Bu çeşme 33 yıldır akmıyor

Konak’ın Aziziye Mahallesi’nde 15 Mayıs 1930 tarihinde yaptırılan Hava Şehitleri Çeşmesi yaklaşık 33 yıldır akmıyor. Durumdan şikayetçi olan mahalle sakinleri İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni ilgisizlikle suçladı

Bu çeşme 33 yıldır akmıyor

YUSUF ÇAĞIRTEKİN-ÖZEL HABER

Ülkece hassas günler geçirdiğimiz şu günlerde İzmir’in Aziziye Mahallesi’nde ortaya çıkan bir gerçek deyim yerindeyse pes dedirtti. 15 Mayıs 1930 tarihinde yaptırılan Aziziyeli ve Kadifekaleli vatandaşların bir dönem su ihtiyacını karşılayan tarihi Hava Şehitleri Çeşmesi’nin suyu yaklaşık 33 yıldır akmadığı ortaya çıktı. Mahalle sakinlerinden alınan bilgilere göre çeşmenin borularının yaklaşık 30 sene önce söküldüğü anlaşılırken, vatandaşlar İzmir Büyükşehir Belediyesinin çeşmeye bakım yapması gerektiğini savundu. Hava Şehitliği’nin ağaçlarının budanmadığını ve dışarıdan bakımsız gibi göründüğünü de ifade eden vatandaşlar, yetkililerden şehitliğe bakım yapmasını talep etti.

SAHİP ÇIKILSIN

Dönemin İzmir Valisi Fazıl Güleç’in yaptırdığı da iddia edilen çeşmenin son 33 yıldır akmadığını dile getiren vatandaşlar, yetkilileri göreve çağırdı. Bazı vatandaşlar Hava Şehitleri Çeşmesi’nin en son ne zaman aktığını hatırlamadığı öğrenilirken, mahalle sakinlerinden alınan bilgilere göre bir dönem pavyondan çıkan insanların bu tarihi çeşmeye zarar verdiği öğrenildi. Ulusça zor günlerden geçtiğimiz şu günlerde şehitlerimize olan saygımıza binaen tarihi önemi olan çeşmenin tekrar akması gerektiğini ifade eden mahalle sakinleri, akan suyun şehitlerimiz hayratı olabileceğini savundu. Emre Uysal isimli bir vatandaş, “İzmir Büyükşehir Belediyesi şu tarihi çeşmeye sahip çıksa, etrafını düzenlese ve insanların kullanımına açsa çok yararlı olur. Tarihi değerlerimize sahip çıkılmıyor” diye konuştu. Cumhuriyet Çeşmesi olarak da nitelendirilen 88 yıllık çeşmeye sahip çıkılması için gazetemiz aracılığıyla yetkililere seslenen vatandaşlar, çeşmenin tekrar faaliyete geçmesini talep etti.

“SOSYAL MEDYADA DA TARTIŞILIYOR”

Tarihi Hava Şehitleri Çeşmesi’nin akmaması sosyal medyada da tartışma konusu oldu. Tarihi değerlerimize sahip çıkılmadığını yönünde paylaşımlarda ve yorumlarda bulunan birçok vatandaş, yetkilikleri göreve çağırdı. Çeşmenin 88 yıllık tarihi olduğuna dikkat çeken vatandaşlar, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Konak Belediyesinin konuya ilgisiz kaldığını dile getirdi. Şehit haberlerini art arda aldığımız şu dönemlerde milli değerlerimize daha sıkı bağlanmamızı da söyleyen vatandaşlar, çeşmenin onarılıp, tekrar kent kültürüne kazandırılması gerektiğini söyledi.

Diğer Haberler

Mezarı açıldı! 'Başka kimsenin canı yanmasın'

Mezarı açıldı! 'Başka kimsenin canı yanmasın'

İzmir'in Torbalı ilçesinde doğumdan 27 gün sonra hayatını kaybeden 25 yaşındaki...

Çeşme'de Avrupa Hareketlilik Haftası etkinlikleri

Çeşme'de Avrupa Hareketlilik Haftası etkinlikleri

İzmir’in Çeşme ilçesinde belediye, 16-22 Eylül Avrupa Hareketlilik Haftası neden...

Başkan Soylu muharrem orucu iftarına katıldı

Başkan Soylu muharrem orucu iftarına katıldı

Menderes Belediye Başkanı Bülent Soylu, Muharrem ayı dolayısıyla düzenlenen ifta...

Karşıyaka'da iki muhteşem konser

Karşıyaka'da iki muhteşem konser

Karşıyaka Belediyesi Bostanlı Suat Taşer Sanat Merkezi, bu hafta iki özel konser...

İZTO ile MÜSİAD'tan işbirliği

İZTO ile MÜSİAD'tan işbirliği

Gelecekte ülkelerin değil kentlerin öne çıkacağını görerek özel projeler hazırla...

Çeşme'nin en güzel kavunu seçildi

Çeşme'nin en güzel kavunu seçildi

İzmir'in Çeşme ilçesinde belediyenin gerçekleştirdiği 4. Ovacık Tarım ve Sakız K...