. B...

Hayalet İlçe: Çeşme

Hayalet İlçe: Çeşme

İzmir 'in tatil cenneti Çeşme'de esnaf tam manasıyla kan ağlıyor. Okulların kapa...