"Bir hayalim yok"

Bir firmada temizlik görevlisi olarak çalışan doğuştan spastik engelli Soner, kazancıyla evin geçimine destek oluyor. Eğitim hayatı boyunca yaşadığı problemler nedeniyle okulu bırakmak zorunda kalan Soner, “Hayallerim gerçekleşmediği için artık hayal kurmayı bıraktım” diyor

"Bir hayalim yok"
E. ÇAĞLA GENİŞ-ÖZEL HABER
Dağkıran ailesinin yedi çocuğundan biri olan Soner Dağkıran, 37 yaşında. Annesiyle birlikte İzmir’in Karabağlar İlçesi’nde yaşıyor. Doğuştan spastik engelli. Beyninde oluşan hasar nedeniyle hareket ve konuşma zorluğu çekiyor. İlk adımlarını atmaya başladığında 7 yaşındaydı. Hamallık yaparak evin geçimini sağlayan babası, kalp krizi nedeniyle hayatını kaybettiğinde ise 11’di. Eğitim hayatı boyunca yaşadığı problemler nedeniyle okulu bırakmak zorunda kaldı. Oysa hayali, liseyi bitirip üniversiteye gidebilmekti. Ortaokulu bitirdikten sonra uzun süre iş aradı fakat bulamadı. Engelinden dolayı kimse ona iş vermek istemiyordu. Kendi deyimiyle ‘yapamaz’ gözüyle bakıyorlardı. Bir tanıdığı vasıtasıyla Menderes’te sandalye imalatı yapan bir firmanın engelli istihdamı için kadro açtığını duyunca hemen başvurdu ve işe alındı. 7 yıldır burada temizlik görevlisi olarak çalışan Soner, kazandığı parayla evin geçimine destek oluyor. “Bir hayalin var mı?” sorusuna ise, “Bir hayalim yok. Hayallerim gerçekleşmediği için artık hayal kurmayı bıraktım” diyor.

BİR HAYALİM YOK
7 yıldır sandalye imalatı yapan bir firmada tam zamanlı çalıştığını belirten Soner, “Okulu bırakınca uzun süre iş aradım bulamadım. Engelli birçok insan çalışmak istiyor ama iş bulamıyor. Çünkü yapamaz gözüyle bakıyorlar. Menderes’te sandalye imalatı yapan bir firma engelli istihdamı için kadro açmıştı, başvurdum ve işe alındım. Babam ben küçükken vefat etti. Şimdi 70 yaşındaki annemle aynı evde yaşıyoruz. 6 kardeşim var. Onlar benden büyük, hepsi evli. Ortaokul mezunuyum. 11 yaşında okuma yazma öğrendim. Üniversiteye gitmeyi çok istedim ama ortaokuldan sonra liseye gidemedim. Öğretmenler ve veliler beni sınıfta istemiyordu. Okullardaki imkanlar benim için çok kısıtlıydı. Liseye gitsem çok zorlanacaktım” dedi. Soner, “Bir hayalin var mı?” sorusuna ise, “Bir hayalim yok. Hayallerim gerçekleşmediği için artık hayal kurmayı bıraktım” diye yanıt verdi.

AİKİDO ÖĞRENİYOR
Soner, şimdi 2011 yılında dünyada bir ilk olan Aikido Engel Tanımıyor Takımı’nın bir üyesi. Haftanın iki günü savunma sanatı olan aikidoyu öğrenmek için yollara düşüyor. Engelli bireylere ücretsiz aikido dersleri veren eğitmeni Engin Ergin’den teknikler öğreniyor. Yaklaşık iki yıldır aikido yaptığını söyleyen Soner, “Salı ve perşembe günleri iş çıkışı Karşıyaka’ya aikido antrenmanına geliyorum. Aikidoyu sevdim. O yüzden devam etmeyi düşünüyorum” ifadelerini kullandı.
Eğitmen Engin Ergin ise, “Soner, ilk geldiğinde engelinden dolayı bu kadar yol kat edebileceğimi tahmin etmemiştik. Ama o azimle çalışarak, aikido da büyük bir başarı gösterdi. Bizleri şaşırttı. Hareketleri asla unutmuyor. Arkadaşlarımızın engellerinden dolayı evlerine kapanmalarını istemiyoruz. Onların spor vasıtasıyla faydalı bir şeyler yapmalarını sağladık” ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler

Bakandan tanzim satış müjdesi

Bakandan tanzim satış müjdesi

İzmir’de yakın zamanda tanzim satış noktası kurulacağının müjdesini veren Hazine...

Yeni web sitesi yayına girdi

Yeni web sitesi yayına girdi

Üyelerinin ihtiyaçları ve güncel yenilikler doğrultusunda çalışmalarını sürdüren...

Aday Gürbüz halkla buluşuyor

Aday Gürbüz halkla buluşuyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Foça Belediye Başkan Adayı Fatih Gürbüz, seçim çal...

Çiğli’de bomba paniği yaşandı

Çiğli’de bomba paniği yaşandı

İzmir’in Çiğli İlçesi’nde bulunan Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Ta...

İduğ: Beraber İmza atacağız

İduğ: Beraber İmza atacağız

2. Sanayi Sitesi Kooperatifi’nin düzenlediği Sevgililer Günü Özel Yemeği’ne Cumh...

Seçmen sayıları belli oldu

Seçmen sayıları belli oldu

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı, ilçe belediye başkanlıkları, belediye mecl...